Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2011., 10:26   #1
Uskebasi



Jednom davno čitah Dylana Doga pod tim nazivom. Uglavnom ,priča ide otprilike ovako... Kralja Salomona nisu mučili temeljni problemi tipa kako platiti stanarinu već su ga zanimale trivijalne stvari npr. smisao života i smisao postojanja. Naredio je jednom svojem savjetniku, imenom Uskebasi da mu dokuči tajnu života, ili da će ga dati smaknuti. Ovaj se je povukao u tišinu i samoću i godinama razmišljao, te sva svoja saznanja upisivao u jednu knjigu. Kad je knjiga bila gotova,a svatko tko ju je pročitao odjednom je napravio samoubojstvo. Zar je to tajna života? Smrt? Sve u svemu, vidjevši što se događa, kralj odbija pročitati knjigu, te odlučuje umrijeti u neznanju., a knjiga još i dan danas putuje svijetom i otkriva ljudima tajnu života, tj, sije smrt.

Sada ,pošto znam da autori serijala često uzimaju istinite motive , zanima me sve o tom liku. Podaci na netu su šturi, pa ako ima netko tko se bolje razumije u materiju, neka se javi.
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 11:47   #2
Zar stvarno nitko ništa nezna o spomenutome gospodinu?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 19:57   #3
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Zar stvarno nitko ništa nezna o spomenutome gospodinu?
Joooj ,ja ti volim Dylana Doga ,ali pobogu ,zar ti stvarno mislis da su ti stripovi inspirirani stvarnim dogadjajima?
Dylan Dog je dosta cesto apsurdan strip ,koji sa stvarnoscu nema nikakve veze.Kad je poceo izlaziti bio je super ,price su bile vrlo mastovite i super nacrtane ,a sa godinama se strasno pokvario u vizualnom i kreativnom smislu.
Tako da ,nemoj ti puno zamartai svoju glavu tim mudracom(sjecam se da je jahao na velikom zecu).I Dylan na kraju nije uspio unistiti knjigu ,to se sjecam ,vec ju je nasao neki tip i tako je zavrsilo.
__________________
“Niti jedna životinja nema više slobode od mačke…mačka je najveći anarhist.” – Ernest Hemingway
Vrag Jedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 11:59   #4
nisam ni mislio da je strip inspiriran stvarnim događajem, ipak nisam toliko naivan, ali legenda o Uskebasiju stvarno postoji...
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 22:24   #5
Pošto Uskebasi jaše na zecu, ima li to kakve veze sa uskrsom?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 15:26   #6
Ima. Ali to ti crna magija s kojom se ne želiš zajebavati. To je sve što ti mogu reći.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 15:33   #7
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ima. Ali to ti crna magija s kojom se ne želiš zajebavati. To je sve što ti mogu reći.
aj više, aj više:klap:
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 15:42   #8
Uuuufff... Ti stvarno misliš da je to samo strip i zajebancija? Autori su samo promijenili par detalja da ne može svaka budala zguglati. Ali ako baš hoćeš, kreni od kralja Solomona. Taj se je bavio svim i svačim.

Misliš da je ovo slučajno?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 16:23   #9
u doba kad je izdan nije bilo googlea
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 13:40   #10
Sjedi, pet!

Fala Prijapu da još ima onih koji znaju misliti bez interneta, trebat će nam za Butlerijanski Jihad. I nemoj previše vjerovati onome što pročitaš ovdje. Svi koji nešto znaju šute ko pičke. Umislila dječica da su gospodari tišine.

Kažu da je bolje šutjeti i pustiti da te smatraju budalom nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju. Možeš mislit. Solomon je bio predmet sprdnje jer je umislio da je Krist, Harpo zato što je umislio da je Marx. Pa kaj onda?

A ti si fakat huligan. Imaš ključeve, ali ti se ne da tražiti vrata. Radije bi uletio kroz prozor. Pazi, mogao bi se iznenaditi kad vidiš koliko je duboka zečja rupa.

Odi doma, još nije kasno.
__________________
#HoldMyRakija

Zadnje uređivanje Leteća : 09.04.2015. at 13:53.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:06   #11
jao, malo ste me zaintrigirali.
google ponavlja da je zeko povezan sa lunarnim ciklusom, plodnošću i ponovnim rođenjem.
e sad kakve veze to ima s crnom magijom, ne znam, znam samo da je i ta magija vezana u sex sex sex i jebanje na entu jebemo se ko zečevi. i s mjesecom je povezan, a mjesec s mjesečarenjem i sa lunaticima ( to bi bio negativan aspekt priče).

a ovo da uskebasi jaše na zecu bi moglo značit da je ovladao strastima.
yamunche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 15:15   #12
Nestao mi je post.

Ukratko, u njemu sam postavila pitanje - ako je Solomon bio najmudriji čovjek na zemlji, zašto mu je Uskebasi trebao kao savjetnik.

Imam neke hipoteze, ali ne da mi se razgovarati sama sa sobom.
__________________
#HoldMyRakija

Zadnje uređivanje Leteća : 10.04.2015. at 16:05.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 21:39   #13
zato što su čovjek i tovar pametniji od čovjeka
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 13:08   #14
Let, da ti barem nije nestao post, sigurno je bio zanimljiv.

evo priče ponovo, zato što je bio mudar(uzrok) tražio je znanje(posljedica).
mnogi sveci se povuku u osamu nakon što spoznaju istinu ili dio nje, to je činjenica svake religije. vjerojatno se radi o stvarima koje se stvarno ne mogu ispričati, blebetati o tome je gubljenje vremena.
zavjet šutnje,mauna, ima tehničku vrijednost u procesu spoznaje.
isto tako, navodno, nepripremljen čovjek koji shvati istinu ili dio nje, može poludjeti. to su one priče sa buđenjem kundalini koje loše završavaju( iz naše perspektive)

During his reign King Salomon, the greatest king of Israel, blessed by God with the wisdom of the ages which no mortal would ever match, became obsessed with knowledge during the peak of his power. He gathered around a moltitude of sages and great men, questioning them on all the knowledge they had, on arcane arts, lost scripts, everything he could think of (no internet back then). His most obsessive question was the oldest one of them all: what is the meaning of life? He questioned hundreds of wise men, until he finally met Uskebasi, a pilgrin sage from the far east (now it's believed that he was indian). Legend has it that Uskebasi was related to some pagan divinity, and used to ride a white rabbit the size of an oxe, with red eyes and who moved quietly like a shadow. Uskebasi retired in solitude and remained in silence for 10 years, during which he meditated on the meaning of life. At the end of the 10 years he had the answer, but the truth was so horrible that he decided never to tell anyone, for just the hearing of such truths could drive a man to insanity. He instead wrote all his findings in a tome, and hid the tome so that no-one would ever find it. He then disappeared from circulation and was never heard from again. He never spoke another word, but rode throughout the world in a state of immortality the gods granted him for his wisdom, with his white rabbit, and was from that day on known as the Lord of Silence.
Many years after, legend has it, some christian monks retrieved the tome, and they read it. On the leather-bound cover of the tome there was written "I am Uskebasi. I am he who is silent. I have the answers to all your riddles. Question me, and be satisfied. And then you shall disappear in madness" (or something like that). The monks who read it went crazy. The leaders of their order then decided that in order to protect the world from these terrible truths coated the tome with a porous venom, which could kill a man in a few minutes, but brought no pain, just madness. So the legend says that from that day on everyone who even touched the book would die an insane death, usually killing themselves from the madness, but also from the shock received by receiving the answers written in the book written by Uskebasi.
yamunche is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 14:03   #15
Ma, možda je i bolje da je post nestao, tko zna kakve bi posljedice ostavio na nečiju nepripremljenu psihu.

Ajmo sad ozbiljno.

Uskebasi se ne spominje ni u Bibliji ni u apokrifnim knjižurinama. Neki kao izvor te priče navode židovsku usmenu predaju, no moguće je da je riječ o talijanskoj legendi (u tom slučaju veza s Uskrsom bila bi i preočita).

No, nije toliko bitno odakle se Uskebasi dotepao koliko činjenica da je stranac, i još k tome s istoka. Dakle, nešto nepoznato, egzotično i potencijalno zastrašujuće.

Prvo što mi je palo na pamet jest da Uskebasi predstavlja Solomonovu tamnu stranu, alter ego, sjenu, podsvjesne procese odcjepljene od primarne osobnosti. Solomonova je mudrost imala praktičnu primjenu, Uskebasijeva je jalova, destruktivna i besmislena.

Zašto jaše zeca? Yam je primijetila da se zečevi povezuju sa seksom i da bi to što ga Uskebasi jaše moglo značiti da je ovladao strastima. No, tako nešto vjerojatno bi bilo izraženo nekom strastvenijom životinjom. Lav bi, recimo, bio očiti izbor. Zec je, prije svega, vrlo plodan. Tj., zečevi se kote kao zečevi. Uskebasi je zauzdao svoju plodnost, odnosno nagon za razmnožavanjem, potrebu da podijeli svoje gene. Nažalost i potrebu da podijeli svoje znanje. Zapisao ga je u knjigu koja je potpuno nečitljiva. U kojoj su djelići mudrosti izmiješani s nesuvislim laprdanjem. Koja je toliko loša da svatko tko je pročita poludi.

Tovar i čovjek možda jesu pametniji od čovjeka, ali čovjek koji misli magarećom glavom nije oličenje inteligencije. Solomon je uvidio da je deset (ili trideset) godina na državnim jaslama držao totalnog hoštaplera i dao mu cipelu. No, Uskebasi je ipak našao svoje štovatelje...
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.04.2015., 22:33   #16
ali uskebasi nije poludio. ne mora se poludit od tog znanja. ne znam, kolko sam čula samo neznanje dovodi do ludila.
ja sam ovdje prvi put čula o uskebasiju, kak znaš da ima sljedbenike?
yamunche is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 12:33   #17
Quote:
yamunche kaže: Pogledaj post
ali uskebasi nije poludio. ne mora se poludit od tog znanja. ne znam, kolko sam čula samo neznanje dovodi do ludila.
Naravno. Sad ti je jasno što sadrži Uskebasijeva knjiga.

Quote:
yamunche kaže: Pogledaj post
ja sam ovdje prvi put čula o uskebasiju, kak znaš da ima sljedbenike?
Ne vjerujem u vampire, ali vjerujem svojim očima. A Uskebasijeve sljedbenike vidim posvuda. To nije teško, samo ih treba znati prepoznati.

Vratimo se malo u Solomonovo vrijeme. Uskebasi nije htio izmjenjivati ideje s mudracima nego se povukao u osamu. Legenda ne spominje radnike koji su mu svakog dana na planinu teglili ručak, ali Uskebasi je tada još bio smrtnik i morao je nešto jesti. A sigurno nije orao i kopao. Živio je na državnoj sisi. Kao što danas žive zaposlenici Ureda za koordinaciju sustava učinaka propisa. Njegovi sljedbenici.

Legenda također kaže da su popovi knjigu premazali otrovom. Zašto? Pa crkvenjacima nikada nije bio problem spaliti nepoćudnu knjigu. A i autora ako treba. Ovog puta su napravili iznimku. Knjigu koja izaziva ludilo i smrt zaštitili su tako što su je premazali otrovom koji izaziva ludilo i smrt. Odnosno, oponašali su Uskebasijev čin. Sljedbenici.

No, ima ih još. Zapravo, ovi posljednji mu i nisu pravi sljedbenici. Oni su kanal kojim se Uskebasi služi. Tko je napisao Golu istinu, Da Vincijev kod, Sumrak-sagu i 50 nijansi sive? Tko piše poruke na vodurini u boci i scenarije turskih sapunica?

Možda misliš da je ovo šala, ali pokušaj barem pretpostaviti da nije. I vidjet ćeš ga.

You'll see him in your nightmares, you'll see him in your dreams. He'll appear out of nowhere but he ain't what he seems. You'll see him in your head, on the TV screen and hey buddy, I'm warning you to turn it off. He's a ghost, he's a god, he's a man, he's a guru.


Uskebasija su bogovi nagradili besmrtnošću. Zašto? Pa zato što im je omogućio da nastave postojati. Držeći ljude u neznanju.

Uskebasi je Antiprometej. Čovjek koji je postao božanstvo, i to mnogo utjecajnije od svog poganskog rođaka.

On je bog dezinformacija. Bog loših knjiga. On je bad sector na tvom hardu. Korumpirani tekstualni dokument. On je guru koji šiša ovce i vozi mercedes. On je vlasnik svih tarot-linija, astrofona, seksifona. On kontrolira devedeset posto interneta. Inbox ti je pun njegovog spama.

Može on biti tih koliko hoće, ali lako ga je vidjeti.
Jer je fakat teško fulati sasušenog starkelju koji jaše na gigantskom zecu s crvenim očima.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 20:46   #18
Mislim da si pretjerao/la s teorijom zavjere
ArcanumLibrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 12:34   #19
Teorija zavjere, veliš... Sva sreća da si je tako vješto opovrgnula/o pernatim smajlijem pa sad svi možemo mirno spavati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 15:11   #20
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Teorija zavjere, veliš... Sva sreća da si je tako vješto opovrgnula/o pernatim smajlijem pa sad svi možemo mirno spavati.

Hvala , baš sam ju vješto opvrgnula. Zašto? Jer je jedan velik dio toga što si rekao/la špekulacija...(iako možda na prvi pogled ima smisla)

Samo da budem siguran u nešto , smatraš da mnogi ljudi Uskebasija nazivaju drugacijim imenima?
ArcanumLibrum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.