Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2013., 00:30   #81
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
čuo sam da je dovoljno da imaš udio u firmi vani -i da te onda ona može legalno ovlastiti za vozit auto registiran na tu firmu.
Kupiš dionicu za desetak kuna i voziš? Neće ići.

Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
koje su još opcije? i o čemu to ovisi. zakonima CRO ili zakonima države članice EU?
Ovisi o tome gdje si fizički. Oko toga nema velikih promjena, jer je ovo pitanje u nadležnosti nacionalnih država. Tako su primjerice automobili u Danskoj gotovo dvostruko skuplji nego u Češkoj. Namjerno je postavljeno tako da se ne može jednostavno zamuljati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 09:28   #82
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tu ti je najnovije (s objašnjenjima).Glasat će 14.6 i slijedi objava u NN i početak važenja.
http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=54811
To je dakle danas, bilo bi cudno da u sam zakon stave stvari koje nisu u skladu s temeljnim nacelima EU ali koliko sam citao za zrakoplove zakon je jako neodredjen jer se spominju samo zrakoplovi iznad odredjene mase a oni ispod toga uopce ne, kao da za zakon ne postoje... Bi li to onda znacilo da su oslobodjeni poreza ili da ce nas administracija kociti u registraciji takvih zrakoplova i trvditi da ako ne postoje u zakonu da ne postoje ni u stvarnosti?


Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
a izgleda da ipak neće biti velikih davanja pri uvozu automoba iz eu poslje 1.7, baš maloprije čitam neki članak koji je dobijen iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova a odgovor je poslala Danijela Barišić!

evo i link pa pogledajte malo:http://www.emedjimurje.hr/pitanja-i-...-drugoj-zemlji
Ovo sad nije jasno jer mi se cini kontradiktorno s prijašnjim objavama o posebnom porezu na vozila...

"Time Republika Hrvatska od dana pristupanja neće više biti u mogućnosti primjenjivati posebne poreze (trošarine) na automobile iz Europske unije na način na koji se to trenutno propisuje prilikom uvoza."


Nije li to cudno da glasnogovornica Danijela Barisic izjavi kako se nece vise primjenjivati posebni porezi na rabljene automobile iz Europske unije a par postova prije smo vidjeli prijedlog zakona ili zakon o posebnom porezu na rabljena vozila koji je suludo velikih iznosa? Pritom mislim na one zakone koji počinju s 97% pa se na to zbrajaju jos i oni 'ekoloski' i jos par njih o kojima smo citali tu na ovom threadu. Moze li mozda netko to malo vise pojasniti..?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A što bi ti pokazivao? Je li se zaustavljaš na ulici i pokazuješ policajcima račune? Pokazati ćeš putovnicu na granici i to je to. Nijemac će paziti da si mu platio PDV, ne brini, neće te Merkelica pustiti bez toga.

Ako kupuješ na firmu, onda s knjigovođom sredi porezna pitanja.



Kako će cariniti kada je carina unutar EU najstrože zabranjena? Nemaš ništa s carinom. Ne postoji za robu iz EU. Prijeđeš granicu leteći ili to staviš na prikolicu. Ovdje kada ideš registrirati platiš što treba.



Ovo ne znam.
Pa zar me ne bi netko pitao od sluzbenih osoba da vidi kako teglim na prikolici avion i krilo duljina od 8 metara..? Mislim, imam C kategoriju i kuku na autu te bih mogao posuditi neku prikolicu za prijevoz iz Italije do Zagreba tako da bi s te strane bilo sve u redu samo gledam da i svi papiri budu uredni, da ne bi bilo gnjavaze na granici. Jer koliko mi se cini ostat ce granica na kojoj ce biti policija koja ce kontrolirati papire, zar ne..?

A kasnije bih kupio prikolicu vani jer su kod nas skupe dok u Nizozemskoj mi covjek prodaje rabljenu dvoosovinsku prikolicu za 300 Jura u dobrom stanju. A za takve iste rabljene kod nas vidim da neki traze suludih par tisuca pa se sve nekako nadam da nece nas MUP gnjavit da prikolice iz EU nisu dobre za nase ceste, homologirane, homofobirane ili ko zna kakvih sve ideja nece imati samo zato da bi odbili nes kako bi cim manje radili...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:42   #83
Piše ti točno u zakonu na koje će se avione plaćat a za ostale neće.

Baba nema pojma.Postoji zakon i po njemu će se postupat.

Za prikolice vidi što piše u propisima o homologaciji.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 15:18   #84
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Pa zar me ne bi netko pitao od sluzbenih osoba da vidi kako teglim na prikolici avion i krilo duljina od 8 metara..? Mislim, imam C kategoriju i kuku na autu te bih mogao posuditi neku prikolicu za prijevoz iz Italije do Zagreba tako da bi s te strane bilo sve u redu samo gledam da i svi papiri budu uredni, da ne bi bilo gnjavaze na granici. Jer koliko mi se cini ostat ce granica na kojoj ce biti policija koja ce kontrolirati papire, zar ne..?
Da, može ti provjeriti da li ti rade sva svjetla na toj prikolici i slično. Policajac će ti uzeti putovnicu i kratko se zagledati jesi li ti na slici.

Ostalo ćeš riješiti na carinarnici u Zagrebu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 15:46   #85
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Pa zar me ne bi netko pitao od sluzbenih osoba da vidi kako teglim na prikolici avion i krilo duljina od 8 metara..? Mislim, imam C kategoriju i kuku na autu te bih mogao posuditi neku prikolicu za prijevoz iz Italije do Zagreba ..
A smiješ li sa C kategorijom vući toliku prikolicu , zar nebi trebao i E-kategoriju?

Što si tiče aviona, u prijedlogu zakona o posebnom porezu na motorna vozila piše:

Quote:
Također se predlaže ukidanje oporezivanja zrakoplova posebnim porezom jer je u razdoblju od 15. srpnja 2004. godine do 22. kolovoza 2012. godine s te osnove zabilježen prihod u državni proračun Republike Hrvatske od 1.952.071,60 kuna, te je utvrđeno da su u istom razdoblju prijevozničke kompanije Croatia Airlines d.d. i Dubrovnik Airline d.o.o. uvezle 34,4% od broja svih uvezenih zrakoplova ili 56,44% vrijednosti svih uvezenih zrakoplova. Valja naglasiti da su se u gore navedenom razdoblju oporezivali samo zrakoplovi za privatnu uporabu. Zbog navedenog daljnje oporezivanje zrakoplova s aspekta ostvarenih prihoda nije svrhovito i opravdano.
trgovac24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 22:57   #86
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Piše ti točno u zakonu na koje će se avione plaćat a za ostale neće.

Baba nema pojma.Postoji zakon i po njemu će se postupat.

Za prikolice vidi što piše u propisima o homologaciji.
A di su ti propisi, i zar ne bi trebala prikolica biti ok ako je bila ok za Nizozemsku?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, može ti provjeriti da li ti rade sva svjetla na toj prikolici i slično. Policajac će ti uzeti putovnicu i kratko se zagledati jesi li ti na slici.

Ostalo ćeš riješiti na carinarnici u Zagrebu.

Cudi me da bude trebala carinarnica za to, si siguran?

Quote:
trgovac24 kaže: Pogledaj post
A smiješ li sa C kategorijom vući toliku prikolicu , zar nebi trebao i E-kategoriju?

Što si tiče aviona, u prijedlogu zakona o posebnom porezu na motorna vozila piše:
E kategoriju, obje imam. A ovo su dobre informacije, bolje od mnogih dosad, imaju logike...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:12   #87
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post

Cudi me da bude trebala carinarnica za to, si siguran?
...
I na temi automobili pojedinci (valjda je to navika ) nikako da "prihvate" da je u trgovini sa EU, carinarnica prošlo svršeno vrijeme.

Ok, kod automobila će carina kao organ min.financija obračunaati posebni porez , ali za sve druge robe više nema postupka carinjenja jer se radi o zajedničkom tržištu.

ako ideš u nabavku u BiH ili Albaniju onda procedura ostaje po starom
trgovac24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 09:09   #88
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
A di su ti propisi, i zar ne bi trebala prikolica biti ok ako je bila ok za Nizozemsku?
Ovdje su ti svi
http://www.zakon.hr/
http://www.carina.hr/Pocetna/index2.aspx
http://www.carina.hr/Dokumenti/Propisi.aspx?i=14
http://www.zakon.hr/z/582/Zakon-o-pr...Europske-unije
Quote:
trgovac24 kaže: Pogledaj post
I na temi automobili pojedinci (valjda je to navika ) nikako da "prihvate" da je u trgovini sa EU, carinarnica prošlo svršeno vrijeme.
Nema carine došla porezna
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 09:30   #89
građani Republike Hrvatske će po ulasku RH u EU moći kupiti automobil u npr. Njemačkoj i prevesti ga u RH bez plaćanja carine ili neke druge vrste davanja, a potom ga i registrirati u Hrvatskoj.


Međutim, biti ćete u obvezi platiti PDV, a pravilo u EU je da se PDV plaća samo jednom. No, u konačnici hoćete li platiti PDV ovisi o tome jeste li automobil kupili od privatne osobe ili ovlaštenog prodavača, te je li kupljen novi ili rabljeni automobil. Ukoliko kupujete novi automobil, PDV ćete platiti u članici EU-a u kojoj ga registrirate.
UKOLIKO KUPUJETO RABLJENI AUTOMOBIL OD PRIVATNE OSOBE, NEĆETE PLATITI PDV.
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 10:01   #90
9. Ako kupujem novi auto/brod/avion u nekoj od država EU, da li plaćam PDV? Ako plaćam PDV, da li ga plaćam po stopi gdje sam ga kupio ili po stopi u Hrvatskoj?
Da, PDV će se plaćati u Republici Hrvatskoj po stopi kojom će se oporezivati novi automobili, brodovi i zrakoplovi koji se smatraju novim prijevoznim sredstvima prema propisima EU.
http://www.porezna-uprava.hr/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 15:12   #91
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Cudi me da bude trebala carinarnica za to, si siguran?
Kako je kolega napisao, netko treba izračunati PDV i trošarinu, mislim da će to raditi carinarnica, makar tehnički može bilo tko, ali oni imaju i ljude i tablice.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 17:14   #92
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kako je kolega napisao, netko treba izračunati PDV i trošarinu, mislim da će to raditi carinarnica, makar tehnički može bilo tko, ali oni imaju i ljude i tablice.
U novom zakonu piše da će se procjenjivati cijena rabljenog vozila ne samo po njegovoj kataloškoj vrijednosti, već i po stanju vozila. Je li to istina ili samo floskula?
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 00:08   #93
Znači konačno će bit pošteno
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 00:46   #94
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Znači konačno će bit pošteno
Da, a kataloške cijene će se određivati kao prosjek cijena na tržištu... živi bili pa vidjeli
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 00:46   #95
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
U novom zakonu piše da će se procjenjivati cijena rabljenog vozila ne samo po njegovoj kataloškoj vrijednosti, već i po stanju vozila. Je li to istina ili samo floskula?
Mislim da je slično pisalo i do sada.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 05:13   #96
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Da, a kataloške cijene će se određivati kao prosjek cijena na tržištu... živi bili pa vidjeli
Nisam mislio odakle katalozi nego da li će neki Linićev majstor/majstorica izvuć guzu ispod klime i izaći van pregledat vozilo da umanje cijenu ako je vozilo malo više potrošeno (bar vanjski izgled).A i to treba znat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 11:13   #97
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Da, a kataloške cijene će se određivati kao prosjek cijena na tržištu... živi bili pa vidjeli
na našem tržištu, ili ovome što bi svi volili EUROPSKOM
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 12:35   #98
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kako je kolega napisao, netko treba izračunati PDV i trošarinu, mislim da će to raditi carinarnica, makar tehnički može bilo tko, ali oni imaju i ljude i tablice.
Dosad za vozilo ili plovilo to ne bi radili carinici nego sluzbenici porezne ili procjenitelji na 'tehnickom pregledu', zavire u katalog pa izbace neki iznos. Na poreznoj su obicno korisitli argument 'mozete se zaliti na iznos ali znajte unaprijed da vam najvjerojatnije necemo udovoljiti i morate nam platiti izlaz na teren'. Medjutim za plovila su procjenitelji bili vise fer, uzimali su u obzir stanje plovila i druge stvari, tako da ima laganih pomaka.

Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
U novom zakonu piše da će se procjenjivati cijena rabljenog vozila ne samo po njegovoj kataloškoj vrijednosti, već i po stanju vozila. Je li to istina ili samo floskula?
Tako je bilo i po starome samo nitko od poreznika nije zelio raditi svoj posao pa su oni sami isli izvrtati zakon kako je njima odgovoaralo da imaju cim manje posla. Buduci da se rijetko ko zalio onda se s vremenom razvijal neucinkovitost sustava i korupcija. Zasad treba vidjeti kakvi ce bit mehanizmi, ako ostanu ovi stari onda doista nece biti promjene. Ako bi bilo to kao vani onda ce doci do promjene i sustav bi mogao profunkcionirati. Uosatlom, bolje je uzeti malo poreza na velikom broju ljudi nego zajasiti na grbacu dvojici ili trojici pa ih izmusti da svima prisjedne imati posla s drzavom. Bas i mene zanima kako ce biti...

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nisam mislio odakle katalozi nego da li će neki Linićev majstor/majstorica izvuć guzu ispod klime i izaći van pregledat vozilo da umanje cijenu ako je vozilo malo više potrošeno (bar vanjski izgled).A i to treba znat.
A kako je zakon formuliran, hoce li to raditi procjenitelji na tehnikcom pregledu ili porezna uprava? Jer treba uzeti procjenu na EUROPSKOM trzistu a ne u RH, to je bitna razlika. Vani nes kosta 2k€ a kod nas i do tri puta vise a da to nije realna cijena, previse smo placali...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 17:08   #99
Bit će procjena na HR tržištu (Zakon o posebnom porezu na motorna vozila):

Čl. 11, st. 1.

Quote:
(1) U slučajevima iz članka 9. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona carinski ured će pregledati motorno vozilo i dokumentaciju u prilogu porezne prijave te o tome sastaviti zapisnik u kojem će utvrditi tržišnu cijenu motornog vozila na temelju raspoloživih podataka o cijenama rabljenih motornih vozila na hrvatskom tržištu (katalozi, cjenici trgovaca i sl.), uzimajući u obzir opće stanje motornog vozila ili, ako se radi o novom motornom vozilu, prodajnu cijenu prema cijenama takvog motornog vozila kod trgovaca u Republici Hrvatskoj. Ako se radi o rabljenom motornom vozilu o kojem ne postoje podaci o tržišnoj cijeni u Republici Hrvatskoj, carinski ured će utvrditi tržišnu cijenu takvog motornog vozila usporedbom s motornim vozilom istih ili približno istih karakteristika na tržištu u Republici Hrvatskoj. U slučaju novog motornog vozila koje nije u prodaji kod trgovaca u Republici Hrvatskoj, carinski ured će utvrditi prodajnu cijenu prema uobičajenim kriterijima za utvrđivanje prodajne cijene motornih vozila koji su u primjeni na tržištu novih motornih vozila u Republici Hrvatskoj.
(2) U postupku utvrđivanja činjenica bitnih za oporezi

Dakle, Carinski ured pregledava i utvrđuje cijenu.

Članak 11. sadrži sve zavrzlame (pa čak i one o angažiranju vlastitog vještaka ako nisi zadovoljan procjenom bla bla ali oni tu procjenu naravno ne moraju prihvatiti)
http://www.zakon.hr/z/561/Zakon-o-po...motorna-vozila
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

Zadnje uređivanje Gedeon : 18.06.2013. at 17:13.
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 17:27   #100
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Bit će procjena na HR tržištu (Zakon o posebnom porezu na motorna vozila):

Čl. 11, st. 1.




Dakle, Carinski ured pregledava i utvrđuje cijenu.

Članak 11. sadrži sve zavrzlame (pa čak i one o angažiranju vlastitog vještaka ako nisi zadovoljan procjenom bla bla ali oni tu procjenu naravno ne moraju prihvatiti)
http://www.zakon.hr/z/561/Zakon-o-po...motorna-vozila
Ok, da rezimiramo onda jesmo li dobro shvatili... Institucija u kojoj rade najkorumpiraniji drzavni sluzbenici u RH ce procjenjivati vozila a ako netko nije zadovoljan njihovom procjenom moze se zaliti ali zalba nema nikakvog pravnog ucinka?

Dobro da ne pise i naputak koliko bi mita trazili carinici da rade svoj posao i normalno procjene vozilo...

Ok, salu na stranu ali zbog cega to ne bi radili ovi iz porezne uprave ili tehnicar na tehnickom pregledu kako je bilo dosad, bar su kompetentni po tom pitanju? Jer carinicima dati takav 'posao' u ruke samo zove na korupciju i njihovo ostecivanje poreznog sustav RH.

Zadnje uređivanje dangerz0ne : 18.06.2013. at 17:33.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.