Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2005., 13:56   #41
Quote:
stagediver kaže:
svaki policajac (na terenu) ti kao identifikacijsku ispravu "uvazi" i vozacku dozvolu i putovnicu
ili to rade protiv propisa?
I putovnica je identifikacijska isprava. A vozačka je dobra volja policajca, mogao bi ti naplatiti kaznu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 15:22   #42
Quote:
Vojky kaže:
...ne postupa - ima 300.000 hektara neobrađene zemlje u Hrvatskoj
malo off topic...

nedavno sam čuo da u RH ima oko 3 miliona ha obradive površine a da se obrađuje samo trećina
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 15:25   #43
u policiji je nedavno predstavljen priručnik za postupanje policajaca, koji sam samo nezainteresirano prolistao, i kojem je navodno opisano kako policajac mora postupati. od urednosti, pristojnosti(znači nema nakrivljenih šapki, pljugi dok si na cesti i sl.) do postupanja u raznim situacijama. kažu da je to prva knjižica takve vrste kod nas. probat ću doć do toga pa malo proučit...

...malo kasnije...

http://www.mup.hr/ministarstvo/policija/pravilnik.html

evo na ovo sam mislio....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 06:35   #44
Quote:
Vojky kaže:
Ne može. Vozačka dozvola nije identifikacijska isprava.
uglavnom policija "prizna" vozacku(bar iz mog iskustva), evo im i jedna javna pohvala za to da ne serem samo.
znam da je tako, ali zasto?
a jos je izdaje mup
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 06:50   #45
1. PROVJERA IDENTITETA OSOBE

Članak 4.

Policijski službenik provodi provjeru identiteta osobe uvidom u njenu osobnu iskaznicu, vozačku dozvolu, putnu ili drugu javnu ispravu s fotografijom izdanu od ovlaštenih državnih tijela.

kaj je sad ovo?
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 09:37   #46
vjerujem da u tom pravilniku ima još stvari osim inih koje se napadaju u javnim istupima, konkretno ono za uporabu vatrenog oružja. komplicirano do daske...i treba promijeniti taj dio....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 12:03   #47
danas sam dobio rjesenje o kazni i uplatnice
ima par dobrih fora

1 - sudac vjeruje policajcu na rijec te stoga smatra da nije potrebno saslusati i okrivljenika
ovo je dosta znakovito
policijska drzava

2 - policajcu je moje ime u blokicu lezalo 2 tjedna, dok se nije konacno odlucio poslati prijavu prekrsajnom sucu
meni ovo mirise na ispunjavanje kvote
sef ga je upitao za koliko je novaca oglobio gradjane ovaj mjesec
pa je zafalilo

3 - kazna za nenosenje osobne iskaznice je 100 kuna, a sudski troskovi 200 kuna
svi novci idu na potpuno isti racun
a nisam niti dobio priliku platiti ovih 100 kuna bez da me posalju na sud
i tako ...

vojky ce, kao zagrizeni legalist i usto pravnik, zasigurno reci kako je sve ovo ok
ja cu ovo i dalje dozivljavati kao nasilje drzave nad pojedincem
i smatrati kako su mi gradjanska prava povrijedjena najmanje par puta u cijelom ovom postupku

steta sto nemam viska novaca i vremena za natezati se sa svima njima
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 12:23   #48
sumnjam da nemaš novaca za jednu poštarinu i vremena za napisati pismo u obliku žalbe
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2005., 12:50   #49
dok mi se pismo iz rodnog grada dokotrljalo do velegrada, proslo je tih 8 dana koliko covjek ima na raspolaganju za zalbu
usto, postupak oko pisanja zalbe i predaje iste mi je apsolutno nepoznat

iako se mozda mogao steci dojam kako sam vec iskusan kriminalac, buduci da sam vec dvaput prekrsajno kaznjen, prava je istina da sam novi u tom svijetu pa se jos ne snalazim
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 00:36   #50
Quote:
stagediver kaže:

vojky ce, kao zagrizeni legalist i usto pravnik, zasigurno reci kako je sve ovo ok
ja cu ovo i dalje dozivljavati kao nasilje drzave nad pojedincem
i smatrati kako su mi gradjanska prava povrijedjena najmanje par puta u cijelom ovom postupku
Pa s obzirom da se nisi žalio Visokom prekršajnom sudu (na što imaš pravo), smatrati ću da si zadovoljan presudom...

Nego, je li ti imaš prijavljeno boravište na adresi gdje si sad? Da ti ne dođe i za to?

I još kažu da pravna država ne funkcionira...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 01:55   #51
Quote:
stagediver kaže:
danas sam dobio rjesenje o kazni i uplatnice
ima par dobrih fora



3 - kazna za nenosenje osobne iskaznice je 100 kuna, a sudski troskovi 200 kuna
svi novci idu na potpuno isti racun
a nisam niti dobio priliku platiti ovih 100 kuna bez da me posalju na sud


steta sto nemam viska novaca i vremena za natezati se sa svima njima
A da pokusas isto sto i moja kolegica? Ono da ne platis ni sudske troskove ni nista? Nju nisu strpali u zatvor i stvar su zaboravili. Mozda i tebi to uspije!

A stvarno mislim da ovaj zakon treba mijenjati! Vojky, nisi mi jos odgovorio sto poduzeti da bi se ovaj zakon promijenio. Ili kod nas osim politicara nitko ne može utjecati na izmjenu zakona?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 10:41   #52
Quote:
Ardo kaže:
A da pokusas isto sto i moja kolegica? Ono da ne platis ni sudske troskove ni nista? Nju nisu strpali u zatvor i stvar su zaboravili. Mozda i tebi to uspije!

A stvarno mislim da ovaj zakon treba mijenjati! Vojky, nisi mi jos odgovorio sto poduzeti da bi se ovaj zakon promijenio. Ili kod nas osim politicara nitko ne može utjecati na izmjenu zakona?
Pa, jednostavno je: nađeš 100 istomišljenika, osnuješ stranku, izađeš na izbore, dobiješ 50%+1 mandat u Saboru i promijeniš Zakon.

Nisam još naišao na niti jedan slučaj da neka politička stranka želi ukinuti obvezu nošenja osobne - naprotiv, i par država gdje nije obvezna namjeravaju uvesti tu obvezu.

Sigurnosni rizici su preveliki, pogotovo u državi koja se nalazi na par koridora za šverc između istoka i zapada, a susjedstvno je politički i na sve načine nestabilno.

Po meni, ne bi ni dobio neku veliku podršku pravne struke. Nema nikakve problematičnosti u propisu, samo ima pretjerivanja u primjeni - a to se rješi na drugi način, uvođenjem više smislenosti u rad policije.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 11:43   #53
Quote:
Vojky kaže:
Nego, je li ti imaš prijavljeno boravište na adresi gdje si sad? Da ti ne dođe i za to?

I još kažu da pravna država ne funkcionira...
zato i sutim - imam jus putra po glavi
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 11:44   #54
Quote:
Vojky kaže:
Pa, jednostavno je: nađeš 100 istomišljenika, osnuješ stranku, izađeš na izbore, dobiješ 50%+1 mandat u Saboru i promijeniš Zakon.


A opet ti u kupe ja u špade. Postoji li ikakva mogućnost da građani mijenjaju bilo koji zakon, ne samo gore spominjani, a da pri tom ne petljaju s politikom i strankama?

Quote:
Po meni, ne bi ni dobio neku veliku podršku pravne struke. Nema nikakve problematičnosti u propisu, samo ima pretjerivanja u primjeni - a to se rješi na drugi način, uvođenjem više smislenosti u rad policije.
JA pak mislim da i nema pretjerivanja u primjeni vec jednostavno policajci iskoristavaju ono sto im je zakonom propisano. Ne moraju svi policajci biti ni pretjerano inteligentni, a nisu svi ni najmoralniji. To zakon ne moze propisati - kakav ce biti policajac. Zato upravo mora pazljivo propisati upravo ovakve zakone i sagledati sve moguce slucajeve. Pri tome se ne mora iskljuciti potreba posjedovanja licne iskaznice, ali ne nuzno u odredenom trenutku da je imas kod sebe.

Tako bi izbjegli i moguca maltretiranja od strane policajaca i nepotrebno placanje novaca jer ovo sto se dogodilo stagediveru i što se stalno događa ne smatram ničim drugiom nego pokusajima da si sud priskrbi što više novaca. Na po meni nezakonit način!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 12:08   #55
Quote:
Ardo kaže:
A opet ti u kupe ja u špade. Postoji li ikakva mogućnost da građani mijenjaju bilo koji zakon, ne samo gore spominjani, a da pri tom ne petljaju s politikom i strankama?
Zakone donosi Hrvatski sabor. Dakle, oni koje smo izabrali da nas tamo zastupaju.

A da bi se u zakon moglo unijeti da ne treba nositi iskaznicu na udaljenosti do 100 metara od kuće ili stana - moglo bi se.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 12:12   #56
po meni postoji nacin za promijeniti bilo koji zakon - stvoriti javni pritisak i prisiliti sadasnju garnituru politicara da ga promijeni


samo se bojim da cemo se za ovakvo fino ustimavanje gradjanskih sloboda u hrvatskoj jos nacekati
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2005., 23:14   #57
Quote:
stagediver kaže:
po meni postoji nacin za promijeniti bilo koji zakon - stvoriti javni pritisak i prisiliti sadasnju garnituru politicara da ga promijeni


samo se bojim da cemo se za ovakvo fino ustimavanje gradjanskih sloboda u hrvatskoj jos nacekati
Evo si mi sada dao ideju. Hajdemo za slijedece izbore organizirati javno mnijenje da kao uvjet buducoj stranci na vlasti stavi korekciju ovakvog zakona o posjedovanju osobne iskaznice. A moze i slicnih zakona.
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 11:31   #58
Quote:
Ardo kaže:
Evo si mi sada dao ideju. Hajdemo za slijedece izbore organizirati javno mnijenje da kao uvjet buducoj stranci na vlasti stavi korekciju ovakvog zakona o posjedovanju osobne iskaznice. A moze i slicnih zakona.

mozemo pokusati
ali, kao sto vec rekoh, bojim se da u zemlji u kojoj je nekim ljudima veliki problem izboriti se i za osnovna gradjanska prava, nije jako vjerojatno da bi se naslo puno zainteresiranih za ovakvo pitanje


mozda bi se moglo povezati i s ponasnjem prometne policije -traziti da se i u prometu smiju zaustavljati samo ljudi koji pocine neki prometni prekrsaj?
to bi sigurno znacajno povecalo broj zainteresiranih
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 11:38   #59
svaki dan nova prica u kojoj su glavni akteri nasi simpaticni cuvari zakona i reda



U petak navečer policajci su tragali za muškarcem koji je na Kukuljevićevu trgu u Španskom crvenim VW passatom pregazio čovjeka. Nakon pola sata potrage, u Rešetarovoj ulici u istom naselju našli su crveni passat kojim su se nekoliko trenutaka prije F. S. i Z. V. vratili sa službenog puta. Ugledavši crveni “passati” i pomislivši valjda da su uhvatili odbjeglog počinitelja kaznenog djela, policajci su bez pitanja “navalili” na F. S. te ga premlatili. Najbrutalniji je bio policajac za kojega znaju da se zove Srećko. F. S. je, braneći se, jednom uspio udariti policajca, pa je to poslije iskorišteno za kaznenu prijavu. „Počeo me mlatiti i bacio me na tlo. Jednom nogom stajao mi je na ruci, s drugom me mlatio po tijelu i glavi. Nakon što mi je obje ruke stavio na leđa i vezao ih lisičinama, podignuo me i nastavio mojom glavom lupati po autu“ kazao je F. S., inače građevinski poduzetnik. Pustili su ga kad se pravi krivac sam javio u postaju.
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 16:39   #60
Istekla osobna iskaznica

Osobna mi je istekla prije 2 i pol godine. Sad sam konačno prisiljena produžiti ju, ali me zanima što je najbolje da napišem u obrazloženje koje moram ispuniti prilikom zahtjeva. Postoji li uopće odredba, zakon ili nešto slično koje kaže kako se kažnjava osoba koja nije na vrijeme produžila svoju osobnu. Da li je to novčano, opomenom ili kako drugačije?
Svaka je informacija dobrodošla. Prekokpala sam već neke zakone, ali očito da se ne mogu baš snaći ili da to i nije nigdje napisano.
zlatokosa.princeza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.