Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 23:15   #21
Quote:
mustang_925 kaže: Pogledaj post
Poštovani korisnici forum.hr-a,

zanima me što mi je činiti i što uopce smijem činiti u situaciji kada mi netko provaljuje u kuću ili krade sa moga zemljišta.

Ako onesposobim provalnika fizičkom silom i pritom nanesem ozljede ( a to je moguce u 95% slucajeva) da li tada odgovaram pred drzavom, tj. da li me država kazneno goni i da li me može provalnik tužiti privatno?

Da li je dozvoljeno oko zemljista postaviti prepreke za život opasne, na vlastitoj zemlji, obiljezene tablom... i ako provalnik ili netko strada na njima da li ja odgovaram kao vlasnik zemlje i zašto?

i zadnje pitanje: Ako mene provalnik fizicki napadne a ja se moram braniti u obrani ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom?
Ako me napadne netko u gradu bez povoda, a ja se moram braniti i fizicki ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom? Ili trebam pustiti da on mene tesko ozlijedi pa da on odgovara pred drzavom 30. put u svom zivotu ?

Hvala na odgovorima
Bez obzira na priče, najbolje je odmah pozvati policiju.

Ako policija ne dođe na vrijeme, odluči što napraviti, da li se isplati žrtvovati život ili slobodu zbog neke materijalne vrijednosti koja je nadoknadiva.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 23:20   #22
I time mu reći, dođi opet nitko ti ništa neće niti može a ja ću radit i za sebe i za tebe.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 23:40   #23
Quote:
mustang_925 kaže: Pogledaj post
Poštovani korisnici forum.hr-a,

zanima me što mi je činiti i što uopce smijem činiti u situaciji kada mi netko provaljuje u kuću ili krade sa moga zemljišta.

Ako onesposobim provalnika fizičkom silom i pritom nanesem ozljede ( a to je moguce u 95% slucajeva) da li tada odgovaram pred drzavom, tj. da li me država kazneno goni i da li me može provalnik tužiti privatno?

Da li je dozvoljeno oko zemljista postaviti prepreke za život opasne, na vlastitoj zemlji, obiljezene tablom... i ako provalnik ili netko strada na njima da li ja odgovaram kao vlasnik zemlje i zašto?

i zadnje pitanje: Ako mene provalnik fizicki napadne a ja se moram braniti u obrani ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom?
Ako me napadne netko u gradu bez povoda, a ja se moram braniti i fizicki ga tesko ozlijedim ili nedajboze ubijem, da li odgovaram pred državom? Ili trebam pustiti da on mene tesko ozlijedi pa da on odgovara pred drzavom 30. put u svom zivotu ?

Hvala na odgovorima

Ovaj je napao osobu koja je razbila ulazna vrata uz dreku i psovke da će ubiti domaćina. Ali je domaćin bio jači pa je on njega ubio. I dobio ovo:
http://www.jutarnji.hr/don-ivica-sin...cnika/1100145/
Kraljević je u alkoholiziranom stanju i bez povoda došao pred župni ured, vikao, nogom otvorio zaključana vrata te svećenika Sinanovića udario šakom u lice.
Po optužnici, to je izazvalo svećenikov bijes te je uzvratio udarcem i šakom u lice udario Kraljevića, koji je pao na pod, a svećenik ga je nakon toga s ciljem da ga "liši života" nekoliko puta udario šakom po licu, od čega je Marko Kraljević i umro.
Don Ivica Sinanović na suđenju je iznio svoju obranu i izjasnio se da nije kriv, rekao je da mu nije bila namjera ubiti Marka Kraljevića nego ga onesposobiti te da mu je i pružio prvu pomoć dok je ležao na podu.


U ovom slučaju je trebao svećenik pobjeći kroz prozor sobe nasuprot ulazu i pustiti pijanu budalu da se dere i razbija.

Ali je jedan drugi za ubojstvo oslobođen, iako je napunio sa 5 hitaca glavu svoga protivnika:
http://arhiva.nacional.hr/clanak/416...ten-na-slobodu
Sud je rekao da je to bilo 5 hitaca u glavu u cilju samoobrane

Dakle, ako misliš pucati na provalnika nabavi sačmaricu sa dozvolom. I jedan samokres na crno, s time da prvi metak bude ćorak, ali da ima svršeni zvuk kao pravi metak. Te prigušivać. I onda kada vidiš provalnika opalić ćorak iz pištolja, a poslije sekundu dvije isprazniš sačmaricu u provalnika.
Onda montiraš prigušivač i ispališ metak iz pravca gdje je bio provalnik prema mjestu gdje si bio ti m u zid. I staviš jedan pravi metak nazad u šaržer. Skini prigušivač, i baci pištolj uz tijelo provalnika.
Raditi sve u rukavicama, i vidjeti da li je provalnik imao rukavice. Ako nije imao (malo vjerojatno) stisni mu pištolj u njegovu ruku zbog otisaka. Onda ti je problem ako je bio ljevoruk, a ti si koristio njegovu desnu ruku !

Zadnje uređivanje krena : 27.01.2016. at 00:01.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 00:31   #24
Zaboravio si jako bitnu stvar.Mora pronaći i sakrit čahuru od ćorka.Savjeti trebaju bit kompletni
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 00:47   #25
Quote:
kobajage kaže: Pogledaj post
Šta "sud odlučuje o snimku"? Odlučuje hoće li ga uzeti u obzir?
Da...jer nije autorizirano od MUP-a.

Kamere u tunelu sv.Rok takodjer ne vrijede na sudu..
Navodno pravni sustav nema vjestake koji bi napravili razliku izmedju manipulativnog i autenticnog snimka?!!?
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 00:49   #26
Moj komentar na zakon vrlo je jasan..
Privatni posjed je nepovrediv.
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 09:41   #27
Bila je slična rasprava kad pas čuvar ozlijedi ili ubije provalnika. Večina je pisala kako vlasnik psa odgovara umjesto psa, iako su po tvorištu tabele "pazi oštar pas".
Može netko ovo točno potvrditi jer mi nema smisla.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 00:41   #28
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zaboravio si jako bitnu stvar.Mora pronaći i sakrit čahuru od ćorka.Savjeti trebaju bit kompletni
I prigušivać

Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Bila je slična rasprava kad pas čuvar ozlijedi ili ubije provalnika. Večina je pisala kako vlasnik psa odgovara umjesto psa, iako su po tvorištu tabele "pazi oštar pas".
Može netko ovo točno potvrditi jer mi nema smisla.
Netko drži pasa, netko pajser, netko nož , netko pištolj, a ovaj je držao bombu protiv provalnika:
http://www.vecernji.hr/crna-kronika/...valnika-225243

Dobio sedam mjeseci zatvora jer se bombom štitio od provalnika

Pokušavajući spriječiti provale u svoju kuću, na vrata je postavio eksplozivnu napravu koja je eksplodirala 6. ožujka 2008. te teško ranila provalnika Milivoja Štafa (47).
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 04:03   #29
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Intenzitet obrane mora bit jednak intenzitetu napada.Kad je navedni onesposobljen prestaje obrana.

Samo na fizički napad možeš odgovorit fizičkom obranom.Šaka na šaku,noć na nož,oružje na oružje a u protivno ide prekoračenje nužne obrane.

Kupi sprej pa ga špricaj.
kako,sada to ? nisi li kontradiktoran ? I sam kažeš da intezitet obrane ,mora biti jednak intezitetu napada, te gaq savjetuješ da kupi sprej i šprica,ako je goloruk? Kako sad sa tim intenzitetom? Pa samtram, ako ga i uhvatiš,a želi pobjeći prije dolaska policije, pa ga nalupaš sa vidnim ozljedama, da če i sudac gledati na situaciju sa olakotnim okolnostima,zar ne?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 11:18   #30
Kod spreja ide šema da ga je htio fizički napast (nasrnuo na njega) pa se branio a povreda nema pa te nitko ni ne može tužit za nanošenje ozljeda s prekoračenjem nužne obrane.

Dakako da će gledat ali krivnja za ozljede ostaje.Ali će sudac gledat još nešto jako bitno.Krađa sa malom vrijednosti se ne goni po službenoj dužnosti tako da odpada ono o zadržavanju do dolaska policije.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 12:07   #31
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ovako je pred neku godinu nama na sastanku, koji je bio upriličen zbog sustavnih krađa poljoprivrednih kultura na međimurskim poljima od strane pripadnika jedne nacionalne manjine...
u Texasu, završili bi mrtvi puni sačme.
tamo možeš naći dobru sačmaricu za cijenu smartphone-a
mossberg maverick 88 - 200$
plus tamo pucaju od djetinjstva i cure i dečki.
da ne spominjem da je tamo mentalitet takav da su svi uživljeni u oružje...
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 12:26   #32
i provale su nešto što se događa često i svi mi znamo nekoga kome je provaljeno u stan.

meni su u starom kvartu 2 puta provalili u stan po noći, to je bio stari drveni prozor zaključan katancem, prerezali su katanac i ušli i pokrali me dok sam ja i moja familija spavali samo par metara dalje.
stan je bio u prizemlju.
nakon toga sam kupio jeftine kineske alarme, glavni dio se montira na prozor ili vrata a magnet se montira na zid tako da kad su vrata zatvorena da budu poravnati.
kad netko otvori prozor, magntić i baza se udalje jedno od drugoga i alarm počne urlati ko lud (više od 100 decibela buke).
preselio sam se u drugi stan, sad sam na 6. katu tako da nema opasnosti za prozore, a blindo vrata dolaze uskoro.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 14:28   #33
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kod spreja ide šema da ga je htio fizički napast (nasrnuo na njega) pa se branio a povreda nema pa te nitko ni ne može tužit za nanošenje ozljeda s prekoračenjem nužne obrane.

Dakako da će gledat ali krivnja za ozljede ostaje.Ali će sudac gledat još nešto jako bitno.Krađa sa malom vrijednosti se ne goni po službenoj dužnosti tako da odpada ono o zadržavanju do dolaska policije.
u usporedbi s nasim zakonima, bezakonje je super
krada sa malom vrijednosti?
a kaj ako ga skuzim kad je tek usao i nije jos nista ukrao?
nista, jebiga, vise srece drugi put
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 14:29   #34
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
tamo možeš naći dobru sačmaricu za cijenu smartphone-a
mossberg maverick 88 - 200$
Možeš naći i kod nas samo nećeš dobit dozvolu
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 14:59   #35
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Bila je slična rasprava kad pas čuvar ozlijedi ili ubije provalnika. Večina je pisala kako vlasnik psa odgovara umjesto psa, iako su po tvorištu tabele "pazi oštar pas".
Može netko ovo točno potvrditi jer mi nema smisla.
Ako netko provali i napadne ga pas sam si je kriv. Ali pas ne smije biti treniran da oduzme život.

Većinom se radi o tome da vlasnik huška psa na susjede ili prolaznike i onda se brani da su došli preblizu njegovom dvorištu, što se naravno ne priznaje.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 22:55   #36
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
u usporedbi s nasim zakonima, bezakonje je super
krada sa malom vrijednosti?
a kaj ako ga skuzim kad je tek usao i nije jos nista ukrao?
nista, jebiga, vise srece drugi put
Ako je nezakonito ušao u kuću/stan možeš ga zadržat.Mislio sad krađa iz dvorišta ili njive male vrijednosti.Kombinacija je mnogó a zadržavat može samo onaj koji poznaje kazneni zakon i sudsko/odvjetničku praksu kvalifikacije djela pa da ne bude kriv zbog zadržavanja i hvatanja lopina.A takvih je malo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 23:01   #37
ovo sa "opasnim" pesom sam ja pokrenuo temu... iskreno još dan danas ne znam točan odgovor...

inače pozivanje policije grozno komplicira sve.... evo primjer mog susjeda... zatekao je lopova u garaži.. lik je pobjegao.... susjed je zvao policiju i prepoznao lika prvo na slikama onda i ovako a stvari nije dobio nikad natrag.... e sad ide zanimljiv dio...prođe nekih godinu dana i dolazi policija traži susjeda (mene pitali di je).. čovjek odlazi u policijsku stanicu zbog čega: netko je tog lopova pošteno isprebijao i ostavio na nekoj livadi u kvartu (inače cigić poznat po krađama) i ovi pozivaju čovjeka na obavjesni razgovor da vide di je bio tad i tad.....s time da ja pripadnike romske manjine teram čim ih vidim..stalno se navažaju i gledaju kaj je po dvorištima....i kod njih jako dobro pali uzet mob i poslikat i njega i kombi---beže odma....

a imao sam i bliski susret sa jehovinim svjedocima (nisam znao da jehove)... ljeto prije psa u dvorištu braco i ja radimo neš na katu i čujem nekaj dole...spustimo se i vidim 2 lika kak zaviruju u dnevni boravak.. znači već su ušli u kuću i to bez pitanje poziva "ima li koga" i slično.... braco pogađa jednog čekićem u leđa a ja drugom lomim na pod...tek kad sam ga spustio vidio sam kaj su...oko mene su većinom stariji ljudi koji puštaju sve i svakog u kuću pa su ovi ušli po istom principu....

po meni trebalo bi uvesti američki princip... nepozvan na tuđem posjedu ..upotreba fizičke do smrtonosne sile dozvoljena

Zadnje uređivanje magjar07 : 28.01.2016. at 23:48.
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 00:08   #38
Pošto ni sud u ovoj državi nikoga ne može osudit na smrt nećeš ni ti dobit to pravo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 00:24   #39
ima na youtubeu super priča koja govori u prilog posjedovanju oružja, o samohranoj majci sa djetetom koja je primjetila da joj netko provaljuje u stan.
nazvala je 911, rekla je operateru da ima sačmaricu te ga upitala šta da radi.
na što joj je odgovorio da napravi što god treba da zaštiti svoje dijete.
provalnik je ušao u stan, ona ga je propucala i ubila a drugi se predao.
happy end

na kraju je rekla "nema ništa opasnije od majke sa djetetom"
a ja bi dodao "nema ništa opasnije od majke sa djetetom i sa sačmaricom"

https://www.youtube.com/watch?v=vby4CgLOR44
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 00:34   #40
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Pošto ni sud u ovoj državi nikoga ne može osudit na smrt nećeš ni ti dobit to pravo.
ba žalost to je tak.... a do kud mogu ići recimo da ulovim nekog u kući? ..moj mozak radi na sledeći način. neki dan žena nije dobro zaključala ulazna vrata... dolazim doma, vrata otškrinuta a onaj dio brave koji zaključava strši van (baš kao da je netko obio vrata) i sad se ja vratim do garaže, uzmem sjekiru i vratim se u kuću.....tak kad sa odmakom razmislim o tome shvaćam koje sranje mogu napraviti...

nzm kakva je sudska praksa,ali ako već postoji institut nužne obrane/krajnje nužde zašto ne možemo u startu smatrati da uljez u našem domu nema dobre namjere .... pa ni vrag da bi me sudac osudio "on je samo došao malo krasti a vi ste ga poslali na intenzivnu" znači bez namjere da ga ubijem.. samo TTO bez diranja glave.... mislim to je glupost u zemlji gdje lik sfašira dvoje ljudi i dobije uvjetnu...
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.