Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2011., 15:40   #1
Na ispitu ne može proći niti 10 posto studenata

http://danas.net.hr/hrvatska/tlakic/...06.html?pos=n0

Ajde da sada vidim sve one dušebrižnike znanstvenike koji predaju na fakultetima kako će braniti ovu nebulozu.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:46   #2
Nisam znanstvenik no branit ću.
Prošle godine fakultete besplatno su upisali skoro svi gimnazijalci i dosta strukovnjaka.
Nisu svi materijal za fakultet.
Ocjenjivanje i prolaznost na ispitu nije kao u školi i "dvojka" nije opcija kakva se tamo nudi.
Profesor te može srušiti ako ne znaš jedno pitanje koje on smatra bitnim za tu materiju.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:50   #3
Naravno da može. Samo je upitno ima li to veze sa mozgom. Kakav je to onda profesor? Njegov je posao da te nauči a ako nije sposoban naučiti nekoga onda neka ide u pizdu maminu kopati kanale umjesto da bude "ugledni profesor". Prolaznost na ispitima je isto tako odraz njegova znanja prenošenja znanja iliti metodike između ostalog. Ne može biti da su baš svi retardirani. Ili treba promijeniti program tj. smanjiti ga jer ne postoji nitko tko može naučiti 4 000 stranice napamet. A niti 1 000. Jednostavno ne postoji.
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:00   #4
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
Pa? Ja sam imal ispit na kojem si na pismenom moral imati 100% da dođeš do usmenog. Sasvim korektno - pitanja na pismenom su bila temeljno znanje, koje se moralo u potpunosti svladati. Kad si došel na usmeni, onda si "zaslužival" ocjenu. Ili pad, ak si govoril gluposti.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:05   #5
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Ili treba promijeniti program tj. smanjiti ga jer ne postoji nitko tko može naučiti 4 000 stranice napamet. A niti 1 000. Jednostavno ne postoji.
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
Postoje ljudi, pa neki ljudi su prošli taj ispit. Doduše njih 8%, ali ipak postoje. Drugo je pitanje što ako studenti ne dolaze na predavanja, ne dolaze na konzultacije, ne uče iz službene literature (koja nije 4 000 stranica, nego nekih 1 000 za GP II) što sa takvim studentima, da li ih treba pustiti samo zato što ih ima puno?

Koliko je od ovih 92% kojih je palo redovito slušalo predavanje prof. Josipović, koliko ih je dolazilo na konzultacije.... jako malo, vjerojatno manje od 8% i što da se s njima radi, da ih se sakuplja po obližnjim kafičima i shoping centrima ili da im se tamo organizira predavanje
Chakotay.zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:16   #6
Građansko je teško i opširno, nekima se ne uči, a desi se da profesoru nisi simpa ili da ima loš dan i da se iživljava, sve to i zasebno može dovesti do pada a kad još staviš te tri stvari na kup- to ti je to- u tom slučaju pad ti ne gine.

Osim toga na toj katedri već dugo vlada pravilo da prolaznost ne smije biti iznad 0,02% to bi im narušilo image

Zadnje uređivanje Libertango : 07.06.2011. at 16:22.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:17   #7
Ne vidim nikakav problem u navedenom. Srećom, profesori ne puštaju svaku budalu da položi tek tako GP. 8-9% po terminu je sasvim fina prolaznost za GP. Da je tolika i u cijelom ispitnom roku, opet bi bilo u redu. Tako da su ovi napadi samo proziran napad na profesore i treba ih ignorirati.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:18   #8
Quote:
Chakotay.zg kaže: Pogledaj post
Postoje ljudi, pa neki ljudi su prošli taj ispit. Doduše njih 8%, ali ipak postoje. Drugo je pitanje što ako studenti ne dolaze na predavanja, ne dolaze na konzultacije, ne uče iz službene literature (koja nije 4 000 stranica, nego nekih 1 000 za GP II) što sa takvim studentima, da li ih treba pustiti samo zato što ih ima puno?
Ma problem je drugdje - ovo nije prva godina gdje imaš selekciju onih koji žele raditi i onih koji ne žele raditi. Ovo su ljudi koji su uredno položili Rimsko i još neke teške predmete i nekako mi ne čini da su se baš ulijenili na GP II. Da se tako nešto meni dogodi na mislim III. godini, kao predavač bih se dobro zamislio.

Ja si za svaki kolokvij pratim da li je bilo nerazumljivih pitanja, za ispitne rokove pratim upravo ljude za koje vidim da su mi aktivni na predavanjima - i ako ti ljudi imaju probleme, onda i ja imam problem. Ne govorim dakle o onima koji kada ih se prozove za nazočnost šmugnu u birtiju. Ali moraš pratiti prolaznost i zapitati se ako nešto nije u okvirima, posebno na višim godinama.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:32   #9
Kao prvo GP2 ima oko 2000 stranica. Ja bih volio vidjeti nekoga tko može naučiti 2000 stranica i da zna odgovoriti na svako pitanje!

Ispiti na pravu su stvarno loše smišljeni. Gradivo je stvarno ogromno a na usmenom padneš ukoliko ne znaš odgovor na jedno jedino pitanje. Istina jest da nisu svi profesori takvi da će te rušiti na prvom pitanju koje ne znaš ali mnogi to rade.

60-80% za prolaz na pismenom na Pravnom fakultetu jest mnogo teže postići nego na mnogim drugim fakultetima iako i oni, možda, traže isti postotak. A razlog tomu jest ogromna literatura. Nije isto naučiti 200-300 stranica teksta (ili čak i manje) na mnogim drugim fakultetima i 700 stranica pa na više na pravnom fakultetu!!! To je ogromna razlika.

Meni je je još ostalo 3 ispita do kraja faksa ali ću zavijek zapamtiti GP koji sam polagao u komadu. To je živi užas koji sam ja polagao 2 godine i profesori će morati nešto promijeniti ukoliko stvarno žele da Bolonja zaživi u stvarnosti a ne samo na papiru. Na pravom fakultetu u Zagrebu Bolonja je samo zaživjela što se tiče paprenih cijena za bodove ali na drugim aspektima bolonje oni moraju još puno raditi.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 16:37   #10
@Vojky A čuj novinari su iz nekog razloga naveli GP II i prof. Josipović, no ista je stvar i sa GP I i sa ostalim profesorima na toj katedri, jednako tako je i prolaznost mala na drugim težim ispitima, recimo na GPP je također prolaznost mala. Prije dok je Građansko pravo bilo jedan ispit, tada je prolaznost bila i još manja. Ja se sijećam da je bilo dana da je u kabinet prof. Josipović ušlo deset ljudi i svih deset palo i to je bilo to za taj dan. Sljedeći dan možda jedan od deset prođe i tako kod svih ostalih.

@Drakon ako ti je ostalo još tri ispita onda si i ti taj koji je prošao GP pa ako želiš vidjeti osobu koja je to naučila, pogledaj u ogledalo
Chakotay.zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 03:22   #11
Quote:
Chakotay.zg kaže: Pogledaj post
Postoje ljudi, pa neki ljudi su prošli taj ispit. Doduše njih 8%, ali ipak postoje. Drugo je pitanje što ako studenti ne dolaze na predavanja, ne dolaze na konzultacije, ne uče iz službene literature (koja nije 4 000 stranica, nego nekih 1 000 za GP II) što sa takvim studentima, da li ih treba pustiti samo zato što ih ima puno?

Koliko je od ovih 92% kojih je palo redovito slušalo predavanje prof. Josipović, koliko ih je dolazilo na konzultacije.... jako malo, vjerojatno manje od 8% i što da se s njima radi, da ih se sakuplja po obližnjim kafičima i shoping centrima ili da im se tamo organizira predavanje
Pa ako nisu išli na predavanja, nisu ni pristupili ispitu.
Ili misliš da se na predavanjima da nešto naučit?


Kao što je ocjena koju student dobije (ili ne dobije) u index odraz njegova znaja,
tako je i zbirna ocjena studenata na kolegiju ocjena profesora.
Simple as that.
Naravno, ni jedna od ove dvije osjene nije 100% točna, ali je nekakva približna vrijednost.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 20:44   #12
Quote:
Chakotay.zg kaže: Pogledaj post
Postoje ljudi, pa neki ljudi su prošli taj ispit. Doduše njih 8%, ali ipak postoje. Drugo je pitanje što ako studenti ne dolaze na predavanja, ne dolaze na konzultacije, ne uče iz službene literature (koja nije 4 000 stranica, nego nekih 1 000 za GP II) što sa takvim studentima, da li ih treba pustiti samo zato što ih ima puno?

Koliko je od ovih 92% kojih je palo redovito slušalo predavanje prof. Josipović, koliko ih je dolazilo na konzultacije.... jako malo, vjerojatno manje od 8% i što da se s njima radi, da ih se sakuplja po obližnjim kafičima i shoping centrima ili da im se tamo organizira predavanje
Maglu prodavaj negdje drugdje. Ne postoji netko tko može to naučiti. To je samo sreća. Na faxevima ljudi dolaze na predavanja jer moraju i onda spavaju. Čemu služe predavanja kada moraš nabubati ono što piše u knjizi?

Nitko ne kaže da nekoga treba pustiti nego kažem da treba nešto mijenjati ili sa programom ili profesorom ili su svi zajedno idioti.

Kakve konzultacije? Šta je to? Jel to ono što piše na vratima da je tog dana od tad do tad a nikada nikoga nema? I ako ima, onda je bolje da ne dolaziš jer imaš knjigu pa nauči.


Šta su to kriteriji? Jel to nešto za jesti? Kako na jednom sveučilištu mogu biti jedni kriteriji a na drugom nekakvi drugi. A na kraju dobiješ istu diplomu i isto zvanje. Tko je tu onda lud?

Moj prijatelj je bio dvije godine na pravu u Zg i učio cijele dane, polagao ispite u roku i želio samo 4 ili 5 zbog doma i onda odbio dvojku iz Sociologije. Nakon toga, svaki puta je pao i pao godinu. Pao je zato jer je odbio ocjenu a znam da je znao S V E, svaki jebeni zarez. Pao je godinu samo iz njegovog inata. Prebacio se na drugi fakultet i sve završio u roku. Kreten mu je napravio uslugu da mu je sada zahvalan jer ima posao kakav taj budalaš može samo sanjati. Čak ni to. Oni su svrha samim sebi i ne smije se naći nitko da to preispituje. Zato se tako žestoko bore da održe autonomiju tj. da mogu i dalje po svom bez ikakve kontrole.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:

Zadnje uređivanje Hrc : 10.06.2011. at 20:59.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 18:39   #13
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Naravno da može. Samo je upitno ima li to veze sa mozgom. Kakav je to onda profesor? Njegov je posao da te nauči a ako nije sposoban naučiti nekoga onda neka ide u pizdu maminu kopati kanale umjesto da bude "ugledni profesor". Prolaznost na ispitima je isto tako odraz njegova znanja prenošenja znanja iliti metodike između ostalog. Ne može biti da su baš svi retardirani. Ili treba promijeniti program tj. smanjiti ga jer ne postoji nitko tko može naučiti 4 000 stranice napamet. A niti 1 000. Jednostavno ne postoji.
A umjesto pad i prolaz postoje ocjene od 1-5 što oni izgleda ne znaju. Kod mene na jednom ispitu moraš imati 95% da bi uopće mogao ići na usmeni. Kakve to ima veze s mozgom?
Nije posao profesora da te nauci. To je osnovna pogreska prilikom promatranja ovog problema.

Kao drugo, ako ne postoji nitko tko moze nauciti, kako onda nije proslo 90% ljudi, a ne svih 100%?

Postoje ocjene, no znati se mora. Ispit na fakultetu ne smije se svoditi na to da znas dio gradiva i prodjes. Moras baratati svim, a tek o stupnju baratanja gradivom moze ovisiti ocjena. Postoji mnogo ispita na kojima nisi mogao proci a da nisi znao sve sto su te pitali. Do kojih detalja si isao, o tome ti je ovisila ocjena, ali ako nisi znao, vidimo se sljedeci put. I to je jedino ispravno i pozeljno.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 18:45   #14
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Nije posao profesora da te nauci. To je osnovna pogreska prilikom promatranja ovog problema.

Kao drugo, ako ne postoji nitko tko moze nauciti, kako onda nije proslo 90% ljudi, a ne svih 100%?

Postoje ocjene, no znati se mora. Ispit na fakultetu ne smije se svoditi na to da znas dio gradiva i prodjes. Moras baratati svim, a tek o stupnju baratanja gradivom moze ovisiti ocjena. Postoji mnogo ispita na kojima nisi mogao proci a da nisi znao sve sto su te pitali. Do kojih detalja si isao, o tome ti je ovisila ocjena, ali ako nisi znao, vidimo se sljedeci put. I to je jedino ispravno i pozeljno.
profesori prenose znanje. ako im nije zadaća da te nauče onda ajmo svi u dopisne škole...

ako je konstantna prolaznost kod istog profesora 10 posto a ti isti studenti imaju prolaznost na drugim kolegijima onda nešto ne valja sa profesorom....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:04   #15
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
ako je konstantna prolaznost kod istog profesora 10 posto a ti isti studenti imaju prolaznost na drugim kolegijima onda nešto ne valja sa profesorom....
A možda ne valja s onim drugim profesorima? Zato što su u većini, ne znači da su u pravu!
Možda im je lakše pustiti neznalicu na ispitu, nego da im dolazi više puta na ispit. Možda im se ne da pripremati uvijek nova, inventivna ispitna pitanja, pa studenti naštrebaju napamet odgovore sa prethodnih ispita i dobiju prolaz. Jesu li to dobri profesori?!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 19:58   #16
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Nije posao profesora da te nauci. To je osnovna pogreska prilikom promatranja ovog problema...........
Slažem se, bar kada se radi o visokom školstvu. Inače bi bili u osnovnoj školi, u prva četiri razreda!

Posao profesora je da te nauči razmišljati o predmetnom gradivu, a to je moguće ako ti ukaže na ono što je bitno, zatim na poveznice s ostalim predmetima i primjenom u praksi.
Apsurdna su očekivanja da bi sveučilišni profesor studentima trebao ulijevati znanje u glavu - to je za osnovnu školu, a ne za fakultet, gdje se od studenta traži samostalno izučavanje, pa čak i istraživanje, a samo tamo gdje zapne, uskače profesor (konzultacije i sl.).

Puno veći problem od "prestrogih" profesora je razbacivanje s ocjenama na pojedinim fakultetima i kolegijima, gdje se uči iz improviziranih skripti i dosadašnjih ispitnih pitanja, pa je prolaznost 90 ili 100%, a studentima ostaje samo rupa u glavi...
Dovoljno je pogledati kakvi nam "stručnjaci" izlaze sa pojedinih fakulteta, pa zaključiti gdje je problem. To sigurno nisu zahtjevni profesori, kako se ovdje sugerira.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 20:55   #17
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Nije posao profesora da te nauci. To je osnovna pogreska prilikom promatranja ovog problema.

Kao drugo, ako ne postoji nitko tko moze nauciti, kako onda nije proslo 90% ljudi, a ne svih 100%?

Postoje ocjene, no znati se mora. Ispit na fakultetu ne smije se svoditi na to da znas dio gradiva i prodjes. Moras baratati svim, a tek o stupnju baratanja gradivom moze ovisiti ocjena. Postoji mnogo ispita na kojima nisi mogao proci a da nisi znao sve sto su te pitali. Do kojih detalja si isao, o tome ti je ovisila ocjena, ali ako nisi znao, vidimo se sljedeci put. I to je jedino ispravno i pozeljno.
e vidis u ovom boldanom ti se pravni fakultete ne prepoznaje....tamo ili padas ili dobijes 5...nema detalja koje ne znas...sve ,moras znati.

naravno da i prof moraju imati uvjete za rad....mogu reci samo za pravni fax, jer sam ga studirala, da tamo imaju i vise nego idealne uvjete za rad i place.tako da ih ni to ne opravdava
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:14   #18
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Nije posao profesora da te nauci. To je osnovna pogreska prilikom promatranja ovog problema.

Kao drugo, ako ne postoji nitko tko moze nauciti, kako onda nije proslo 90% ljudi, a ne svih 100%?

Postoje ocjene, no znati se mora. Ispit na fakultetu ne smije se svoditi na to da znas dio gradiva i prodjes. Moras baratati svim, a tek o stupnju baratanja gradivom moze ovisiti ocjena. Postoji mnogo ispita na kojima nisi mogao proci a da nisi znao sve sto su te pitali. Do kojih detalja si isao, o tome ti je ovisila ocjena, ali ako nisi znao, vidimo se sljedeci put. I to je jedino ispravno i pozeljno.
Nije točno. Jer skoro i ne postoji sustav ocjena. Rijetki su primjeri profesora koji vode računa o tome. Ima nekih koji barataju s čak dvije ocjene (2 i 3), pa kakav im dan dođe, takvu daju. Naravno, ako je uopće daju!
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 23:04   #19
u osijeku, na katedri ustavnog prava... na ispit je izašlo stotinjak studenata.. NITKO, al NITKO nije prošao... pa vi vidite.. a o trgovačkom pravu da ne govorim.. ruši se na temelju prezimena, pripadnosti određenoj stranki itd.
__________________
My mama told me when I was young..We are all born superstars..She rolled my hair and put my lipstick on in the glass of her boudoir..."There's nothin wrong with lovin who you are" she said, "'cause He made you perfect, babe...So hold your head up girl and you'll go far,listen to me when I say" I'm beautiful in my way 'cause God makes no mistakes..I'm on the right track baby I was born this way... ♥
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 23:31   #20
Quote:
legica21 kaže: Pogledaj post
ruši se na temelju prezimena, pripadnosti određenoj stranki itd.
da pogodim. moraš biti u hdssb-u
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.