Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2015., 00:24   #461
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
pod profitira sam mislila na to da nekoga drugoga uzme na moje mjesto i ima privilegije ako zaposli nekoga mlađeg od 30 (kak sam sad ja) i još uz to uzme pripravnika na račun države
On ne smije nikoga zaposliti na tvoje mjesto jedino ako ti da posloovno uvjetovani otkaz. A i tome se može doskočiti - formalno napiše da radni na drugom radnom mjestu.. ne bi bio prvi.

Quote:
imam malo veću plaću od minimalne, al dok on svoje pobere ispadne ili isto ili manje od minimalne
Nekoliko puta sam ti pročitala rečenicu, ali ni uz najbolju volju ja uopće ne razumijem šta ti hoćeš reći - je l ti dobivaš plaću ugovorenu ugovorom i šta on to "pobere"?

Quote:
već vidim da od toga svega niš, ipak mu je frend odvjetnik
Kakve to veze ima? Može mu bit i tata, ukoliko je on prekršio zakon - neće mu pomoći.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 15:32   #462
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
On ne smije nikoga zaposliti na tvoje mjesto jedino ako ti da posloovno uvjetovani otkaz. A i tome se može doskočiti - formalno napiše da radni na drugom radnom mjestu.. ne bi bio prvi.



Nekoliko puta sam ti pročitala rečenicu, ali ni uz najbolju volju ja uopće ne razumijem šta ti hoćeš reći - je l ti dobivaš plaću ugovorenu ugovorom i šta on to "pobere"?



Kakve to veze ima? Može mu bit i tata, ukoliko je on prekršio zakon - neće mu pomoći.
to me uopće ne čudi

jedno je kaj je na papiru a drugo kaj je u praksi, a ovo kaj on "pobere" se odnosi na to da se npr. ide uredit prostor u firmi, kupuje se novi auto ili nekaj, svakom radniku ode neki određeni iznos s plaće da se to pokrije, nije nikomu svejedno dok mu od plaće ode 200-300 kn svaki mjesec

ja ne znam zakaj se uopće trudim objašnjavat da u ovoj državi zakon ne vrijedi za sve jednako
naravno da njemu odvjetnik bu pomogo jer ga on može platit, ak nikak drugačije onda na način opisan par redova iznad, a ja niti imam odvjetnika niti ga mogu nać kad sam iz malog mjesta di svaki svakoga zna i prilično sam uvjerena da bi još naletjela na nekog njegovog bližeg ili daljnjeg rođaka, niti imam pare da platim odvjetnika, a i imam filing da bi s sudskim procesom sebi napravila najviše štete tim više kaj dok si u potrazi za novim poslom navodiš prijašnje poslodavce
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:00   #463
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
jedno je kaj je na papiru a drugo kaj je u praksi, a ovo kaj on "pobere" se odnosi na to da se npr. ide uredit prostor u firmi, kupuje se novi auto ili nekaj, svakom radniku ode neki određeni iznos s plaće da se to pokrije, nije nikomu svejedno dok mu od plaće ode 200-300 kn svaki mjesec
Isuse bože
Još jednom - šta on to "pobere"? Da li vi dobivate iznose plaće na koje ste potpisali ugovore? Da ili ne?
Ako da - a šta vam on to "pobere"?

Quote:
ja ne znam zakaj se uopće trudim objašnjavat da u ovoj državi zakon ne vrijedi za sve jednako
naravno da njemu odvjetnik bu pomogo jer ga on može platit, ak nikak drugačije onda na način opisan par redova iznad, a ja niti imam odvjetnika niti ga mogu nać kad sam iz malog mjesta di svaki svakoga zna i prilično sam uvjerena da bi još naletjela na nekog njegovog bližeg ili daljnjeg rođaka, niti imam pare da platim odvjetnika, a i imam filing da bi s sudskim procesom sebi napravila najviše štete tim više kaj dok si u potrazi za novim poslom navodiš prijašnje poslodavce
Postoje udruge koje pružaju besplatnu pravnu pomoć, postoji pučki pravobranitelj, radni sporovi su besplatni (do završetka se ništa ne plaća), postoji način - ako je i volje.
Da, život nije pošten.. i šta sad? Hoćemo svi kukati, umjesto se zauzeti za sebe? (iako iskreno ja još uvijek nisam pročitala ni jedan konkretan primjer gdje tvoj poslodavac krši zakon)
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:18   #464
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Isuse bože
Još jednom - šta on to "pobere"? Da li vi dobivate iznose plaće na koje ste potpisali ugovore? Da ili ne?
Ako da - a šta vam on to "pobere"?



Postoje udruge koje pružaju besplatnu pravnu pomoć, postoji pučki pravobranitelj, radni sporovi su besplatni (do završetka se ništa ne plaća), postoji način - ako je i volje.
Da, život nije pošten.. i šta sad? Hoćemo svi kukati, umjesto se zauzeti za sebe? (iako iskreno ja još uvijek nisam pročitala ni jedan konkretan primjer gdje tvoj poslodavac krši zakon)
pa napisala sam
u ugovoru piše kolika treba bit plaća, ali od te plaće se redovno uzima određeni iznos
npr. ako su u firmi radovi, poslodavac uzima radnicima od plaće određeni iznos svaki mjesec da pokrije troškove tih radova

znam da postoje jer sam već pokušavala riješit neke pravne probleme prek njih i nisu mi bili od pomoći, rekla bi kolko para tolko muzike

i krši zakon na sve strane (ne samo s plaćama, nisam niti sve navodila) ali se uspješno izvlači od pravde jer je većini radnika bitno da imaju kakvu takvu plaću, da ide staž, da se djeca odškoluju, da se nekak preživi do mirovine
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:49   #465
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
pa napisala sam
u ugovoru piše kolika treba bit plaća, ali od te plaće se redovno uzima određeni iznos
npr. ako su u firmi radovi, poslodavac uzima radnicima od plaće određeni iznos svaki mjesec da pokrije troškove tih radova

znam da postoje jer sam već pokušavala riješit neke pravne probleme prek njih i nisu mi bili od pomoći, rekla bi kolko para tolko muzike

i krši zakon na sve strane (ne samo s plaćama, nisam niti sve navodila) ali se uspješno izvlači od pravde jer je većini radnika bitno da imaju kakvu takvu plaću, da ide staž, da se djeca odškoluju, da se nekak preživi do mirovine
Znači, ne isplaćuje plaću u punom iznosu?
Pa tuži ga, nemreš to izgubiti, postoje papiri u banci oko računa.
Jedino ak mu vi jos i ne pomažete u vašoj pljački, tipa, da podignete pare pa mi ih date na ruke.
Ne kužim gdje je problem, imate svi skupa pravo tužiti ga ili je došlo do toga da se nema hrabrosti za apsolutno ništa?

Ili čekajte da mu se svidi novi Mercedes, pa vam uzme cijelu plaću, a vi i dalje ne poduzimajte ništa i divite se Mercedesu.
Mislim, halo.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:55   #466
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Znači, ne isplaćuje plaću u punom iznosu?
Pa tuži ga, nemreš to izgubiti, postoje papiri u banci oko računa.
Jedino ak mu vi jos i ne pomažete u vašoj pljački, tipa, da podignete pare pa mi ih date na ruke.
Ne kužim gdje je problem, imate svi skupa pravo tužiti ga ili je došlo do toga da se nema hrabrosti za apsolutno ništa?

Ili čekajte da mu se svidi novi Mercedes, pa vam uzme cijelu plaću, a vi i dalje ne poduzimajte ništa i divite se Mercedesu.
Mislim, halo.
je

problem je u nedostatku hrabrosti
a to je ono kaj koči naše ljude, radije budu čekali da se stvari poprave samo od sebe neg da djeluju
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 17:01   #467
kada osoba dobije otkaz kao neperspektivan kadar ima li pravo na naknadu s burze?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 23:55   #468
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
pa napisala sam
u ugovoru piše kolika treba bit plaća, ali od te plaće se redovno uzima određeni iznos
npr. ako su u firmi radovi, poslodavac uzima radnicima od plaće određeni iznos svaki mjesec da pokrije troškove tih radova
To je protuzakonito.
Prijavi ga inspekciji, a potom i tuži - dobit ćeš sigurno, a svaki odvjetnik će ti to rado odraditi na proviziju.

Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
problem je u nedostatku hrabrosti
a to je ono kaj koči naše ljude, radije budu čekali da se stvari poprave samo od sebe neg da djeluju
No hard feelings, ali i ti si jedna od njih. I ako se nećeš sama za sebe izboriti, nitko drugi neće - to nema veze ni sa zakonom, ni sa odvjetnicima.
Zakon je dobar i štiti radnika, ali radnik mora sam zatražiti tu zaštitu.

Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
kada osoba dobije otkaz kao neperspektivan kadar ima li pravo na naknadu s burze?
Osobno uvjetovan otkaz? Ne, onda nema.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 12:11   #469
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
kada osoba dobije otkaz kao neperspektivan kadar ima li pravo na naknadu s burze?
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post



Osobno uvjetovan otkaz? Ne, onda nema.
Nebih rekao da se "neperspektivan kadar" moze staviti pod clanak 115, stavak 1. tocka 2. ZOR-a, citiram:

"2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz)"

Ova tocka bi se vise odnosilo na "zdravstveno ili slicno stanje radnika".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 16:00   #470
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ova tocka bi se vise odnosilo na "zdravstveno ili slicno stanje radnika".
To bi ti više bilo... npr - ti si jedna introventna, povučena, pomalo i sramežljiva osoba, a radiš posao ili te poslodavac, zbog ukidanja tvog radnog mjesta, premjestio na radno mjesto koje zahtjeva agresivan pristup. Teško da ćeš ti ikada moći obavljati taj posao kako treba - i to je jedan od razloga za osobno uvjetovani otkaz.
Tako je i ovo - neperspektivan kadar znači da je netko od koga, zdravo seljački rečeno - nikad leba
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 17:45   #471
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
To je protuzakonito.
Prijavi ga inspekciji, a potom i tuži - dobit ćeš sigurno, a svaki odvjetnik će ti to rado odraditi na proviziju.



No hard feelings, ali i ti si jedna od njih. I ako se nećeš sama za sebe izboriti, nitko drugi neće - to nema veze ni sa zakonom, ni sa odvjetnicima.
Zakon je dobar i štiti radnika, ali radnik mora sam zatražiti tu zaštitu.
znam da je, zato i pitam za mogućnosti

nisam, ja sam se već par put postavila radi određenih uvjeta na radnom mjestu ali sam, zahvaljujući kolegama koji također nisu zadovoljni, naj****

imam ja strpljenja i uvijek pokušavam riješit stvari na miran način, al dok mi prekipi onda idem na sve ili ništa
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 19:16   #472
Kod bilo kakvih "bitki" sa poslodavcem, nikad ne računaj na ostale.. nažalost.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 20:50   #473
naučila sam da općenito ne računam na druge, ne samo u poslovnom svijetu
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 13:57   #474
Otkaz zaposlenika

Nemam nikakav Ugovor o radu s poslodavcem, nije mi nikada ni ponudio, zaposlen sam jedan mjesec. Dao sam mu otkaz u skladu s ZOR-om. Poslodavac me neće da odjavi a ja našao novi posao. Što učiniti da me odjavi? Predao sam u Trpimirovu 4, Zahtjev za odjavu, ali kažu da ne znaju ništa. Novi poslodavac se boji prijaviti me, bez da me bivši odjavi. Molim savjet, kako da se odjavim?
Zamojdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 23:09   #475
Dobro - jesi prijavljen kod sadašnjeg ili nisi?
I kako na mirovinskom ne znaju ništa? Je l te imaju prijavljenog ili ne?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 03:16   #476
Trebam misljenje:

prije otprilike par mjeseci prestao sam raditi u jednoj privatnoj firmi na vlastitu inicijativu i dao otkaz, izmedju ostalog jer sam imao poprilicno bezobraznog i ponizavajuceg sefa.

Nedavno sam doznao (to spada u kategoriju rekla-kazala, ali ipak vas pitam za misljenje ukoliko se ispostavi da je istina) od jedne bivse kolegice da su u glavnoj centrali firme u Ri (radio sam u podruznici u manjem gradu) spremili otpremninu za mene da mi zahvale na doprinosu kroz godine, da bi moj bivsi sef u nasoj podruznici otpremninu "presreo" i uzeo za sebe, tako da ja nisam niti u vrijeme odlaska znao da bi nesto trebao dobiti, ponajvise jer je situacija bila gadna tako da sam se samo htio maknuti i o tome uopce nisam razmisljao. I sad se pitam, sto napraviti i kako postupiti da budem obestecen a da ne moram ici u citave sporove?
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 14:33   #477
Prvo provjeri istinitost cijele priče, tj. nazovi lijepo glavnu centralu službu obračuna ili kaj već imate i pitaj.
Na rekla-kazala nemaš kaj drugo napravit jer nemaš nikakvu odluku o isplati bilo čega, nikakav obračun, ništa...
Prema tome, provjeri.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 11:44   #478
Pozdrav.
Ovako,od 3.8 do 13.9.2015. teko mi je otkazni rok na starom radnom mjestu.14.9. je stupio na snagu sporazumni raskid ugovora a 21.9. počinjem raditi na novom poslu.Sad me zanima kako će mi se obračunavati plaća za ovaj mjesec.Na starom radnom mjestu sam imao ugovor na neodređeno na puno radno vrijeme (40 sati tjedno) a na novom na 36 sati.Kakva je praksa u takvim slučajevima.?
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 12:54   #479
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
PSad me zanima kako će mi se obračunavati plaća za ovaj mjesec.
Pa što si ugovorio?
U ugovoru o radu mora biti navedena tvoja bruto plaća za mjesec,isto tako i broj sati rada za koje se ta plaća isplaćuje.
S obzirom da u rujnu radiš samo nekoliko dana, plaća će ti biti proporcionalna broju dana tj. sati rada.

za period do 14.09 dobivaš plaću od stare firme prema ugovoru o radu koji si imao s njima, a od 21.09. do 30.09. dobivaš plaću u novoj firmi, u skladu s ugovorum koji si s tom druom firmom potpisao,. Dakle, za mjesec rujan dobivaš dvije plaće, od dvije različite firme.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 14:54   #480
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Pa što si ugovorio?
U ugovoru o radu mora biti navedena tvoja bruto plaća za mjesec,isto tako i broj sati rada za koje se ta plaća isplaćuje.
S obzirom da u rujnu radiš samo nekoliko dana, plaća će ti biti proporcionalna broju dana tj. sati rada.

za period do 14.09 dobivaš plaću od stare firme prema ugovoru o radu koji si imao s njima, a od 21.09. do 30.09. dobivaš plaću u novoj firmi, u skladu s ugovorum koji si s tom druom firmom potpisao,. Dakle, za mjesec rujan dobivaš dvije plaće, od dvije različite firme.
E to me zanimalo.Hvala.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.