Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2003., 12:09   #41
Amalthea,

nasla sam zanimljiv clanak o nocnom mokrenju.kaze da za nocno mokrenje nije psiha odgovorna, kao sto to vecina roditelja misli, ali da moze uticati negativno na psihu djeteta. djeca koja nocu mokre dobiju osjecaj manje vrijednosti....vise faktora su za to odgovorni.moze biti hormonski poremecaj ali i genetski uzrokovano.
ako razumijes njemacki, pogledaj

http://www.gothaer.de/gnet/de/fln/el...15007000200002

Zadnje uređivanje eska : 30.06.2003. at 10:24.
eska is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2003., 19:55   #42
osim nekih organskih poremecaja (bolest, fizicke anomalije, upale) najcesce je uzrok - trauma.

no trauma ne mora biti nista fizicko - daleko od toga da netko digne ruku na dijete - vec kao sto su splicanka & Luv2Bounce navele, nes sasvim deseto.

npr. ak roditelj(i) negdje otputuju, druge osobe koje cuvaju djecu, rastava - svadje, druga djeca ga uplase, price o babarogama & slicne krvolocne bajke, ili bilo koji drugi _strah_...

e to treba isceprkati, a najcesce nije lako.
zelim ti puno strpljenja.

e, a ono sa saticem koji dize buku - odvratno u svakom pogledu, nemojte to raditi djeci. jos ce ih vise ubijati osjecaj krivice->sram->strah... stres...
Mrga Cvarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 02:04   #43
Ja sam kao mala do negdje 6 god piškila redovito u krevet, jednostavno kao kod IlBo bilo mi je silaa, kad sam se probudila bila sam ljepljiva i mokra...Užas...Poslije je nestalo. Moj sin je piškio do negdje 4,5, 5 god ne znam zašto, sad ima 5,6. kada smo išli kod psihologa jer ide na govorne vježbe , pitala me, tko je iz obitelji mokrio, i rekla da je to i malo genetski, a on je pio i puno tekućine a tvrdo spava. Prvo smo ga budili i stavljali na tutu, a onda je psihologica rekla: Manje tekućine iza 18h i tu prvu noć, jer smo taj dan bili kod nje, nije se popiškio. Bio je presretan!!! Sada mu se desi kada popije stvarno puno tekućine, prije je to bilo svaki dan...
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 22:01   #44
Moja kcer je imala isti problem
i mislim da smo obisli sve moguce specijaliste i napravili sve pretrage i nisu otkrili nista i na kraju kad je usla u pubertet
sve prestalo
krisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2003., 16:40   #45
Wink

Amalthea,
sigurna sam da ti mogu pomoći, jer iako sam već u tridesetima dobro znam što znači buditi se mokar par puta tjedno,što mi se događalo u predškolskoj dobi. Nakon raznih pokušaja, mama me odvela kod psihologa u "Klaićevu" gdje su joj savjetovali da mi kupi malu bilježnicu i da svaku stranu podijeli na sedam redova-za sedam dana u tjednu. Svaki red je uz lijevi rub imao napisan dan i datum, a ja sam samo trebala ujutro za taj dan ako se nisam popiškila nacrtati žuto sunce, a ako jesam plavi oblak i kapljice. Ni jedan dan nije smio biti preskočen. U početku je odnos bio otprilike dva sunca i pet oblaka, zatim se iz tjedna u tjedan broj oblaka smanjivao, onda je nakon par tjedana bila jedna faza samih oblaka cijeli tjedan, a nakon toga sve je bilo sunčano. Nakon tri mjeseca oblaci su nestali, a s njima i moj problem. Tu bilježnicu i danas čuvam, ne znam da li je crtanje djelovalo na podsvijest, ali mi je svakako pomoglo. Nadam se da će i tebi.
kristina klos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 07:25   #46
Nocno mokrenje - psiholog - savjeti

Moj mali necak ima pet godina i nocu se jako cesto popiski u krevet. Nalazi su mu uredni, nema problema s mjehurom.

Procitali smo po internetu sve sto se pise o nocnom mokrenju, no sestru, koja ga ovih dana zeli odvesti kod doktora, zanimaju iskustva mama cija su djeca imala slican problem.

Jeste li ih vodili kod psihologa? Ili kod nekog drugog specijaliste?Gdje? Imate li nekog za preporuciti? Kako ste uspjele rjesiti taj problem?

Jeste koristile neke lijekove? Alarme sto nocu sviraju ako se ovlaze gacice? Na internetu ima svasta..., ali, kao sto kazem, nas zanima je li tko sto od toga stvarno i isprobao i kako to funkcionira.

Hvala puno.
Alica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 08:22   #47
Moj maleni je mokrio noću u krevet do svoje 7. godine. Naravno da smo prvo napravili pretrage krvi i urina i nalazi su bili OK. Nakon toga otišli smo kod nefrologa koji ga je pregledao i napravio UZV bubrega. I to je bilo OK. On nam je preporučio odlazak psihologu uz opciju da možemo maloga ostaviti i u bolnici na nekom drugom lječenju (zaboravila sam kako je to nazvao) ali što on osobno ne bi preporučio jer je to vrlo bolno i stresno za dijete. Išli smo kod psihologa jedno 5 mjeseci. Terapija se satojala u crtanju, razgovoru i sl. Po uputi psihologa nisam ga budila po noći da ode piškiti niti smo bilo što drugo koristili i mokrenje je prestalo samo od sebe. Ponekad mu se još omakne ali je to zanemarivo jer je prije bilo svake noći.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 11:26   #48
I moj sin je dugo mokrio u krevet ..bili smo na pretragama mokrace, krvi, kod psihologa, budili ga ...ma sva cuda....i na kraju prestalo...kad smo ga ostavili na miru...ali treba strpljenja
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 09:18   #49
I moji klinci se tu-i-tamo popiške u lkrevet po noći, al prvenstveno ak maznu dvije bočice mlijeka prije spavanja. Obično ih dignemo u 23-24h pa se u snu popiške i to je to. Mislim, koji K ih vodite doktorima ak pišnu u krevet koji put.Čuvajte si djecu od dodatnih stresova odlaskau bolnicu i na kojekakvih pretraga.Prije ili kasnije prestanu. I šta onda ak pišnu, nisu svi savršeni kao njihovi roditelji!!!!!!!!!!!!
u.t.p.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 18:55   #50
Re: Nocno mokrenje - psiholog - savjeti

Quote:
Alica kaže:
Moj mali necak ima pet godina i nocu se jako cesto popiski u krevet. Nalazi su mu uredni, nema problema s mjehurom.

Procitali smo po internetu sve sto se pise o nocnom mokrenju, no sestru, koja ga ovih dana zeli odvesti kod doktora, zanimaju iskustva mama cija su djeca imala slican problem.

Jeste li ih vodili kod psihologa? Ili kod nekog drugog specijaliste?Gdje? Imate li nekog za preporuciti? Kako ste uspjele rjesiti taj problem?

Jeste koristile neke lijekove? Alarme sto nocu sviraju ako se ovlaze gacice? Na internetu ima svasta..., ali, kao sto kazem, nas zanima je li tko sto od toga stvarno i isprobao i kako to funkcionira.

Hvala puno.

Nisam imala takvih problema s djecom,ali recimo da se ne bih oglušila na savjete onih koji predlažu pregled psihologa, a po potrebi i neuropedijatra...jer uostalom oni za to i postoje .

Ukoliko je nefrološki sve u redu vjerovatno postoji neki problem,a treba uvidjeti i ponašanje djeteta te njegovu psihološku kao i emocionalnu zrelost.
U svakom slučaju savjetujem psihologa i neuropedijatra...
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 11:46   #51
Alica,

evo nešto iz osobnog iskustva.
Od malih nogu sam mokrila u krevet i tako do svoje 11. godine. Nije bilo lako mojim roditeljima, ali bogme ni meni. Samo, ja sam oduvijek imala problema s bakterijama u mokraći a sada imam problema sa jakim upalama mjehura (mokrenje krvi) te upalama bubrezima (dosad sam imala samo jednu ali...).

Uglavnom, prošla sam boga i vraga, testiranja, ispitivanja, psihologe i jedino što su mi mogli reći je da je to kod mene jednim dijelom nsljedno (preko tate) a drugim dijelom da ne znaju odakle bakterije. Bila sam čak i u Švedskoj i uzimala ne znam kakve lijekove ali ni to nije pomoglo.

I onda sam u 11. godini dobila menstruaciju i tada je prestalo. Bakterije su nestale same od sebe. Prestala sam mokriti u krevet (navodno mi je mjehur bio preslab za zadržavanje urina a san pretvrd pa sam mokrila u krevet).

To bi bila moja situacija. Već godinu dana nisam imala nikakvu upalu ali stalno idem na kontrole urine i tome sl. Povremeno pijem Uvin čaj, sad po zimi pogotovo.

Ne znam šta da ti kažem osim da ne sjedi na ledenome i nek' bude uvijek toplo obučen kako ne bi pokupio kakvu upalu.

Ako imaš pitanja, slobodno pitaj.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 16:25   #52
Ljudi, hvala svima na odgovorima. Sve sto ste napisali bit ce od nekakve pomoci.
Alica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 11:29   #53
Noćno mokrenje

Evo mene opet,

ali ovaj puta je moj sin na redu.
Ima uskoro 7 godina i nikada nije uspostavio kontrolu nad noćnim mokrenjem.
Evo sada smo obavili sve preglede ( kod privatnih doktora) dijagnoza "mali kapacitet mjehura" i mora počet uzimati nekakav lijek (ime zaboravila). Ali prije toga EKG jer lijek može raditi šuma na srcu (privremeno).

Molim sve vas koji imate takvu situaciju da mi javite.

Nisam sigurna dali mu davati lijek, a opte žao mi ga je jer ga sada to mokrenje smeta.
vesela mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 13:48   #54
Imala sam i ja isti problem. Svi nalazi krvi, urina, UZV bubrega b.o. a on je i dalje mokrio skoro svaku noć u krevet (do 9. godine). Išli smo psihologu u Klaićevu i ona je rekla da je on prekrasno dijete (nadprosječno inteligentno, jako emotivno i sl.) Ona nam je rekla da možemo birati liječenje psihoterapijom ili lijekovima. Pretpostavljam da se radi o istim tabletama (tj. spreju) o kojima nam je ona govorila. U stvari se tim tabletama dijete "drogira" (uspavljuju funkciju mokrenja) a to nisam željela pa smo se odlučili na terapiju. Nakon nekog vremena prestao je mokriti i sad je sve 5 (zna mu se ponekad omaknuti ali nije ništa strašno )
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 15:56   #55
obečaj mu 10kn za svaku nepopišanu noć...
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 15:59   #56
Kod nas se problem javio sporadicno,kao reakcija na stres ili emotivne tenzije.
Psihoterapija dala rezultate

Sretno
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 19:41   #57
Quote:
duda kaže:
Imala sam i ja isti problem. Svi nalazi krvi, urina, UZV bubrega b.o. a on je i dalje mokrio skoro svaku noć u krevet (do 9. godine). Išli smo psihologu u Klaićevu i ona je rekla da je on prekrasno dijete (nadprosječno inteligentno, jako emotivno i sl.) Ona nam je rekla da možemo birati liječenje psihoterapijom ili lijekovima. Pretpostavljam da se radi o istim tabletama (tj. spreju) o kojima nam je ona govorila. U stvari se tim tabletama dijete "drogira" (uspavljuju funkciju mokrenja) a to nisam željela pa smo se odlučili na terapiju. Nakon nekog vremena prestao je mokriti i sad je sve 5 (zna mu se ponekad omaknuti ali nije ništa strašno )
Duda, gdje ste išli na psihoterapiju i koliko je trebalo da terapija počne djelovati? Mi smo bili u Kukuljevicevoj do sada 4 puta, ali ništa. Pretpostavljam da je još rano.
Inače, sve što si napisala o svom djetetu je kao da si opisivala moje. Ima 9 godina, fizički je sve O.K., inteligencija nešto iznad prosjeka, emotivac,...
Trenutno nam pali fora da ga ja probudim otprilike 3 sata nakon što je išao spavati, ali nekad ja ipak ne stignem prije nego što je krevet mokar, a nekad i bez obzira na to krevet bude do jutra mokar.
Vidim da ga to poprilično muči, ali si ne može pomoći, jer kad zaspi - ni topovi ga nebi probudili, tako da ni ne osjeti kad mu "zbriše" nego jednostavno nastavi spavati.
__________________
This used to be my playground
big mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2006., 23:35   #58
Quote:
vesela mama kaže:
Evo mene opet,

ali ovaj puta je moj sin na redu.
Ima uskoro 7 godina i nikada nije uspostavio kontrolu nad noćnim mokrenjem.
Evo sada smo obavili sve preglede ( kod privatnih doktora) dijagnoza "mali kapacitet mjehura" i mora počet uzimati nekakav lijek (ime zaboravila). Ali prije toga EKG jer lijek može raditi šuma na srcu (privremeno).

Molim sve vas koji imate takvu situaciju da mi javite.

Nisam sigurna dali mu davati lijek, a opte žao mi ga je jer ga sada to mokrenje smeta.
Ja sam mokrila do svoje 10-11 godine. Poneku noć bih i izostavila.
Inače, prestalo je valjda kako sam ušla u pubertet (barem se meni tako čini). Oduvijek sam imala leukocite i bakterije u urinu. Kasnije, leukociti su se znali pojaviti ali bakterija više nije bilo. Danas, ponekad imam jače upale mjehura a nekad sam imala i upale bubrega.

Sad, ne znam koliko je to povezano ali sam sigurna da mokrenje u krevet i nije najbolje za mjehur i bubrege (biti mokar i tako, ne). Eto. Ne znam da li sam pomogla (sumnjam), al barem da napišem šta sam ja imala.

I da, od malih nogu sam bila po bolnicama, čak sam i u Švedskoj bila dok sam neko vrijeme živjela gore ali mi nikad konkretno nisu mogli pomoći (lijekovima). I tako je na kraju to otišlo samo od sebe (prestala sam mokriti).
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 09:24   #59
ozbiljno.
10 kn za svaku nepopišanu noć ili neka druga nagrada.ne piti ništa iza 6 navečer i guraj tako svaki dan disciplinirano.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 21:29   #60
Quote:
Mishko Pishko kaže:
ozbiljno.
10 kn za svaku nepopišanu noć ili neka druga nagrada.ne piti ništa iza 6 navečer i guraj tako svaki dan disciplinirano.
Pa, nije baš tako jednostavno! Tu spiku sa nagradama smo uveli kad je bio manji i kad smo mislili da mu je lijeno po noći dizati se iz kreveta i ići na WC. Nakon "mokre noći" je bio još žalosniji - i zbog neuspjeha i zbog toga što ne može dobiti nagradu.
Poslije večere popije gutljaj vode i više ne želi jer tvrdi da nije žedan, a obzirom da ima dobar apetit uvjerena sam da bi sigurno popio više. Kad ne zaspi odmah, zna se dizati i ići na WC po 3-4 puta u roku pola sata, ali kada zaspi onda ne zna za sebe.
__________________
This used to be my playground
big mama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.