Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2008., 16:19   #1
Umjetnost ribarenja

ideja : forumaš Ruggerini

ovdje možete lagat do mile volje i niko Vam neće puno zamjeriti , a isto tak ni vjerovat

post 1.

ove godine nisam iša na lignje , kažu da se ne love , neki vele da se na zmorac , love , oni koji su išli na zmorac , kažu da ni , oni odozgo misle da se južnije bolje love ,
kakva su vaša iskustva??
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 05:01   #2
nikad gore,u tri cetri navrata tek nesto iznad po kila
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 09:45   #3
Ovdje okolo Dubrovnika je bilo ispočetka dosta totanja,ali malih.
Znali bi ih nahvatati i po deset kila i tek pokojeg lignja,i iza toga je sve stalo,
nema lignja ni za lijek.
Sad evo čujem da su počeli,love ih sa kraja i na pendulu i to dobre komade.
Samo vrijeme je prava katastrofa,ma sve je ove godine otišlo u kurac.
Ja sam lani uhvatio lijepo, a ove godine ja ne znam jesam li skupio pet kila.
kosmeč is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 20:30   #4
Evo otac mi se javija sa Kornata,nije lipo vrime,ali kaže da je sinoć uvatija 12-13 kg, sam-samcat je,je,samo da svi koji smo na forumu skupimo nemamo sati na lignjama koliko on sam.
kornati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 22:29   #5
Vrime je nikakvo pa mi se neda ici na more, kad oden nije Bog zna sto ali uvik se nesto uvati, poste su mi po kornatima ili doma uza kraj. Jedno je sigurno, bila rapala ili peskafondo uvik se vata u sumrak; od 16h-17:30, ono prije i kad zaskuri, nista.
Ruggerini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 14:06   #6
Ulovila pumu mrežu listova oko Savudrije, još sam dio i zamrznula. Dio sam čak poklonila neprijateljima.
Svojim, da netko krivo ne protumači.
__________________
Groundhog day - the groundhog has blue eyes

Zadnje uređivanje nina333 : 19.12.2008. at 14:29.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 17:05   #7
slabo ove godine, liganja skoro nista, ja bio dvaput jednom jedna drugi put 4 malesne, taman za panulavat na zubace, za veceru nikako.
moran i feral sredit nesto nije u redu, a neda mi se, nit iman vrimena, stari govori da kupin reflektor al to nije to, jebes struju, feral ima "dusu", i nema nista lipse nego sist pored njega, spustit peskafond, pijuckat pivu ili orahovac, i cekat da zagrize
vrime je dobro jedino za puskon na lubine kojih je 10. i 11. misec bilo u izobilju, ok 10. je dosta jebavao sa dosadnin bonacama ali u 11-om su ulovi bili super....juzina, malo korenta, prava pozicija i strijelilo se jako dobro

na parangale se kako cujem lovi jako slabo ili nista, sta se oborite ribe tice, za mole raze i pase ne znam
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 16:04   #8
Quote:
marko356 kaže: Pogledaj post
moran i feral sredit nesto nije u redu, a neda mi se, nit iman vrimena, stari govori da kupin reflektor al to nije to, jebes struju, feral ima "dusu", i nema nista lipse nego sist pored njega, spustit peskafond, pijuckat pivu ili orahovac, i cekat da zagrize
šum ferala umiruje , još ako je ledeno , a obično je , feral i grije , brlja iznutra , feral izvana , diš lipše , još i motor moš fermad da ne troši , letrika je zajebana , pocica struju za tren , moraš imat upaljenu makinu i nemoš uživat u blagodati
ove godine liganja ni čuti , probao sam par večeri na peškafondo , a poslije i panulat uz kraj , jedna i nijedna , katastrofa
na parangale slabo , sve zanemarivo , jedva sam oradu od 1,5 kg za badnjak skladištio , jbga , slabo se i išlo , dugo su bile vrućine , a onda zakišilo i neveralo
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 20:12   #9
Za Badnjak se vratio sa Dugog Otoka,lignje slabo sve što je ulovljeno pojelo se za Badnjak.Čekam da stane bura pa valja natrag na more,nema predaje.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 14:57   #10
dobar vam dan javljam se iz krnice ako znate ka di je .to van je blizu koromačna u istri.
ovo lito ni bilo niti orada niti lignja.a po liti ni bilo niti za manjadu.ne znan kako je u dalmaciji ali ovdje je katastrofa.
krekenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:58   #11
Quote:
krekenn kaže: Pogledaj post
dobar vam dan javljam se iz krnice ako znate ka di je .to van je blizu koromačna u istri.
ovo lito ni bilo niti orada niti lignja.a po liti ni bilo niti za manjadu.ne znan kako je u dalmaciji ali ovdje je katastrofa.
Vratio se maloprije sa panule,vukao rapalu cca 2 sata,dvije manje i dvije vece sve u svemu bit ce sutra za pod peku.Uvjek se ulovi za rucak ili veceru.
Ali jadne ove lignje ,namecili se svi na lignje pa se sada izlovljavaju cile godine.Imam osjecaj da u moru ima više peškafondi,skosavica i rapala nego liganja.S ovim tempom za par godina lignje cemo gledati samo na slikama.

Pozdrav lignjoljubcima !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 23:25   #12
Liganja nema ,ubile su ih plivarice,kao i gofe,ne mogu doći do kraja,jer se svitli za hraniti tune,nikad im dosta,povećali su broj brodova ,jačinu svitla,veličinu mriža,kad je škur i kad nije,svitle i love sve ,podlanice ,pice ,fratre,lignje sa ješkom koja postaje bait,za uloviti koji kil triba voziti bogu iza nogu ,još malo pa će mo ka Talijani voziti u kulaf za dvi ribe....
garoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 22:24   #13
Quote:
garoni kaže: Pogledaj post
Liganja nema ,ubile su ih plivarice,kao i gofe,ne mogu doći do kraja,jer se svitli za hraniti tune,nikad im dosta,povećali su broj brodova ,jačinu svitla,veličinu mriža,kad je škur i kad nije,svitle i love sve ,podlanice ,pice ,fratre,lignje sa ješkom koja postaje bait,za uloviti koji kil triba voziti bogu iza nogu ,još malo pa će mo ka Talijani voziti u kulaf za dvi ribe....
sj...li smo sve na i u moru i to sve za šaku eura,a što je najgore stanje se ne popravlja,svakim danom sve gore.Za par godina dica ce morati ici u zološki vrt da vide brancina u akvariju jer ga nece biti u moru.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 14:50   #14
Jel' ima ko volje izmjeniti iskustva sa parangalima?
Ja bacam parangale "lagane" konstrukcije, konop do 1.5 mm,podvez 0,45 i udica 11 ravna. To mi se nekako pokazalo najucinkovitije. Ima jedno 4-5 god. da sam povecao udice sa 13 na 11 jednostavno da mogu nadit veci komad lignje. Kako sam to napravio tako sam povecao velicinu ribe koju vatam. Uglavnom bacam na 35-45 m dubine,uz kraj gotovo nikako a onako kad sam "mazohisticki" raspolozen znam ga bacit i na 80-90 m na kamen. Proslu sezonu se dobro hvatalo,na 200 udica oko 4-5 kg (fratri,kantari,arbuni dikoji pagric i zubo).Jeska uglavnom lignja,ledo hrvatski proizvod iz uvoza
Kakva su vasa iskustva,sta koristite za jesku i zanima me dali ko baca parangale cijele napravljene od pela,kako to sljaka,jel' mogu sa njim lovit u sumrak?
agnus girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 17:38   #15
ja bacan u jesen i na prolice, ono iz gusta cisto, vise volin zaronit, iman 2 parangalica po 90 udica, mustad 1/0 zakrivljene, 0,5 pjoki

iz iskustva smrznuta lignja nije dobra jeska, ja naticem pola crv pola trp, ili samo crv ako ga iman dosta, na lignju sam dobro lovio samo arbune, ali nema ih vise tako da u zadnje vrime nisan lovio nista, kad se dobro lignjalo zna bi nataknit i friske lignje, tad bi znala komarca past

dobine su od 10 do 30m, preferiram sljunkovito i pjeskovito dno bez puno brakova jer ne volin da me ugori zajebaju, dublje ne idem jer mislin da nima potribe, zimi mozda da ali u vrime kad ja bacan ne

sta se ulova tice, bilo je svega, uglavnom fratri i komarcice do kile, jesenas nisam uopce bacao skoro ali cujem i ostali love slicno
nekad se potrefi i zubo ili malo bolja komarca, ali nis posebno

ipak mi je veci gust sa puskon, uvik se nesto ulovi, nema zajebancije puno, nisam od badnjaka uranjao, vjerojatno cu ovih dana, 7-ica + pododijelo, valjda mi se nece smrznit muda
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 21:41   #16
Quote:
agnus girl kaže: Pogledaj post
Jel' ima ko volje izmjeniti iskustva sa parangalima?
Ja bacam parangale "lagane" konstrukcije, konop do 1.5 mm,podvez 0,45 i udica 11 ravna. To mi se nekako pokazalo najucinkovitije. Ima jedno 4-5 god. da sam povecao udice sa 13 na 11 jednostavno da mogu nadit veci komad lignje. Kako sam to napravio tako sam povecao velicinu ribe koju vatam. Uglavnom bacam na 35-45 m dubine,uz kraj gotovo nikako a onako kad sam "mazohisticki" raspolozen znam ga bacit i na 80-90 m na kamen. Proslu sezonu se dobro hvatalo,na 200 udica oko 4-5 kg (fratri,kantari,arbuni dikoji pagric i zubo).Jeska uglavnom lignja,ledo hrvatski proizvod iz uvoza
Kakva su vasa iskustva,sta koristite za jesku i zanima me dali ko baca parangale cijele napravljene od pela,kako to sljaka,jel' mogu sa njim lovit u sumrak?
Evo agnus ja se bavim vecinom parangalima, koristim vise parangala(5-6)sa 50-60 udica, i to velicina 13 zakrivljene,bacam ih u stjenovito i mjesano i dosta zadiva,( zato imam ih vise)i to ljeti na 18-25m dubine a zimi 25-35m. Kad odem bacim ih 3 do 4 mozda i pet puta oko 1000 udica (ukupno), uvecer, nocu i ujutro koliko imam snage dizati. Osnova mi je od konopa od 1-1,5 mm a predvez 0,40-0,50, osim jednog koji san baca u dubine po brakovima, osnova od 2,5 mm a predvez 0,70 u udica vel 7 i nadiva ga srdelom, ali nisan bija zadovoljan, sami ugori,golubi i raze, pokida san udice i veza vel 11 od prokroma (mustad) i zakrivija ih. Za jesku san proba sve od lignje, sipe, musuna, trpa, bibi..., najbolji mi je veliki crv, zimi se moze pomijesati sa lignjom.(koju imas, moze i "ledo" ali friske duze traju), olovo sam topim za kavicale ih povezem konopom 1mm ili vise a na kraj osnove stavljam prokromske kopce(najjace), najvise lovim fratre, arbune i podlanice.

Eto toliko za sada pozdrav.
Ruggerini is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 04:25   #17
Quote:
Ruggerini kaže: Pogledaj post
Evo agnus ja se bavim vecinom parangalima, koristim vise parangala(5-6)sa 50-60 udica, i to velicina 13 zakrivljene,bacam ih u stjenovito i mjesano i dosta zadiva,( zato imam ih vise)i to ljeti na 18-25m dubine a zimi 25-35m. Kad odem bacim ih 3 do 4 mozda i pet puta oko 1000 udica (ukupno), uvecer, nocu i ujutro koliko imam snage dizati. Osnova mi je od konopa od 1-1,5 mm a predvez 0,40-0,50, osim jednog koji san baca u dubine po brakovima, osnova od 2,5 mm a predvez 0,70 u udica vel 7 i nadiva ga srdelom, ali nisan bija zadovoljan, sami ugori,golubi i raze, pokida san udice i veza vel 11 od prokroma (mustad) i zakrivija ih. Za jesku san proba sve od lignje, sipe, musuna, trpa, bibi..., najbolji mi je veliki crv, zimi se moze pomijesati sa lignjom.(koju imas, moze i "ledo" ali friske duze traju), olovo sam topim za kavicale ih povezem konopom 1mm ili vise a na kraj osnove stavljam prokromske kopce(najjace), najvise lovim fratre, arbune i podlanice.

Eto toliko za sada pozdrav.
Koliko vidim konstrukcija parangala ti je slicna mojoj. Reci mi molim te,vidim da si naglasio da koristis krive udice. Jel' mislis da su lovnije od ravnih,meni se cini da nema neke velike razlike za lagane parangale kojima se ide na sitnu bili ribu a nekako sam dojma da mi ih je lakse prebirati. Doduse,obzirom na duljinu i dubinu na koju bacas parangale pretpostavljam da ih skupljas direktno u kasetu. Sto se tice jeske koristio sam ja i crva ali ako idem preko 40-tak m nisam ga dozivio kao neku prednost. Jeli iko pokusao sa kozicom,kako radi?
Ja je ima vec 10-tak godina koristim za tunju i radi vrlo dobro (danju/nocu) ali mi je nekako uvijek bilo zao trositi istu za parangal.
Moze jos jedno pitanje,jesi li kako koristio parangale cijele napravljenje od krene? Jesu li znacajno lovniji? Ja nikako da provam i to,ali sam ovako na nevidjeno siguran da onda ne dolazi u obzir bacanje istih u sumrak i po noci,zbog ugorica!
agnus girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 15:03   #18
vidim da se prešlo na parangale i s obziro da s istim radim godinama moga bi i koju pametnu napisat
davno sam prestao mudrovat o parangalima i počeo s njima raditi i rezultati su puno bolji , kada sam svoju teoriju predočio prijatelju on je jednostavno kazao ''ajde jednostavno reci jedan čvrst argument zašto je to tvoje bolje od ovog moga''
moj odgovor je bio ''moja škrinja je puna , a tvoja prazna''
dakle uza ili osnova je od 2 do 2,5 mm razne boje i vrste , zašto deblje , samo zato da ne pila ruke , parangali od po 50- tak udica , lakše radit s kraćim parangalima , bitan je razmak između "pica" hoće li biti dva ipo ili tri paša , manje bitno , bitno je da su svi jednaki , zbog memorije ruke , koja pamti i očekuje slijedeću udicu, udice svih vrsta i veličina te najlon svih duljina i debljina na jednom parangalu , čak se kidanjem jednog nadostavlja drugi i poslije se svi izmješaju i love i dalje , novu uzu treba odfilati , pustim iza broda par sto metara i lagano vozim , poslije vožnjom kupim u kofu i od takve uze pravim parangal , na krajeve obavezno poveći vrtuljak (đogulin oli ti zogulin) pice radim od jednog paša
topim na 27 do 33 metra po rubu kurenta , riba je u kurentu
s dva parangala pokrivam staru poziciju s trećim tražim novu , do dva sata , sumrak - zora , preko podne za zubatca
svježa srdela naj bolja ješka , lignja bolja ali skuplja , crv još bolji , ali još skuplji
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 22:50   #19
Quote:
agnus girl kaže: Pogledaj post
Koliko vidim konstrukcija parangala ti je slicna mojoj. Reci mi molim te,vidim da si naglasio da koristis krive udice. Jel' mislis da su lovnije od ravnih,meni se cini da nema neke velike razlike za lagane parangale kojima se ide na sitnu bili ribu a nekako sam dojma da mi ih je lakse prebirati. Doduse,obzirom na duljinu i dubinu na koju bacas parangale pretpostavljam da ih skupljas direktno u kasetu. Sto se tice jeske koristio sam ja i crva ali ako idem preko 40-tak m nisam ga dozivio kao neku prednost. Jeli iko pokusao sa kozicom,kako radi?
Ja je ima vec 10-tak godina koristim za tunju i radi vrlo dobro (danju/nocu) ali mi je nekako uvijek bilo zao trositi istu za parangal.
Moze jos jedno pitanje,jesi li kako koristio parangale cijele napravljenje od krene? Jesu li znacajno lovniji? Ja nikako da provam i to,ali sam ovako na nevidjeno siguran da onda ne dolazi u obzir bacanje istih u sumrak i po noci,zbog ugorica!
Prvo da naglasim, baca sam i mrize, vrse, vuka panule i svicarija... ali parangali imaju posebnu draz,(bar meni).
Proba sam i zakrivljene i ravne udice, kod manjih manje vazno ali na 11 i vece se vec osjeti, zakrivljena mi se duplo bolje pokazala, fratar (meni najbolja riba) se najbolje uvati na 13 ali on proguta kao i arbun cilu udicu sa jeskom pa nije vazno, dok podlanice (orade) se zakace za "obraz" izmedju zubi, uvik na zakrivljenu. Parangale dizem i slazem odma u kasetu(okrugli "kaba"), jer ih ponovo nadivan i popravljam po 2-3 puta. Kozica za parangal...?,iskreno neznam.
Parangali napravljeni od "krene", mislis od najlona ili konopa? Koristija san najlonske paralelno sa ovima i ...isto, kad se lovi lovi se na sve, kad nema , nema. Proba san i cile od konopa-velike udice+srdela+(nocu)=ugor, Samo najlonski pilaju ruke kad zadiva, drugo nema nikakve razlike.(sada koristim rukavice sa odrezanim vrhovima prstiju ).
Pioke (1 paš) od najlona oko 0,50 vezem za osnovu od konopa 1,5-2mm svaka 3,5 pasa i tako oko 60 udica, za mene nabolje. Iako drugi rade drugacije pa isto love.
Ruggerini is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 23:12   #20
Quote:
Ruggerini kaže: Pogledaj post
velike udice+srdela+(nocu)=ugor
Sto je,malo ti zamrsi parangal.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.