Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2003., 01:01   #21
Re: Re: Zena u islamu

Quote:
Adura kaže:
Uglavnom i ta 'teorija' o misionarenju mi je dosadila.Uglavnom javih se na ovu temu jer volim kritiku, ali izgleda da sam opet na 'optuzenickoj' klupi za misionarenje?Ok log off ,ne javih se ja vishe mislio sam da si dam josh koju sansu al vidim ista stvar.
Ispricavam se ako si stekao dojam da si na optuzenickoj klupi. S tobom raspravljam jer je to moguce i ne zelim se svadjati (ako je koji put moj ton polemicki, to je samo u zaru rasprave)... na one koji postaju "plahte" i bave se numerologijom se ne obazirem .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 03:46   #22
Re: Re: Zena u islamu

Quote:
Adura kaže:
Ok log off ,ne javih se ja vishe mislio sam da si dam josh koju sansu al vidim ista stvar.
Jos jednom odlazis?
Pa to gore nego lesi se vraca kuci u gomili repriza.

btw, ako nije diskriminacija prisilno zamotavanje zena u iranu, onda bi trebali i na zapadu natjerati da muslimanke se ne zamotavaju. po tebi bi to bilo OK.
ali siguran sam da bi se bunio kad se ne bi dozvolilo muslimankama na zapadu da se zamotavaju.
Ja ih znam u americi nekoliko zamotanih sto rade na javnim mjestima, primjer bolnica i samoposluga. I vjeruj nikome ne izgledaju kao cudo pa da gleda za njima.
Jesu li u iranu toliki divljaci pa da se cude neumotanim ili se vlast boji da se neke muslimanke ne okuraze i prestanu sa umotavanjem. Sigurno je ovo drugo.
To u iranu je cista diskriminacija i ja znam da je to protiv kurana i islama. Uostalom islam kao religija je isto tako mnogo koruptiran kao i druge velike religije.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 04:25   #23
Heheh Zagore, sve krenem pa se vratim.Chat 'diskusije' ne racunam u nesto ,tako da je maloprijasnji 'povratak' bio pravi,samo kratkog vijeka.

Zagore europejac si, te si svijesti (sekularne) i kulture.Negdje drugo , kao u Iranu postoje drugacije gledanje kulture.Nije da branim Iran,i vjerovatno ni sam ne bih mogao prihvatiti i zivjeti u jednoj takvoj kulturnoj bastini ,ali najmanje mi pada na pamet da potcjenjujem,a josh gore da sotoniziram njihovo pravo izbora.Naime,ti propisi o pokrivanju(zamotavanje je opet nkaradan izraz za to) su dio zakona DRZAVE Irana.US nikada nece donijeti zakone da je pokrivanje zabranjeno.Iako su meni ne prihvatljivi neki Iranski zakoni, ne bih iste smatrao diskriminacijom , jer su isti doneseni u skladu sa Iranskom kulturom i narodom.

I opet idem off line, ali sad za ozbiljno.Naime bojkotujem a vidi me josh sam se dao u raspravu cccccc......
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 04:38   #24
rambi,
Ne mogu ja (ni pod razno) nekog rijesiti predrasuda.No u ljudskoj je prirodi izgleda vladavina istih.I sta sad ako krenem u odbrambeni stav ,nista bice da je ne moguce ispravljati krive drine,ako sta pozitivno kazem bice da misionarim,ako opet pustim ni to ne valja....Fol je u tome koliko je ko spreman mjenjati se,a u skladu sa tim revizirati svoj stav i misljenje.Fol je u tome da se prvo razdvoje pojmovi Islam i danasnje 'muslimanske' zemlje,da se razdvoje vase sopstvene dezinformacije od zbilje itd....No,kako rekoh najveci problem je da li je iko spreman mijenjati svoju iskrivljenu svijest o fenomenu zvanom Islam?Ako toga nema ne vidim zasto se ne bi osjecao kao na 'optuzenickoj klupi' jer izgleda sve ispadne po onoj 'kadija te tuzi -kadija ti sudi'.

Ops ...konacno off line , ostan'te mi veseli i cili
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 14:19   #25
Question

zanimaju me ova pitanja

1) koje su razlike U PRAKTICIRANJU islama kod sunita i shiita

2) koliko u bivsoj jugi(i sada u bosni) ima sunita tj shiita

3) kakva je vasa reakcija (vi koji ste muslimani) ako vas upitam a jeste li sunit /ili shiit tj mozete li to ovdje reci
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 15:08   #26
Razlike su gotovo pa male ako gledamo po njihovim učenjacima.
Buntom/fundament je isti.
Povod za nastanak šizma jeste to da oni i dan danas vjeruju da je Ali trebao biti predsjedavajuči svih muslimana umjesto Ebu Bekra.
Ima malo razlike u nekim propisima. Npr. muta brak (privremeni brak im je dozvoljen) To je zabranjeno kod sunita i smatra se bludom.

- način molitve isti
- post isti
- hodočašće isto
- pristup islamu isti
- Kur'an isti
- isto vjerovanje u Allaha
- isto vjerovanje u anđele
- isto vjerovanje u svete knjige (Tevrat, Zebur, Indžil, Kur'an)
- isto vjerovanje u bozije poslanike
- isto vjerovanjeu Sudnji dan
- isto vjerovanje da sve sto se zbiva i događa biva božijom voljom i određenjem

Ono sto nije isto:

- neki hadisi nisu isti zbog razmimoilaženja u lancu prenosioca.
- ružni obicaji (Karbela) npr. udaranje samih sebe, pustanje krvi (čak maloj djeci), oplakivanje itd. Te običaje su oni sami izmislili. To je sve ljudski faktor doprinjeo. Ono sto je važno mora se znati sta je izvor šizma.
Nekoličina njih (hadisa) međusobno se ne priznaju. To su oni s kojima potvrđuju svoje propise i razilazenje oko halife. A kod sunita shije ne priznaju one kojima oni podkrepljuju svoje stavove. Tu se još uvjek vodi dijalog. Ukoliko bi došlo do jednog zajedničkog stava šizam bi se stopio jer nebi bio potreban. <<Šijah>> znači stranka/partija. Nema ih na prostoru ex Jogoslavije. Možda sad u post ratnom vremenu poneki se nađe.


Da konkludiramo: Razlike su neke historijske činjenice iz kojih su se kasnije razvile razne stranputice / nevjerstvo. Dakle akida (vjerovaje) mora biti ispravno. Ako je u tome problem onda automatski se izlazi iz Islama. Imamstvo ne mogu da dokažu jer u Kur'anu se nigdje ne istiće. Ja ću ovdje biti neutralan.

P.S. Sektaštvo nije vrijedno pomena.
 
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 14:01   #27
zagor je rekao:

btw, ako nije diskriminacija prisilno zamotavanje zena u iranu, onda bi trebali i na zapadu natjerati da muslimanke se ne zamotavaju. po tebi bi to bilo OK.
ali siguran sam da bi se bunio kad se ne bi dozvolilo muslimankama na zapadu da se zamotavaju.
Ja ih znam u americi nekoliko zamotanih sto rade na javnim mjestima, primjer bolnica i samoposluga. I vjeruj nikome ne izgledaju kao cudo pa da gleda za njima.
Jesu li u iranu toliki divljaci pa da se cude neumotanim ili se vlast boji da se neke muslimanke ne okuraze i prestanu sa umotavanjem. Sigurno je ovo drugo.
To u iranu je cista diskriminacija i ja znam da je to protiv kurana i islama. Uostalom islam kao religija je isto tako mnogo koruptiran kao i druge velike religije.


ma gle ovo bas nema prevelike veze...
krscanstvo ne osuduje nosenje marame, a islam osuduje nenosenje marame.. tj, to sto je europljanka u iranu stavila maramu ne ugrozava njen licni izbor, niti njeno pravo na vjeru, tradiciju i sl, al nenosenje marame muslimanki (u evropi ili bilo gje u nemuslimanskom svijetu) je grijeh...

medutim, ovim ne zelim reci da podrzavam taj iranski zakon.. naprotiv, u iranu se desava stvar koja i nije bas u skladu sa islamom.. u islamu nema prisile, a pojedine iranke koje ne zele nositi maramu je moraju nositi..

i jos jedna stvar koju ste vjerovatno culi od puno pripadnika islama: islam jeste savrsen, ali muslimani nisu..
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 15:33   #28
unaprijed se ispricavam ako nekoga povrijedim

medutim:

uglavnom citam i ucim i pokusavam odluciti
nazalosto , ovo kaj vidim nije ohrabrujuce
gospodo muslimani , kad vam nesto pase , to branite i proglasavate islamom , kad ne , onda je to nesto cudno kaj vi ne podrzavate i kaj sa islamom nema veze

kaze adure da ce zenama cudno biti ako ih budu gledali nepokrivene
kako im nije cudno kad ih ovdje i u ostatku europe i zapadno svijetu gledaju pokrivene ??
mogu li ja u islamskoj zemlji pojesti svinjetinu?
a ovdje se cak i gospoda u zatvoru bune , jer ne dobivaju janjetinu za rucak

naravno da vjernika ima ovakvih i onakvih , to je zajednicko svim vjerama , ali dajte se odlucite da li ste samo vjernici ili i zivite po kuranu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 16:19   #29
ma gle.. opet ti kazem.. musliman ne smije jesti svinjetinu, a nemusliman nema nikakvu naredbu da jede svinjetinu..

dakle to sto ti pojedes janjetinu kad bi jeo svinjetinu ne pravi od tebe loseg krscanina.. kontas??

evo recimo primjera.. u katolicanstvu je (koliko ja znam) zabranjen razvod braka, i zabranjena je poligamija... tjeranje muslimana da jede svinjetinu isto je kao tjerati katolika da se razvodi ili da ima vise zena.. kontas??
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 16:37   #30
kontam ako i dok si ti na svome , a ja na svome
medutim , kad mi dodes pricati kaj je meni bolje i kako se ja trebam ponasati , a istovremeno tvrdis da isti sistem za tebe ne vrijedi , tada ne kontam uopce

to kaj islam ima sebi slozeno da se sve nesto mora , to je islamski problem , ne zidovski ,hindu ili krscanski
oprosti , ali svodi se na to da su vase svetinje svete , a nase ko jebe
nije u redu ako zena u iranu niej pokrivena , jer je to islamski obicaj , ali cete bez pardona u zagrebu proglasiti zenu kurvom ako je lagano obucena , bez postovanja kaj je to ovdje normalno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 17:47   #31
kao sto sam rekla, ne podrzavam to nasilno pokrivanje u iranu... ko sto ne podrzavam nasilno otkrivanje u njemackim skolama (tamo zena sa maramom ne moze raditi.. navodno potencira svoju vjeru... hm)



to o svetinjama zaista ne kontam... islam postuje i krscanstvo i judaizam, i ja kao muslimanka zaista postujem vasu vjeru.... kad kazem postujem to ne znaci da slavim vase praznike (nova godina, valentinovo, svi sveti i sl) , al postujem vase pravo da ih obiljezavate na vas nacin... i obavezno trknem kod drugarice koja za bozic pravi izuzetne kolace
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 16:12   #32
Pitanja za muslimane

Pozdrav svima,
otvaram ovaj topic na Danayinu inicijativu, i apeliram na sve muslimane koji posjecuju ovaj forum, da daju svoj doprinos... Nemuslimane pozivam da pitaju sve sto ih zanima u vezi sa islamskom terminologijom. Predlazem da ovaj topic ne bude zagusen raspravama, osim ako se tice znacenja nekog termina, mogucih gresaka u tumacenju, i sl. Dakle, ja cu poceti sa nekoliko termina...

-----




* SELAM - Znaci "MIR". Slicnu rijec sa istim znacenjem imamo u Hebrejskom (SHALOM). Od ovoga se gradi i islamski pozdrav "SELAM ALEJKUM", ("mir sa tobom"), koga u slicnoj formi, i sa istim znacenjem, koriste i Zidovi. Ovim pozdravom, prvi je put svetog poslanika (s.a.) pozdravio jedan od prvih obracenika na islam, sto se poslaniku dopalo, i od tada ovaj zidovski pozdrav je prihvacen i kod muslimana.

* ISLAM - to je Izvedenica iz rijeci "SELAM" i najbolje se moze prevesti kao "POKORNOST" (tj. pokornost Bogu). U dubljem znacenju, i sama ova rijec znaci "MIR" (tj. mir sa Bogom)

* MUSLIMAN - To je izvedenica od rijeci "islam", i znaci: "Onaj koji se pokorava" (onaj koji je pokoran Bogu).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 16:26   #33
Harun je na jednom topicu spomenu "Hodzice". Tko ili sto su "Hodzice"?
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 17:18   #34
Može li jedan mali apel s moje strane. Ako bi mogli, upotrebljavajte palatale č, ć, š, đ, ž u postovima, da bi kasnije mogli eventualno koristiti za diskusije pojmove koji će biti napisani.

Evo moja dva: Što je Džehennem, a što Džennet?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 17:24   #35
Nešto kao raj i pakao???
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 18:19   #36
HODŽICE - vjerovatno je to deminutiv od "hodže". Dakle, valjda je Harun mislio na "male hodže... hodžice...

Ahil je umalo pogodio medjutim, "DžENNET" znači "RAJ" a "DŽEHENNEM" je "PAKAO" (dakle, obratno).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 18:21   #37
Quote:
Shady kaže:
HODŽICE - vjerovatno je to deminutiv od "hodže". Dakle, valjda je Harun mislio na "male hodže", odnosno hodžice...

Ahil je umalo stekao svog prvog kviska medjutim... "DžENNET" znači "RAJ" a "DŽEHENNEM" znači "PAKAO" (dakle, obratno).
Yes, shady, to znam i ja, ali mislio sam da ćeš to malo objasniti bolje. Recimo, tko i zašto ide u Džehennem, i isto tako tko i zašto ide u Džennet?

Može?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 18:28   #38
"Harun je na jednom topicu spomenu "Hodzice". Tko ili sto su "Hodzice"?"


ma Hodze ba, na to sam i mislio nemoj misliti da sam mislio na neke zenske hodze, reko sam Hodzice iz zafrkancije, zato sto te neke hodze rade suprotno islamu, Poslanik Muhammed zabranio hamjalije i zapise a ove neke danasnje hodje rade hamjlije i zapise, ma takve treba biti sve redom
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 18:55   #39
Evo ukratko Obelix. Prema islamskom vjerovanju, Čovjek je dužan da vjeruje (tj. dužan je da postane musliman) i da cijelog svog života čini dobra djela. Odbijanje da se postane musliman, u ovoj vjeri se smatra kao nedovoljna pokornost (podložost) Bogu, ili pak nepokornost... pa čak i ako je npr. kršćanin, Budist ili Židov uvjeren da vrši sve što od njega Bog očekuje.

Dalje, licemjerje u vjeri je nešto najružnije. Ovdje je jako bitna iskrenost. Kako iskrenost prema ljudima, tako i iskrena namjera u srcu da se bude dobrim čovjekom... milosrdnim, poštenim, itd... U skladu sa svojom savješću, već je svakome od nas jasno što je to dobro a što je zlo. Dakle, zla i štetnoga se treba kloniti, a dobro i korisno je poželjno. Islam ima i svoja pravila koja su ljudi dužni poštivati i održavati kako bi se zvali muslimanima. NPR. čovjek je dužan svakodnevno se molitvom sjećati Boga, postiti jedan mjesec u godini, dijeliti milostinju, itd.

Dakle, uopćeno: Na sudnjem danu bit će VAGANJE! Vagat će se što smo iza sebe ostavili. Dobro vodi dobru, a zlo vodi zlu, pa dakle sam čovjek bira svoj status na sudnjem danu, u kojeg nema sumnje da će se desiti. I niko drugi za čovjeka nije odgovoran, do on sam. U skladu sa tim, svako od nas, već u ovom životu, može otprilike znati kamo ide. To bi bilo ukratko. Detaljniji opis je, ipak, najbolje potražiti u samom Qur'anu. Adresa je: http://www.islambosna.com/kuran.php Ja predlažem ovo pogavlje: Klikni ovdje, da pročitaš poglavlje. U njemu je na možda najrječitiji način objašnjeno što je to što nas čeka na Sudbnjem danu.

Možda najrječitiji opis raja, imamo ovdje: KLIKNI . Ako što od ovoga budeš pročitao, zanima me tvoje mišljenje. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:01   #40
Tko ili što je munafik?
Da li je Gorčin munafik?
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.