Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2003., 22:58   #1
Zasto Je Telefon 60 Puta Skuplji Od Interneta

ne znam,ne razumijem i ne volim ekonomsku logiku, trgovinu, tj taj duh pohlepe,dobiti,nadmetanja,profita...

ali nije to ono za sto trazim poduku...

objasnite mi ovu sitnicu:

ako 1 sat surfate netom i pri tom npr razgovarate nekim messengerom sa amerikom ili njemackom platiti cete 1 dolar(pa i manje)

ali AKO 1 SAT TELEFONOM RAZGOVARATE SA AMERIKOM ILI NJEMACKOM PLATITI CETE NAJMANJE 60 PUTA VISE

objasnite mi zasto je tome tako i kako je to moguce?

zasto telefonske kompanije tako skupo naplacuju svoje usluge
A ZASTO JE NET TAKO JEFTIN????

zar se ne bi mogle i cijene telefoniranja visestruko smanjiti?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 00:20   #2
To majstore! Vidim da te partija odgojila.

Koji će nam ku*ac internet, kad imamo državnu televiziju.
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 08:18   #3
Zato sto slanje poruka preko internata virtualno ne kosta nista.

Kada pricas telefonom zauzimas jeda dio bandwidtha permanentno dok ti traje poziv (dobro i ovo je diskutabilno jer ima nekih tehnika kompresije).

Tradicionalno gledano, jedan telefonski poziv ti zauzima 64 kbs end to end, to znaci od telefona do telefona, dok internetska mreza radi na statistickoj raspodjeli raspolozivog transmisijskog prostora, sto je onda povoljno recimo za prijenos podataka, a neopvoljno za nekakvu aplikaciju koja radi u realnom vremenu, kao npr prijenos glasa.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 00:03   #4
Quote:
Mr Spiker kaže:
Zato sto slanje poruka preko internata virtualno ne kosta nista.

Kada pricas telefonom zauzimas jeda dio bandwidtha permanentno dok ti traje poziv (dobro i ovo je diskutabilno jer ima nekih tehnika kompresije).

Tradicionalno gledano, jedan telefonski poziv ti zauzima 64 kbs end to end, to znaci od telefona do telefona, dok internetska mreza radi na statistickoj raspodjeli raspolozivog transmisijskog prostora, sto je onda povoljno recimo za prijenos podataka, a neopvoljno za nekakvu aplikaciju koja radi u realnom vremenu, kao npr prijenos glasa.
Sve je to točno, ali to još uvijek ne opravdava niti objašnjava činjenicu da je telefoniranje iz SAD-a u HR 10 puta jeftinije nego obrnuto, niti da je cijena 1M/256k DSL veze u Sloveniji desetak pa i više puta manja nego u HR i još k tome s neograničenim mrežnim prometom dok se u HR svaki dodatni gigabyte iznad 6 GB koji su uračunati u pretplatu plaća 500 kn. I internet i telefonija u Hrvatskoj su abnormalno skupi.
__________________
Life is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying
nothing.
Sound&Fury is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 01:05   #5
Quote:
Sound&Fury kaže:
Sve je to točno, ali to još uvijek ne opravdava niti objašnjava činjenicu da je telefoniranje iz SAD-a u HR 10 puta jeftinije nego obrnuto, niti da je cijena 1M/256k DSL veze u Sloveniji desetak pa i više puta manja nego u HR i još k tome s neograničenim mrežnim prometom dok se u HR svaki dodatni gigabyte iznad 6 GB koji su uračunati u pretplatu plaća 500 kn. I internet i telefonija u Hrvatskoj su abnormalno skupi.
--

e ovakava nacin komunikacije mi se svidja tj cinjenicama..

-ja sam to slutio tj spekulirao , a gornji podaci potvrdjuju ..

-moja je teza ova:

menagement hrvatskih telekomunikacija i ministarstvo i politicari tj uski krug ljudi enormno zaradjuje (sjetite se stokica u rijeckoj banci i premije od 800 tis kuna)

UMJESTO DA SE RADI ZA OPCE EKONOMSKO DOBRO ..KOJE "nevidljivom rukom" potpomaze dobrobit svih..

ZATO BI I INTERNET KOJI JE VISESTRUKO KORISTAN NA MNOGIM NIVOIMA TREBALO JOS POJEFTINITI!

a naravno i telefon!
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 01:19   #6
Naravno. Blebeću o potrebi internetizacije, a ono najbitnije, cijene, nitko ne spominje.

"Hrvatski" telekom (navodnici nisu slučajni) je podružnica Deutche Telekoma, jedne od najomraženijih kompanija u svijetu, posebice u matičnoj zemlji. Donedavno je DT imao apsolutni monopol u Njemačkoj i kada je prije manje od desetljeća prvi puta otvorena zakonska mogućnost rada drugim distributerima telefonskih usluga u Njemačkoj, DT je bilježio goleme gubitke, pa je počeo kupovati tele-kompanije u srednjoj i istočnoj Europi, u tranzicijskim zemljama, i u njima počeo provoditi onu istu monopolističku politiku kao prije u Njemačkoj ne bi li anulirao gubitke na matičnom njemačkom tržištu. I danas, poslije skoro desetljeća demonopolizacije, pravi grdne probleme ostalim distributerima u BRD jer im naplaćuje enormne cijene za korištenje postojeće infrastrukture. Zbog toga valja biti sumnjičav prema najavama da će pojava drugih distributera telefonije u Hrvatskoj, što je najavljeno za ovu godinu, donijeti neke bitne promjene.
__________________
Life is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying
nothing.
Sound&Fury is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 02:11   #7
DT ce izgubiti prava na fizicku infrastrukturu tek 2005g. Do tada, ako se nesto ne promijeni nastavit cemo furat enorman balast u kljucnoj stvari informatizacijske ere.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 02:26   #8
SAD

Ovako to izgleda u SAD - DSL imam besplatno (jer mi ga faks placa), inace je oko 40-50 dolara mjesecno(uz pola cijene prvih 6 mjeseci pa se mozes prebacivati s jednog providera na drugi). mozes visit na njemu koliko hoces. Dial up - od 9 do 23 dolara (takodjer neograniceno, cijena ovisi o provideru).

Sto se tice telefona (bira se prema interesima - ima ih s jeftinijim medjunarodnim, ili prema pojedinim zemljama, jeftinijim medjugradkskim... ovisi; ali odnosi su razliciti):
- 20 dolara pretplata - svi "gradski" impulsi ukljuceni u pretplatu
- 5 centi minuta unutar SAD
- 10 centi Izrael
- prema Hrvatskoj 32 cente, ali ja kupim 20 dolara vrijednu karticu za 180 minuta da se ne zanesem...

Naravno internet providera i telefonskih kompanija po izboru, takodjer i mobitela (ali su im SMS poruke znatno skuplje ?)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:29   #9
Hm, prvo, promijenili ste pitanje, ali OK, neka vam bude.

Nego, sve je to uvjetno receno, kakve cijene, cega?, tko vam to prodaje, gdje?

OK, navodili ste neke primjere, ali nista vam to ne vrijedi, jer, nije internet isto u USA, Hrvatskoj, Sloveniji ili Njemackoj, ukljucujuci i telefone.

I kolika je stvarna cijena, pa tko to zna? Valjda ona koju placate. Jer dok god je netko nesto spreman platiti, otprilike se tu vrti i vrijednost. (ovako se nekako definira vrijednost u kapitalizmu, u socijalizmu je malo drugacije, ali kako smo sada jeli svi u kapiralizmu onda vrijedi kapitalisticka definicija)

Nego manimo se naklapanja.

Stvar je u tome da je trziste telekomunikacija izuzetno komplexno, jos od booma telecoma pa do njihovog kraha, stvar izgleda nije sljakala onako kako su to neki analiticari predvidjali. (Opet oni isti koji su davali rejtinge za telecome )

I, sto?, to sto je 1/2 americkih telekoma bankrotirala, na celu s MCI-Worldcom-om, to nema nikakve veze? To sto je cijela telekom industrija u teskoj qurcini, to isto nema veze, jel'?
Pa, mozda ipak ima malo veze.

Na kraju, tko vam prodaje taj jeftini telefon, i sto vam prodaju pod time? Mozda MCI?, koji je nasanjkao kusur investitora, pa su sad svi oni budale, jer su jeli mislili kako je sve tak fino i krasno, i kako se moze lijepo profitirati s poluproizvodima tipa jeftini internet i telefoni.

Ne kazem ja da to treba biti skupo, nego samo da se placa ceh kojekakovim propalim, hajde da ih malo nabrojim, imena nisu bitna, sve su to samo nijanse, DigiPlus-evima, WorldXChange-ovima, NewTel-ima, OneTel.-ima, Hutchinsonima i kojekakvim slicnim qurcevima-palcevima.

Hajde, recite mi barem jednu telecom kompaniju na svijetu koja nije u gubitku? Valjda HT.

I sto sada hocete?, kada su pusti milijuni dolara spiskani u kojekakve gubitnicke ventures koji, od svega sto su radili su samo trosili pare i snizavali cijene, maskirali rezultate i zaduzivali se opet iznova, reprogramirali dugove i na kraju propadali, sada se pitate, sto je neki AT&T, BT, DT, HT skup?
Ja vam cak kazem i da nisu skupi, morali su pratiti ove idiote, pa i sami spustati cijene, samo sto su veliki, pa su na kraju opstali. Ustvari igra jos nije skroz gotova, ali se nekako naziru pobjednici.

Nego, kao i u svemu, netko pusi manje, netko vise. Sve je to relativno.

I jos na kraju tu i tamo znam cuti "Sav taj international bandwidth koji postoji, i ne mozes ga nikome prodati?" Pa naravno kad su svi vec propali, pa tko ce ga kupiti za desetke miliona dolara, kao da se dijeli dzabe? Ako vam nije jasno, onda ilustrativni primjer, to vam dodje ono isto kao i 1928-me, kada su kavu izbacivali lopatama u more s brodova, a u kaficima nisi mogao naruciti makiato ni za lijek.

Kuzite sada?
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 18:09   #10
Ne. HT je skup zato sto ima monopol. A ne zato sto je to jedini nacin da ne propadne. Ako usporedis cijene interneta u hrvatskoj i u sloveniji (koji nisu popusili slicnu foru monopolizacije telekomunikacija), vidjet ces da e cijena neta u Sloveniji trzisna, usporediva sa ostatkom zapada. Sto znaci da je internet nekih bar 5x jeftiniji. i jos bar 5x kvalitetniji. I to znaci da se Hrvatska sporije informatizira, a to je takvo stratesko nazadovanje da bi se svatko morao zapitati cemu takvo bahacenje nekih njemaca u nasoj zemlji?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 00:51   #11
I sto bi ti ucinio sada?

Hajde, ispricaj mi sto su slovenci napravili pa da vidim?

Pa zar vi nemate onaj iskon? Kakve su njihove cijene, sto je s carnetom, srce, prodaju li oni nesto, sto radi VIP-Vodafone?

I sto ti to znaci da je cijena neta "trzisna"? To "trzisna" ti je u telekomunikacijama uvijek kako za koga i kako kome.

Stvar se svodi na to da se prave kojekakvi dealovi medju velikim igracima, a to onda valjda formira "trziste". Vi imate onakav deal kakav su vam servirali HT i DT.

Opet ti kazem da u svijetu nema telekomunikacijske kompanije koja posluje s dobitkom.

Istina. I to je uredu da se pitate zasto je "deal" bas takav da ste kao potrosaci ispusili. Pa valjda zato sto ste posljednja rupa na sviralu onima koji su vam napravili "deal". I sto bi ti ucinio sada?

To sa telekomunikacijskom infrastrukturom je ustvari problem svuda u svijetu. Slucaj je to i u USA sa baby Bellovima, pa i u drugim zemljama tipa Australija, NZ, UK, gdje su vlade desetljecima ulagale i izgradjivale jednu infrastrukturu. I glavnina te infrastrukture je bila "neprofitabilna", ali to su bile drzavne firme anyway, a sluzile su sirokoj zajednici. Telekomi su ti bili isto kao i zeljeznice, vodoopskrba, elektroprivreda, zdravstvo.

Onda se pojavila prilika za zaradom i svima su zaslinila usta, kako investitorima tako i vladama. Telekomi su izgledali povoljni zato sto se inicijalno zamisljalo da ce biti okosnica i generator buduce potrosnje. Ocigledno su ljudi nasli i druge zanimacije na internetu osim da samo trose pare, pa cijela stvar nije ispala bas kako se zamisljalo.
Onda u tom zaletu pokusali su napraviti slicno s ostalom infrastrukturom, pa su poceli komadati i cijepati elektroenergetske sustave, zdravstvo, mozda vodoopskrbu i tko zna jos sto.
I sto sada, ako je elektro-kompanija neprofitabilna i odustane od businessa (nasto ima pravo), onda ce svi ostati bez struje ?!, ili samo oni koje opsluzuje, bad luck, sto ako se vodoopskrbnoj kompanije cini da joj opskrba nekih podrucja vodom cini velike troskove, mogu jednostavno njima ne isporucivati vodu i orijentirati se samo na "profitabilne" regije. Tough luck, ostati ces bez vode, pa se izvoli preseli.

Sada kad se iz svega hoce izvuci profit, pojavili su se neki problemcici. Nakon sto se pokusalo privatizirati sve i sva, ustanovilo se da neke stvari nece mozda funkcionirati bas najbolje.

Eto, tako je to i s vasim HT-om. Ako ga je vlada prodala nijemcima, valjda je imala nekog razloga, barem je pokrpala rupe u proracunu na par mjeseci. Ali nisu ni nijemci vesla sisali, imali su valjda i oni neku racunicu sto evo vi svi vidite sada. Nego vase vlade izgleda ne vide dalje od prvih izbora.

Tough Luck.

Uvijek na kraju netko ispusi.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 03:21   #12
OK. Ja govorim o politickoj bazi cijele price. Gdje je vlada pristala na tako ocajan deal, bez da se pojavio pritisak javnosti da se tako nesto ne dogodi, spika kao u Sloveniji.

Nasa vlada se cak nije udosotojila obznaniti ugovor sa dt-om, koji je moguce neustavan. No, zbog uspostavljene oligarhije i razbijene oporbe to je ispalo i moguce.

ovi ti
link o tome sto je uzrok usranoj hrvatskoj privredi i svemu ostalom.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 06:04   #13
Hm, mozda bi ovo sve onda trebalo otici na politiku jer je ovo izgleda tema gospodarstva s politickim implikacijama.

Cheers.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 15:54   #14
ma ne. ono tamo je politikanstvo. to nema neke veze sa politikom. bez obzira sto na tom forumu pise politika. btw, ima dosta ekipe sa gospodarstva koja kuzi politiku, ali im se ne da imat posla sa politikantima. zato je ovo idealno mjesto, bez obzira sto je politika.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 17:48   #15
normalno da svaka privatna tvrtka postoji radi profita ... DT u Hrvatskoj posluje sa profitom i to je u redu, radi toga i postoji ... morate biti svjesni da DT nije Crveni križ pa da postoji da bi nekome pomagao ... bivša Vlada (ona HDZ-ova) je prodala DT-u HT i to je u redu .... prodali su je najboljem ponuđaču (koji je uz to garantirao da neće biti novih otkaza i smanjenja plaća u tom sektoru) ... ali nije bilo u redu što su poklonili vodove u zakup koji nisu u vlasništvu države ... ja se jako dobro sjećam da su moji roditelji platili priključak više od 1000 DEM-a .... e sad, to je protuustavno .... pošto nam pravna država u to vrijeme i nije baš najbolje funkcionirala shvačam zašto nije bilo tužbe ... možda jednog dana i bude tužbe protiv odgovrnih ljudi ....
što se mene tiće za mene je internet jako jeftin .... surfam preko carneta i to prek jednog kanala ISDN-a .... 1,8kn po satu poslije 19h ... surfanje preko Carneta financira država i tako da sam joj zahvalan
bez konkurencije neće biti jeftinog telefoniranja ...
__________________
Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi
by Grunf
dras_l is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 11:57   #16
jednostavno.

zato jer ima pun kurac internet providera, a u fiksnoj telefoniji imamo jednog monopolista.

ne mogu ti objasnit jednostavnije od ovog.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 01:14   #17
Ma ajd mogu oni cijene stavit kak im volja. Al one glupe reklame di nam govore da je isto zvao ja iz Zagreba svog susjeda il zvao ja nekog na Rabu. Pa jebote normalno da je isto kad su sve cijene digli na meduzupanijske. Sta oni tu reklmairaju?? Onog na Rabu sam i prije mogao zvati po toj cijene al ovog u Zagrebu (ii bilo koji drugi grad u kojem se nalazim) sam zvao jeftinije nego sad.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.