Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2004., 11:21   #141
Quote:
AxMi-24 kaže:
Problem je samo sto njihove teorije samo prosiruju nase znanje. One ne krse vec prijasnje znanje (mozda objasnjenja ali ne rad teorija).
Da. Promjena 'paradigme' se najčešće odnosi na propitivanje nekih zamisli koje su se uzimale kao samorazumljive, a sad nas dovode u nedoumicu. Kao kad je Einstein doveo u pitanje Newtonovo samorazumljivo (doduše i eksplicitno iskazano) poimanje o nezavisnosti prostora i vremena od onoga što se zbiva 'u' njima. Ili kad je Heisenberg doveo u pitanje dotad samorazumljiv pojam 'mjerenja'.
Ali meni se čini da je stvar ovakva: da fizika tada nije bila u krizi zbog nemogućnosti suvislog objašnjenja nekih pokusa, te bi se izvanredne zamisli odbacile kao 'nepotrebno filozofiranje'.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 11:43   #142
Pokrenut cu danas sutra novi topis da vidite o kolikoj se revoluciji tu radi te da ona zaista prosiruje dosadasnje znanje, drukvije ni ne moze, , generalno gledano, ali tako i krsi mnoge znanstvene doktrine koje sa i dandanas smatraju kao bogom dane.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 17:18   #143
Nikola Tesla - eter postoji...

Prijatelj mi je posalo tekst, kojeg sam preveo i evo sad ga postam, također sam tekst poslao jednom fizičaru na provjeru autentičnosti, postam ga ovdje da ga prokomentiramo....

1. dio. U krivu si g. Einstein, eter postoji!

Sada mnogo govore o Einsteinovoj teoriji. Prema tvrdnjama Einsteina eter ne postoji i mnogi ljudi se slažu s njim. Ali po mom mišljenju to je pogreška. Protivnici etera ukazuju na eksperimente Maykelson-Morli-a koji je pokušao detektirati kretanje Zemlje u odnosu na fiksnu postelju etera. Eksperimenti nisu uspjeli, međutim to neznači da eter ne postoji. Uvjek sam svoje radove temeljio na činjenici da postoji mehanički eter, stoga sam postigao pozitivan rezultat.

Što je eter i zasto ga je tako teško detektirat? Razmišljao sam o ovome mnogo vremena i došao sam do ovih ishoda: Mislim da su sve kontradikcije, da li eter postoji ili ne, rezultat krivog tumačenja svojstava etera. Eter je uvjek bio predstavljan kao vrsta zračne okoline. To je bila bitna pogreška. Eter ima jako veliku gustoću. Poznato je da ako je tvar što gušca, veća je brzina širenja valova u njoj. Uspoređivajuci zvučnu brzinu i brzinu svjetlosti došao sam do zaključka da je gustoća etera nekoliko tisuca puta veca od gustoće zraka. Nije eter koji je u zračnom obliku nego je materijalni svijet u zračnom obliku za eter. Ali pošto je eter električki neutralan jako slabo medudjeluje sa materijalnim svijetom. Unatoc slabom medudjelovanju osjećamo postojanje etera.

Dobar primjer za takvo međudjelovanje postaje očito u gravitaciji, koja bi trebala bit nazvana univerzalna kompresija. Mislim da materijalna tjela ne gravitiraju međusobno nego je eter taj koji čini da jedno materijalno tjelo teži ka drugom. Krivo nazivamo ovu pojavu gravitacija. Isto možemo osjetiti reakciju etera kod nagle akceleracije i deakceleracije. Zvijezde, planeti i cijeli svemir nastao je iz etera, kad je dio njega, zbog nekog razloga, postao manje gust. Može se usporedit sa formiranjem mjehurića u kipućoj vodi, iako je takva usporedba gruba. Eter se pokušava vratiti u svoje prvobitno stanje tako da kompresira nas svijet, ali unutarnji električni naboj u tvarima materijalnog svijeta spriječava ovo. Slicno tome je kad voda kompresira mjehuriće pune vruće vodene pare. Dok se para ne ohladi voda nemože kompresirati mjehurić. Sa vremenom, kad izgubi unutarnji elektricni naboj, nas svijet ce se kompresirat sa eterom i postat ce eter. Posto je ižasao iz etera, u eter će se i vratit.

Gustoća tvari materijalnog svijeta jako se razlikuje od gustoće i fizickih svojstava etera. Stoga, eter ne može ostati u fiksnoj postelji oko materijalnih tijela i pod odredenim okolnostima nastat ce vrtlog etera oko materijalnih tijela. Time možemo objasniti razlog za neuspjeh Maykelson-Morli eksperimenta.

Da bi ga shvatili hajdemo prenest eksperiment na vodenu okolinu. Zamislite da je nas brod uhvacen u ogromni vir. Pokušat ćemo detektirati kretanje vode u odnosu na brod. Nećemo naći nikakvo kretanje jer je brzina broda jednaka brzini vode. U masti pokušajmo zamjeniti brod sa Zemljom, a vir sa eterom, koji se okreče oko Sunca. Primjer jasno pokazuje da dok smo na Zemlji nikako ne možemo detektirati kretanje Zemlje u odnosu na eter jer je brzina kretanja Zemlje jednaka brzini kretanja etera. U svojim istraživanjima uvjek prihvacam princip da se svi prirodni fenomeni prikazuju jednako u kojemgod fizičkom okruženju se našli. Valovi postoje u vodi, zraku a radio valovi i svijetlo su valovi u eteru.

Einsteinova tvrdnja da eter ne postoji je pogrešna. Teško je zamislit odašiljanje radio valova i svjetlosti bez etera. Einstein kaže da nema etera, a u isto vrijeme praktički dokaze da postoji. Naprimjer, uzmimo u obzir brzinu svjetlosti. Einstein kaze da brzina svjetlosti ne ovisi o brzini kretanja izvora svjetlosti. To je tocno. Ali ovaj princip moze postojati samo kad je izvor svjetlosti u odredenom fizičkom okruzenju (eter), koji smanji brzinu svjetlosti zbog svojih svojstava. Tvari etera smanjuju brzinu svjetlosti na isti način kao sto tvari zraka smanjuju brzinu zvuka. Kad eter nebi postojao brzina svjetlosti bi jako ovisila o brzini izvora svjetlosti.

Pošto sam pojasnio sto je eter počinjem uspoređivat pojave koje se dešavaju u vodi, zraku i eteru. I ovdje se prikazala prilika koja ce mi pomoć u istraživanju. Jednom kad sam vidio mornara kako puši lulu. Puhao je dim u obliku malih prstenova. Ti prstenovi su prilično daleko odletjeli prije nego su se rasprsili. Onda sam istražio ovu pojavu u vodi. Uzeo sam metalnu teglu i izrezao mali otvor na jednoj strani i navukao tanku kozu na drugu stranu. Nasuo sam malo tinte u teglu i stavio u vodu. Kada se jako udari koza prsteni tinte izlete iz tegle, prolazeci kroz bazen i rasprse se nakon sto udare u zid, stvarajući znatno kretanje vode kod zida. U isto vrijeme voda u bazenu je mirna.Ova metoda se moze koristit za prijenost energije.

Shvaćam sto je kuglasta munja i kako prenosit energiju na velike udaljenosti bez žica. Einstein pokušava objasniti kretanje svjetlosti bez etera pomoću Plankove kvantne hipoteze. Hoce li Einstein moći objasniti pojavu kuglaste munje bez postojanja etera? Nemoguće je objasniti pojavu kuglaste munje bez etera!

Osnovano na ovim istrazivanjima konstruirao sam generator, koji moze generirati vrtlozne etericne prstenove, koje sam nazvao vrtlozni etericni objekti. Bilo je to moje postignuce. Bio sam euforican. Činilo mi se da mogu napraviti bil ošto. Obećao sam svijetu bez da sam potpuno proučio ovu pojavu i dobio sam veliku kaznu za to. Više me nisu financirali ali najneugodnija stvar je sto mi više nisu vjerovali. Euforija je presla u duboku depresiju. I onda sam se opet usudio zapoceti moj ludi eksperiment.

Ima još, samo mi forum veli da ima previše znakova...


Mišljenja...

PS: zanemarite gramatičke pogreške...

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 17:20   #144
...nastavak teksta gornjeg posta, tu Tesla govori o eksploziji u Tunguski...

2. dio. Zadrzat cu tajne svog izuma dok neumrem

Nakon mojih neuspjeha vise sam se suszdrzavao u obecanjima. Tijekom mog rada sa vrtloznim etericnim objektima shvatio sam da se ne ponasaju onako kako sam prije mislio. Ispostavilo se da kad vrtlozni objekti produ blizu metalnih objekata izgube svoju energiju i uruse se, ponekad eksplodiraju. Duboki slojevi Zemlje su apsorbirali njihovu energiju jednako jako kao i metal. Dakle, trebao bi slati energiju samo na male udaljenosti. Tada sam obratio paznju na Mjesec. Ako posaljemo vrtlozne objekte na Mjesec, one ce se vratiti na Zemlju jako daleko od odasiljaca, posto su reflektirane od elektrostatickog polja. Dok je upad jednak kutu refleksije, energija se moze poslat na jako velike udaljenosti, cak i na druge dijelove Zemlje.

Napravio sam nekoliko eksperimenata odasiljanja energije prema Mjesecu. Kroz ove eksperimente otkrio sam da je Zemlja okruzena elektricnim poljem. Ovo polje je unistavalo slabe vrtlozne etericne objekte. Objekti sa velikom energijom probiju elektricno polje Zemlje i produze u meduplanetarni svemir. I ovdje mi je dosla ideja, da ako mogu kreirati rezonantni sistem izmedu Zemlje i Mjeseca snaga odasiljaca moze biti jako mala dok energija koja se odasilje ovim sistemom moze biti znatno velika.

U tajnosti, počeo sam pripreme za moj ludi projekt. Kao prvo, trebao sam odabrati mjesto za moj eksperiment. Arktik je bila najbolja zona za to. Nije bilo ljudi u blizini koje sam mogao ozlijediti.No kalkulacije je pokazivala da s Mjesecom u sadašnjoj poziciji, vrtložni objek moze pogoditi Sibir, gdje zive ljudi. Otisao sam u knjiznicu da proučavam informacije o Sibiru. Informacija je bilo jako malo, no shvatio sam da skoro pa niko ne živi u Sibiru. Trebao sam odrzati svoj eksperiment u potpunoj tajnosti, jer ako izađe u javnosti posljedice bi mogle biti vrlo neugodne kako za mene, tako za cijelo čovječanstvo. Uvijek se brinem o jednom pitanju:
Da l će moja otkrica biti dobra za ljude? Jer odavno je znano da ljudi iskoriste sve inovacije da naprave slične.Činjenica da je moj laboratorij bio rastavljen do tog trenutka, donijela je veliku pomoc mojoj tajni. Međutim , uspio sam spasiti opremu koja mi je trebala za moj eksperiment.

Sam sam sastavio novi transmiter iz ove opreme i spojiti ga sa odašiljačem. Eksperiment sa tako velikom količinom energije je mogao biti vrlo opasan.Ako mi se potkrala greška u kalkulaciji energije bilo kojeg vrtložnog objekta bi udarila straga.Upravo zbog toga sam boravio 2 milje udaljen od laboratorija.Rad mojih instalacija je radio poput sata. Princip experimenta je bio vrlo jednostavan.Da biste bolje razumjeli princip rada, potrebno je shvatiti sto cu eterični vrtlozi i svjetleće kugle. U osnovi to je ista stvar. Jedina razlika je sto su svjetleće kugle vidljivi eterični objekti. Vidljivost svjetlečih kugli se postize flouroscentnom svjetlosti dijelova nabijenog zraka. Mozemo to usporediti sa nacinom kako tinta boji vodu u vrtlozima.

Da biste kreirali odjekujući Zemlja - Mjesec syistem potrebno je kreirati koncentraciju nabijenih dijelova između Zemlje i Mjeseca. Zbog toga sam uzeo osobine eteričnog vrtložnog objekta da bi sakupio i prenio nabijene dijelove. Generator je reflektira eterične objekte prema Mjesecu. Dok prolaze kroz električno polje Zemlje, eterični objekti zarobe nabijene dijelove unutar sebe. Kako elektrostatičko polje Mjeseca ima isti polaritet kao i električno polje Zemlje, eterični vrtlozi reflektiraju od njega I vraćaju Zemlji pod drugim kutem. Nakon sto se vrate na Zemlju eterični vrtlozni objekti se opet reflektiraju nazad prema Mjesecu. To je način na koji je rezonantni sistem Zemlja- Mjesec bio okupiran nabjenim dijelovima.Kada je postignuta potrebna koncentracija u rezonantnom sistemu Zemlja - Mjesec ono se samostalno energizira na svojoj frekvenciji.Energija potpomognuta milionima dijelova rezoznatng sistema je promjenjena u eterični vrtložni objek kao ogrmona moc u električnom polju Zemlje.Medjutim to su bile samo moje hipoteze, i doista nisam znao kako ce se ponašati u realnosti.

Dobro se sjecam dana experimenta. Očekivano vrijeme se bližilo.Minute su se sporo vukle, i činile su se kao da godine teku. Pomislio sam da cu poludjeti od čekanja. Na kraju, očekivano vrijeme je doslo i nista se nije dogodilo .Prošlo je jos 5 minuta ali nista neuobičajeno se nije dogodilo. Na um su mi padale razlicite teorije: mozda sat ne radi dobro, ili sistem nije proradio ili da se jednostavno nista ne mora desiti. Bio sam na rubu ludila odjednom. Ucinilo mi se da se za trenutak zamračilo i osjetio sam čudnu senzaciju u svom tijelu kao da tisuće igala bode moje tijelo. Uskoro je sve završilo no ostao je neugodan metalni okus u mojim ustima. Svi moji mišići su bili opušteni i čudno zujanje u mojoj glavi. Osjetio sam se užasno iscrpljenim.

Kad sam se vratio u svoj laboratorij otkrio sam da je netaknut, samo jako miris paljevine u zraku, i onda opet.... ogromna neizvjesnost me obuzela,.. nisam znao rezultate svog experimenta. Tek poslije, čitajuci u novinama o neobičnom fenomenu , shvatio sam kakvo strasno oružje sam stvorio. Naravno, očekivao sam jako veliku eksploziju. Ali to čak nije bila ni explozija, bila je katastrofa!

Nakon eksperimenta sam odlučio da ću čuvati tajnu svog otkriča do svoje smrti. Naravno, znao sam da netko drugi vrlo lako moze ponoviti moj ludi eksperiment. No to ce zahtjevati priznanje da eter postoji a nas znanstveni svijet se sve vise i vise udaljava od istine. Čak sam zahvalan Einsteinu i drugima zbog njihovih netočnih teorija jer one vode čovječantsvo daleko od opasnog puta kojim sam ja kročio. No mozda, je to njihovo postignuće. Možda će jednom, za 100 godina, kada razum nadvlada brutalnost, moj eksperiment služiti za dobrobit čovječanstva.


Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 17:29   #145
Postoji eter i stvarno te bubne ovako kako je "Tesla" opisao, znam ja, imamo ga na faksu
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 17:44   #146
Ovdje je mjesto ovakvim stvarima a ne na znanosti
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 17:49   #147
Quote:
AxMi-24 kaže:
Ovdje je mjesto ovakvim stvarima a ne na znanosti
Na temelju čega si to zaključio....
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 18:13   #148
Zanimljivo i pomalo fascinantno. Mislim, ako to zaista je teslin rad..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 18:16   #149
Quote:
zoser kaže:
Na temelju čega si to zaključio....
Ma AxMi je alergičan na Teslu. Već po navici šikanira svaki topic u kojemu se rečeni izumitelj pojavljuje..

Zapravo, mislim da nisam to sročio dobro. Rekao bih da je više alergičan na ekipu koja se često poziva na Teslu, a kako je razvio tu naviku šikaniranja takve ekipe, više ne može odoljeti ni kada krene ozbiljinija diskusija o teslinom radu..

Svejedno, zanimljivo štivo..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 19:04   #150
Quote:
bariole kaže:
Ma AxMi je alergičan na Teslu. Već po navici šikanira svaki topic u kojemu se rečeni izumitelj pojavljuje..

Zapravo, mislim da nisam to sročio dobro. Rekao bih da je više alergičan na ekipu koja se često poziva na Teslu, a kako je razvio tu naviku šikaniranja takve ekipe, više ne može odoljeti ni kada krene ozbiljinija diskusija o teslinom radu..

Svejedno, zanimljivo štivo..
Ako mu smetaju tekstovi koje nije ni pročitao, pa zaključuje...nema veze, ne da mi se ulaziti u takvu diskusiju...

Hvala na info.

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 19:06   #151
Quote:
bariole kaže:
Ma AxMi je alergičan na Teslu. Već po navici šikanira svaki topic u kojemu se rečeni izumitelj pojavljuje..

Zapravo, mislim da nisam to sročio dobro. Rekao bih da je više alergičan na ekipu koja se često poziva na Teslu, a kako je razvio tu naviku šikaniranja takve ekipe, više ne može odoljeti ni kada krene ozbiljinija diskusija o teslinom radu..

Svejedno, zanimljivo štivo..
Alergičan sam na rekao kazao i ja sam najveći genije dok su svi ostali neobrazovani.

Dokaz protiv etera postoji i ponovljen je hrpu puta. Dokaz za "tesline" experimente postoji samo u glavama njegovih sljedbenika (čovjek se negdje okreće u grobu).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 19:20   #152
Slažem se. Pa što onda?

Jer kakve to direktne veze ima sa ovim? Ovo je teslino razmišljanje o eteru; nastalo jako davno (pod uvjetom da je autentično). Nitko ne tvrdi da je to istina jer je Tesla to tako rekao. Ovo nije gezoliko "otkrivanje očitog".. Bar se takvim ne čini..

Eto meni je osobno bilo zanimljivo za pročitati.. Čak iako znam da je pogrešno..


I da znaš, ova slika etera prokleto podsjeća na Unreal Tournament editor.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 19:44   #153
Ma AxMi ti je znanstveni dogmatik čija je Biblija dokaz i eksperiment u okvirima trenutačno poznatih fizikalnih zakona.

Stoga, to ti je isto kao da ideš popu reći da Djevica Marija možda i nije takva djevica kako piše u Bibliji kad on apokrifna evanđelja ne priznaje
__________________
don't turn away from love
Noor Jehan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 19:58   #154
Ma nije stvar u tome. Nitko ne tvrdi da bi eter možda mogao biti..

Da je ovo einsteinov rukopis o tome zašto kozmička konstanta mora postojati, garant bi i dalje ostalo na PZ-u uz komentare "eto i največima se događaju gafovi". I mnogima mi bilo zanimljivo znati zašto je einstein pogriješio. Kao što bi sličan tretman dobile mnoge newtnove i galileove nebuloze.. Ali eto kad je riječo o teslinom razmišljanju o eteru odma nije vrijedno za Prirodne Znanosti i baca se u čarobnjački podforum. Pa što ako danas znamo da eter ne postoji? Tesla nije danas živ. Danas očite stvari nekada nisu bile baš tako očite (blago rečeno). Tesla nije zaslužio takav tretman.. To što razni koji se kunu u njegove riječi gostuju u na "Na rubu..", ne znači da se automatski i on mora među njih bacati..

Eto meni, osobno bilo je zanimljivo. Tekst sadrži lijepe ideje etera. A ova bojazan da je jadnik pomislio da je skrivio tungusku eksploziju je krvava.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 20:11   #155
Quote:
Noor Jehan kaže:
Ma AxMi ti je znanstveni dogmatik čija je Biblija dokaz i eksperiment u okvirima trenutačno poznatih fizikalnih zakona.

Stoga, to ti je isto kao da ideš popu reći da Djevica Marija možda i nije takva djevica kako piše u Bibliji kad on apokrifna evanđelja ne priznaje
Pokaži eksperimentom i nema frke. Govorit može svaka budala.

A ovo že se sigurno pretvorit u klasičan tesla topic tako da nema smisla ostavljat na PZ. A i nevidim kakve veze ima sa PZ njegovo razmišljanje o eteru osim možda kao neka vrsta znanstvene povjesti.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 22:06   #156
Pročitao sam dobar dio knjiga od Einsteina i Nikole Tesle, te nisam jedan od one balavardije koja štuje Teslu kao Boga, iako ga smatram kud i kamo većim znanstvenikom i čovjekom od Einsteina...

Tekst koji sam postao kako rekoh sam dobio od prijatelja, sve što unutra piše uzimam s skepsom te nipošto ne velim da je autentičan...ali ako je onda komotno može biti postan pod temu znanost, iako nije tu riječ o tome gdje je tekst, već da je ukoliko je tekst autentičan, onda je veoma bitan za neka fundamentalna pitanja iz fizike i shvaćanja prirode...jer možda počivaju u određenim okolnostima na krivim pretpostavkama

Einstein je potvrdio postojanje etera i to s više pokusa, ali u određenim uvjetima, ukoliko su uvjeti univerzalni i uvjek istog ponašanja onda je nedvojbeno Einstein riješio problem etera....

PS: vidite da nemam puno postova tako da sam relativno neiskusan što se foruma tiče...

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 13:16   #157
E ali problem je što eksperimenti (a u znanosti su oni ono šta odlučuje) rekli svoje o eteru i pisanja Tesle (autentična ili ne) nemaju veze sa time.

A tesla definitivno nije značio više od Einsteina. RT je promjenila naš cijeli pogled na svijet a bome i njegov rad na shvaćanju kvantne nije za zanemarit.

Tesla je bio genijalan inžinjer ali kao znanstvenik nije doprineo baš nešto.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 13:32   #158
Zanimljiv tekst zoser svaka čast!
__________________
I'm told to enjoy every moment, every hour, every minute. Thats what I do at fridays and saturdays. Why should I take life so seriously?
marco's is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 13:58   #159

A tesla definitivno nije značio više od Einsteina. RT je promjenila naš cijeli pogled na svijet a bome i njegov rad na shvaćanju kvantne nije za zanemarit.

Tesla je bio genijalan inžinjer ali kao znanstvenik nije doprineo baš nešto.


Tesla nije ništa doprinjeo čemu, znanosti ili svijetu...
Sjeti se Tesle svaki put kad odeš na WC i upališ svjetlo...

Einstein je zaslužan za ideju TR, ali je TR razradio Lorentz i Einsteinova žena koja je inače bila matematičarka i cijeli postulat TR-a postavila, Einstein se samo sjetio ideje, pa opet kad govorimo o TR-u koristimo samo Lorentzove jedandžbe...Einsteinov rad i samo njegov je E=mc2, sve ostalo je razradio uz pomoć drugih...NE sam!

Istina TR je promijenio način gledanja na fiziku, ali praktično nije ništa promijenio, nećeš ti napravit kavu pomoću struje od nijednog Einstinovog postulata, iz Teslinog hoćeš...

Tesla je promijeno gledanje na znanost i to na više područja ne samo elektrotehnika...

Kad je Tesla tražio pomoć osim financijsku...od onog mutavog Westinghousa, pa pola patenata od Edisona je napravio Tesla, ta čak i sam Edison priznaje u biografiji da mu je Tesla pomagao u mnogočemu...ali povjest pišu pobjednici i oni koji imaju kapital, a to Tesla nije bio...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 16:29   #160
Quote:
Istina TR je promijenio način gledanja na fiziku, ali praktično nije ništa promijenio, nećeš ti napravit kavu pomoću struje od nijednog Einstinovog postulata, iz Teslinog hoćeš...
Tu si u krivu.. Primjena možda nije tako "očita" kao u nekih teslinih dometa, ali TR itekako ima primjenjivu upotrebu..

Npr. najobičniji GPS itekako treba TR da radi to što radi. To što korisnici ne vide u tome einsteinovu ruku, a u bušilici teslinu vide je samo stvar "prepoznatljivosti" dometa tih pojedinaca. Naprosto neki Štef ne može vidjeti Einstina u stvarima koje koristi kad on pojma nema što je Einstien radio. A tu je Tesla u prednosti jer se bavio konkretnom inženjerijom koja je svima vidljiva dok je einstein pisao jednadžbe, ali kazat da se einsten ne koristi naprosto nije istina.

A ovo sa Lorentzom i Milivojkom (kako se već zvala), te to da je E=mc^2 više manje sav einsteinov opus je hmm, krivo (blago rečeno).. Recimo samo da Einstien svog nobela nije dobio za E=mc^2.. Također bilo je par nobelovaca koji su svoje nobele dobili samo zbog toga što su pokazali da stvari koje je Einstein predvidio zaista rade. Da se Nobel djeli posthumano, budi uvjeren da bih ih Einstein imao više od ijedne druge osobe.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.