Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2017., 19:33   #141
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Neke zapadnjačke mantre, kako ih nazivaš, ne bi imale smisla niti na Zapadu prije pedeset ili sto godina. Uglavnom, dobro je da se unutar tih društava povede dijalog, bez nepotrebnog dociranja sa strane.
Aa što je to "nepotrebno dociranje sa strane"?


Primjerice, kćer mora ponizno prema ocu, i sve što si on zamisli daj mu pridaj mu ugodi skuhaj prinesi budi kćer za 5!, i štima, ipak otac je otac, sve do dana kad zatraži nešto što se kosi s Božjim pravilima, ee tada otac više neće vidjeti kćerinu poniznost, zbilja neće valda kćer stavit u grupu s lopovima, šur kak da ne, kćer će krasti samo da otac bude hepi (?)

Rekoh vam ja, poniznost ima svojih granica.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:39   #142
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Aa što je to "nepotrebno dociranje sa strane"?
Kada ljudska prava postanu instrument državne politike u ideološko-propagandnom ratu... danas se ne može govoriti o izoliranom razvoju bilo kojeg dijela svijeta, ali tim prije treba imati u vidu prvo spomenuto.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:52   #143
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
U pravilu tamo kao i ovdje imaju vojnu obvezu samo muškarci, tako da ove koje su voljne i mimo toga pucati su obično dobrovoljke. Od ovih kurdskih sta tuku po tzv isilu nadalje. Hm, nešto mi se čini da baš i nisu u podređenom položaju, ta da me pukne kundakom ima da vidim sve zvijezde a možda i otkrijem neke nove galaksije. Pa da sam 50 puta muško.

Ma bitno je gurati svoj film, od tvog primjera nadalje.

Inače, mislim da je bitno ženama koje doživljavaju neku vrst pritiska pokazati da postoje muški koji se ne slažu s tim. Još ako se može kako konkretno pomoći - još bolje. Parole "bit će bolje" itd ništa ne znače , nego konkretnost. Naravno sad i sam mislim na specifične primjere tj slučajeve.
Imaju ženske u Rojavi pametnijeg posla nego tebi pokazivati zvijezde.

Eto, tamo nema države ni patrijarhata, pa se opet nije apokalipsa, unatoč ISIL-u, Turskoj, embargu i ostalom. Bit će da je stvar u puškama.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:52   #144
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kada ljudska prava postanu instrument državne politike u ideološko-propagandnom ratu... danas se ne može govoriti o izoliranom razvoju bilo kojeg dijela svijeta, ali tim prije treba imati u vidu prvo spomenuto.
... ratu?

(a ja taman pomislila u miru smo, viš ti to, pomisliš na jedno pa se zbude drugo)


osobno me ne zanima kojim smjerom se svijet razvija, osim po jednoj točci, onoj miroljubivoj o kojoj se sve manje priča, religije nategnule špagu, od žena se očekuje - što! - zar to da slijede muške religiozne glave?, zapisano pokloni se i postani sluškinjom, zbilja neće proći, i znate kaj, kad prođu svi ratovi ovog sveta nastaće rat između dva spola, ofkorz za sada futura teško vidljiva, a ipak... prognozirali su ciklone, što ne bi i mi ovo ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 10:21   #145
Meni nije jasno što ovi koji žele pričati o silama Zapada koje provode nasilje nad jadnima i potlačenima na Bliskom istoku, to isto ne idu pisati na Politiku, već su se uhvatili ispisivati plahte o tome na Teologiji. Eto jadni i potlačeni ne znaju gdje će sa sobom od veikog tlačenja Zapadnih sila, pa svoju snagu i muškost ispoljavaju na ženama i djeci.


Uglavnom, od sada na dalje o politici na Politiku, rat u Afganistanu, Iraku, vanjska politika SAD-a i Zapada i tomu slično.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 13:38   #146
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno što ovi koji žele pričati o silama Zapada koje provode nasilje nad jadnima i potlačenima na Bliskom istoku, to isto ne idu pisati na Politiku, već su se uhvatili ispisivati plahte o tome na Teologiji. Eto jadni i potlačeni ne znaju gdje će sa sobom od veikog tlačenja Zapadnih sila, pa svoju snagu i muškost ispoljavaju na ženama i djeci.


Uglavnom, od sada na dalje o politici na Politiku, rat u Afganistanu, Iraku, vanjska politika SAD-a i Zapada i tomu slično.
Očekivao sam tvoju reakciju... što se mene tiče, već sam spomenuo kako ne kanim govoriti o politici, ali jednu općenitu napomenu za to vezanu moram dati...

"Službene teologije" i čitavi zakonski sustavi znali su se mijenjati gotovo preko noći, igrom slučaja, nakon raznih revolucija, pučeva, stranih intervencija... shodno tome, mijenjao se i položaj žena u društvu.

Očito, ono što piše u Svetim spisima, vezano za ulogu žena, može se tumačiti na više načina... a lamentiranje o nekakvom općenitom odnosu religija prema ženama jest teška apstrakcija koja ima sve manje veze sa društvenom stvarnošću.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:36   #147
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno što ovi koji žele pričati o silama Zapada koje provode nasilje nad jadnima i potlačenima na Bliskom istoku, to isto ne idu pisati na Politiku, već su se uhvatili ispisivati plahte o tome na Teologiji. Eto jadni i potlačeni ne znaju gdje će sa sobom od veikog tlačenja Zapadnih sila, pa svoju snagu i muškost ispoljavaju na ženama i djeci.


Uglavnom, od sada na dalje o politici na Politiku, rat u Afganistanu, Iraku, vanjska politika SAD-a i Zapada i tomu slično.
Povezao sam politiku sa stanjem žena, i to istom postu. I ne, ne namjeravam dalje o tome ali ako već pričamo o nekom stanju onda je red da se spomenu i uzročnici tog stanja.

Ako (primjera radi) pričamo o proizvodnji sladoleda od vanilije, onda se to ne tiče samo koliko kojih sastojaka ide u sladoled, već o svemu što ulazi u temu, otkud potječu sastojci, što formira cijenu, sve što je povezano.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 23:53   #148
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Khulus, znam, u osnovi se slažem i to je dobar sažeti povijesni prikaz... ali, obzirom na pdf na kojem pišemo, morat ćemo pripaziti koliko široko zahvaćati politiku, ok ? Inače će nam postovi biti brisani, a ne bih to htio.
Znam, ali mi je upravo blesavo pisati o stanju bilo čega kao da je ničim uzrokovano, eto takvo je samo od sebe. Lol. No ne mislim ni ja o tome više, valjda neće biti potrebe.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Koloplet interesa je takav da je teško očekivati kako bi bilo koji dio zemaljske kugle danas mogao ostati u "zavjetrini", a Bliski i Srednji Istok nikako.
Ne samo države, već kompletna društva uništena su tamo prikladno dizajniranim "sekularizmima" i "islamizmima".
Točno. I tu nemam što dodati, osim da je svim normalnim ljudima već puna kapa toga. Nek si urede sami društvo, muški i žene.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Možda od svih tih zemalja Iran ima nekakvu mogućnost samostalnog razvoja.
Koliko će tu mogućnost iskoristiti, vidjet ćemo.
Pred izbijanje islamske revolucije oporba šahu bila je vrlo šarolika. Mnoge Irance je privukao način prezentacije islamističke ideologije od strane intelektualaca Abolhassana Banisadra i Ali Shariatia.
Druga je stvar koliko je njihovih ideja kasnije "preživjelo" u sudaru sa Homeinijevom vrlo vještom taktikom uspostave principa "velayat-e faqih" ili "vodstva islamskih pravnika".
Možda, možda. Primjer iz Maroka svakako ohrabruje: žene su dobile ono što im je zagarantirano Kur'anom ali se u praksi zaobilazilo - pravo na razvod i još x stvari. Tamo umjesto revolucija stavri dolaze na mjesto polaganim koracima, ali stabilnim.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
'Islamski feminizam' je zapadnjački naziv. Bitno je koliko će pitanja koja se postavljaju u njegovom okviru dotaknuti probleme i stremljenja žena u islamskim društvima.
Neke zapadnjačke mantre, kako ih nazivaš, ne bi imale smisla niti na Zapadu prije pedeset ili sto godina. Uglavnom, dobro je da se unutar tih društava povede dijalog, bez nepotrebnog dociranja sa strane.
Što se ranog islama tiče, povijesne inspiracije su pozitivne, svakako, ali ih je nužno znati shvatiti i operativno provesti u sadašnjosti.
Sigurno. Nije ni poanta kopirati doslovce, nego "napipati" taj isti progresivni duh koji je eto nekako malo pomalo bio sasvim podmeten pod tepih.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 00:18   #149
Riiight, bio je rat i na ovim prostorima, pa ne vidim da je to rezultiralo tlačenjem žena i djece, tako da je ikakav rat od bilo koje strane kao argument za ičije loše ponašanje spram žena i djece --- u startu promašen. Faktori vam leže drugdje.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 01:19   #150
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Riiight, bio je rat i na ovim prostorima, pa ne vidim da je to rezultiralo tlačenjem žena i djece, tako da je ikakav rat od bilo koje strane kao argument za ičije loše ponašanje spram žena i djece --- u startu promašen. Faktori vam leže drugdje.
Masovna primjena silovanja kao dio strategije 'etničkog čišćenja' ?
To je bilo uobičajeno širom svijeta, ne samo na našim prostorima... i da, služilo je demoraliziranju pogođenog stanovništva, raspadu obitelji i njegovom bržem progonu sa vlastite zemlje.

O kakvim argumentima za loše ponašanje govoriš ?

Jednostavno... zakoni koji su regulirali položaj žena, pojavljivanje, tj. isključivanje iz javnosti, način oblačenja, itd., a doneseni su od strane nove vlasti, morali su se poštivati pod prijetnjom drakonskih kazni, često i smrću.

Afganistan, npr. ?

Evo, navedi druge faktore... postoje, sigurno, ali namjerno sam istaknuo one koji nemaju direktne veze sa kulturom i vjerom zemlje, već sa društveno-političkim inženjeringom.

Ne moramo dalje o ovom, jasno je da utjecaj postoji, a radije bih da pažnju usmjerimo na npr. onaj članak o islamskom feminizmu koji sam spomenuo.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 09:48   #151
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Riiight, bio je rat i na ovim prostorima, pa ne vidim da je to rezultiralo tlačenjem žena i djece, tako da je ikakav rat od bilo koje strane kao argument za ičije loše ponašanje spram žena i djece --- u startu promašen. Faktori vam leže drugdje.
Ne vidiš krkane koji po birtijama galame o godinama ponosa i slave, a onda odlaze doma mlatiti ženu i djecu? Ne vidiš tu istu djecu, sada odraslu, koja pucaju u svoje roditelje? Posudi mi malo svoje ružičaste naočale, da se odmorim.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 10:00   #152
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Riiight, bio je rat i na ovim prostorima, pa ne vidim da je to rezultiralo tlačenjem žena i djece, tako da je ikakav rat od bilo koje strane kao argument za ičije loše ponašanje spram žena i djece --- u startu promašen. Faktori vam leže drugdje.
Nije zakonski (ugrubo govoreći), ali je u praksi. Jednako kao i kod nas u ratnim i poslijeratnim godinama, što kaže Leteća.

No ja ne stavljam naglasak na to, nego na činjenicu da se događa radikalizacija društva generalno, i muškaraca i žena, dakle mnoge žene i same podržavaju takve sisteme. A to je ono što se često zaboravlja, jer je način gledanja na društvo i što je dobro a što loše ponekad i kompletno drugačiji od ovog "našeg".

Zato i kažem da ih se treba ostaviti na miru da sami počnu normalno disati, jer će onda biti suočeni sami sa sobom.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2023., 13:12   #153
Učili su vas da je kraljevstvo Izraela osnovao David. Nije, nego jedna posebna žena
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.