Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2017., 18:18   #3861
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
INeka kupe Viper pa makar 4 komada, i neka sve posloze sa pilotima i mehanicarima i oruzjem.
Polovicna rijesenja ce kodnas Hrvata ispast katastrofalna, necemo imat nista.

To je valjda svakom jasno.

To je jedini nacin da nase zrakoplovstvo opstane ,poslije cemo vidit sta i kako dalje, vise, bolje

Tu imamo 20-30-40 godina da napredujemo koliko toliko na jednoj respektabilnoj, pametnoj i za buducnost razini
Bolje je 5 komada f-16v nego 30 MIG-21.
Pa za nekih 10 godina kupiti jos 5 komada.

Za takvu kombinaciju sigurno novca imamo ili bi ga trebali imati.


Pretpostavljam da je taj novi f-16v bolji od nekakvih Gripena i od bilo kakvih najnovijih MIG-ova.
Sergio80 is offline  
Old 06.10.2017., 18:34   #3862
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
INeka kupe Viper pa makar 4 komada, i neka sve posloze sa pilotima i mehanicarima i oruzjem.
Polovicna rijesenja ce kodnas Hrvata ispast katastrofalna, necemo imat nista.

To je valjda svakom jasno.

To je jedini nacin da nase zrakoplovstvo opstane ,poslije cemo vidit sta i kako dalje, vise, bolje

Tu imamo 20-30-40 godina da napredujemo koliko toliko na jednoj respektabilnoj, pametnoj i za buducnost razini
4 aparata je ništa...ne ide to tak...12 komada minimum minimuma ili ništa...u stvari mislim kako je struka davno rekla min. 14 aparata u dve baze al se to vremenom nekako srezalo na 12 i jednu bazu...
...a vidim kako od mojih kosookih favorita nema ništa...ahhh šteta...no što je tu je,idemo dalje sa drugim opcijama
...po meni fokusirat se na židovsku i američansku opciju...zna li se što se nudi u drugom dijelu njihovih ponuda,onom gospodarsko-ekonomskom
...visoka cijena vipera može se kompenzirat nekakvim ulaganjem...recimo nuklearkom...naprave nam nuklearku,odjebemo slovence,ne trebamo brane i termoelektrane sačuvamo prirodne tokove,čist zrak...itd,itd
...židovi su s druge strane majstori u svemu i svačemu...i znaju i imaju...
...ma samo da je ovim našima pameti nek jednom za promjenu ubodu nešto generalno korisno za čitavo društvo...
jedangrafitni is offline  
Old 06.10.2017., 18:45   #3863
Ma svakako sam za F 16 i po mogućnosti novi ali mogućnosti. Pitao bih poznavaoce postoji li mogučnost 6 baraka i 6 novih SAD ( predpostavljam da se radi o block 50/52 ). Da li su kompatibilni standardi izraelski sa SAD što se tiće naoružanja, avionike, održavanja,...
__________________
Tuđman: "Ako izgubimo rat, svi idemo izginuti na prvu liniju. Ako nećemo imati Hrvatsku, imati ćemo nove Zrinske"
Black Point is offline  
Old 06.10.2017., 19:06   #3864
Da smo mi slusali struku i slijedili logiku danas bi usprkos ratu i 100 godina sustavne i sistemske balkanizacije bili jedna financijski bogata drzava.

Kazem ako ne mozemo uzet 12 Vipera, uzmimo 4 ili 6 ne uzimajmo polovno. Ta kombinacija garantiram vam sa nasom izdajnicko-lopovskom stokom u 40godina izaci ce nas duplo skuplje nego da sad uzmemo 14Vipera

Mozemo mi za 5 godina uzetjos f 16 ili za 15 f 35
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Old 06.10.2017., 19:25   #3865
Jesu li sve ponude za 12 zrakoplova ili je netko ponudio 16 ili 8?
TauraDendarii is offline  
Old 06.10.2017., 19:40   #3866
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
Da smo mi slusali struku i slijedili logiku danas bi usprkos ratu i 100 godina sustavne i sistemske balkanizacije bili jedna financijski bogata drzava.

Kazem ako ne mozemo uzet 12 Vipera, uzmimo 4 ili 6 ne uzimajmo polovno. Ta kombinacija garantiram vam sa nasom izdajnicko-lopovskom stokom u 40godina izaci ce nas duplo skuplje nego da sad uzmemo 14Vipera

Mozemo mi za 5 godina uzetjos f 16 ili za 15 f 35
minimalan broj aparata je 12 .. 4 ili 6 je jednostavno malo pa bili to i F-22 ... za zračnu stražu idu dva aparata 24h/dan 7d/tjednu plus mimo njih moraš odžavat sate naleta za pilote,moraš trenirat i uvježbavat nove pilotčike,plus definitivno tu će bit kojekakve zajedničke kombinacije sa Kov-om i mornaricom a mogu se okladit kak će bit i međunarodnih kombinacija...plus tu je još redovno prizemljavanje poradi redovnih kontrola,kojekakvih opravki,servisa,održavana,kvarova i sličnih pojava svojstvenih zračnim letalima...broj raspoloživosti borbenijeh aparata nikad ama baš nikad nije 100%...uvjek na tlu imaš prizemljen određeni postotak...stoga je 4 ili 6 komada nečega pa i uber naj naj .. jednostavno nedovoljno

to bi tek bilo totalno neisplativo i uber teško prodavanje muda pod bubrege

koliko ja kužim problematiku i 12 komada je na knap i teško krpljenje...

e sad kupovat pola od jednih pa pola od drugih to bi se negativno odrazilo na krajnu cijenu ... cifre bi garant bile veće u svakom pogledu ... izraelci su po svojim aparatima dobro pročačkali i šarafali tak da baš i nisam siguran da bi samo tako pristali da im sad još i netko treći čačka po tome pa bili to i ameri...s druge strane ameri će po svom dobrom običaju definitivno gledat sačuvat svaki dolar za svoj džep...mislim kako se takve kombinacije baš i nebi isplatile
jedangrafitni is offline  
Old 06.10.2017., 19:53   #3867
Das e malo odmaknemo od F-16ica, ima li A-10 ikakvog smisla u HRZ?
usercas is offline  
Old 06.10.2017., 19:57   #3868
Ne.

A-10 ne zadovoljava zahtjevu natječaja iz više razloga. Jedan od najbitnijih je da nije višenamjenski npr. ne može preuzeti ulogu interceptora.
Buck is offline  
Old 06.10.2017., 20:05   #3869
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Novaca je bilo do prije par godina. Naime do prije par godina drzava je godisnje trosila 150 mil $ na tkz. "partizanske penzije".

Do prije 4 godine bilo je 29 000 takvih penzija koje iznose 2700kn mjesecno, a muskaraca koji su tada (2012/13) imali 85 godina i koji su barem 1945, godine mogli imati 15 godina bilo je zivucih u RH oko 10 000.
Sad se troši hrpa love na placenicke penzije jer je ekipa iskoristila rat da može zivit na tuđim spalama.
Naravno,ti takozvani domoljubi ti ne smetaju,samo partizani i prošlost.

Sad bi bilo love i za par eskadrila F35 da nije placenickih penzija i povlastica.
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Old 06.10.2017., 20:41   #3870
Sta je bilo, bilo je. Ono sto ce biti se moze promijeniti. Hoce li, tko zna, povijest nam ne ide u prilog.

Ajmo jos jednu stavku spomenut. Pilatusi ce morati na modernizaciju ili ce se morati kupiti nesto novo/drugo ako se uzme neki novi avion. Alternativa je dio skolovanja vani.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 06.10.2017., 21:36   #3871
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...visoka cijena vipera može se kompenzirat nekakvim ulaganjem...recimo nuklearkom...naprave nam nuklearku,odjebemo slovence,ne trebamo brane i termoelektrane sačuvamo prirodne tokove,čist zrak...itd,itd
It doesn't work that way. Ako mi kupimo od nekog avione onda je offset da se taj netko, Lockheed Martin u americkom slucaju, obveze kupiti IZ HRVATSKE robe i usluga u nekom omjeru cjene prodanih aviona / paketa.

Npr Lockheed proda avione za 2milijarde $ i obveze se kupiti proizvoda iz Hrvatske za 2.5 milijardi $. Sad je pitanje kako se to desi, ako dovede do novog business-a, npr da LM krene uvoziti neke hrvatske proizvode u Ameriku ili kamo vec i to potakne proizvodnju u Hrvatskoj, super.

Mislim da je Saab i leasing Gripena bio razlog da je Electrolux otvorio tvornicu u Madjarskoj, pa su tamo radili frizidere i izvozili, kamo vec, sve se to broji pod offset. Zaposlili su madjare, placali tamo struju, porez... sve za pet. Madjarska ekonomija je imala nesto od kupovine Gripena.

U glavnom offset znaci da se nesto iz Hrvatske izveze. Mislim da americke firme u principu ne nude offset.
Adelholzener is online now  
Old 06.10.2017., 21:38   #3872
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Ajmo jos jednu stavku spomenut. Pilatusi ce morati na modernizaciju ili ce se morati kupiti nesto novo/drugo ako se uzme neki novi avion. Alternativa je dio skolovanja vani.
Ajmo jos pokrenuti i pitanje PZO-a i mokre snove mornarice, kad je bal, nek jebal!
Ili mozda bolje da budemo sretni da se ocuva nadzvucna avijacija i bavimo se prvo ovim sto je aktualno.
Adelholzener is online now  
Old 06.10.2017., 21:40   #3873
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Sta je bilo, bilo je. Ono sto ce biti se moze promijeniti. Hoce li, tko zna, povijest nam ne ide u prilog.

Ajmo jos jednu stavku spomenut. Pilatusi ce morati na modernizaciju ili ce se morati kupiti nesto novo/drugo ako se uzme neki novi avion. Alternativa je dio skolovanja vani.
Ajmo mi prvo uzeti jednu od ove četiri ponude pa ćemo nakon toga rješavati školske.

Evo ja predlažem da za zamjenu pilatusa uzmemo eskadrilu FA 50.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Old 06.10.2017., 21:43   #3874
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Treba uzeti najjeftiniju ponudu. Netko reče da država može podnijeti 300 mil. eura skuplju ponudu. Nek razmisli što bi Hrvatska vojska još mogla kupiti za 300 mil. eura, recimo u HRM ili za PZO...
samo još podmornice,sonare, radare i vojnike .

Nikaki brodovi (to su skupi glineni

galebovi), oklopa ima .
babarogac is offline  
Old 06.10.2017., 21:44   #3875
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
It doesn't work that way. Ako mi kupimo od nekog avione onda je offset da se taj netko, Lockheed Martin u americkom slucaju, obveze kupiti IZ HRVATSKE robe i usluga u nekom omjeru cjene prodanih aviona / paketa.

U glavnom offset znaci da se nesto iz Hrvatske izveze. Mislim da americke firme u principu ne nude offset.
Dio LM offseta Poljskoj.


Mislim da griješiš. Nije nužno bitan izvoz. Bitno je da se "lova vrati". Npr. dovoljno bi bila investicija u razvoj neke tvornice ili proizvodnju lokalno. Vidi primjer Patrije, Patrija nije izvezena, ali trošak kupovine je offsetiran ulaganjem u tvornicu, prenosom know how-a i dio novca se potrošio u RH. U ovoj gore tablici imaju i modernizacije infrastrukture, restrukturiranja kompanija i tehnološki transfer.

Nuklearka bi čak bila dobar primjer, iako je nerealna kao offset jer je hrvatsko društvo izrazito anti industrijsko pa bi gradnja nuklearke bila odmah stopirana od strane prosvjednika. Jedna realna mogucnost je gradnja LNG terminala, cjevovoda i pumpnih stanica.
TauraDendarii is offline  
Old 06.10.2017., 21:46   #3876
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Sta je bilo, bilo je. Ono sto ce biti se moze promijeniti. Hoce li, tko zna, povijest nam ne ide u prilog.

Ajmo jos jednu stavku spomenut. Pilatusi ce morati na modernizaciju ili ce se morati kupiti nesto novo/drugo ako se uzme neki novi avion. Alternativa je dio skolovanja vani.
Zasto to misliš? Jasno mi je da se ne može odraditi cijela obuka, ali Omanci i Katarci su dolazili kod nas, na Pilatuse? To je po meni još jedan razlog za odabrati F-16, mogli bi nastaviti suradnju sa tim državama koje posjeduju i F-16.

Vjerojatno bi bilo pametno nabaviti i neki mlazni, napredni trenazni zrakoplov, ali ajmo korak po korak.
TauraDendarii is offline  
Old 06.10.2017., 21:48   #3877
Nemamo mi 1 mlrd € casha niti ćemo imati da raspoređujemo 300 mil vamo a 500 mil tamo, nego ćemo uzeti nekakav kredit za otplatu aviona.

Javnost će nekako progutati jedan kredit za zrakoplovstvo, ali teško dva za još nešto vojno. Ako bi i mogli uzeti dva kredita u kakvom smo stanju.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Old 06.10.2017., 21:51   #3878
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
It doesn't work that way. Ako mi kupimo od nekog avione onda je offset da se taj netko, Lockheed Martin u americkom slucaju, obveze kupiti IZ HRVATSKE robe i usluga u nekom omjeru cjene prodanih aviona / paketa.

Npr Lockheed proda avione za 2milijarde $ i obveze se kupiti proizvoda iz Hrvatske za 2.5 milijardi $. Sad je pitanje kako se to desi, ako dovede do novog business-a, npr da LM krene uvoziti neke hrvatske proizvode u Ameriku ili kamo vec i to potakne proizvodnju u Hrvatskoj, super


U glavnom offset znaci da se nesto iz Hrvatske izveze. Mislim da americke firme u principu ne nude offset.
2.5 milijarde. to je čitava Hrvatska, zajedno s političkom

kremom

Mi bi se mogli tuć nogom u vlastitu guz... od sreće, ako bi netko iz samilosti

uložio u proizvodnju zdrave hrane ili hrane ili otkupljivao isto u nekoj

količini
babarogac is offline  
Old 06.10.2017., 22:22   #3879
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
2.5 milijarde. to je čitava Hrvatska, zajedno s političkom

kremom

Mi bi se mogli tuć nogom u vlastitu guz... od sreće, ako bi netko iz samilosti

uložio u proizvodnju zdrave hrane ili hrane ili otkupljivao isto u nekoj

količini
Hrvatski BNP za 2016 je 50 milijardi $. Tako da please progooglas prvo sto ne znas, a onda ljepi emojie koji se tuku po celu.
Uostalom govorio sam sto je ideja offseta, broj je bez veze.
Adelholzener is online now  
Old 06.10.2017., 22:24   #3880
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Potpuno je jasno čiju je ponudu Krsto prvu iznio. Ovo će biti strateško vezivanje uz veliku državu. Mislim da će SAD ponuditi jači offset i veće mogućnosti suradnje.
Nemam pojma koliko je skuplja njihova ponuda od Izraelaca, ali ako je recimo 300 milijuna dolara viša smatram da ova država to može podnijeti.
Ponuda može u offsetu uključivati i UH-60 i bespilotne. Nadam se.
U tom slučaju nemamo što razmišljati, pa neki dan se potpisalo Rusima plin za 2,5 milijarde USD.
Chamelot is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.