Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2009., 14:26   #1
Kako štedjeti?

Otvorio sam ovu temu sa namjerom da razgovaramo o načinu štednje koji preferirate. Da li uopće mislite da je moguće danas uštedjeti? Jednostavno novac trošim samo na osnovne stvari, nikakav luksuz i nepotrebni izdaci. Jednostavno ne znam kako da uštedim?
__________________
"Bolje biti pošteno jeben, nego jebeno pošten"
Garrincha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 15:24   #2
Za neki konkretan odgovor trebala bi se znati struktura tvoje potrošnje.
Dakle:
Koliko trošiš na režije ukupno?
Koliko trošiš na režije koje bi se dale smanjiti (telefon, imaš li ADSL, Max-TV, kablovsku..., struja - ne bi vjerovao koliko se na struji može uštedjeti ako paziš - ja sam, pa cak i uz ono povecanje cijene struje, uspio zadrzati akontacije HEP-u na otprilike istoj razini jer sam uz dobro analiziranje zakljucio gdje mi odlazi struja "u dim" i to rijesio samokontrolom i boljom organizacijom priključaka)?
Koliko trosis na izlaske, kavu, cigarete (ako pusis)?
Koliko na hranu i gdje je kupujes (vrlo bitna stavka!)
Koliko na auto, ides li autom na posao, koji auto uopce vozis? (i to je vrlo bitna stavka, mnogi si kupe auto koji si realno ne mogu priustiti... nije trosak auta samo rata kredita koji za njega dajes...).

Uglavnom, našlo bi se. ANaliziraj si strukturu potrošnje (nema druge nego Excel i račune u ruke i viid gdje ti odlaze pare). Dobro organizacijom uspjet ćeš doći do nekih ušteda, ali morat ćeš se potruditi.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 15:28   #3
zli ciko....ajd molim te malo pojasno to u vezi uštede vezano za struju!!! Thx
Lukaski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 15:57   #4
Quote:
Lukaski kaže: Pogledaj post
zli ciko....ajd molim te malo pojasno to u vezi uštede vezano za struju!!! Thx
Jednostavno:
1. Kompove sam uvijek drzao upaljene, cak i kad me ne bi bilo doma.
Ili u stand-by modu.
Router za ADSL se praktički nikad nije ni gasio.
Sad sam ih stavio na poseban produzni kabel sa prekidacem i kad ih gasim tokom noći - gasim na tom prekidaču. Ista je stvar kad me nema po danu doma, ili ako sam na putu.

2. Poseban produzni kablovi na koje su spojeni punjaci za mobitele i elektronika koji sadrži transofmator (lampa, zvučnici...). Kad nisu u upotrebi (lampa ni punjači) gasi se sve pritiskom na sklopku produžnog. Naime, ti punjači vuku nešti sitno struje i onda kada ne pune mobitel. Svi uređaji koji koriste transofrmatore na kablu napajanja također vuku struju, čak i kad nisu u upotrebi. Sada se sve to gasi i pali se samo po potrebi.

3. TV, DVD player ne koristim u stand-by modu. Sve se gasi nakon upotrebe pritiskom na sklopku uređaja, ne na daljinskom.
Također, TV mi nikad ne radi bez veze, čisto ono da se nešto vrti u čuje u stanu. Što ne koristim, nije ni upaljeno.

4. Mikrovalna - uključio mod za uštedu energije, koji isključi display mikrovalne i ne prikazuje vrijeme i slične kerefeke. Do pred koji mjesec je taj display uvijek bio upaljen, kako ne bih gubio 30sekundi na podešavanje vremena kad želim nešto spremiti u mikrovalnoj.

5. Perilica radi samo po noći (i to ne svaku noć, ipak!).

6. U kupatilo stavio 50Watne žarulje, umjesto onih od 100 wati. Ne provodim sate u kupatilu i nemam potrebu za blještavilom 100watne žarulje.

7. Umjesto paljenja halogenske rasvjete u stanu (razmišljam je u potpunosti zamijeniti) koristim se kutnom lampom, a za čitanje je tu uvijek mala stolna lampa sa neonkom. Daje jako dobro svjetlo, uz minimalnu potrošnju. Gdje god sam mogao, uklonio sam klasične žarulje i stavio neonke. Iz razloga što ipak ne možeš sjediti za računalom u potpunom mraku, ali da ne trošim halogenke, upalim malu neonku, a za stančić od 37 kvadrata je sasvim dovoljna. RIjetko palim baš svu rasvjetu u stanu.

8. Kad odlazim na duži put, sve potrošače iskopčam iz strujem pa čak i klimu.
Iako mininalno, čak i prikaz displaya na klimi troši struju.

9. Ne koristim više digitalni radio/sat na noćnom ormariću koji je bio uključen 24x7x365. JJoš jednom ponavljam, to je mala, zanemariva potrošnja svih tih displeya na raznim uređajima, ali na duži rok su to ipak velike potrošnje.

10. Kuham s poklopcem i na način da pazim koju ploču koristim. Ne koristim veliku ploču za, npr. skuhati kavu (mnogi uopće ne obračaju pažnju na to!)

11. In general, isključivanje svih uređaja u potpunosti kad ih ne koristiš, makar to značilo čupanje kabela iz zida. Paziti na to koje je energetske klase uređaj. Radije platim malo više za energetski bolji uređaj, nego da platim "super-jeftino", a on mi poslije vuče struju kao ogroman elektromotor...

12. Nemam velikih potrošača osim perilice (visoka energetska klasa) i šporeta.
Električni bojler nemam, topla voda dolazi iz kotlovnice.

Sve su to stvari koje kratkoročno nemaju utjecaj, ali s obzirom da na taj način živim više od godinu dana, rezultat je vidljiv.
Najviše u tome da mi se porastom cijene struje praktički nije povećala akontacijska rata koju plaćam HEPu.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 16:05   #5
Hvala na odgovoru...upravo sve te stvari ja još uvijek radim..uvijek mi je komp na stand-by-u..TV gasim na daljinski i takve stvari, a što je najgore imam produžne kablove tako da ću od sada sve gasiti na prekidač produžnog!!!

Odgovor za garrincha: ja svaki mjesec odvojim od plaće 200 eura i toga se držim ko pijan plota, najbolje ti je da odrediš sumu koju možeš svaki mjesec odvajati od plaće a da opet možeš normalno živjeti i tako svaki mjesec štedi!
Lukaski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 01:56   #6
Quote:
Zli_Ciko kaže: Pogledaj post
Jednostavno:....
ako se stvarno toga pridrzavas svaka cast majstore,
vjerujem da vecina zna kako se moze tako nesto napravit ali smo svi prekomotni

Zadnje uređivanje Lavica02 : 24.04.2009. at 22:17. Reason: quote
batana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 09:57   #7
Quote:
batana kaže: Pogledaj post
ako se stvarno toga pridrzavas svaka cast majstore,
vjerujem da vecina zna kako se moze tako nesto napravit ali smo svi prekomotni
Upravo to, prekomotni. Zato mnogi i jesu tamo di jesu.
No, s vremenom shvatis da ti se kvaliteta zivota time uopce ne smanjuje nego da si, dapace, pridonio zastiti okolisa a pri tome nesto i ustedio - za mene je to super nagrada!
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 10:17   #8
Quote:
Lukaski kaže: Pogledaj post
Odgovor za garrincha: ja svaki mjesec odvojim od plaće 200 eura i toga se držim ko pijan plota, najbolje ti je da odrediš sumu koju možeš svaki mjesec odvajati od plaće a da opet možeš normalno živjeti i tako svaki mjesec štedi!
Lukaski,
jedno pitanje? sto radis sa 200 eur koje svaki mjesec odvojis? Je li ulazes u nesto, investicijski fond? ili neku stednju kao stambena, obicna? nemam pojma sta se sve vec nudi. Ili drzis doma u carapi? Cisto me zanima koja bi dobra taktika bila za stednju.
tks
shirel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 11:01   #9
i mene zanima kolko se isplati odvajati u treci stup/stambenu/zivotno osiguranje zbog poticaja i povrata poreza?

jer sam dugorocno planirao odvajati u tom pogledu, dakle koncentrirati se na dobijanje poticaja i povrata poreza. pa sad neznam isplati li se to u odnosu na kamatu na stednju?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 11:22   #10
Quote:
shirel kaže: Pogledaj post
Lukaski,
jedno pitanje? sto radis sa 200 eur koje svaki mjesec odvojis? Je li ulazes u nesto, investicijski fond? ili neku stednju kao stambena, obicna? nemam pojma sta se sve vec nudi. Ili drzis doma u carapi? Cisto me zanima koja bi dobra taktika bila za stednju.
tks
Spremam sve u čarapu, o investicijskim fondovima ne znam baš puno, stambenu štednju mi se i neda uplaćivati jer osim onih 750 kn koje godišnje da država i ne vidim puno svrhe....uglavnom čekam kada se skupi neka lijepa sumica pa ću odlučiti što ću s njima.
Lukaski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 12:58   #11
Quote:
Garrincha kaže: Pogledaj post
Otvorio sam ovu temu sa namjerom da razgovaramo o načinu štednje koji preferirate. Da li uopće mislite da je moguće danas uštedjeti? Jednostavno novac trošim samo na osnovne stvari, nikakav luksuz i nepotrebni izdaci. Jednostavno ne znam kako da uštedim?
ne izdvajam u nikakve fondove jer mi se to u ovom trenutku čini rizično, to je moj subjektivan dojam, ne znači da sam u pravu ...meni je recimo bilo najgore krenuti, jer uvijek ti fali lova za nešto ...radila sam redovito izračune koliko na što trošim, gdje bih mogla/trebala smanjiti svoju potrošnju ...ništa nije dalo rezultata:-) ...uvijek bih pokleknula na nekoj gluposti ...jedan dan sam jednostavno otišla u banku, otvorila najobičniju štednju na 6 mjeseci i zatražila da mi mjesečno iznos skidaju s računa trajnim nalogom ...za mene se to ispostavilo kao idealno rješenje, jer nisam morala sama uplaćivati novce, pa se nije dogodilo 'e ovaj mjesec nisam ništa uplatila slijedeći ću duplo', i na kraju se ispostavilo da mi taj novac uopće ni ne fali ....prva štednja je bila na 500 kn mjesečno, sada štedim 2000 kn mjesečno ...naravno nisu svi u mogućnosti odvojiti baš toliki novac, želim poentirati nešto sasvim drugo ...treba samo krenuti, s minimalnim iznosom u najobićniju štednju, poslije će se iskristalizirati koliki je maksimum bez kojeg se može i koje opcije kome više odgovaraju
__________________
E bas se necu potpisat!
Kaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 14:36   #12
Quote:
Kaly kaže: Pogledaj post
ne izdvajam u nikakve fondove jer mi se to u ovom trenutku čini rizično
Samo za informaciju, novčani fondovi ne ulažu u dionice ili druge rizične poslove nego u državne dužničke vrijednosne papire i instrumente tržišta novca i slično. Prinos je cca. isti kao i na oročenu štednju ali nema puno gnjavaže, nema roka nego kupiš i prodaš kada hočeš i sve možeš riješiti internet bankarstvom.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 22:20   #13
Quote:
Lukaski kaže: Pogledaj post
Spremam sve u čarapu, o investicijskim fondovima ne znam baš puno, stambenu štednju mi se i neda uplaćivati jer osim onih 750 kn koje godišnje da država i ne vidim puno svrhe....uglavnom čekam kada se skupi neka lijepa sumica pa ću odlučiti što ću s njima.
dok ti skupiš neku sumicu, ona će ti izgubiti na vrijednosti ... i onda ništa nisi napravio ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 12:18   #14
ja se slazem da svatko moze ustediti barem 200kn na mjesec..to je ono minimalno...inace jako me zacudilo razmisljanje majke od decka koja istina,nije imala lak zivot,ali oni vec 3 god zive u vlastitom stanu od 35kvadrata,njih dvoje imaju primanja,od 8-10000 kuna,placaju samo rezije,struja,voda, telefon i ima neki kredit koji vuce iz proslosti ali ona meni kaze kad sam joj predlozila da uplacuje stambenu da nema 450kn na mjesec...a kupuje non stop neku skupu hranu,ne kupuje u trg.centrima,o.k. dajem za pravo da jedu zdravo i to,al mjesecno im je telefon 600 kn i to od kad su ukinuli pozive na mob...pa mi u firmi nemamo ni 200kn.

svako tolko kupi neku glupost tipa tepih koji ne upotrijebljava,plahte koje ne pasu na krevete,igracke za macke itd...
i to me uzasno nervira jer smatram da bi mogli pristojno zivjet ali ona misli da nema mjesta za stednju.
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 19:06   #15
Quote:
ancatdubh kaže: Pogledaj post
ja se slazem da svatko moze ustediti barem 200kn na mjesec..to je ono minimalno...inace jako me zacudilo razmisljanje majke od decka koja istina,nije imala lak zivot,ali oni vec 3 god zive u vlastitom stanu od 35kvadrata,njih dvoje imaju primanja,od 8-10000 kuna,placaju samo rezije,struja,voda, telefon i ima neki kredit koji vuce iz proslosti ali ona meni kaze kad sam joj predlozila da uplacuje stambenu da nema 450kn na mjesec...a kupuje non stop neku skupu hranu,ne kupuje u trg.centrima,o.k. dajem za pravo da jedu zdravo i to,al mjesecno im je telefon 600 kn i to od kad su ukinuli pozive na mob...pa mi u firmi nemamo ni 200kn.

svako tolko kupi neku glupost tipa tepih koji ne upotrijebljava,plahte koje ne pasu na krevete,igracke za macke itd...
i to me uzasno nervira jer smatram da bi mogli pristojno zivjet ali ona misli da nema mjesta za stednju.
Žena jednostavno ima takav životni standard i te navike je jako teško promjeniti. Ali s vremenom će to proći jer će je pad prihoda na to prisiliti samo što ona toga nije svjesna...
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 11:12   #16
kad bi svi stedijeli, svjetski monetarni sustav bi se raspao.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 11:17   #17
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
dok ti skupiš neku sumicu, ona će ti izgubiti na vrijednosti ... i onda ništa nisi napravio ...
bravo!!!!
Lukaski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 12:08   #18
Ja kad želim uštedjeti najviše to uspijem na hrani, tj. kuham hranu. Najviše potrošim kada jedem nešto na nrzaka u gradu i začas potrošim 30 kn, a da nisam ni sita. A mogu npr, kupiti pilića za te novce i jesti ga tri dana na različite načine
Kathy85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 12:46   #19
Quote:
Kathy85 kaže: Pogledaj post
Ja kad želim uštedjeti najviše to uspijem na hrani, tj. kuham hranu. Najviše potrošim kada jedem nešto na nrzaka u gradu i začas potrošim 30 kn, a da nisam ni sita. A mogu npr, kupiti pilića za te novce i jesti ga tri dana na različite načine
Ja pokušavam u svim pogledima i to ne samo sada u danima recesije i to mi i ide "od ruke" i ostaje u novčaniku.
Karticama više ne plaćam,što je najvažnije jer teže ćeš kupiti nešto što ti baš nije neophodno za gotovinu,nego na karticu.
Na hrani nikad nisam štedjela u pravom smislu ali budući volim kuhati uvijek uz neko meso je više priloga na sto načina,slatkiše rijetko kupujem jer često pravim kolače,palačinke,vikendom obavezno a i preko tjedna.
Kupila sam štedne žarulje a perilica radi po jeftinoj struji.
Mikrovalnu rjeđe koristim(jer je veliki potrošač)jer mi je jeftinije npr vodu za nescaffe ugrijati na plinu nego u mikrovalki.
Hladnjak češće odmrzavam jer ako ima puno leda troši više struje.
Bojler mi uvijek stoji na E(ekonomično).
Pa isplatilo se jer sam imala pretplatu struje u iznosu od 1200 kn za obračunsko razdoblje.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 12:56   #20
I prije ove recesije sam pazila na struju tako da nemam šta drastično smanjiti. Ne ostavljam aparate uključene i na stand by-u,a perilicu i bojler oduvijek koristim navečer ili noću.

Hrana je ta koja je pogubna za novčanik,a osim što se uštedi i jede se zdravije. Ja živim sama pa me sve dođe u konačnici skuplje jer nemam s kime dijelit račune, ali zato i sve pojedem sama
Kathy85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.