Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2017., 14:59   #1
Dva Tetgramatona

Kad je Mojsije na gori gdje je bio izoliran 40 dana imao viziju andjela u grmu koji ne izgara pitao je što da kaže narodu tko ga je poslao koje je ime.
Ovaj reče : EHIEH ili na Hebrejski s desno na lijevo pisano HeiYudHeiAlef to je prvi Tetgramaton a drugi je JAHVE ili s desno na lijevo pisano po Hebrejski HeiVavHeiYud

Razlika između ta dva izraza je u broju 5 ili 5 osjetila pomoću kojih se može shvatiti prvi Tetgramaton preko drugog Tetgramatona.

Drugi Tetgramaton je uronjen u sirovi životinjski svjet čula,agresije,ljubomore zato je Jahve u tom svjetu opisan jako agresivno,ljubomorno,centriran na sebe kao što je većina ljudi na ovom planetu.

Iz ovoga je vidljivo kako u Tori ima ključ za izlazak iz Jahve svjeta kojeg su formirali religijski pripadnici toga kulta no Tora se pobrinula da ključ ostavi ljudima kao izlazak i nije čudno uopće zašto se naziva to poglavlje IZLAZAK jer je to izlazak iz religijske dogme Jahve kulta.
Židovi prvi Tetgramaton postavljaju na vrh kao krunu ili Keter dok Jahve je kao što sam rekao na dnu stabla ili na nivou Malcuth životinjskog svjeta.

Interesira me mišljenje ateista koji ne vide ovo u Tori što sam prezentirao što je i jasno s obzirom da maleno predznanje imaju za razumijeti Toru.

Zadnje uređivanje EliEliLama : 02.07.2017. at 15:28.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 08:57   #2
Izlazak iz Jahve dogme?
Tj doslovnog tumačenja?

A ulazak u što?
Evo ti jedna strofa pa ti reci kako to treba tumačiti: Deset zapovijedi
Onda Bog izgovori sve ove riječi: 2»Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
3Nemoj imati drugih bogova uz mene.
4Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. 5Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena, 6a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
7Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
8Sjeti se da svetkuješ dan subotnji. 9Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. 10A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. 11Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotnji.
12Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.
13Ne ubij!
14Ne učini preljuba!
15Ne ukradi!
16Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
17Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!«
18Sav je puk bio svjedok grmljavine i sijevanja, svi čuše zvuk trube i vidješe kako se brdo dimi: gledali su i tresli se i stajali podalje. 19Onda rekoše Mojsiju: »Ti nam govori, a mi ćemo slušati. Neka nam Bog ne govori, da ne pomremo!« 20»Ne bojte se«, reče Mojsije narodu. »Bog je došao da vas samo iskuša; da strah pred njim ostane s vama te da ne griješite.« 21Narod ostane podalje, a Mojsije pristupi gustom oblaku gdje se Bog nalazio.
222. KNJIGA SAVEZA
Žrtvenik
»Ovako reci Izraelcima«, progovori Jahve Mojsiju. »Sami ste vidjeli da sam s vama govorio s neba. 23Ne pravite uza me kumira od srebra niti sebi pravite kumira od zlata. 24Načini mi žrtvenik od zemlje i na njemu mi prinosi svoje žrtve paljenice i žrtve pričesnice, svoju sitnu i svoju krupnu stoku. Na svakome mjestu koje odredim da se moje ime spominje ja ću doći k tebi da te blagoslovim. 25Ako mi budeš gradio kameni žrtvenik, nemoj ga graditi od klesanoga kamena, jer čim na nj spustiš svoje dlijeto, oskvrnit ćeš ga. 26Ne uzlazi na moj žrtvenik po stepenicama, da se ne pokaže na njemu golotinja tvoja.«
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 11:28   #3
Ehieh je kruna dok Jahve je podnozje.Zato na vrhu brda Ehieh se obraca Mojsiju a Jahve je na dnu brda lord ili onaj koji ih disciplinira nekim uredbama tokom vremena.
Na vrhu brda neces cuti da Mojsija poslao Jahve nego Ehieh (izlazak 3:14)

Ehieh odredbe na prvim plocama su unistene a Jahve ploce na drugim plocama je kompromis dvaju svjetova.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 01:18   #4
Ne izlazak iz Jahve dogme nego korak unatrag odakle Jahve dogma?
Gnostici i zoroastrijanci vjeruju da je judaizam iskrivio znacenje miroljubivog i sveznajuceg Ahure Mazde u bijesnog zemaljskog Jahvu.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 03:10   #5
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ne izlazak iz Jahve dogme nego korak unatrag odakle Jahve dogma?
Gnostici i zoroastrijanci vjeruju da je judaizam iskrivio znacenje miroljubivog i sveznajuceg Ahure Mazde u bijesnog zemaljskog Jahvu.
Čitaj bibliju odakle Jahve dogma iz kojih okolnosti nastaje a to je vezano za izlazak.
Dakle treba gledati kontext priče razumijeti ideju kako se prezentira.
Tu ima redosljed događanja.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 13:53   #6
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Čitaj bibliju odakle Jahve dogma iz kojih okolnosti nastaje a to je vezano za izlazak.
Dakle treba gledati kontext priče razumijeti ideju kako se prezentira.
Tu ima redosljed događanja.
Mojsije na kraju Izlaska gradi tabernakul, sa kovčegom i žrtvenikom. Kome?
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:26   #7
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ne izlazak iz Jahve dogme nego korak unatrag odakle Jahve dogma?
Gnostici i zoroastrijanci vjeruju da je judaizam iskrivio znacenje miroljubivog i sveznajuceg Ahure Mazde u bijesnog zemaljskog Jahvu.
Zanimljivo, imaju i njuejđeri nešto slično. Sad mi je jasno odakle su to skupili.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:33   #8
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Mojsije na kraju Izlaska gradi tabernakul, sa kovčegom i žrtvenikom. Kome?
Kome ? Citaj od pocetka a ne samo kraj.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:48   #9
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Kome ? Citaj od pocetka a ne samo kraj.
Što će reć' da je sve to JHVH-ino djelo (žrtve) dok se ne pojavi avatar EHIEH-a - Krist? Ivan 8,28.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 16:29   #10
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Što će reć' da je sve to JHVH-ino djelo (žrtve) dok se ne pojavi avatar EHIEH-a - Krist? Ivan 8,28.
Žrtvovanje bogovima je dio tradicije sviju naroda antičkih vremena.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:29   #11
Pa kad jedan narod ima monopol na svog osobnog Boga koji voli samo njih, onda taj Bog i mora biti ljut i ljubomoran, ne vidim kako bi drugačije takva pozicija izdržavala svo ovo vrijeme
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 06:21   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa kad jedan narod ima monopol na svog osobnog Boga koji voli samo njih,
onda taj Bog i mora biti ljut i ljubomoran..
Da, to je koncept nacionalnog Boga.
To je veoma rana (ali ne i nebitna!) faza u povjesti vjere.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 20:55   #13
Nije to nacionalni bog nego bog sviju..

Postanes Zidov, vrlo jednostavno i bude i tvoj bog.


Zidov nema veze s nacijom nego svjetonazorom konvertita.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 00:48   #14
Jedan je tetragramaton ili četveroslovlje. JHVH. Ehje nije, Ehje doslovno znači biti ću.
Bog je rekao Mojsiju da prenese narodu da će Bog biti s njima stalno, kao što i jest. Izrael je u ropstvu bio na kraju opstanka i zajecao je prema Bogu i Bog je čuo njihov jecaj i izveo ih van. Sklopljen je vječni ugovor kojag Bog ne krši iako je narod često kršio.Taj narod je i sada tu upravo zbog Božjeg obećanja da će biti.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 01:24   #15
Mislio sam da bar znas brojati do cetiri no religija cuda cini po tome pitanju.
Sad cemo deset godina oko toga kao po obicaju.Ovo nisam vidio nigdje.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 03:58   #16
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Mislio sam da bar znas brojati do cetiri no religija cuda cini po tome pitanju.
Sad cemo deset godina oko toga kao po obicaju.Ovo nisam vidio nigdje.
Odgovor glasi:,ja sam onaj koji trazim. Ne zasluzujem, ali ako je moguce. Molim objasnite

Lp
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 06:47   #17
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa kad jedan narod ima monopol na svog osobnog Boga koji voli samo njih, onda taj Bog i mora biti ljut i ljubomoran, ne vidim kako bi drugačije takva pozicija izdržavala svo ovo vrijeme
Ne, upravo je obratno. Bog ima monopol nad Izraelom. I normalno da mu smeta ak njegov narod traži neke drge bogove pored njega. Prva zapovijed, halo...
I voli cijeli ljudski rod jer svi smo po njegovom odrazu napravljeni.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 06:53   #18
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Mislio sam da bar znas brojati do cetiri no religija cuda cini po tome pitanju.
Sad cemo deset godina oko toga kao po obicaju.Ovo nisam vidio nigdje.
Izlazak 3:15 veli JHVH šalje Mojsija k narodu.
Ehje ašer ehje je značenje četveroslovlja JHVH. Biti ću koji ću biti, tj. Vječiti. Osnova tog imena je hajim, život. Bog je život i on daje život i bez njega nema života.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 18.11.2017. at 06:58. Reason: d
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 08:36   #19
No coment za ovo gore..

Sad cu vam pokazati kako je lunarni kalendar slucajno ukodiran preko dva tetgramatona.
Idemo od podnozija k vrhu ili s YHVH ubacujemo u tetrakis prvi a drugi AHYH.

Yud 10
Yud hei 15
Yud hei vav 21
Yud hei vav hei 26
-----------------------------
= 72

Idemo na vrh drugi tetrakis isti sistem po 4

Alef 1
Alef hei 6
Alef hei yud 16
Alef hei yud hei 21
------------------------------
= 44

Razlika od faze dna i vrha je :

72 - 44 = 28

28 dana lunarni ciklus
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:56   #20
Jos jedan slucajan primjer da se radi o gabaritima lunara.

Asherah boginja koja podize i spusta vode ili kraljica nebeska mjesec.

Hei(5)Rosh(20)Shin(21)Alef(1) = 47

Iz Asherah se izvode dva tetgramatona. EHYH i YHVH

Citaj s desna na lijevo.

Hei(5)Vav(6)Hei(5)Yud(10) = 26

Hei(5)Yud(10)Hei(5)Alef(1) = 21


47= 26 + 21
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.