Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 08:19   #861
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
kolaps institucije braka, pa crkveni obred vjenčanja traži svega 55 posto parova
Mislim da na ovaj postotak utjecaj ima metodološka greška - naime, pretpostavljam da se postotak odnosi na sve sklopljene brakove, pa onda i one u kojima je barem jedan od supružnika već bio u crkvenom braku (i potom se razveo), tako da se ne može ponovno crkveno vjenčati. U tom je slučaju ovih 55% pokazatelj visoke stope razvoda (OK, i to na neki način znači "kolaps institucije braka" kao doživotne zajednice).

Točan pokazatelj bio bi postotak crkvenih brakova u ukupnome broju prvih brakova.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 08:42   #862
Da da, metodologija je problem.
Kad bi recimo gledali samo brakove sklopljenje u crkvi onda bi bilo 100% crkvenih brakova.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 09:48   #863
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Da da, metodologija je problem.
Kad bi recimo gledali samo brakove sklopljenje u crkvi onda bi bilo 100% crkvenih brakova.
Šteta je kad čovjek, u silnoj želji za duhovitošću, izvali glupost.

Svim tvojim sarkazmima i pokušajima duhovitosti unatoč, metodološki je problem ako u izračun učestalosti neke pojave kao populaciju obuhvatiš i one koji do te pojave ne mogu dovesti.

Puno razvoda -> puno razvedenih -> povećanje broja "neprvih" brakova -> povećanje broja brakova koji se, neovisno o željama, ne mogu sklopiti i crkveno.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:48   #864
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
što je u suštini njegovo mišljenje i vrijednosni sud, pa ne vidim kako bi to moglo potpadati pod govor mržnje
To je vrijednosni sud na razini da romi kradu, a crnci dilaju drogu.

Ili da kuhari potiču na inicijaciju u okultizam, kako to nije govori mržnje?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:23   #865
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da na ovaj postotak utjecaj ima metodološka greška - naime, pretpostavljam da se postotak odnosi na sve sklopljene brakove, pa onda i one u kojima je barem jedan od supružnika već bio u crkvenom braku (i potom se razveo), tako da se ne može ponovno crkveno vjenčati. U tom je slučaju ovih 55% pokazatelj visoke stope razvoda (OK, i to na neki način znači "kolaps institucije braka" kao doživotne zajednice).

Točan pokazatelj bio bi postotak crkvenih brakova u ukupnome broju prvih brakova.
U 2013. sklopljeno je 19 169 brakova. Od ukupno sklopljenih brakova, prvi brak sklopilo je 90,0%
nevjesta i 89,7% ženika.

Od ukupnog broja brakova, 17 194 otpada na prvi brak (89,7%), a 10 867 na crkveni (56%).
U 2013. godini, 63% prvih brakova su bili crkveni brakovi.

Trebalo bi istu stvar napravit i sa postotkom crkvenih brakova iz 2001. godine, ali nažalost tada nisu bilježili broj prvih brakova.

U svakom slučaju, ako usporedimo podatke dobivene preko spomenute pogrešne metodologije za 2001. i 2013., vidljiv je pad crkvenih brakova sa 65% na 56% u tih 13 godina.
Sexysaint92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 13:23   #866
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Šteta je kad čovjek, u silnoj želji za duhovitošću, izvali glupost.

Svim tvojim sarkazmima i pokušajima duhovitosti unatoč, metodološki je problem ako u izračun učestalosti neke pojave kao populaciju obuhvatiš i one koji do te pojave ne mogu dovesti.

Puno razvoda -> puno razvedenih -> povećanje broja "neprvih" brakova -> povećanje broja brakova koji se, neovisno o željama, ne mogu sklopiti i crkveno.
Pa to i kazem.
Najbolje je primjeniti metodologiju koja najvise odgovara potrebama.
Ako imas 50tak posro brakova koji nisu crkveni onda imas 50tak posto brakova koji nisu crkveni koju god metodologiju primjenio. Naravno da ce netko kome to ne pase poceti muljati s drugim brakom i slicnim izmotavanjima.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:12   #867
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da na ovaj postotak utjecaj ima metodološka greška - naime, pretpostavljam da se postotak odnosi na sve sklopljene brakove, pa onda i one u kojima je barem jedan od supružnika već bio u crkvenom braku (i potom se razveo), tako da se ne može ponovno crkveno vjenčati. U tom je slučaju ovih 55% pokazatelj visoke stope razvoda (OK, i to na neki način znači "kolaps institucije braka" kao doživotne zajednice).

Točan pokazatelj bio bi postotak crkvenih brakova u ukupnome broju prvih brakova.
a zakaj se vjernici rastaju?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 19:41   #868
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To je vrijednosni sud na razini da romi kradu, a crnci dilaju drogu.

Ili da kuhari potiču na inicijaciju u okultizam, kako to nije govori mržnje?
Joj, sad si Rome i crnce tu umiješao, ali ne vidim realno problem ni u tim tvrdnjama. Romi, kao i crnci su iznadprosječno zastupljeni u tim aktivnostima. Naravno da se time ne ulazi u razloge, kao ni tvrdi da su svi takvi (osim kod rasista, kod kojih bi se sve to impliciralo u toj tvrdnji), pa tvrdnja, barem po meni, dana u nekom smislenom kontekstu, nije problematična. Pa ne možemo rješavati probleme ako ih se ne usuđujemo nazvati takvima da ne ispadnemo nekorektni.

A kako to je govor mržnje? Recimo da ja izjavim da kuhari potiču inicijaciju u okultizam, pri čemu je iz moje perspektive okultizam nešto loše, a iz tvoje, kao slušatelja, još jedna od izmišljotina koje su dio moje religije. Jer kužiš, čisto kad ja zamišljam govor mržnje, više bi mi odgovarala neka tvrdnja tipa svi kuhari su prevaranti ili lopovi, a ne okultisti. I nekako mi se čini da svrha govora mržnje treba biti namjerno huškanje i izazivanje netrpeljivosti s tendencijom rasta prema nasilju, a mislim da ovaj više cilja na "zaštitu" svog stada od zle i grešne glazbe. Pokušao sam objasniti, ali stvarno ne znam, ovo mi ne vuče na govor mržnje.
BrokenEmpire is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 20:23   #869
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a zakaj se vjernici rastaju?
Jer jih đavo, hudič, šejtan, navode na to - oni sami nisu ništa krivi!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:42   #870
Kolaps Crkvenog braka - Nakon 25 godina vjeronauka u školama, Crkva priznala da je otjerala vjernike

Quote:
"DOGODIO se kolaps neženjenja i neudavanja, kolaps institucije braka, pa crkveni obred vjenčanja traži svega 55 posto parova, generativni kolaps je jer prosječna obitelj ima nešto više od 1,3 djeteta i četvrti kolaps su djeca opterećena razvodom i rastavom, a njih je danas u Hrvatskoj oko 200.000", rečeno je na Tjednu braka koji se održava u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, prenosi Informativna katolička agencija (IKA).

Naime, u službenom dijelu izlaganja iznijeti su statistički podaci koji pokazuju da je u posljednjih 40 godina smanjen broj sklapanja sakramenta braka za polovicu, svaki treći brak se razvodi, u gradovima i svaki 2,5. Muškarci ulazi u brak s 31 godinom, a žene s 28 godina. Broj rođenih izvan braka se povećao za više od polovice i prvi put prešao granicu od 7000 djece, prenosi IKA.

Podsjetimo kako se prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine čak 86,2 posto Hrvata izjasnilo kao katolici, a to je vrlo čest argument kako radikalnih udruga tako i konzervativnih stranaka da se katoličke svjetonazorske vrijednosti unesu u Ustav ili u druge elemente javnog poretka. Često se i zbog brojke od 86,2 posto katolika govori o potrebi jače zaštite osjećaja vjernika u javnom prostoru. No, najnoviji podaci, prema kojima hrvatski građani sve više odbijaju crkveni brak, mogu se tumačiti kao priznanje Crkve da je od sebe otjerala vjernike, koji očito imaju sve manje povjerenja u tu instituciju i njezina pravila.

Unatoč činjenici da kroz vjeronauk već 25 godina traje katolička indoktrinacija u javnim školama i vrtićima, čini se da sve manje Hrvata odlazi u Crkvu, barem što se vjenčanja tiče. Moguće je da su toj odluci "pomogli" kontroverzni medijski istupi čelnika Katoličke crkve te afere u samoj crkvi. S obzirom na te statističke podatke, prema kojima sve manje Hrvata prakticira vjeru, jasna je tako i ofenziva građanskih vjerskih udruga da se pojedine stavke katoličkog svjetonazora ozakone i tako postanu obavezne. Što je uostalom nedavno bio i referendum o braku.

No vratimo se na skup Tjedan braka u Splitu. Crkva je, naime, ponudila i neka rješenja za pitanja sve manjeg broja vjenčanja u crkvama te demografske slike Hrvatske. Predlaže se, tako, obiteljima s više djece dati popust kod kupnje automobila te povećanje mirovine (!?) jer njihova djeca zarađuju za cijelo društvo.

"Važno je probuditi domoljublje i odgovornost za zemlju u kojoj živimo, ne nasjedati na malignu medijsku kampanju koja širi defetizam i laže kako je Hrvatska najgora zemlja za život na svijetu", prenosi IKA dodajući da se predlaže da Hrvatska biskupska konferencija (HBK) osnuje tijelo - Hrvatski obiteljski institut (HOI) - koje će stalno pratiti situaciju, predlagati mjere, studijski promišljati i pronalaziti rješenja za demografske ugroze i ostale krizne situacije.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...e/1025896.aspx

Koliko je Hrvate briga za vjeru pokazuje i to da post i nemrs (nema mesa) koji je uz Veliki Petak službeni u Crkvi skoro nitko (u srijedu) nije pridržavao
__________________
Ušće zvuka

Zadnje uređivanje Cuka : 25.02.2018. at 19:10.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:19   #871
Prije crkvenog vjenčanja dobro te izmaltretiraju i vjeronaukom, kao da imaš vremena za njihove gluposti. Bez vjeronauka nema crkvenog vjenčanja. Besposleni popi maltretiraju sve oko sebe, ne žive svi od kontempliranja.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:27   #872
ekipa se malo umislila pa digla perje...
Kod mene su se tolko osilili da više ni mise ne drže u crkvi.. valjda im se neda
Blagoslov kuća traže da im svaku godinu dođeš pisati zamolbu i to nakon što su 50 godina dolazili bez ikakve zamolbe...
I što je posebni bezobrazluk više ne održavaju ni mise zadušnice nakon sprovoda
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:38   #873
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
"DOGODIO se kolaps neženjenja i neudavanja, kolaps institucije braka, pa crkveni obred vjenčanja traži svega 55 posto parova, generativni kolaps je jer prosječna obitelj ima nešto više od 1,3 djeteta i četvrti kolaps su djeca opterećena razvodom i rastavom, a njih je danas u Hrvatskoj oko 200.000", rečeno je na Tjednu braka koji se održava u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, prenosi Informativna katolička agencija (IKA).

Naime, u službenom dijelu izlaganja iznijeti su statistički podaci koji pokazuju da je u posljednjih 40 godina smanjen broj sklapanja sakramenta braka za polovicu,
Po ovoj računici, prije 40 godina crkveni brak je sklapalo 110 % parova...
Bravo za Index i njihovo računanje (ili tko god je računao)
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 14:52   #874
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Po ovoj računici, prije 40 godina crkveni brak je sklapalo 110 % parova...
Bravo za Index i njihovo računanje (ili tko god je računao)
prije ruganja malo čitaj kaj citiraš....
dakle 55 posto manje brakova sklopljenih u crkvi ostali se sklapaju u matićnom uredu ko i svuda u svijetu...
50 % manje brakova ili da ti nacrtam sve je manje brakova bilo sklopljenih kod matićara bilo u crkvi...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:33   #875
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
prije ruganja malo čitaj kaj citiraš....
dakle 55 posto manje brakova sklopljenih u crkvi ostali se sklapaju u matićnom uredu ko i svuda u svijetu...
50 % manje brakova ili da ti nacrtam sve je manje brakova bilo sklopljenih kod matićara bilo u crkvi...
Prije nego nacrtaš prvo objasni meni neukom otkada crkva smatra sakramentom brak sklopljen van crkve, u općini?

" koji pokazuju da je u posljednjih 40 godina smanjen broj sklapanja sakramenta braka za polovicu.."

Po tvojoj logici, ako nekom nešto priznaš to je onda sakrament ispovijedi?

Pa čak i da je po tvome (a nije) onda opet ispada da je prije 40-tak godina 110 % parova sklapalo bilo crkveni bilo neki drugi oblik braka.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:41   #876
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Prije nego nacrtaš prvo objasni meni neukom otkada crkva smatra sakramentom brak sklopljen van crkve, u općini?
Mislim da ti je pokušavala reći da je općenito sve manje sklopljenih brakova u Hrvatskoj, i onih civilnih kod matičara i onih crkvenih u crkvi.

"...bilo sklopljenih kod matičara, bilo u crkvi."
Sexysaint92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:43   #877
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
prije ruganja malo čitaj kaj citiraš....
dakle 55 posto manje brakova sklopljenih u crkvi ostali se sklapaju u matićnom uredu ko i svuda u svijetu...
50 % manje brakova ili da ti nacrtam sve je manje brakova bilo sklopljenih kod matićara bilo u crkvi...
Moram i na ovo reagirati.
Tvrdiš li da se samo u Hrvatskoj brakovi sklapaju u crkvi? Jer se svugdje drugdje ("ko i svuda u svijetu") sklapaju isključivo u matičnom uredu..Zbilja??
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:45   #878
Quote:
Sexysaint92 kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je pokušavala reći da je općenito sve manje sklopljenih brakova u Hrvatskoj, i onih civilnih kod matičara i onih crkvenih u crkvi.

"...bilo sklopljenih kod matičara, bilo u crkvi."
Kužim ja što je pokušala reći, ali to u indexovom članku ne piše. To je forumašica dodala pokušavajući spašavati polupismenog novinara.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 16:17   #879
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
ekipa se malo umislila pa digla perje...
Kod mene su se tolko osilili da više ni mise ne drže u crkvi.. valjda im se neda
Blagoslov kuća traže da im svaku godinu dođeš pisati zamolbu i to nakon što su 50 godina dolazili bez ikakve zamolbe...
I što je posebni bezobrazluk više ne održavaju ni mise zadušnice nakon sprovoda
Od kada?
Prošle godine smo bili na sprovodu u Zagrebu i zadušnica je bila odmah nakon sprovoda.
A i u mojoj župi je isto tako obvezno zadušnica nakon sprovoda - ide se direktno sa groblja.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 16:27   #880
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Koliko je Hrvate briga za vjeru pokazuje i to da post i nemrs (nema mesa) koji je uz Veliki Petak službeni u Crkvi skoro nitko (u srijedu) nije pridržavao
Hebate, koje su ovo tvrdnje???
Pazi, u srijedu se skoro nitko nije pridržavao nečega što je određeno za petak (Veliki Petak) - Pa zašto bi se u srijedu netko pridržavao nečega što je određeno za petak??

I otkud ta kategorična tvrdnja (nepridržavanje petka u srjedu)??
Jel se priupitalo baš svakoga u Hrvatskoj u vezi toga pa da se može ovakvo što izjaviti :"skoro nitko". Odakle taj podatak? Iz guzice ili..??
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.