Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2017., 10:13   #21
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Nije stvar u tome. Obzirom da se pravoslavne crkve dijele na nacionalnoj razini, izostanak iste u Hrvatskoj znači da pravoslavci prirodno gravitiraju prema Beogradu tj. SPC. Uključujući i sve što ta ista propagira. Dobar dio pravoslavaca je u prošlosti prihvatio posrbljavanje upravo zbog toga, iako se u originalu neki nisu osjećali tako. Ima primjera i danas, uključujući osobu kod koje sam radio svojedobno i njegova familija. Kaže mi taj čovjek: "odjednom nam počeše govoriti "vi ste srbi" ", naravno, za vrijeme rata. I totalno glupa situacija, niti se osjećaju "ustašama" a niti "četnicima" (ratna retorika), nego samo žele normalno živjeti u RH kao i svi ostali, bez da se moraju ideološki opredjeljivati.

Tako da, nema to veze sa sektašenjem nego organizacijom, vjerska učenja ostaju na dlaku ista, samo se mijenja političko-nacionalni "polaritet".
Pa religijska pripadnost je u nasim krajvima dosta odredila formiranje nacionalnog identiteta, nije tu nista cudno, posebno u stokavskim krajevima sa slicnim jezikom, a bioloski gledano vjerojatno i fizickom srodnoscu. Ima i obratnih rimjera tako da ti dodje na isto.

Kako bilo te crkve jesu lokalizirane, ali opet se ne mogu samo tako spawnat, bez obzira sto iza otpora spawnanju moze stajati i dosta politike. Cak i po zapadnim zemljama ljudi koji zele postat pravoslavci najcesce idu u Grcku, Rusku ili neku drugu, rijetke su nove autokefalne i cesto imaju nejasan status gdje ih neke pravoslavne crkve prihvacaju neke ne. Kod nas je ionako premalo nesrpskih pravoslavaca da bi se to pitanje uopce moglo ozbiljno razmatrati.

A poltika je uvijek u svim religijskim i opcenito ideoloskim institucijama, one su preise dobar instrument da tome ne bi tako bilo. Nije toga oslobodjena niti katolicka crkva koja nije formalno nacionalna, kamoli ovo. Tako je kako je, tako ce i bit, pa cak je i ova zelja za hrvatskim pravoslavljem politicka.

Lijepo li je nevjernikom biti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 28.11.2017., 10:17   #22
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Japanci i Nijemci se 70 i kusur godina izvinjavaju za ono što je počinjeno u njihovo ime. tražiti oprost za nešto što je učinjeno u njihovo ime je odlika samo velikih nacija.

a mali bijedni ljudi uvijek misle da su u pravu.
Nijemci mozda, Japanci imaju bomejaku desno-nacionalisticku struju i izmotavaju se u prihvacanju odgovornosti, cijelo to razdoblje skolske knjihe ovlas ili nikako prolaze, odaje se pocast palim herojima WWII itd.

U stvari Nijemci su jedini koji mi padaju na pamet da su tako jasno raskrstili sa nekim stvarima. Za sada, tko zna hoce li se i tamo sutra promjeniti vjetrovi.

Jednostavno, ljudi su iracionalni tribalisticki idioti i ostati ce takvima jer je to jos uvijek dovoljno korisno.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 28.11.2017., 10:37   #23
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Necemo valjda opet o tome

Iako su pravoslavne crkve neovisne i nacionalne, nije bas niti da nicu kako se tko sjeti poput amerskih protestantskih grupica.

Uglavnom tu postoji neko duze povijesno nasljedje, a za neku novu trebalo bi priznavanje i prihvacanje ostalih, nije se dovoljno samoproglasit. Mislim, moze se, neki su to i napravili, ali to ostaje u domeni neozbiljnog sektaskog kurioziteta.
Ergo, zaboravi.
zasto ne bi postojala pravoslavna crkva bez predznaka srpski? to je ionako izmisljotina iz 1920. kojom su hrvatski pravoslavci imali izbor a prethodno nisu imali veze sa srbijom. ako recimo rumunjska i bugarska imaju svoje crkve, zasto bi hrvatska i dalje gledala bradonju irineja, imamo mi svojih bradonja
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Old 28.11.2017., 10:50   #24
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
zasto ne bi postojala pravoslavna crkva bez predznaka srpski? to je ionako izmisljotina iz 1920. kojom su hrvatski pravoslavci imali izbor a prethodno nisu imali veze sa srbijom. ako recimo rumunjska i bugarska imaju svoje crkve, zasto bi hrvatska i dalje gledala bradonju irineja, imamo mi svojih bradonja
Joj ko ce svakih par mjeseci istog magarca mlatit.

Iz istog razloga zbog kojeg Ausrtijanac koji se odluci preci na pravoslavlje ide u neku lokalnu Grcku, Rusku, Bugarsku ili koju vec nadje i odluci, a nema Austrijsku.
Mozes ti proglasiti i osnovati pravno svoju crkvu, ali to je isto kao sto mozes proglasiti svj kvart neovisnom drzavom. Dok to ne prizna UN i medjunarodna zajednica radi se u sviranju miloklizu.
U hrvatskoj je premalo nesprskih pravoslavaca da se uopce ozbiljno razmatra, a sumnjam da ima puno volje postojecih pravolsavnoh crkava da priznaju neku autokefalnu zbog lokalnih hrvatskih ufura tri i po covjeka na nacionalnoj osnovi.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 28.11.2017., 10:55   #25
sve je to jasno i logicno ali kad irinej u hrvatskoj pozdravlja narode hrvatske i dalmacije onda je jasno da ta izmisljotina postoji iskljucivo na nacionalnoj osnovi. mozemo mi kao drzava odmahivati rukom i smijati se bradonji ali oni ne odustaju od svoje agende.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Old 28.11.2017., 11:04   #26
Je, ali tu ne mozes nista. A niti ta njegova agenda ima utjecaj na ikog osim iznimno bradatih kojima sigurno ne bi pomogla HPC. Ignorirati.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 28.11.2017., 13:22   #27
Premalo je informacija za velike zakljucke.
Ja se divim ljudima koji na jednu vjest u dnevniku skroje cjele jedne price.
Mora da im je zivot jednostavan.
Akvila is offline  
Old 28.11.2017., 13:43   #28
Irinej je inače đavolji advokat.
"Kad je patrijarh umro" (patrijarh Pavle) "sve vladike, uključujući i Irineja, su se skinuli nagi i oko njegovog pokojnog tijela su se nagi igrali vozića, ćihu-ćihu-hu" - to svjedoči Đakon Bojan Jovanović.
Kudum is offline  
Old 13.12.2017., 17:38   #29
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
SPC je opet dokazala da nije vjerska već politička organizacija stvorena da da legitimitet srpskim osvajanjima.
Srpska Crkva je, kao i Katolička Crkva Hrvatske, samo ispostava Vatikana, kao i njihove akademije, SANU & HAZU. To ne vide samo neobavješteni.
Kudum is offline  
Old 13.12.2017., 20:13   #30
SPC je ispostava vatikana?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 13.12.2017., 22:11   #31
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
SPC je ispostava vatikana?
Islam je oruđe Vatikana upereno protiv Židova ako ćemo toliko daleko ići kao dotični forumaš.
XPangel is offline  
Old 13.12.2017., 23:29   #32
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Islam je oruđe Vatikana upereno protiv Židova ako ćemo toliko daleko ići kao dotični forumaš.
Je, pa valjda su i zidovi orudje vatikana

Svi smo mi Vatikan
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 13.12.2017., 23:39   #33
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
SPC je ispostava vatikana?
Apsolutno.
Kudum is offline  
Old 13.12.2017., 23:47   #34
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Je, pa valjda su i zidovi orudje vatikana

Svi smo mi Vatikan
Nema kraja kad se krene upravo to želim reći.

Ima stručan naziv za taj fenomen no ne znam pravila foruma pa ću ostati suzdržan.
XPangel is offline  
Old 14.12.2017., 03:34   #35
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Je, pa valjda su i zidovi orudje vatikana

Svi smo mi Vatikan
A je, zidovi. Papa za vreme 2.rata pokušo atentirat Hiću u više navrata, al neuspjelo mu. Zato Hićo poručio zazidaj se Vatikane jer dolazim po tebe. I zbilja došo. Papa imo sreće da se u međuvremenu umješali Ameri, pa Hićo petama vjetra zbriso beztragom. Viš ti tog Vatikana, navek se nekak snađe. Vražja posla.
Pravi Život is offline  
Old 14.12.2017., 07:20   #36
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Je, pa valjda su i zidovi orudje vatikana
Oni su vatikanski zamorčići.
Kudum is offline  
Old 14.12.2017., 11:06   #37
Zajeban taj vatikan

A kako stoje sa masonima, jesu i oni njihovi?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 14.12.2017., 16:38   #38
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A kako stoje sa masonima, jesu i oni njihovi?
Naravno da jesu. Ti to, kao, ne znaš?
Kudum is offline  
Old 14.12.2017., 18:50   #39
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post

A kako stoje sa masonima, jesu i oni njihovi?
Pa pametan je papa, zna da nesme ni prečesto ni predugo izbivat iz vatikana jerbo neko bi mu mogo otet stolac... zato, bit će da ovi njemu dolaze na ručak.
Pravi Život is offline  
Old 14.12.2017., 19:52   #40
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Naravno da jesu. Ti to, kao, ne znaš?
Naravno, naravno
A Muhamed?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.