Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 23:29   #21
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Reći ću što mi smeta. Smeta mi kada ti laprdatori umotani u pozlaćene zavjese sa smiješnim kartonskim kapama i štapovima koji simboliziraju bezuvjetnu poslušnost ovaca njima kao pastirima govore kako se "rodna ideologija" protivi da je muško muško, a žensko žensko, a oni sami promiču tu ideologiju u samom središtu Katoličke Crkve. Zašto se ne odijevaju kao muškarci, ako je u KC muško muško, a žensko žensko? I smiješno mi je kad laprdaju da je pederluk neprirodan, a činjenica je da pederluka ima u prirodi (u manjem postotku nego heteroseksualnosti, naravno), dok celibata nema ni u tragovima.
A koliko se laprdatori drže neprirodnog celibata dovoljno govore vicevi o časnim sestrama i ministrantima.
Aha, pa dobro, nije da nisi predvidljiv.
No prvi prigovor "pa zašto se ne oblače kao muškarci" ti je komičan - muškarci se nisu uvijek oblačili kao danas, niti se isto oblače svuda u svijetu (Škoti i suknje). Crkvena odora je tradicionalna, kao i mise, crkveni interior itd. Nije podložna modi pa da se mijenja svake godine.
Što se tiče "pozivanja na prirodu" - pa vidi kako si oborio sam sebe. I svećenici se nalaze u prirodi, pa se drže celibata (ne svi - jer ima i takvih koji ne mogu, ali mnogi da). A u prirodi se nalazi štošta, i loše i dobro - a kako smo mi kao ljudi drugačiji od životinja, napredniji stupanj, za nas ne vrijedi onaj argument, koji često promiču prirodoslovci:
"Ali mi smo našli dva muška pingvina kako se *bu, pa to znači da mogu i ljudi."
Da, ljudi to mogu; ali se tome ne teži, tradicija je protiv toga. Znači, čovjek može biti homoseksualac, no muško-ženski odnos je viši, bliži Bogu (jer se spajaju dvije suprotnosti).
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 23:48   #22
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...pitanje je sad?


https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...podin/6781320/


moramo li se mi, kojih se ne dotiče rasprava, gledati na stvar kroz prizmu spola?


Što je spol u odnosu na transcedentno?
Dvije stvari treba reći o Bogu. Prvo, da je nepojmljiv i drugo da se objavio čovjeku.

Nepojmljivo biće se objavljuje čovjeku koristeći se pojmovima iz čovjekovog iskustva koji ga najbolje opisuju. Prva božanska osoba Presvetog Trojstva tako se objavljuje kao Otac, jer je njegov odnos prema ljudima najsličniji onome kako bi se dobar otac trebao ponašati prema svojoj djeci (na stranu to što je u današnjem demaskulariziranom svijetu ideja oca kao takva svedena na karikaturu), itd.

Ono što švedska "crkva" radi je korekcija Božje objave. Obraćanje Bogu u muškom rodu nije izmsilio čovjek, već to proizlazi iz objave. Isus Krist, pravi Bog i pravi čovjek, prvu božansku Osobu zvao je "otac", a o Duhu Svetom se također izjašnjavao uvijek u muškom rodu, što su radili i apostoli.

Onog trenutka kada počnemo korigirati Božju objavu, počinjemo stvarati religiju čiji je autor čovjek, a ne više Bog.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 00:27   #23
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...pitanje je sad?


https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...podin/6781320/


moramo li se mi, kojih se ne dotiče rasprava, gledati na stvar kroz prizmu spola?


Što je spol u odnosu na transcedentno?
Ne treba obraćati pažnju na ono što dolazi iz Švedistana. To je zemlja u raspadu, naslušat ćemo se kojekakvih ludorija u zadnjim fazama njihovog sunovrata.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 00:31   #24
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ne treba obraćati pažnju na ono što dolazi iz Švedistana. To je zemlja u raspadu, naslušat ćemo se kojekakvih ludorija u zadnjim fazama njihovog sunovrata.
I to je istina. Jedino za što je Švedska danas korisna jest da ostale nacije mogu vidjeti kamo će završiti ako ustraju u implementaciji demaskulinizacije nacije i kultu političke korektnosti.

Što reći o zemlji u kojoj dečko završi 11 mjeseci u zatvoru zato jer je na spoju pokušao poljubiti djevojku, a nije je prethodno pitao za dopuštenje?
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 01:24   #25
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Dvije stvari treba reći o Bogu. Prvo, da je nepojmljiv i drugo da se objavio čovjeku.

Nepojmljivo biće se objavljuje čovjeku koristeći se pojmovima iz čovjekovog iskustva koji ga najbolje opisuju. Prva božanska osoba Presvetog Trojstva tako se objavljuje kao Otac, jer je njegov odnos prema ljudima najsličniji onome kako bi se dobar otac trebao ponašati prema svojoj djeci (na stranu to što je u današnjem demaskulariziranom svijetu ideja oca kao takva svedena na karikaturu), itd.

Ono što švedska "crkva" radi je korekcija Božje objave. Obraćanje Bogu u muškom rodu nije izmsilio čovjek, već to proizlazi iz objave. Isus Krist, pravi Bog i pravi čovjek, prvu božansku Osobu zvao je "otac", a o Duhu Svetom se također izjašnjavao uvijek u muškom rodu, što su radili i apostoli.

Onog trenutka kada počnemo korigirati Božju objavu, počinjemo stvarati religiju čiji je autor čovjek, a ne više Bog.
To se je Božanstvo objavilo jako davno. Možda je u međuvremenu promijenilo mišljenje. A možda to i nije prvi put, moguće je da je prije toga bilo Majka. U svakom slučaju, bilo bi pristojnije pitati nego pretpostavljati. Valjda On/Ona/Ono ima pravo izjasniti se kakvo oslovljavanje preferira.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 01:32   #26
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To se je Božanstvo objavilo jako davno. Možda je u međuvremenu promijenilo mišljenje.
Bog je po definiciji nepromjenjiv i vječan. Biće koje "mijenja mišljenje" i to - gle čuda - baš u skladu sa navadama hirova vremena, ne može biti Bog.

Quote:
U svakom slučaju, bilo bi pristojnije pitati nego pretpostavljati. Valjda On/Ona/Ono ima pravo izjasniti se kakvo oslovljavanje preferira.
To je upravo moja poanta. Bog se vrlo jasno izjasnio oko toga kako želi da ga se oslovljava. Svako mijenjanje toga je ljudska korekcija Božje objave i stvaranje ljudske religije na mjesto božanske.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 01:48   #27
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Bog je po definiciji nepromjenjiv i vječan. Biće koje "mijenja mišljenje" i to - gle čuda - baš u skladu sa navadama hirova vremena, ne može biti Bog.



To je upravo moja poanta. Bog se vrlo jasno izjasnio oko toga kako želi da ga se oslovljava. Svako mijenjanje toga je ljudska korekcija Božje objave i stvaranje ljudske religije na mjesto božanske.
Onda kršćanski bog nije Bog jer taj se je jako prilagođavao hitovima vremena. Uostalom, svejedno je - sve religije su ljudske.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 02:02   #28
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Onda kršćanski bog nije Bog jer taj se je jako prilagođavao hitovima vremena.
Upravo suprotno. Katolička crkva u zadnje 2000 godina, od kada ju je Isus Krist utemeljio, nije promijenila ni slovca svog doktrinarnog i moralnog nauka. Promjenile su se mode, društvena uređenja, carstva su padala i uzdizala se i opet padala, filozofije nicale, znanost napredovala... jedino je katolička vjera ostala potpuno ista od 1. stoljeća do danas.

Meni je to u najmanju ruku fascinantno.

Quote:
Uostalom, svejedno je - sve religije su ljudske.
Sve osim katoličke vjere, koja je očito božanska. Nemoguće je da bi se nešto ljudsko održalo tako čisto i nepromjenjivo kroz 2000 godina. Pogotovo kada znamo kakvi su sve ljudi znali biti na čelu Crkve... da je po ljudskome, to bi sve davno propalo.

EDIT. Krivo sam napisao, nisu sve religije osim katoličke ljudske. Neke su i sotonske.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 02:07   #29
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno. Katolička crkva u zadnje 2000 godina, od kada ju je Isus Krist utemeljio, nije promijenila ni slovca svog doktrinarnog i moralnog nauka. Promjenile su se mode, društvena uređenja, carstva su padala i uzdizala se i opet padala, filozofije nicale, znanost napredovala... jedino je katolička vjera ostala potpuno ista od 1. stoljeća do danas.

Meni je to u najmanju ruku fascinantno.



Sve osim katoličke vjere, koja je očito božanska. Nemoguće je da bi se nešto ljudsko održalo tako čisto i nepromjenjivo kroz 2000 godina. Pogotovo kada znamo kakvi su sve ljudi znali biti na čelu Crkve... da je po ljudskome, to bi sve davno propalo.

EDIT. Krivo sam napisao, nisu sve religije osim katoličke ljudske. Neke su i sotonske.
Niti je čista, niti nepromjenjiva. Samo jedna u nizu religija, ni po čemu posebna osim možda po degutantnoj ikonografiji i veličanju patnje. Not mu cup of tea.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 02:12   #30
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Niti je čista, niti nepromjenjiva.
Što se promjenilo? Koju je dogmu ili moralni zakon Katolička crkva ikada promijenila, opozvala ili dokinula? Ovo sam pitanje postavio mnogo puta u zadnjih 10-ak godina od kada sam se zainteresirao za to, još mi nitko nije uspio pokazati što je to Crkva promijenila od svog utemeljena do danas.

Ako znaš nešto što ja ne znam, slobodno reci.

Quote:
Samo jedna u nizu religija, ni po čemu posebna osim možda po degutantnoj ikonografiji i veličanju patnje. Not mu cup of tea.
Posebna je u tome što je to jedina Crkva koju je utemeljio sam Bog. Također i po tome što je to jedina religija koja nikada nije mijenjala svoj nauk, bez obzira na trendove društva i politike.

Posebna je i u tome što svoje dogme formulira vrlo jasno i precizno, logički dosljedno i skolastički čisto. Ne znam ni jednu drugu religiju koja je to uspjela.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 09:29   #31
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Posebna je u tome što je to jedina Crkva koju je utemeljio sam Bog.

Posebna je i u tome što svoje dogme formulira vrlo jasno i precizno, logički dosljedno i skolastički čisto. Ne znam ni jednu drugu religiju koja je to uspjela.
Nije istina. Islam je jedini pravi jer se njima zadnjima bog javio.

Očemo li čiji je bog jači?
Evo zašto ste vi vjerski fundamentalisti opasni. Da se vas pita već bi ja sa kalašom jurišao priko Dardanela.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 09:55   #32
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Dvije stvari treba reći o Bogu. Prvo, da je nepojmljiv i drugo da se objavio čovjeku.

....

Onog trenutka kada počnemo korigirati Božju objavu, počinjemo stvarati religiju čiji je autor čovjek, a ne više Bog.
Definitivno je to nepojmljivo ali je i jasno da se ono nije objavilo jer ako je nepojmljivo mi nemamo pojma o tome.
"Objava" je naš način da nepojmljivo postane pomljivo.

Tko je, što je ono što nazivamo Bog i dalje ostaje nepomljivo jer se opire svakom našem pojmu pa izmišljamo.

Autor objava po tom pitanju je čovjek, odnosno njegova želja da objasni neobjašnjivo i mudrijanjem stvori privid saznanja o transcedentu.

Boga ne možeš razotkriti, ali sam sebe u procesu razotkrivanje apsolutnog možeš...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 09:56   #33
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ne treba obraćati pažnju na ono što dolazi iz Švedistana. To je zemlja u raspadu, naslušat ćemo se kojekakvih ludorija u zadnjim fazama njihovog sunovrata.
Jadni Švedi raspadaju se a to ni ne znaju

Zato bratja Poljaci jačaju ...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 09:58   #34
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To se je Božanstvo objavilo jako davno. Možda je u međuvremenu promijenilo mišljenje. A možda to i nije prvi put, moguće je da je prije toga bilo Majka. U svakom slučaju, bilo bi pristojnije pitati nego pretpostavljati. Valjda On/Ona/Ono ima pravo izjasniti se kakvo oslovljavanje preferira.
Da, došo, reko i ošo...samo mu još krizantema fali u ustima.

Majka je uvijek bila tu, tako je i ostala!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:05   #35
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post

Meni je to u najmanju ruku fascinantno.


I meni, no zato je fascinacije u ljudima sve manje.

Najorganiziranija klika u povjesti ljudskih organizacija (ne zaboravimo ipak razne hereze i neslaganja koje su odvodile do šizme, rascjepa, odvođenja ovaca iz stada), suočava se sa temeljnom neučinkovitošću vlastite formule za uspijeh.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:33   #36
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Nije istina. Islam je jedini pravi jer se njima zadnjima bog javio.

Očemo li čiji je bog jači?
Evo zašto ste vi vjerski fundamentalisti opasni. Da se vas pita već bi ja sa kalašom jurišao priko Dardanela.
Upravo to - muškarci ginut, a žene rađat da ima tko ginut. I tako tisućljećima. Jedini način da se opravda ta duboko nastrana šema je izmišljanje boga koji navodno stoji iza nje. I naravno da izgleda kao sijedi, bradati starac jer su baš takvi zaduženi za zakuhavanje ratova. Mladi, zdravi ljudi samo žele uživati u životu i jebati se, a na glupe ratove moguće ih natjerati samo ako im se od malena ispire mozak da je užitak grijeh, a patnja sveta.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:45   #37
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Upravo to - muškarci ginut, a žene rađat da ima tko ginut. I tako tisućljećima. Jedini način da se opravda ta duboko nastrana šema je izmišljanje boga koji navodno stoji iza nje. I naravno da izgleda kao sijedi, bradati starac jer su baš takvi zaduženi za zakuhavanje ratova. Mladi, zdravi ljudi samo žele uživati u životu i jebati se, a na glupe ratove moguće ih natjerati samo ako im se od malena ispire mozak da je užitak grijeh, a patnja sveta.
Bog ne potiče na ratove. I ne izgleda kao sijedi bradati starac.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:46   #38
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da, došo, reko i ošo...samo mu još krizantema fali u ustima.

Majka je uvijek bila tu, tako je i ostala!
Da, i nema se što objavljivati kad je jednostavno tu, a mi smo dio Nje. Kao i sva druga živa bića, čak i nežive stvari. Ali čovjek silno želi biti poseban, nadređen ostalim stvorenjima, čak i svojoj braći i sestrama. A onda iz svoje goleme nemoći i taštine fantazira o nebeskom duhu koji će ga pogladiti po glupoj glavici, nazvati ga svojim najdražim djetetom i kupovati mu igračke, čipkaste haljinice i smiješne šešire. Pa će mu se svi klanjati i konačno će biti sretan.

Religije su strašno infantilne, kao da su ih smišljali trogodišnjaci. Red bi bio da konačno malo odrastemo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:50   #39
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, i nema se što objavljivati kad je jednostavno tu, a mi smo dio Nje. Kao i sva druga živa bića, čak i nežive stvari. Ali čovjek silno želi biti poseban, nadređen ostalim stvorenjima, čak i svojoj braći i sestrama. A onda iz svoje goleme nemoći i taštine fantazira o nebeskom duhu koji će ga pogladiti po glupoj glavici, nazvati ga svojim najdražim djetetom i kupovati mu igračke, čipkaste haljinice i smiješne šešire. Pa će mu se svi klanjati i konačno će biti sretan.

Religije su strašno infantilne, kao da su ih smišljali trogodišnjaci. Red bi bio da konačno malo odrastemo.
To ne kaže nijedna religija, već su to tvoje (infantilne) projekcije.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:50   #40
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Religije su strašno infantilne, kao da su ih smišljali trogodišnjaci. Red bi bio da konačno malo odrastemo.
Infantilne ko i oni koji su ih stvorili; dječaci se ipak ne igraju paintballom već sa pravim puškama.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:42.