Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2011., 18:03   #1081
2 prezimna-s crticom izmedu ili bez

Uskoro se udajem.
Maticarki sam rekla da ostavljam svoje i uzimam njegovo prezime.
Rekla je da se na vjencanju moram potpisati s dva prezimena, svojim i muzevim.
E sad ja sam zaboravila pitati, dal izmedu prezimena ide crtica ili ne????
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:19   #1082
Može biti i jedno i drugo. Ako je crtica između onda se to računa kao jedno prezime a ako crtice nema onda su to dva prezimena. U slučaju da se poželiš još jednom udati u prvom primjeru sa crticom možeš dodati još jedno prezime a u druom primjeru ne možeš jer možeš imati maksimalno dva prezimena. Tako su meni objasnili kada sam se udavala valjda je još tako ako u međuvremenu nisu promijenili
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:40   #1083
Ovaj, u hrvatskom se jeziku ženska prezimena pišu s crticom, znači djevojačko-muževo.
__________________
Dajte mi ideju za potpis :)
Medena :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:50   #1084
Mislim da nije tako, jer moje je prezime sa crticom a šogorčino je bez...
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:55   #1085
Ja sam htjela s crticom, ali mi je matičarka izričito rekla da udajom ne dobivam crticu, nego se samo dodaje muževo prezime iza mojeg, bez crtice.

To je rodno prezime s crticom. Zato naš sin ima crticu između, a ima istu kombinaciju prezimena kao i ja - dakle moje rodno i muževo... i to su nam objasnili kad smo išli sina prijaviti u općinu, prilikom upisa u m.k. rođenih.
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:00   #1086
Od prošle godine više ne postoji mogućnost dodavanja crtice, zbog kompjuterske obrade podataka. Oni koji tu crticu imaju u prezimenima zadržavaju je, ali od prošle godine ništa. I ja imam dva prezimena ali sam crtica free
Mariposa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:00   #1087
Pravopisno je točno oboje. Nema veze jel se radi o muškoj ili ženksoj osobi koja nosi sva prezimena.

Dakle, može biti, a i ne mora.
Ja ne bih stavila.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:06   #1088
Quote:
urBana4 kaže: Pogledaj post
Pravopisno je točno oboje. Nema veze jel se radi o muškoj ili ženksoj osobi koja nosi sva prezimena.

Dakle, može biti, a i ne mora.
Ja ne bih stavila.
Ne, ne može, meni nisu dozvolili... kao što već napisah gore - samo prezime koje nosiš od rođenja (ako je dvostruko) ima crticu... udajom, ako ostavljaš svoje i uzimaš muževo - nema crtice. Tako su mi objasnili oni koji se time bave... jer ja sam baš bila nabrijana na crticu, to mi je bio neki fetiš... pa sam se morala pozdraviti s njom... zbog propisa...
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:13   #1089
Quote:
Sopor kaže: Pogledaj post
Ne, ne može, meni nisu dozvolili... kao što već napisah gore - samo prezime koje nosiš od rođenja (ako je dvostruko) ima crticu... udajom, ako ostavljaš svoje i uzimaš muževo - nema crtice. Tako su mi objasnili oni koji se time bave... jer ja sam baš bila nabrijana na crticu, to mi je bio neki fetiš... pa sam se morala pozdraviti s njom... zbog propisa...
Govorim da pravopis dopušta i jedno i drugo.
Od matičara do matičara..
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:14   #1090
Znači;

Maja Majić - Lalić ( ovo joj je prezime s kojim se rodila ) kada će se udavati za gospodina Perića; prezivat će se Majić - Lalić Perić?! Jel to tak?

A ako se uda za stanovitog Perić - Ferić; prezivat će se Majić - Lalić Perić - Ferić??
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:16   #1091
Nije tako.
Dopušteno je imati tri osobna imena.
Dakle: X-X-X. Ne možeš imati ime i tri prezimena.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:17   #1092
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Znači;

Maja Majić - Lalić ( ovo joj je prezime s kojim se rodila ) kada će se udavati za gospodina Perića; prezivat će se Majić - Lalić Perić?! Jel to tak?

A ako se uda za stanovitog Perić - Ferić; prezivat će se Majić - Lalić Perić - Ferić??
Da, točno!!
Tako su meni objasnili prilikom udaje. A kad sam sina htjela upisati - bez crtice - onda su mi objasnili da ne može...
I tako sam, na čudnovat način, doznala za ova pravila i propise...

Edit. - ovo gore, što urBana4 kaže, nisam znala - za taj dopušteni broj imena i prezimena... iako zvuči logično, s obzirom na današnje stanje s prezimenima...
Ja znam samo ovo s crticama i to...
Sopor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:23   #1093
Kao osobno ime se računa ime, prezime i nadimak. Nadimci nisu obavezni, tako da se ne bilježe u dokumente.

Možeš imati samo tri 'jedinice' u osobnom imenu. Dakle, Maja Majić-Lalić prilikom udaje uzima samo muževo prezime ili ostavlja ova dva navedena. Ne može na svoja dva uzeti i muževo.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 09:08   #1094
Očito da se zakon mijenjao jer prije 23 godine kada sam se udavala sasvim su mi drugačije objasnili. Npr. Horvat-Marić (bez razmaka) se računalo kao jedno prezime tako da se udajom moglo dodati još jedno, npr. Horvat-Marić Jurko.
Iz stvarno života imamo primjer gđe. Kočiš Čičin-Šajn ili Košiša Čičin-Šajn. Nisam sigurna koje joj je službeno prezime jer sam naišla na obje varijante (valjda je to ista osoba)
__________________
Nikad ne reci nikad !

Zadnje uređivanje duda : 09.10.2011. at 10:26. Reason: dodatak
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:26   #1095
da ali sad zbog kompjuterizacije su maknuli crticu i onda su to automatski dva prezimena...ma šta nekog briga kako će se neko prezivat, ja bi dozvolila i 10 riječi ako neko baš želi
__________________
buhtlica
buhtla_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 10:25   #1096
sad kreće muka s promjenom dokumenata!!! A još moram uzeti godišnji zbog toga jer sam u Zg, a dokumenti će i dalje glasiti na Osijek, dok se ne odlučimo gdje ćemo se stacionirati!
Valjda neće biti problema što to neću obaviti u roku od 15 dana, kako kažu u zakonu.
renata30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 14:04   #1097
Ja sam sredila: osobnu, vozačku, prometnu i knjižicu vozila
Na poslu porezni karton i radnu knjižicu, sad čekam da mi oni jave da su sredili zdravstveno, dopunsko (koje mi plaćaju) i mirovinsko

Onda hzzo dopunsko zdravstveno (da, imam 2 duga priča ) i 2. stup mirovinskog, te banka

i mislim da sam napravila najbitnije
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 14:09   #1098
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
Ja sam sredila: osobnu, vozačku, prometnu i knjižicu vozila
Na poslu porezni karton i radnu knjižicu, sad čekam da mi oni jave da su sredili zdravstveno, dopunsko (koje mi plaćaju) i mirovinsko

Onda hzzo dopunsko zdravstveno (da, imam 2 duga priča ) i 2. stup mirovinskog, te banka

i mislim da sam napravila najbitnije
kad ovo čitam najradije bih ostavila svoje bez ikakvog dodavanja, jer sam lijena za napravit sve ove nabrojene stvari.

Mislim neću, ali najradije bih, iz praktičnih razloga
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 14:30   #1099
Meni je za prvo trebao sat i pol
Onda jedan dan za otići po porezni i radnu i isti taj dan sam za 10ak min to sredila
Danas sam vratila to na posao

Živio mali grad za promjenu, a ne ZG
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:30   #1100
Društvo, imam dva imena sa crticom između njih, da li mogu zadržati svoje prezime i uzeti prezime svog budućeg supruga?
__________________
Računajte na nas!
amm1129 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:59.