Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2003., 19:55   #1
zabrana rada nedjeljom

Eto, kao što vidjesmo klauni su izglasali zabranu rada nedjeljom trgovinama većim od 200m2

Možda bi bilo super i da se zabrani nedjeljni rad crkve koja je veća od 200m2, ipak, nema smisla da jedno radi a drugo ne. Možda da se zabrani i rad bolnice veće od 200m2 :-)

Možda da se zabrani život u gradovima većim od 200m2 , e da , nema pogreba nedjeljom na groblju većem od 200m2
+ zabrana poroda nedjeljom u rodilištu većem od 200m2!!

Tko im samo piše tako pametne zakone da mi je znati.
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 21:34   #2
Budi bez brige, nece to dugo. Trgovine na zapadu okrenu preko vikenda utrzak koliko i preko tjedna.

Znam, smeta to crkvi, jer onda ljudi daju na kasu u Mercatoneu a ne u Katedrali.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 11:34   #3
Najbolje je sto se kao jedan od glavnih razloga za donosenje odluke uzimalo to da su radnici neadekvatno placeni za rad nedjeljom. Radnici se ne placaju za rad, pa cemo zabraniti rad. Rijesavanje glavobolje giljotiniranjem
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 11:47   #4
a plemenito će dopustiti dućanima da plaćaju koncesiju na rad nedjeljom
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 11:57   #5
najebala drzava kojoj popovi vode politiku i biznis.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:12   #6
Popovi vode svoj biznis vrlo dobro, mozda bi drzava trebala malo nauciti od njih
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 14:53   #7
Ko popkopa popu bob ?

Quote:
banderas kaže:
Popovi vode svoj biznis vrlo dobro, mozda bi drzava trebala malo nauciti od njih
Baš bi trebala biti prema njima stroga i isključiva kao i oni prema svima koji nisu u stadu.
Sramotno je koliko se kod nas Crkva miješa u politiku i gospodarstvo (u ovom slučaju ga koči). Toga nema ni u jednoj zemlji Evrope.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 15:55   #8
Ja se potpuno slažem sa zabranom rada nedjeljom. Iako i sam ponekad moram raditi za vikend, to mi dodatno plate i to je PONEKAD. Znam da ljudi koji rade u velikim trgovinama doslovno crnče za premale novce. Imam frenda koji radi u Billi i radi ko tenkre cijeli tjedan + vikend, a slobodni dan (jedan tjedno) dobije redovito usred tjedna i tak zadnjih godinu i pol. Za nekih 2300 kn, zajedno sa svim dodacima.
Žao mi je što se ovakvim raspravama ne mogu pridružiti i ljudi kojih se to tiče, a nisu poslodavci ili objesni kupci spremni druge ljude maltretirati na dan kad bi svatko normalan trebao biti s obitelji na Sljemenu ili gdje već.
Što se pak poslodavaca tiče, oni bi najradije svi delali ko Getro...od ve do ve.

Zato mi je drago da se neke stvari mijenjaju, a kao svoj prilog, nastavit ću nedjeljom ne posjećivati supermarkete. Žao mi je tih ljudi, a moja guzica (i moje obitelji) se može snabdijeti i preostali dio tjedna.

Ne idem u crkvu i kao instituciju je potpuno prezirem, al mislim da je u redu zabraniti rad nedjeljom. Eventualni gubitak države na porezu mogao bi se nadoknaditi uštedama na nečemu drugom, da sad ne nabrajam - sjetit ćete se i sami nekoliko stvari bez puno mozganja.
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 16:11   #9
Ej, Garovix, ali nije se zabranio rad nedjeljom, nego se zabranio rad trgovinama nedjeljom. Zbog cega bi trgovine bile izuzetak?
Takva zabrana je politicka odluka i nema blage veze s ekonomijom. Pretpostavljam da nigdje na zapadu takva odluka ne bi prosla. Ali, pazi na kriterije za one kojima ce se dopustit rad nedjeljom, krajnje su neprecizni. Covjece, tu ce biti muljaza, mita i veza u groznoj mjeri.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 16:25   #10
Vidis Garovix, ti si potpuno fulao gdje je problem. Pa ako ljudi prosipaju vodu i oneciscuju zrak, pa zar onda treba zabraniti vodu i zrak? Tako netreba zabraniti rad vec zloupotrebu tog rada vikendom.

Naravno da se treba boriti protiv zlouporabe radnicke snage vikendima i praznicima i to je gdje se treba fokusirati paznja vlasti, pressure groups, pa i crkve. Treba se izboriti da se prava radnika cijene, uzdizu i da se radnik ne zloupotrebljava. Ali najveca glupost je zabraniti rad. Pa zar zivimo u jebenoj teokraciji gdje je crkva vlast? Ili zivimo u demokraciji..gdje pojedinac bi trebao imati slobodu da radi ili ne radi nedjeljom ako je to njegov izbor? Ukoliko se zabrani rad, onda mi nismo nikakav korak unaprijed napravili prema zastiti prava radnika. Tek kad se dozvoli rad, i kad se pokaze jasno koliko poslodavci zloupotrebljavaju radnika, ne placajuci i ne nagradjivajuci taj extra rad vikendom, onda se tek mozemo poceti boriti i mijenjati.
I kad drustvo dodje na taj nivo da se rad vikendom nagradjuje, e onda ce se doci u stanje gdje ce mnogi od radnika radije htjeti ponedjeljak ili utorak slobodan nego nedjelju, jer ce se rad nedjeljom nagradjivati i biti placen vise. Na zapadu je tako i za to se treba boriti a ne zabraniti rad. Kad netko nesto nemoze i nije u stanju rijesiti onda je najlakse zabraniti alltogheter. Hebem ti ja takve politicare, pa to moze svaka baba ili pop. Moja supruga radi u zdravstvu i rad vikendom je vise placen nego drugim danima, ljudi se bore tko ce raditi vikendom a ne tko nece. Rad vikendom treba biti extra nagradjen, posebice u trgovinama jer je najveci potencijal za poslovanje trgovinama upravo vikendom.
Quote:
Zato mi je drago da se neke stvari mijenjaju, a kao svoj prilog, nastavit ću nedjeljom ne posjećivati supermarkete. Žao mi je tih ljudi, a moja guzica (i moje obitelji) se može snabdijeti i preostali dio tjedna.
A sto je sa onima koji tjednom nemaju vremena se motati po trgovinama? Koji u tjednu rade od ve do ve? I htjeli bi ici u shoping vikendom?
Svaka vlast koja je iole sposobna bi trebala stititi interese i napraviti balans interesa izmedju svih strana. Postoji interes poslodavaca da prodaju svoje usluge i produkte vikendom. Postoji interes kupaca da kupuju usluge i produkte vikendom. I kad bi se radnik posteno nagradio za rad vikendom, postojao bi i interes radnika da radi vikendom. Drzava bi prosperirala od veceg ubiranja poreza i od veceg cash flowa. I tako bi svi bili zadovoljni, ekonomija bi cvjetala kao sto svugdje na zapadu se vikendom najvise biznisa okrene.
A u ovom slucaju jedino je interes Katolicke crkve zasticen jer im se nije svidjalo kaj ljudi umjesto na misu idu nedjeljom u shoping pa im tako kasa praznija.
Plus toga...zasto se ne zabrani rad Katolickoj crkvi u Nedjelju pa nek ljudi idu na sljeme? Zasto se brani rad jedino trgovinama, a gostionama se ne brani?
Bilo kakvo zabranjivanje slobodnog izbora covjeka, je samo pokazatelj da drzava zapravo nema pojma, niti hrabrosti se suociti sa stvarnim problemima i onda samo stavi zabranu i boli ih kita. Pa kaj mislite, sadasnja vlast..ionak si nije na ti sa crkvom...pa mora malo popustiti prije izbora i uvlaciti se i popadijama u guzicu, jer nazalost, popadije u nasem narodu jos uvijek imaju autoritete nekakve. No, dok je ovaca trebat ce i chobana.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 18:18   #11
Joooj

Jooooj kako sam samo to zaboravio napisati u uvodnoj poruci!


TREBA PREDLOŽIT CRKVENIM BANDITIMA I POLITIČKIM BANDITIMA :

Zabrana korištenja INTERNETA nedjeljom!



Dolje svaka Vlada, Vlada je dobra samo kada PADA!
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 09:42   #12
Quote:
kaskader kaže:
A sto je sa onima koji tjednom nemaju vremena se motati po trgovinama? Koji u tjednu rade od ve do ve? I htjeli bi ici u shoping vikendom?

Plus toga...zasto se ne zabrani rad Katolickoj crkvi u Nedjelju pa nek ljudi idu na sljeme? Zasto se brani rad jedino trgovinama, a gostionama se ne brani?
Npr. ja radim od ve do ve (odem ujutro u 6 i vraćam se u 6 popodne)...slučajno radim baš danas, a vjerojatno i sutra...a po špeceraj sam ipak otišao u srijedu...
Na koncu, trgovine rade do 21:00, a getro od 0-24, ne? Shoping vikendom je meni bez veze. Meni, kažem. Smatram da puno ljudi to shvaća kao 'izlazak' (vidli Al Bundya u seriji pa im se dopalo). Moš mislit sretne familije koja boravi u Konzumu 2-3 sata...Bolesnjava.

Katolička crkva, htjeli mi to priznati ili ne, vrlo je moćna ustanova, vlasnik brojnih multinacionalnih korporacija i barem četvrtine zemljišta u bilo kojoj katoličkoj državi, a dovoljan je broj 'jaganjaca' koji redovito nedjeljom, ako ne i ostalim danima, idu u crkvu. Među jaganjcima ima onih koji se 'slikaju' (imaju neku korist od toga) i onih koji su tamo jer vjeruju (iako mi je bez veze vjerovanje povezivati s fizičkom građevinom ili ustanovom, al neka ih...)

Offtopic:
Nemalo sam se iznenadio kad sam svojedobno išao do frendice koja živi baš iza crkve sv. mati slobode na jarunu...na južnoj strani se nalazi BANKOMAT, bok te mazo!
To je potez. Nema da neko nema love nedjeljom. Odma ti pastir kao jaganjcu, pokaže vrata. Južna.

I da, malo sam fulao precizirati u prethodnom postu. Treba raditi, treba i nedjeljom ako treba, ali ne za istu lovu. Izrabljivanje...to je ono što treba kažnjavati. A ja ne vidim kako to u Hrvatskoj postići, do li vlasnika raspaliti po džepu. Ja to ćinim na način da ne kupujem nedjeljom.
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 09:54   #13
Quote:
Garovix kaže:
Treba raditi, treba i nedjeljom ako treba, ali ne za istu lovu. Izrabljivanje...to je ono što treba kažnjavati. A ja ne vidim kako to u Hrvatskoj postići, do li vlasnika raspaliti po džepu. Ja to ćinim na način da ne kupujem nedjeljom.
Ali tada ce vlasnik imati izgovor da mu je promet mali i da zato malo placa radnika. S druge strane, ako se dokaze da je vikendom promet veci, nece imati izgovor da nagradi posteno radnika koji mu to zaradi.

Mislim da se mora potencirati rad i potrosnja, u tom procesu transformacije iz komunizma u kapitalizam takodje se razvija i ljudska svijest glede zastite prava radnika.

Radnik je u svakom sistemu izrabljivan. Bojkotom rada ili potrosnje mi nista ne postizemo osim zaustavljanja rada ili potrosnje.

Iako ovdje moraliziramo uopce o radu itd, nesmijemo izgubiti iz vida da ovaj zakon, koji je zapravo predmet rasprave je totalno diskriminirajuci i elitisticki...a rekao bih da je usmjeren samo prema vecim trgovinama zato jer valjda nisu dosta podmicivali politicare.

A tko je kad se borio za prava vozaca autobusa, tramvaja, radnika u elektrama, plinarama, bolnicama, i drugim ustanovama gdje je najnormalnija stvar rad vikendom?

Poanta je u tome da se treba boriti za prava tih radnika a ne zabraniti rad.

Nije mi jasno kako netko tko zna barem citati i pisati je mogao takav zakon donijeti....mislim to moze samo mentalno retardiran ili politicki korumpiran.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 10:19   #14
retardiranih i k(o)rumpiranih nam je pun sabor, puno pravosuđe (i posuđe), policija, vojska i općenito državni aparat, koji počiva na rodovskim načelima, nastalim u doba franje i mafije koju je oko sebe okupio prvenstveno ministar šušak sa svojim lobijem...
pogle privatizaciju - firmu u kojoj mi je radio frend, kupili su jelavić i pripuz...tada je jedan bio u ćuzi, a drugi u bijegu...
možeš promijeniti ministra, zamjenika i šefove odjela, ali bagra koja se nakotila u desetak godina, još uvijek zahvalnost za posao, stan, ovo, ono duguje nekom 'zemi', 'rođi' ili 'ratnom drugu'...istovremeno su svjesni da nemaju pojma o poslu i da imaju šanse jedino ako se drže skupa...a baš na tom principu funkcionira taj bosanski lobi. namjerno kažem bosanski, zna se.
kad to barem djelomično stavimo pod kontrolu ili daj bože razjebemo, možda se dogodi kakva promjena. dokle god netko iz 'naših vlastitih' redova iz osobnih interesa podmeće klipove, N-E-M-A napretka.
i tak se možemo vrtit u krug. najbitnije je da svatko krene od sebe. ali to najčešće nismo u stanju. jer nam je pre dobro ovako.
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 13:06   #15
Quote:
Garovix kaže:
Ja se potpuno slažem sa zabranom rada nedjeljom. Iako i sam ponekad moram raditi za vikend, to mi dodatno plate i to je PONEKAD. Znam da ljudi koji rade u velikim trgovinama doslovno crn?e za premale novce. Imam frenda koji radi u Billi i radi ko tenkre cijeli tjedan + vikend, a slobodni dan (jedan tjedno) dobije redovito usred tjedna i tak zadnjih godinu i pol. Za nekih 2300 kn, zajedno sa svim dodacima.
Žao mi je što se ovakvim raspravama ne mogu pridružiti i ljudi kojih se to ti?e, a nisu poslodavci ili objesni kupci spremni druge ljude maltretirati na dan kad bi svatko normalan trebao biti s obitelji na Sljemenu ili gdje ve?.
Što se pak poslodavaca ti?e, oni bi najradije svi delali ko Getro...od ve do ve.

Zato mi je drago da se neke stvari mijenjaju, a kao svoj prilog, nastavit ?u nedjeljom ne posje?ivati supermarkete. Žao mi je tih ljudi, a moja guzica (i moje obitelji) se može snabdijeti i preostali dio tjedna.

Ne idem u crkvu i kao instituciju je potpuno prezirem, al mislim da je u redu zabraniti rad nedjeljom. Eventualni gubitak države na porezu mogao bi se nadoknaditi uštedama na ne?emu drugom, da sad ne nabrajam - sjetit ?ete se i sami nekoliko stvari bez puno mozganja.
Pogledaj malo koliko neki profesor na faksu ima ili tako nesto pa se zali na placu. Rintat u trgovini netrazi bas previse.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 22:39   #16
sad smo došli do pitanja koliko je novaca minimalno potrebno za egzistenciju...da, kad vidiš na susjednom topicu kako ljudi sa vss imaju 3500-4000 kn, a neki i manje, moj frend onda ima i veliku plaču...ha?
drugo - profesori, ako sve gledaš kroz istu prizmu, dobivaju sasvim dovoljno uzme li se u obzir koliko su vremena godišnje slobodni i kolika im je tjedna satnica...
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 23:48   #17
I umjesto da su donijeli zakon po kojem se rad nedjeljom više plaća, oni su ga zabranili. Nije stvar u ljudima koji tamo rade, nego u tome da rulja radije ide u Getro nego na misu. Da im je bilo stalo do ljudi, rad nedjeljom bi se više plaćao. Ljudi bi smjeli uzimati bolovanja bez da dobiju otkaz. Žene bi mogle živjeti od porodiljne naknade. I nedjeljom ići u shopping.

Offtopic: Trenirala sam u klubu koji je treninge imao u dvorani crkve, a trener je morao naći novu dvoranu jer članarine nisu pokrivale rentu za tih par sati tjedno. Iz toga zaključujem da su crkvi kao instituciji neizmjerno važni ljudi, kad cijede pare iz sportskih klubova koji miču djecu s ulice i iz birtija.
__________________

Gordi runolist njene Posebnosti cvetao je na vratolomnim liticama Kaprica, veličanstveniji od pristupačnih cvetova taman za onoliko za koliko je Divlje veličanstvenije od Pitomog...
lunjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 16:36   #18
Quote:
Garovix kaže:

Na koncu, trgovine rade do 21:00, a getro od 0-24, ne?
Ne. Jednako kao zabrana nedjeljom, nece se ni raditi iza 21 sat, a Getro je vec najavio otpustanje velikog broja radnika.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 17:59   #19
ljudi , uzmite motke,,svak ima u svojoj sredini nekog zastupnika,,,

motka i udri, nemoj , udri,,,,,,

samo dva takva tretmana , rezultiralo bi dobrim promisljanjem sabornika,,,,,,,,,
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 14:49   #20
Upravo tako, vidi se da je DK biznismen i da kuzi
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.