Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2003., 20:35   #1
Exclamation Komunalni doprinos - part two

Hy !
Ne znam sjeća li se netko mojih postova iz kolovoza ove godine u vezi mog slučaja s komunalnim doprinosom?
Eeee.... za one koji znaju o čemu se radi:
- naš odvjetnik koji je vodio naš slučaj, pa onda u 8. mjesecu bio na zasluženom godišnjem odmoru, (ali na našu žalost upravo u vrijeme kada mi je stiglo novo rješenje o kom. dopr.) - preminuo je.
- mi smo poslali žalbu na to novo rješenje o kom. doprinosu koje je (eto, zato što ste se žalili!!!) iznosilo skoro duplo od iznosa na koji smo se žalili (to je bilo krajem kolovoza)
Žalbu mi je pomogao sastaviti jedan drugi odvjetnik, ali i sama sam proučavala NN i zakone, tako da smo u žalbi iznijeli sve što smatramo nepravilnim.
I - danas je stiglo rješenje - ŽALBA JE OSNOVANA I PONIŠTAVA SE RJEŠENJE prvostupanjskog tijela te se predmet vraća na ponovni postupak.

A sad molim pomoć upućenijih - što to točno znači? Znači li to: idemo sve opet iz početka (tj. Upravni odjel za gospodarstvo će nam donijeti novo rješenje) ili nešto drugo?
Što znači kada piše u Uputi o pravnom lijeku da protiv rješenja nije dopuštena žalba, već se može pokrenuti upravni spor pred upravnim sudom RH u roku od 30 dana. Tko se to ne smije žaliti?
Kada bi rješenje bilo meni na štetu - ne bih se smjela žaliti, ali ovi koji su donijeli rješenje koje je poništeno, imaju pravo ispravka, tj. donijet će novo rješenje, stoga niti ne moraju podnositi nikakvu žalbu ili pokretati upravni spor?!
Gdje je tu pravda?
Imam li ja pravo nekoga tužiti zbog nesavjesnog obavljanja posla, zbog pokušaja prevare ili nešto slično?

Nadam se da će mi netko znati i željeti odgovoriti...
POZDRAV!!!
mbarber1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 23:01   #2
Quote:
mbarber1 kaže:
I - danas je stiglo rješenje - ŽALBA JE OSNOVANA I PONIŠTAVA SE RJEŠENJE prvostupanjskog tijela te se predmet vraća na ponovni postupak.

A sad molim pomoć upućenijih - što to točno znači? Znači li to: idemo sve opet iz početka (tj. Upravni odjel za gospodarstvo će nam donijeti novo rješenje) ili nešto drugo?
Čestitamo, to znači da si dobila. Drugostupanjski organ je poništio rješenje prvostupanjskog jer je postojala neka greška i provostupanjski će donijeti novo rješenje.

Quote:
Što znači kada piše u Uputi o pravnom lijeku da protiv rješenja nije dopuštena žalba, već se može pokrenuti upravni spor pred upravnim sudom RH u roku od 30 dana.
To znači da upravni postupak može imati najviše dva stupnja (koji put i jedan - pa se ide izravno na tužbu). Naime, teorija stoji na tome da izvršna tijela koji put znaju biti pristrana u svoju korist i tada - ako si nezadovoljna drugostupanjskim rješenjem možeš pokrenuti tužbu pred sudom kao trećom, nezavisnom granom vlasti.

Npr. Imaš rješenje koje je donio neki ured državne uprave. Žališ se. Drugostupanjsko rješenje donese ministarstvo. Kome se možeš žalit? Također - premijer predlaže ministre, oni opet niže čelnike, dakle, sve se odvija unutar jedne grane vlasti. I zato postoji sud, upravo da konačno odluči netko tko nije u izvršnoj hijerarhiji.

Quote:
Gdje je tu pravda?
Pravo i pravda su dvije odvojene kategorije! Pravom se bave pravnici, a pravdom pravednici!

Quote:
Imam li ja pravo nekoga tužiti zbog nesavjesnog obavljanja posla, zbog pokušaja prevare ili nešto slično?
Naravno da imaš pravo, ali moraš dokazati na sudu da su grešku napravili namjerno ili krajnjom nepažnjom. A možeš recimo i samo poslati pismo čelniku tijela i reći kako je službenik xy loše obavljao svoj posao, i da moliš da se to više ne ponavlja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 17:36   #3
Pozdrav!
Vojky, hvala na odgovoru.

A sad - da ne povjeruješ!!! Jučer smo dobili rješenje kojim je poništeno rješenje prvostupanjskog tijela, a danas - na ulici, u našem lijepom malom mjestu, dočekala je moga muža dostavljačica iz općine i uručila mu RJEŠENJE O PRISILNOJ NAPLATI DUGA, tj. onog istog iznosa zbog kojeg smo se mi žalili i drugostupanjsko tijelo proglasilo nevažećim. Napominjem da vjerojatno nije došlo do pogreške, jer je ovo drugo datirano 3. 11. a Rješenje drugostupanjskog tijela je od 20.10.
Tko je sad tu lud, a tko zbunjen?!
mbarber1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 19:42   #4
Quote:
mbarber1 kaže:
Pozdrav!
Vojky, hvala na odgovoru.

A sad - da ne povjeruješ!!! Jučer smo dobili rješenje kojim je poništeno rješenje prvostupanjskog tijela, a danas - na ulici, u našem lijepom malom mjestu, dočekala je moga muža dostavljačica iz općine i uručila mu RJEŠENJE O PRISILNOJ NAPLATI DUGA, tj. onog istog iznosa zbog kojeg smo se mi žalili i drugostupanjsko tijelo proglasilo nevažećim.
Dogodi se, vjerojatno je kompjuterski sustav išao u automatsko generiranje rješenja o naplati duga jer nije evidentirana naplata, a nitko nije upisao stroju da je rješenje poništeno. E, jebiga, triba sidit i ukucavat...


Dakle, samo odgovoriti (preporučeno s povratnicom) i priložiti kopiju drugostupanjskog rješenja o poništenju.

Ako imaš volje za pisat, napiši i još jedno ljubavno pismo Ministarstvu uprave, s naznakom "za upravni nadzor". I carbon copy na pučkog pravobranitelja. Daš im posla jer ti po Ustavu moraju odgovorit!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 22:04   #5
Hvala, Vojky...
E...bogme ću pisati pisma, ljubavna i neljubavna... Sutra sam dogovorila konzultaciju s jednim odvjetnikom, a onda - vidjet ćemo.
Ma, sve bih ja razumjela: i pogreške, i nemar, i neznanje (jer je ispalo da nisu znali zbrojiti prostorne metre, a niti izračunati volumen stamb. prostora), samo da nisam skoro sigurna da sve to netko radi NAMJERNO...
A ovo za pismo Ministrarstvu uprave - super je ideja! Odmah ću smišljati tekst...
Kad bih još mogla nekoga tužiti za nemar, nesavjesnost, pokušaj iznuđivanja novca ili nešto sl. kao što se to viđa u američkim filmovima...
A što bi tek bilo kada bismo bili pravna država???!!!



mbarber1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.