Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2023., 00:14   #1
Prvi pokušaj vrtlarenja ikad (upomoć!)

pozdrav! nadam se da sam na dobrom mjestu. Prvi put ikad sam odlucila okusati se u vrtlarenju. i tako, prekopam ja dobar dio zemlje, lijepo usitnim, posijem, nakon par dana sve izniklo, prekrasno, zelene se listici salate, persina, padala kisa svaki dan pa nisam morala ni zalijevati, idila. 3 dana nakon sto je sve niklo, nema nista. u svakoj gredici rupe promjera cca 1 cm, kao da sam ih malim prstom izbusila, pune ih gredice, i vidjela sam hrpu mrava da setaju po mojoj prvoj posadenoj basti. mozete mislit razocaranje. uglavnom, nesto mi je pojelo tek iznikle biljke, mozda mravi, puzevi, ne znam sto tocno. ispricavam se na dugackom postu, i svaka pomoc i savjeti su dobrodosli. pokusala sam i posipati gredice s mjesavinom cimeta, cesnjaka, ljute paprike, origana i klincica ali glupi mravi svejedno ne micu od tamo, iako mi zamirise pola dvorista kad izadem van. uglavnom, pocetnica sam i svaki savjeti za rjesavanje kakvih god stetocina da imam su dobrodosli
mravojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 09:54   #2
Mravi ti salatu pojeli nisu, sad sta je, zakelji slike tih rupa, mozda pomogne.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 12:24   #3
https://i.postimg.cc/VkX2NhNh/20230608-115535.jpg valjda se to tako radi i nesto mi je fino pojelo listove od paprike i paradajza, i tamo cijela kolonija mrava puzi plazi, i po jednom krastavcu isto
mravojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 13:26   #4
Meni to vuce na rovca, al ja nisam agronom a bome nemam ni vrt.
Radje pricekat da se netko drugi javi i potvrdi (ili ospori) i savjetuje kako sanirati.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 15:36   #5
Quote:
mravojedica kaže: Pogledaj post
https://i.postimg.cc/VkX2NhNh/20230608-115535.jpg valjda se to tako radi i nesto mi je fino pojelo listove od paprike i paradajza, i tamo cijela kolonija mrava puzi plazi, i po jednom krastavcu isto
Puževi golaći.
Jako su pri apetitu, doslovno obriju sve što nikne, salatu i peršin obožavaju.
Najaktivniji su noću.
Mravi ne jedu biljke, vjerojatno po rasadu ima lisnih ušiju......
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 15:56   #6
a ne znam sto se dogada, mravi ulaze i izlaze iz tih rupica, od rasade imam paradajz, papriku i krastavce, ostalo sam posijala. to malo rasade sto sam kupila je super, cak sam i gledala danas da nema mozda na njima nekih nametnika, no osim pokojeg mrava na paprikama nema nista. vise im se svidaju gredice gdje sam posijala salatu i persin, stalno su tamo i to u ogromnom broju, i ne znam sto izvode. mozda kopaju tunele ispod pa biljcice propadnu ako se korijen ne moze hraniti zbog toga? ima par vocaka u dvoristu koje imaju neke zelene bube na donjoj strani lisca ali ne razumijem sta onda nisu tamo nego meni po basti cijele gredice prekrivene malim gamadarima. ako netko ima ikakve ideje kako da se rijesim bilo cega sto mi unistava volju za vrtlarenjem, otvorena sam za sve opcije. pokusala sam ih vec protjerati sa nekim zacinima za koje sam procitala da mravi kao ne vole al nista, i dalje se gredice ne vide od njih skoro
mravojedica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.