Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2015., 08:01   #481
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
osim sto radim u prosvjeti, slucajno imam i dvoje vlastite djece i nekako ne mislim da cu s njihovih navrsenih 7 godina zavrsiti svoj dio "posla" na nacin da ih u potpunosti "predam" uciteljici e kako bi ih iskljucivo ona odgajala i obrazovala.
i bila odgovorna za njih
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 08:07   #482
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
uloga učiteljice razredne nastave je izuzetno važna, na njoj je ogroman dio posla i odgovornosti. ako i kad ta učiteljica "postavi" razred na svoje noge, uspostavi pozitivan autoritet, stvori radnu atmosferu tog mladog kolektiva, nauči ih međuodnosima i pravilima u razredu - to je nešto što uistinu treba cijeniti i što je veoma važno za taj razred kad sutra iz razredne krenu u predmetnu nastavu.
ali da je na učiteljici da obavlja posao roditelja, da odrađuje sve vezano i za odgoj i obrazovanje...zaboga...pa učiteljica je od 1. do 4. razreda, a roditelji smo dok smo živi. to ne znači "dati sisu na prvo kme", ali posao i odgovornost roditelja je, po meni, ipak na prvom mjestu.

samo, jako je teško danas svima - i učiteljicama i roditeljima, ali i djeci. vremena su takva (a ne miriše ništa da će promjena na bolje). znam mnogo roditelja koji nemaju ni vremena, ni kapaciteta, koji žive da prežive...takav roditelj kad dođe doma u 7 navečer ne može mnogo...pobrine se da je dijete jelo, da ima što obući sutra, gleda što će mu skuhati i to je to...nema vremena stajati par sat s djetetom i navoditi ga da kreativno razmišlja o tome, da onda to uobliči u nekakav tekst, a potom da ga navodi kako ga ispravno gramatički i pravopisno napisati...

svi mi koji imamo ili radimo s djecom smo i odgovorni za njih. napravimo najviše koliko možemo u ovom ludom svijetu i nastojmo što manje tražiti krivce negdje drugdje. djeca ionako prebrzo izrastu...a tad ćemo vidjeti, i kao nastavnici i kao roditelji, gdje smo i koliko griješili
potpis!

ali koliko god da si krepan/a moraš ako dijetetu treba pola sata pomoć nešto to napravit....
kreativno vrijeme i druženje može i vikendom......a po meni jako je važno da to dijete uhvati radne navike u prva 4 razreda....kasnije im dobro dođe.....i sigurna sam da svakom ide nešto dobro pa tu ne treba pomoć.....često škripi na 1-2 predmeta i tu onda treba uskočit tu i tamo
meni nije teško ako će se moje dijete radi toga biti sigurnije i zadovoljnije
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 12:26   #483
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ti si svjesna da spadas u manjinu?
jesam.
stovise, jasno mi je da vecina o tome uopce niti ne razmislja


Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
a sto se tice opisnog ocjenjivanja, ako me pamcenje ne vara, tih davnih divnih 80tih se zbog toga nije moglo pasti razred.
samo bi nam jos to trebalo pa da ni ovih troje koji godisnje padnu u cijeloj drzavi ne ponavljaju razred.
ne znam dal se moglo pasti razred, al zasto mislis da bi ukidanjem brojcanih ocjena bilo ukinuto "pravo na pad razreda"? samo zato jer je bilo tako tada?
danas se razred isto tesko pada, imas clanke 4, 7,10,12 i hrpu dijagnoza, koje tada nisu postojale, a koje papirnato pokrivaju kojesta, pa i petice.


Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

detaljni opisni feedback se moze dati i uz brojcanu ocjenu, zasto ne?

ali ukidanjem brojcanih ocjena, danas i ovdje, nastao bi kaos.
je, nastao bi kaos jer roditelji ne bi znali sto tocno trebaju zicati profesore.
i ne bi znali dal je njihov pero najbolji u razredu ili nije i kako ce se sada hvaliti u selu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 12:29   #484
neki postovi su vam prebaceni na reformu skolstva
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 13:22   #485
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ne znam dal se moglo pasti razred, al zasto mislis da bi ukidanjem brojcanih ocjena bilo ukinuto "pravo na pad razreda"? samo zato jer je bilo tako tada?
danas se razred isto tesko pada, imas clanke 4, 7,10,12 i hrpu dijagnoza, koje tada nisu postojale, a koje papirnato pokrivaju kojesta, pa i petice.




je, nastao bi kaos jer roditelji ne bi znali sto tocno trebaju zicati profesore.
i ne bi znali dal je njihov pero najbolji u razredu ili nije i kako ce se sada hvaliti u selu.
Ovo je sve točno.

Zparavo ne kužim čemu otpor ukidanju ocjena.

Pogledajmo polugodište unazad dvije godine otkako nema zaključivanja. Nama manje posla. Opisno pratiti učenika ionako već moramo.

Oni doduše manje uče (koga briga?) i prave se blesavi i drže glavu u pijesku i na kraju svi prođu.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 14:11   #486
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post

Zparavo ne kužim čemu otpor ukidanju ocjena.
evo, sama si si odgovorila:

Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Oni doduše manje uče (koga briga?) i prave se blesavi i drže glavu u pijesku i na kraju svi prođu.


jos bi dodala: roditelji ne dobivaju nikakav konkretan feedback cca 9 mjeseci i onda u 5. mj. nastanu pizdarije.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 21:51   #487
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

jos bi dodala: roditelji ne dobivaju nikakav konkretan feedback cca 9 mjeseci i onda u 5. mj. nastanu pizdarije.
Koliko znam roditelj mora dolaziti na roditeljske sastanke i osim toga minimalno dvaput po polugodištu na informacije. Nama je učiteljica rekla odmah na početku da je to OBVEZNO i nema šale- tko ne dolazi raspitivati se za dijete zvat će mu socijalnu u provjeru. I bogme koliko vidim roditelji idu.

E sad, ako si bio na ajmo reć dva roditeljska po polugodištu, i minimalno dvaput na informacijama (hoces-neces-moras), kako pod milim bogom nemaš konkretan feedback 9 mjeseci?
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 23:00   #488
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
jos bi dodala: roditelji ne dobivaju nikakav konkretan feedback cca 9 mjeseci i onda u 5. mj. nastanu pizdarije.
ovo ti baš nema veze jedno s drugim...ako kao roditelj "pratiš" svog klinca onda ti nikakav feedback nije potreban a, ako ne, onda ti ni odlasci svaki tjedan u školu nece puno pomoci...osim što ceš možda nažicati nešto pod krinkom uzornog roditelja od kojeg na javi nema ni u....

inace, koliko vidim, bar kod svoje male u razredu, svaki tjedan vise na informacijama samo roditelji ciji klinci imaju nekih problema kako bi ih opravdali, nema tu baš neke posebne želje da se poradi na problemu...


@Absolutely* nama su pak rekli da je obavezno jednom u školskoj godini :ne znam: i iskreno stvarno ne kužim smisao istog...dal u slucaju da klinac šteka socijalna preuzima na sebe rad s tim klincem ili da roditeljima bubne neku kaznu kako bi zaradila a, klinca po obicaju tko šljivi?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 23:11   #489
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
E sad, ako si bio na ajmo reć dva roditeljska po polugodištu, i minimalno dvaput na informacijama (hoces-neces-moras), kako pod milim bogom nemaš konkretan feedback 9 mjeseci?
Ovo nije sasvim točno. Pravilnik o praćenju i ocjenjivanju prava i dužnosti roditelja određuje jednom pasivnom konstrukcijom koja glasi otprilike: roditelj je dužan biti informiran.

To se, dakako, tumači kao: učitelj je dužan informirati roditelja.

Šaljemo preporučena pisma s povratnicama. Roditelj koji je potpisao povratnicu tvrdi kako pošiljku nije primio. I šta ćeš mu? Prijava Centru nosi samo tebi papirologiju i trošenje vremena. I revolt takvog roditelja koji je tko zna na što sve spreman. I još čovjek ne bi žalio to vrijeme i trud kad bi Centar išta napravio.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 08:24   #490
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
Koliko znam roditelj mora dolaziti na roditeljske sastanke i osim toga minimalno dvaput po polugodištu na informacije. Nama je učiteljica rekla odmah na početku da je to OBVEZNO i nema šale- tko ne dolazi raspitivati se za dijete zvat će mu socijalnu u provjeru. I bogme koliko vidim roditelji idu.

E sad, ako si bio na ajmo reć dva roditeljska po polugodištu, i minimalno dvaput na informacijama (hoces-neces-moras), kako pod milim bogom nemaš konkretan feedback 9 mjeseci?
ne.
roditelj je obavezan doci dvaput po polugodistu. tocka.
nebitno jel dolazi na informacije ili sastanke.
po meni to nije sustavno pracenje, a samim time ni kontinuirano dobivanje feedbacka.
i onda jos kad se roditelj napokon i ukaze ta cetiri puta u skoli u 9 mj. vidi gomilu opisnih ocjena i od sume ne vidi drvece.
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ovo ti baš nema veze jedno s drugim...ako kao roditelj "pratiš" svog klinca onda ti nikakav feedback nije potreban
kako nema veze jedno s drugim?!
kako ti ne bi bio potreban feedback od uciteljice?
vidis da ljudi imaju razlicit pojam "pracenja" djeteta - neki pisu s klincem svaku zadacu (ili umjesto njega), netko sa zadacom ne zeli imati posla, jer (s pravom) smatra da bi dijete to moralo raditi samo.

u oba slucaja itekako ti treba feedback od uciteljice,
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 08:42   #491
potrebna je povratna informacija učitelja i ukazivanje na probleme u određenim predmetima, posebno u prvom razredu gdje se djeca tek privikavaju na školu a i roditeljima je to novo područje (ako mi je prvo dijete školarac) ali isto tako je potrebno praćenje roditelja usjehe i neuspjehe djeteta, pregledavanje bilježnica, ocjena itd.

imam prvašića i u prvom polugodištu je bilo poteškoća sa čitanjem i pisanjem jer nije imao to predznanje i teško je bilo i njoj i nama i sretna sam što sam išla redovno na informacije i što mi je otvoreno učiteljica ukazala na poteškoće i gdje se treba pojačano s njom raditi i da nije dovoljno što rade u školi i u boravku...

tako da sam ja s njom svaki dan još vježbala čitanje i pisanje i sada u drugom polugodištu je jako dobra i sve poteškoće je savladala ali samo zbog rada i truda učieljica, roditelja i djeteta...sada normalno ne radim s njom nego pokušavam je naviknut na samostalnost ali je kontroliram i pomažeš ako nešto ne svaća
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 11:36   #492
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
kako nema veze jedno s drugim?!
kako ti ne bi bio potreban feedback od uciteljice?
vidis da ljudi imaju razlicit pojam "pracenja" djeteta - neki pisu s klincem svaku zadacu (ili umjesto njega), netko sa zadacom ne zeli imati posla, jer (s pravom) smatra da bi dijete to moralo raditi samo.

u oba slucaja itekako ti treba feedback od uciteljice,
pa i ne treba baš, kao roditelj nisam ništa posebno al, i sama vidim gdje mi klinac šteka ako šteka, cak i prije uciteljice....a, to vide (naravno, ako žele vidjeti) svi....
ne znam, možda se varam al, mislim da kao roditelj možemo detektirati problem puno prije uciteljice a, kad ga ona detektira vec je izgubljeno dosta vremena....jer tjedan dana se samo cini da nije dugo, probaj ne odraditi doma s klince tjedan u kojem su izostali iz škole jer su bili bolesni, pa ceš i sama shvatiti o cemu govorim...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 11:46   #493
Hahaha, pa dobro da ste mi rekli onda

Nas je učiteljica isplašila ko zeceve pa mi svako polugodište idemo na svaki roditeljski i minimalno dvaput na informacije. Jednom smo zaboravili i već je bio kraj polugodišta pa smo bržebolje izostajali s posla da odradimo te informacije

Naravno, nije da mislim da su informacije uvijek nepotrebne, ali kod nas malo i jesu- donedavno smo dolazili po nju u školu svaki dan i svaki dan bi čuli šta je bilo taj dan i kakvi ispiti dolaze i kako je bilo. Učiteljice su nam pričljive, i razredna i ova iz boravka

Informacije su onda izgledale kao: Pa sve smo vam rekli, nema se više šta reći. Super je, sve zna, trudi se, sve radi na vrijeme, evo vam pogledajte imenik. A sve ocjene nam ionako kaže. Bespotrebno.

Sad znam da smijemo "eskivirat" kako bi moj ćaća reko
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 12:20   #494
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
pa i ne treba baš, kao roditelj nisam ništa posebno al, i sama vidim gdje mi klinac šteka ako šteka, cak i prije uciteljice....a, to vide (naravno, ako žele vidjeti) svi....
ne znam, možda se varam al, mislim da kao roditelj možemo detektirati problem puno prije uciteljice a, kad ga ona detektira vec je izgubljeno dosta vremena....jer tjedan dana se samo cini da nije dugo, probaj ne odraditi doma s klince tjedan u kojem su izostali iz škole jer su bili bolesni, pa ceš i sama shvatiti o cemu govorim...
znam ja jako dobro o cemu govoris.

i sama si napisala da roditelji puno prije uciteljice vide sto klincu steka.

ako zele vidjeti.

oni koji misle da je polazak u skolu "brigo moja prijedji na drugoga" i tvrde da je tad "posao roditelja vec odavno obavljen", sigurno se nece potrgati da dijete sustavno i kontinuirano prate zajedno s uciteljicom.
ne.
oni ce se pojaviti u skoli 1.6. da bi digli frku.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 13:25   #495
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
znam ja jako dobro o cemu govoris.

i sama si napisala da roditelji puno prije uciteljice vide sto klincu steka.

ako zele vidjeti.

oni koji misle da je polazak u skolu "brigo moja prijedji na drugoga" i tvrde da je tad "posao roditelja vec odavno obavljen", sigurno se nece potrgati da dijete sustavno i kontinuirano prate zajedno s uciteljicom.
ne.
oni ce se pojaviti u skoli 1.6. da bi digli frku.
potpisujem sve, treba djecu pratiti kroz školovanje, podupirati, pomagati ako je potrebno, biti potpora a ne očekivati da sve učitelji naprave jer to jednostavno nije moguće u rezredu sa 25-30 djece individualno se posvetiti pojedincu koliko je možda nekoj djeci potrebno i tu trebaju uskakati roditelji ...
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 20:30   #496
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nemam ocekivanja od ocjena.
to mi je zaista nebitno. nemam se potrebu time hvaliti na kavama, forumu ili na poslu.
zelim biti zadovoljna sa onime sto ona moze postici, a ne time sto bih ja htjela da ona postize (a i da budem iskrena, nemam pojma sto bih tocno htjela)
vazno mi je da je zdrava, sretna i zadovoljna, da ide rado u skolu (n emora trcat od veselja, al ne bih da se ujutro budi sa trbuhoboljom od testova, profesora, vrsnjaka),
da ima realan uvid sto zna i sto ne zna, da dobije fer feedback, u stilu, ovo si savladala, ovo trebas jos uciti, ponavljati, vjezbati, proucavati...a ne "za peticu se trebas vise potruditi", ili evo "ti pet za motivaciju/trud/staruslavu".
(jbg, meni se cini da je ovo vise odgovornost profesora nego roditelja - naravno da postoje stvari koje opazamo kod svog djeteta, i to neovisno o skoli, odnosno ove neke svakodneve vjestine, tipa kak brzo cita/pise, jel uredno nije, dal zna napamet zbrojiti dva broja, dal jos zbraja na prste, al jbg za propisano, a onda i ispredavano, skolsko gradivo koje treba usvojiti, u mom svemiru je nadlezan ucitelj/nastavnik)




da, na razlicitim "zivotnim" podrucjima postoje jakoooo velike individualne razlike klinaca, i to bazicno jest problem sa kojim se dijete kad krene u skolu susrece.
i da, ovo sto ne znaju jesto odgovornost roditelja (a ne djeteta) al mi je malo naivno ocekivati da ce roditelj tu odgovornost prek noci razviti (ak do sada nije), osim ako se direktno ne upucuje (kako i zasto) i rdoitelja i dijete, paraleno, od strane skole (eventualno, mozda i ukljuciti czss ako se vide ocite zanemarenosti)
i to jest "gradivo" koje roditelj mora savladavati sa djetetom, mimo skolskog radiva, ako uopce ima volje i kapaciteta
(i sorry, mislim da ja, summer i ostale koje pisemo da ne zelimo raditi sa djecom za skolu, ne spadamo u tu kategoriju, barem po ovome sto nam klinci vec sad znaju, tak da ce u skolu sigurno krenuti sa ovim nekim znanjima koja ti spominjes).


i da se vratimo na temu...ja za jako puno gradiva prvog razreda (iako zapravo nizih razreda opcenito) uopce ne vidim smisao u ocjenjivanju.
dijete ili zna ili ne zna citati.
zna zbrajati ili oduzimati.
zna nabrojati dane u tjednu ili ne zna.
zna djelove dana ili ne zna.
zna tablicu mnozenja ili ne zna.
nemojte me zajebavati da se to moze i treba ocjenjivati od 1-5.
ok, mozda to nije znao u veljaci, ali je savladao u svibnju, i savladao je, i znat ce za cijeli zivot.
sto ce mu ocjena iz toga

naravno da ga treba upucivati da to moze jos bolje,brze..... naravno da djetetu treba ukazati na propuste, pogreske koje radi, vidjeti zasto ih radi, kolko su ceste...dali zbog brzopletosti radi greske, da li je prespor, da li ne vidi greske, da li....ali sigurna sam da se njegov uradak, moze poboljsati, odnosno greske popraviti sa jasnom uputom sto treba savladati, koji je najbolji put da to savlada, i tko bi mu eventualno mogao pomoci.
a ne natjecanjem u razredu tko je odlikas a tko je vrlo dobar, odnosno motivirati ga "nizom ocjenom".
djeci kojoj fali bod dva do petice, mogu faliti iz totalno razlicitih razloga,a u jednoj univerzalnoj cetvrki se to izgubi, kao i ulozeni trud i rad prije toga. a nije nevazno, pogotovo ne kod prvasica.
nekako mi se cini da jako puno energije potrosimo na rasprave oko ocjena,a premalo na to sto su djetetove jake strane,a sto slabosti, i sto jos treba savladati. i koja je svrha nekog ucenja, za sto bi nam trebalo to znanje.
i realno, ima puno nastavnika koji daju jakoo dobar feedback uz ocjenu, ali isto tako ima puno onih koji daju samo ocjene.
i napredak mjere iskljucivo kroz brojke.
Sve potpisujem što si napisala.
Sasvim je dobra povratna informacija opisnom ocjenom, koja je uz brojčane i dalje obavezna, i usmeni osvrt na informacijama.
Ako dijete u ispitu iz PID napiše (zaokruži sličicu) da se u proljeće mogu odjenuti kratke hlače (a to je u tom ispitu netočno jer je autor ispita tako odlučio), i da ljudi u proljeće zalijevaju biljke (jer što je posijano neće niknuti ako se ne zalije), a odgovor je netočan jer je trebalo zaokružiti traktor (a ona je sličica bila "ljetna" jer ima manje vlage), pa dijete dobije četvorku, znači li to da nije savladalo gradivo za peticu koju očekuje?
I ako u HJ napiše da je Pale bio u dućanu s nožićima pa za to ne dobije bod jer dućan s nožićima ne postoji (a trebalo je napisati da je bio u voćarnici, pekarnici i slastičarnici) i da se Pale na kraju probudio (a trebalo je napisati da je sve samo sanjao) pa za to dobije četvorku iz lektire, znači li to da nije uspjelo?
Ne bih voljela da se itko zakvači za ova dva primjera, premda potpuno stvarna, samo bih htjela da se zagovornici ocjena u prvom razredu zapitaju kako se osjeća netko tko ima 7 godina i tko je savladao čitanje, pisanje, tko sve savladava iz ostalih predmeta kad se svaki njegov korak ukalupi u ocjenu koja mu govori da nije uspio, a sve ja napisao ili rekao prema zdravom razumu, iskustvu i znanju. Kako se osjeća kad tako pet-šest puta doživi malo slabiju ocjenu? Djeca su vrlo različita. Neko će dijete na pitanje "Što je bilo prije danas?", napisati "jučer", neko "nedjelja", neko "prošlost". Priznaje se samo "jučer", jer tako piše u udžbeniku, RB i u rješenjima. Možda je dijete glupo jer kaže da je prije danas bilo Tarin rođendan?

A ako još k tomu roditelj na informacijama vidi samo jednu ocjenu, s opširnom napomenom o važnosti ispita i ako drugih ocjena nema, što bi trebao misliti i poduzeti?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 21:17   #497
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Čekam da otkaz dobije npr. kozmetičarka koja kaže da ne može sama nego da klijentica mora otići po pomoć npr. dermatologu ili se njegovati i izvan kozmetičkog salona.
Usporedba ti je promašena, tvoja kozmetičarka bi da joj klijentica sve odradi kod kuće, a ona pokupi plaću za malo ili ništa posla. Ako su nastavnici sebi uzeli da će učiti djecu(navodno su za to jedini kompetentni,jer obični smrtnici nemaju pojma o školstvu), onda neka to rade, i neka ne zajebavaju.

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
osim sto radim u prosvjeti, slucajno imam i dvoje vlastite djece i nekako ne mislim da cu s njihovih navrsenih 7 godina zavrsiti svoj dio "posla" na nacin da ih u potpunosti "predam" uciteljici e kako bi ih iskljucivo ona odgajala i obrazovala.
Odgoj je na roditeljima, i do polaska u školu, veći dio toga može i mora biti obavljen, obrazovanje je na nastavnicima, roditelj ima i više nego dovoljno posla s odgojem i uzdržavanjem, a obrazovanje su neki i dobro plaćeni.

Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
potpisujem sve, treba djecu pratiti kroz školovanje, podupirati, pomagati ako je potrebno, biti potpora a ne očekivati da sve učitelji naprave jer to jednostavno nije moguće u rezredu sa 25-30 djece individualno se posvetiti pojedincu koliko je možda nekoj djeci potrebno i tu trebaju uskakati roditelji ...
Tu se slažemo, roditelj treba uskakati, ali ne raditi umjesto nastavnika.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 23:42   #498
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Neko će dijete na pitanje "Što je bilo prije danas?", napisati "jučer", neko "nedjelja", neko "prošlost". Priznaje se samo "jučer", jer tako piše u udžbeniku, RB i u rješenjima. Možda je dijete glupo jer kaže da je prije danas bilo Tarin rođendan?


Pitanja su retardirano postavljena, da.
Trebalo bi npr pitati kako zovemo dan koji je bio prije danas.
I ako je dijete to učilo i slušalo na satu, znat će da se od njega očekuje jučer.
I u tome je štos, a ne u tome što je apsolutan odgovor.

To se i meni događa u stranom jeziku.
Znamo da više glagolskih vremena može biti točan odgovor u nekom tekstu.
Ako tražim da se tekst stavi u točno određeno vrijeme, oni se bune jer im nisam priznala i ono što je točno.
A da si slušao, bila bi ti to pizdarija za riješiti.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 08:57   #499
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ti si svjesna da spadas u manjinu?


a sto se tice opisnog ocjenjivanja, ako me pamcenje ne vara, tih davnih divnih 80tih se zbog toga nije moglo pasti razred.
samo bi nam jos to trebalo pa da ni ovih troje koji godisnje padnu u cijeloj drzavi ne ponavljaju razred.

detaljni opisni feedback se moze dati i uz brojcanu ocjenu, zasto ne?

ali ukidanjem brojcanih ocjena, danas i ovdje, nastao bi kaos.
Dio članova moje obitelji, su bili dio te generacije kojima su ukinute brojčane ocjene do 5 razreda. I šta se dogodilo. Kad su došli u 5. razred, pa umjesto cvijetića i srdašca im je teta iz Engliša napucala 2 ili 1, bilo je više šokova, neg da su od 1. dobivali ocjene. Hoću reći, djeci je bilo koma.



Mi nismo nikakav Finska, živimo teško i ne možemo si svi priuštiti radni dan od 8 do 16 koji je idealan za obiteljski život. Ima ljudi u ovoj zemlji koji zbog smjenskog rada ne vide svoju djecu po 2, 3 dana. I šta sad. Ko ih šiša, sami su si izabrali. Nije baš tako.

I njima treba, bez puno filozofiranja, omogućiti jasan i jednostavan sustav koji prati rad njihove djece.

Evo mali primjer iz škole moje djece.

Ako nisam natuciljala trenutak kad učiteljica izlazi iz razreda nakon nastave(govorim o nižim razredima osnovne), kad ona dijeli sa roditeljima šta treba za SUTRA, donijeti, pripremiti, organizirati, speći, ja sam najebala.

Naime, smjenski rad meni onemogućuje da mogu odreagirati od danas u 11, 25 do sutra u 8, kad treba, pripremiti kutijice nekih proizvoda, role toalet papira, kupiti široki kist broj strać, truć i bog te pita kaj.

I sad sve ovisi kakvo dijete imaš.


Ak imaš zainteresirano, sve pet, samo dijete možda preuzima ulogu brige o sebi i stvari funkcioniraju.

Ak imaš zaigrano i pomalo nezainteresirano, nastaje jedan kaos, koji je nepotreban i ne vodi tome da moje dijete nauči, donese, pripremi se.

Još jednom ću reći, ovakve debilane, me uopće ne tangiraju u višim razredima osnovne škole, gdje dripca možeš ipak jače prišarafiti, međutim od 1-4 sam bila zbilja van sebe od takvih pizdarija.

Kakav je u školama sistem s internetom i stavljanjem osnovnih obavijesti na web. Ima, nema za to love, vremena, volje.

Mi smo jedva uspjeli, uz teške otpore, natjerati učiteljicu da nam stavlja na oglasnu ploču, tako da mogu i u 18 sati doći i pročitati što treba za sutra, prekosutra. I to je bolje, jer iako moram hodočastiti do ploče svaki dan, ajde ne moram više brisati s posla kao luđakinja.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 12:18   #500
tema su ocjene,pa se drzite teme.
o tome kada se profesori sjete u zadnji cas sto treba donjeti, kao i o odgoju djece, pisali smo, a mozete i opet na ovoj temi
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.