Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2010., 10:40   #61
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Muz ti mora uzeti poreznu karticu iz firme i ides na poreznu upravu. PA kaj vam nisu rekli da bebu prijavite?
normalno da je beba prijavita ali ja ne radim i ja nisam znala da mene može prijaviti kao uzdržavani član za poreznu olakšicu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:44   #62
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
normalno da je beba prijavita ali ja ne radim i ja nisam znala da mene može prijaviti kao uzdržavani član za poreznu olakšicu
Ne moras sad to napraviti, mozes kroz godisnju prijavu. Tako ces lovu dobiti odmah cijelu umjesto da svaki mejsec ima malo vecu placu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:48   #63
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ja ti ne mogu reci, niti bilo tko drugi. Ja sam odabrala za sebe, bogu hvala na situaciji koja mi je omogucila biti s mojim djetetom do 2,5 godina. Lara ne bi ostala doma npr. To je nesto sto sam moras odluciti.


A Lara, sto se tice uljenjivanja i uvjerenja da ne znas raditi, ne bih se slozila, bar ne u mom slucaju.
I kad sam radila svakih pol godine, godinu su dolazili novi projekti i novi poslovi. ZAkoni se mijenjaju sa svakim zasjedanjem sabora. TAko da meni nece biti nikakva razlika dosla ja nakon godinu ili tri, samo sto ce se umjesto 5 puta sve promijenili 10 puta.
A meni su ove sekunde i minute s njom neprocjenjive. Ne bi htjela da me se sad shvati da ja mame koje idu raditi optuzujem za nesto, to mi ni najmanja namjera nije.
Jednostavno, meni posao ne znaci apsolutno nista, radim ga da bi zivjela a ne zivim da bi radila, kako je lehaha nekidan lijepo formulirala.
Imam srecu da mi je posao ok i da ne idem s grcem raditi ali to je sve.
U jednoj sekundi njenog histericnog vristanja uzivam vise nego u cijelom dobrom danu na poslu.
Sto se vise priblizava njen rodjendan to mi je jasnije kakvu srecu imam da se sve tako poslozilo da ne moram ici raditi sada dok je ona jos tako mala.
gle, ti radiš u državnoj upravi. Ti razmišljaš drugačije i fala Bogu da možeš ostati doma sa djetetom.

jer nije ga lako ni naći, da radiš kod privatnika, sigurna sam da bi ovako razmišljala.. i isplakala se jer moraš sa godinu dana na posao.

Vjeruj da ostalim mamama koje se vraćaju nakon godine dana isto ti trenutci neprocjenjivi? Vjeruj da ja osbno nisam sretna što idem na posao. Ili smat koja se neki dan maltene rasprsnula od tuge kada je pisala na Starcima koliko joj je teško vratiti se na posao..

I ja bih voljela biti doma sa njom još cca 6 mjeseci.. (i možda dobijem produljenje jer smo na goljaku i idemo na vježbe ali to je druga tema)

Ali postoji nešto (barem u mom slučaju) što se zove:
- trebaju mi novci,
- situacija u zemlji sa poslom je katastrofalna,
- sretna sam da ga imam...
- nemam 22 godina pa da mogu čekati bolja vremena

što će mi neprocjenjivi trenutci ako nemam za kruh, ako nemam za struju, ratu kredita, i ako mi je stan na bubnju ili pod ovrhom...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:52   #64
lara, zato sam napomenula da ne zelim da me se krivo shvati.
Cak i cure koje mogu financijski ostati doma a ne ostaju vjerojatno puno vise vole svoj posao nego ja i karijera im nesto znaci. Meni ne znaci nista.
Nisam svojim postom implicirala da ja svoje dijete vise volim nego cure koje idu raditi, samo da posao volim manje.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:52   #65
Quote:
FRIKY kaže: Pogledaj post
htijela bi ja nazad na posao,jer sam ful zadovoljna sa svojim radnim mjestom,no situacija na trzistu je takva da stvara velike probleme u mojoj,kao i u svim drugim firmama i za sada nema posla za moju radnu poziciju....
problem je kome pustiti bebu,i da li cu naci pravu osobu da je cuva
za radno mjesto ne znaš dok ne pokušaš
ako ti se ostaje s djetetom to je onda druga priča... i naravno da to nije ništa loše, loše je ako ti sama ne znaš pravi razlog... npr. da nema mjesta u jaslicama, zar se liste upisane djece (koja kreću od 1.9.) ne objavljuju tek u 5 mj? ako ideš raditi onda ti se isplati nekoliko mjeseci platiti dadilju...

Quote:
FRIKY kaže: Pogledaj post
Summer...mislim da si sve rekla..i potpuno se slazem s tvojim razmisljanjem...
ja mislim friky da tebi treba prvo jasan cilj pa tek onda plan djelovanja
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:54   #66
Quote:
FRIKY kaže: Pogledaj post
Summer...mislim da si sve rekla..i potpuno se slazem s tvojim razmisljanjem...
je draga moja ali za razliku od tebe ona:
- radi u državnoj upravi,
- nju štiti kolektivni ugovor,
- sindikat čiji je pretpostavljam član i
- što u državnim upravama nema noge u guzicu ako si višak već se radi program zbrinjavanja viška zaposlenika i
- što ima dijete i što ima bodove koje ju štite od otkaza jer ulazi u drugi prag obzirom na bodove koje će dobiti kao majka sa maloljetnim djetetom.

Za razliku od tebe ona je zaštićena kao lički medvjed

I lijepo je što piše ali ako tko tu nije u situaciji kao ona to si ti - koja nemaš nažalost ništa
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:56   #67
Da radim u nekoj privatnoj firmi koja je pred zatvaranjem, radije bih čekala da mi daju otkaz pa da imam neka prava na birou što se tiče naknade, a može i preko CZSS onda tražiti jednokratnu novčanu pomoć i postoje velike šanse da ju dobije.
I ja sam doma skoro od početka trudnoće, dakle 1.5 g. ne radim, trenutno sam na starom g.o. i još malo idem raditi i iskreno mi je koma, isfurala sam se iz posla totalno, nemam radne navike, moram malo ponoviti zakonsku regulativu, ne znam opće šta se mjenjalo (osim ZOR-a)... ma u šoku sam.
Inače komplikacije sam iskoristila da riješim sve ispite na doktorskom.
Da mm ima neku turbo mrak plaću, brijem da bi ostala doma...

Lara, ja cijelo vrijeme brijala da radiš u pravosuđu...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 10:58   #68
ma jok Scarlet.... ne radim.. da bar radim.. razmišljala bih kao Sumer
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:04   #69
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
je draga moja ali za razliku od tebe ona:
- radi u državnoj upravi,
- nju štiti kolektivni ugovor,
- sindikat čiji je pretpostavljam član i
- što u državnim upravama nema noge u guzicu ako si višak već se radi program zbrinjavanja viška zaposlenika i
- što ima dijete i što ima bodove koje ju štite od otkaza jer ulazi u drugi prag obzirom na bodove koje će dobiti kao majka sa maloljetnim djetetom.

Za razliku od tebe ona je zaštićena kao lički medvjed

I lijepo je što piše ali ako tko tu nije u situaciji kao ona to si ti - koja nemaš nažalost ništa
Tako je. I imam mma s dobrom placom i mamu koja ce nam pomagati financijski jer ne bi mogli samo s njegovom placom radi kredita za stan.

Ali opet, ona gubi samo naknadu s burze. To je par mjeseci.
Ako ju poslodavac otpusti kao tehnoloski visak onda neko vrijeme (ne znam vise koje) ne moze uzeti ni nju ni bilo koga drugoga u radni odnos.
TRebao bi ju otpustiti s razlogom smanjenje objuma posla ili slicno, tako da moze dobivati naknadu i da ju moze ponovo uzeti za par mjeseci ako se situacija popravi.

E sad, to je ono sto sam ja rekla, ne moze nitko osim nje odluciti. Ako je i tako htjela ostati doma, ako ima financijsku mogucnost onda nema razloga da ne ostane.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:10   #70
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

E sad, to je ono sto sam ja rekla, ne moze nitko osim nje odluciti.
pa nema ona što odlučivati, koliko sam ja shvatila

ostaje doma i ovako i onako jer posla za nju poslodavac nema, samo je dilema bila oko tehničke izvedbe - otkaz ili neplaćeno
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:12   #71
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa nema ona što odlučivati, koliko sam ja shvatila

ostaje doma i ovako i onako jer posla za nju poslodavac nema, samo je dilema bila oko tehničke izvedbe - otkaz ili neplaćeno
A, ja sam skuzila da joj posao nije siguran ako se vrati, ono, da su u losoj situaciji pa da ce mozda biti otpustanja.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:19   #72
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
A, ja sam skuzila da joj posao nije siguran ako se vrati, ono, da su u losoj situaciji pa da ce mozda biti otpustanja.
pa da..šef joj je otvoreno rekao da nema posla za nju i da će joj morati dati otkaz kad se vrati s porodiljnog. pa je njoj/njemu palo na pamet da bi možda bilo bolje da uzme neplaćeno do 3. godine djeteta jer bi tako možda ostvarila neka prava koja kao nezaposlena ne bi imala - plaćeno mirovinsko ili sl.

pa smo joj mi objasnili da nema nikakvih prava ne bi imala, štoviše, da više prava ima kao nezaposlena (naknada s burze), a da i u jednom i u drugom slučaju nema prihoda, a mirovinsko mora sama plaćati ako želi da joj ide staž.
dakle, nema nikakvih prednosti u odnosu na otkaz.

onda je ona počela spominjati nedostatak mjesta u jaslicama...što nema veze s prije navedenim. i ako dobije otkaz i ako uzme neplaćeno ostaje doma s djetetom.
e, sad, u čemu je zapravo stvar, ja ne znam.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:43   #73
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
gle.. prije mog rodiljnog je postojalo ovo u zakonu o nezaposlenima (provjeri jer sam ja dugo na rodiljnom)

ajd ih ovako zezni...

ako imaš puno staža neprekinutog, onda imaš i pravo na dulju naknadu.. (logično).. izračunaj koliko (pitaj na HZZO) i pitaj da li postoji mogućnost da ti otvoriš obrt (npr. glačanja) obrtnica te košta cca 500 kuna a ako ćeš dobiti naknadu (jer imaš puno staža cca 10.000 kuna na dvije tri godine) onda reci da otvaraš obrt ( i otvori ga) uzmi te pare odjedamput i nakon cca dva mjeseca ga zatvori.

Ali tada nemaš pravo na burzu i na besplatan pokaz ali imaš pravo opet raditi ali si barem dobila sve pare odjedamput.

To je dobro za one koji znaju da će se opet brzo zaposliti...
Nisam bas razumjela sto si mislila s ovime. Mjesecna davanja u obrtu su minimalno 1800kn (zdravstveno, mirovinsko, ozljede na radu, komorski doprinos, pausalni porez ili porez na dobit + famozni harac), a mogu biti i visa, ovisno koja si kategorija obrta. Ne znam kako bi joj se to isplatilo i koje bi to novce mogla odjednom uzeti

Troskovi osnivanja dosizu i 1000 kn jer osim obrtnice tu ti je jos i izrada pecata, otvaranje racuna u banci, biljezi, formulari, tiskanice, upravne pristojbe i jos stosta
Govorim to jer sam obrtnik ciji je obrt u mirivanju dok sam na porodiljnom. Obzirom na situaciju i povecana davanja nisam sigurna koliko mi se isplati vracati na posao. Kalkuliram svaki dan, smisljam nove poslovne ideje, ali nekako uvijek pretegne na stranu da je trenutno bolje biti doma (ili po mogucnosti imati dr.dijete).
Nisam lijencina, prije porodiljnog sam radila i 12h dnevno, uredno podmirivala sve obveze drzavi, a sto sam dobila za to? Da mi ne isplacuju punu placu koju sam ja sebi isplacivala, vec neku njihovu osnovicu koja je naravno manja od te place.
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:56   #74
ovako:

to se isplati samo za one koji imaju puno staža jer je njihova naknada sa burze dulja vremenom..
Znači, ako će netko dobiti za 4 godine cca 30.000 kuna onda njemu se isplati otvoriti obrt makar i fiktivnio i dati i dadžbine državi jer će u konačnici dobiti novac. Da ga zatvori cca mjesec poslije opet je na dobitku (jed će dobiti cijeliiznos gotovine)

Moj znanac je to napravio prije 2 god (na moj i kolegicin nagovor).. trebao je dobiti cca 35.000 kuna. Otvorio je obrt (ma i obrtnica i pečat i zdravstveno i mirovisnko taj mjesec su ga iznjeli cca 3.000 kuna).
Ali je izgubio pravo na burzi. Njemu je to bilo svejdno jer ga je posao čekao za 3 mjeseca.

To se samo u tom slučaju isplati (tko ima puno jako puno staža i čeka ga poslije posao).... znači iskeširao je čiste love 30.000 kuna, našao posao za 3 mjeseca i nastavio raditi najnormalnije...

Treba samo provjeriti da li se je zakon u ovoj god i pol oko toga mijenjao..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:20   #75
ajde da i ja nesto kazem...

ja sam u zadnja dva mjeseca razradjivala razne opcije...od porodiljni 6 mjeseci pa na posao 1 godinu na 4 sata (dakle rodiljni rastegnem godinu dana-pola placa pola naknada)
pa regularan povratak na posao nakon godinu dana
pa uzimanje neplacenog nekih 9 mjeseci (brijem da necu dobit vrtic do 09.mj 2011 i moram nesto smislit)

za sada sam na zadnjoj opciji, sa time da:
-ne bi uplacivala mirovinsko, to mi je doslovce bacanje love u vjetar (tko ziv tko mrtav do penzije, a kako je sve krenulo, moja/tj svih nas koji danas imamo 30 i manje god ce biti manja od tih 500kn)
-prijava ko uzdrzavani clan
-malo fusa (sto zbog novca, sto zbog potrebe da radim i budem u korak sa poslom)
-ja sam javna sluzba, tak da sam "zasticena"


pokretacici teme, ja bi isla prije navarijantu neplacenog dopusta, trazila posao, nego se vratila na posao i cekala otkaz.
1. naknada sa burze je mala i kratka, a ti ces verojatno nesto potrosit i na tzetu cuvalicu
2. lakse je trazit posao dok nisi u stresu, nego kad moras

al to je moje misljenje
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:30   #76
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
gle, nakon ove rečenice neke će me forumašice razapeti ali ja mislim da čovjek nakon 3-4 godine nema više niti radnih navika, a ni volje kao prije za posao.
htio ne htio uljeniš se
Nemoj misliti da te razapinjem, ali da baš, uz troje djece doma, dva školarca, i trećom malom bebom, svakodnevnim razvoženjem djece na njihove vanškolske aktivnosti, vođenjem kućanstva, misliš da se čovjek može uljeniti.
Ja sam se eto vratila na posao nakon tri godine, radim, zadovoljna sam, nisam postala ništa više ni manje lijena, niti imam manje volje za posao.
Aida* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:44   #77
i ja ostajem kuči finciski nismo baš nešto ali stisnuti čemo se i izdržati , prvi put čujem za ovo! Morati ču se malo raspitati ...
__________________
M.2009 ....Stiže princeza 2015..
http://tickers.TickerFactory.com/ezt.../a6c2/preg.png
mazuljkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 13:22   #78
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ovako:

to se isplati samo za one koji imaju puno staža jer je njihova naknada sa burze dulja vremenom..
Znači, ako će netko dobiti za 4 godine cca 30.000 kuna onda njemu se isplati otvoriti obrt makar i fiktivnio i dati i dadžbine državi jer će u konačnici dobiti novac. Da ga zatvori cca mjesec poslije opet je na dobitku (jed će dobiti cijeliiznos gotovine)

Moj znanac je to napravio prije 2 god (na moj i kolegicin nagovor).. trebao je dobiti cca 35.000 kuna. Otvorio je obrt (ma i obrtnica i pečat i zdravstveno i mirovisnko taj mjesec su ga iznjeli cca 3.000 kuna).
Ali je izgubio pravo na burzi. Njemu je to bilo svejdno jer ga je posao čekao za 3 mjeseca.

To se samo u tom slučaju isplati (tko ima puno jako puno staža i čeka ga poslije posao).... znači iskeširao je čiste love 30.000 kuna, našao posao za 3 mjeseca i nastavio raditi najnormalnije...

Treba samo provjeriti da li se je zakon u ovoj god i pol oko toga mijenjao..
Atih 35tis.kn su sto, naknada s burze ili nesto trece? Kad obrtnik odjavljuje obrt, nema pravo na naknadu, to sam sto posto sigurna, pitala nedavno u svom podrucnom HZZ-u.
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 10:51   #79
Eto..... i to je gotovo


idem raditi 1.11. dobro, ne bas 1. ali 2.

I sad, jel zna netko sa sigurnosti koji cu ja prosjek dobivati kad krenem na bolovanje? Mala ima 2,5 godine i znam da trebam dobivati 100%, ali oce li to biti 100% od onog drzavnog minimalca ili od moje place prije nego sam otisla na neplaceno?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 12:24   #80
Ma da Summer, kud je prije prošlo...?! A di bude curica?
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.