Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2011., 12:21   #41
Drago mi je da postoji određen interes za ovu temu pa ću se evo potrudit da napišem nekoliko postova u kojima ću pokušat objasnit od početka do kraja kako funkcionira sirova prehrana, čime hranit, na što obratit pažnju, kako prebacit mačku na sirovo, i sve što bi trebalo znat da se ne napravi veća šteta nego korist. Objasnit ću i dva osnovna modela hranjenja sirovim, gdje nabavit sastojke i sve ostalo.
I samo da nešto kažem prije svega toga. Sirova prehrana nije nimalo komplicirana pogotovo kad se uđe u štos. Meni pripremanje hrane oduzme 2 do 3 sata svaka 2 tjedna a to uključuje i odlazak na plac. I košta me između 50 i 80 kuna po mački ovisno o vrsti mesa koju kupim. Dakle za 60 kuna i recimo 2 i pol sata vremena ja imam dva tjedna hrane za jednu mačku. Svaka druga subota. 3 sata. Jel to puno?

U sljedećem postu prva tema: Općenito o mačjoj prehrani
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 13:53   #42
U svakom slučaju sirova prehrana je bolja od ovog smeća koje se kupuje, to stoji. Kladim se da je bar 30% svake deklaracije notorna laž.
Također, svakako sam fan domaće pripreme hrane za mačke; kao što radim za pse. Davanje sirovog mesa mi je ipak malo komika; osobito "s placa" , pitaj boga što je u njemu gmizavo, larvasto, "jajasto"...? Ili počinjemo s pretpostavkom da su službe pošteno obavile sve pretrage te da su tragovi antibiotika koji se nalaze u mesu (a koji su termolabilni) neškodljivi? (lako moguće)?

Prije no što počneš, zanima me s kim pričamo, koje su ti reference i na čemu se temelje tvoje preporuke? (Izvori - knjige, članci i sl). Nemam pojma kako ću natjerati mačku da pojede brusnicu (imam ih brdo, uzgajam ih), no interesira me odakle ćeđ točno izvaditi omjere koje ćeš napisati i kako će to netko prilagoditi svom mucinatoru.

I da, hoće li thread završiti sa "a ako vam se ne da, kupite moj kittyBARF?"
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:03   #43
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Nemam pojma kako ću natjerati mačku da pojede brusnicu (imam ih brdo, uzgajam ih)
Mozes probati tako da uzmes mali komad mesa i napravis mali utor sa nozem tako da mozes unutra ugurati bobicu brusnice,ne u svaku nego svaku drugu (ovisno koliko smije pojest,to ja neznam koliko smije) da mu ne zgadis meso.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:09   #44
Eh, pa upitno je koliko smije... Također, može li sušena brusnica zamijeniti pravu? Gumaste su, ali nemaju tako intenzivan kiseli okus kada "puknu" kao sirove...
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:11   #45
Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Ok, priznajem, toliko životinja hranit sirovim je zahtjevno. Jer kad bi već mačkama davala pravilnu prehranu onda ne možeš zanemarit pse. Tako da ti neću pametovat jer vjerujem da bi trebala prvo nabravit škrinju, nabavljat poprilične količine mesa sve to pripremat jer ne možeš isto davat za pse i mačke. Zahtjevno i financijski i vremenski. Ali i za kupovnu hranu vjerovatno izdvajaš poprilične novce. Ali utrošeno vrijeme i novci bi ti se vjeruj isplatili. Pogotvo za ove mace koje su sklone debljanju. Pazi na njih na koji god način ih planiraš hranit jer one bi vrlo lako mogle razvit dijabetes. Sve češća bolest mačaka. Naravno, ko što i sama znaš, hrana je uzrok.
Jedna kuja mi je na BARF-u jer od svega drugog ima problema s analkama i kožom. Ova druga dva su prave male svežderske svinjice kojima ni cipela sa žnirancima ne bi uzrokovala nikakve gastrointestinalne smetnje.

TF - brusnica se može osušiti i samljeti pa umiješati u meso, tu ne vidim nikakav problem, kao niti u nekim omjerima do te mjere da se na apotekarsku vagu treba mjeriti. Samo gledajte što mačka pojede u prirodi. Naše šumske mačke se hrane miševima, rovcima, pticama i to je to. Kakvi vitaminski dodaci, kakvi omjeri? Meso, meso i opet meso.

A divlje velike mačke, kada zakolju antilopu prvo pojedu želudac i unutarnje organe - što znači da im treba i nešto malo "povrća", odnosno vlakana, trave i sl.
.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:17   #46
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Eh, pa upitno je koliko smije... Također, može li sušena brusnica zamijeniti pravu? Gumaste su, ali nemaju tako intenzivan kiseli okus kada "puknu" kao sirove...
za privikavanje se uvijek pocinje od 1
moze se uvijek to pitati veterinara,mislim da ce on najbolje znati koliko smije ali za preventivu je dosta malo,mislim da nema smisla mu davati npr.10 bobica na dan ako za sad nema problema.
Susene bi bile i bolje jer bas kao i sto pises nisu kisele.
Moze se i caj od brusnice davat na spricu,leeloo27 ima vise iskustva sa tim oko davanja cajeva na usta i koliko ml se moze dati.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:59   #47
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju sirova prehrana je bolja od ovog smeća koje se kupuje, to stoji. Kladim se da je bar 30% svake deklaracije notorna laž.
Također, svakako sam fan domaće pripreme hrane za mačke; kao što radim za pse. Davanje sirovog mesa mi je ipak malo komika; osobito "s placa" , pitaj boga što je u njemu gmizavo, larvasto, "jajasto"...? Ili počinjemo s pretpostavkom da su službe pošteno obavile sve pretrage te da su tragovi antibiotika koji se nalaze u mesu (a koji su termolabilni) neškodljivi? (lako moguće)?

Prije no što počneš, zanima me s kim pričamo, koje su ti reference i na čemu se temelje tvoje preporuke? (Izvori - knjige, članci i sl). Nemam pojma kako ću natjerati mačku da pojede brusnicu (imam ih brdo, uzgajam ih), no interesira me odakle ćeđ točno izvaditi omjere koje ćeš napisati i kako će to netko prilagoditi svom mucinatoru.

I da, hoće li thread završiti sa "a ako vam se ne da, kupite moj kittyBARF?"
Napisao sam koja je moja poanta. Prenijet svoja iskustva, napisat što ja znam a ljudi neka sami odluče što će dalje. Nigdje nisam napisao da se tako mora.

Nemam nikakve reference. Moje znanje ili za neke zabluda se temelji na hrpi pročitanih materijala i studija, podosta knjiga, iskustvu vlastitom i iskustvu drugih. Ovo što pišem nisam ja izmislio. Naučio sam od drugih. Pročitao sam dosta znanstvenog štiva na zadanu temu i sve me navelo na zaključak da je to logično. Zato se osjećam dovoljno samouvjereno da preporučim ljudima svoja iskustva. A na svakom ponaosob je da o tome razmisli, potraži ako želi znat više jer sve je dostupno. Internet je moćna stvar.

Dakle, ako ti misliš da je kuhanje prava stvar za mesoždera, ti kuhaj. Svako ovdje će na kraju postupit kako on misli da je najbolje za njegovu životinju. Ja mislim pak da je sirovo najkvalitetnija prehrana za pse i mačke usprkos činjenici koju ti navodiš a to je strah od antibiotika i parazita, bakterija i sl. i da je rizik po zdravlje puno manji od hranjenja tvorničkom hranom ili kuhanom koja ne ubija samo parazite. I spreman sam pisat i zašto tako mislim. Pa ti pročitaj. Ili nemoj.

I ne brini, neću ponudit svoj proizvod nikome jer ga nemam. Imam svoj posao i zanimanje koje nemaju nikakve veze s hranom ni životinjskom ni ljudskom.

Sve što napišem je otvoreno za raspravu. Samo molim da se upamti da su pas i mačka različite životinje. U mnogo pogleda pa i što se prehrane tiče. Ja se nisam previše zadubio u prehranu pasa jer nemam psa. I iz tog razloga čitam što ljudi pišu na temi o psima ali ne usudim se raspravljat jer nemam psa. Nemam nikakvog iskustva.

Zadnje uređivanje oscarzgb : 22.02.2011. at 15:08.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 15:53   #48
Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
A divlje velike mačke, kada zakolju antilopu prvo pojedu želudac i unutarnje organe - što znači da im treba i nešto malo "povrća", odnosno vlakana, trave i sl..
Vodeći stručnjak na svijetu za vukove, L.D.Mech, tip koji je napravio nebrojeno istraživanaj i napisao hrpu toga o vukovima je utvrdio da vukovi kad ubiju svoj pljen krenu sa unutarnjim organima i želucem ali ne jedu sadržaj želuca. Prvo ga rasparaju da sadržaj iscuri a tek onda pojedu. Toliko o mitovima da mesožderi jedu biljni materijal iz želudaca svoje hrane namjerno.
Naravno da kad mačka uhvati miša od njega niša ne ostane. Ali kad pogledaš koliki je miš, pa sad zamisliš njegov želudac, to je tako mala količina da nije vrijedna spomena. Manje od 2% svega u mišu je biljnog porijekla.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 15:57   #49
Ni ja nemam nikakvog iskustva. 0 iskustva. Do sad sam imala 15 mačaka i 4 psa, i imam 0 iskustva.
Naime, životinje koje imam (ili sam imala) nisu bile podvrgnute nikakvom znanstvenom istraživanju.

Molim da od "hrpa" navedeš bar 3 naslova. Ja ću čitati ili neću, ali daj bar neki kredibilitet na osnovu čega bi to trebali eksperimentirati sa svojim životinjama. To što kažeš stoji, o industrijskoj hrani, no stoji činjenica da su tisuće mačaka (i pasa) na toj industrijskoj prehrani zdravi, "čili" i žive 14+ godina.

Stoji i činjenica da su se pojavile alergije na hranu kojih nekada nije bilo.

O "divljim" i divljim mačkama ne bih raspravaljala. Mačke u prirodi jedu što jedu, kompletno je područje vrlo slabo istraženo ali zna se da je u to uključena trava, voće i sadržaj želuca plijena (dakle, žitarice, opet trava itd).
Naše mačke nisu u prirodi.

Također, mačke u prirodi ne jedu brisnice niti išta slično niti im treba jer nisu sterilizirane/kastrirane.

Problema trenutno nema(m) s mokraćom jer je mačak na hrani za kastrirane mačke. Ako ga skinem s te hrane, krv u mokraći se javlja za cca mjesec dana.
Dakle, experiment nije jeftin.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 17:07   #50
TurbulentFluid brusnice možeš samljeti i dati u mokroj hrani, al im ne treba davati prečesto niti puno jer se na taj način zakiseljava urin pa može doći do druge vrste kamenaca (struvitni nastaju u lužnatom okruženju a oksalatni u kieslom, oksalatni su puno gori jer se ne mogu otopiti sa hranom i moraju se operirati).



Treba uzeti u obzir i kod tog hranjenja sa sirovim mesom da mace u divljini pojedu i želudac od svoje lovine, tako da ipak nekakvog povrća im treba dodavati u hranu (ako ćemo već totalno glumiti prirodu).
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 19:11   #51
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Ni ja nemam nikakvog iskustva. 0 iskustva. Do sad sam imala 15 mačaka i 4 psa, i imam 0 iskustva.
Naime, životinje koje imam (ili sam imala) nisu bile podvrgnute nikakvom znanstvenom istraživanju.

Molim da od "hrpa" navedeš bar 3 naslova. Ja ću čitati ili neću, ali daj bar neki kredibilitet na osnovu čega bi to trebali eksperimentirati sa svojim životinjama. To što kažeš stoji, o industrijskoj hrani, no stoji činjenica da su tisuće mačaka (i pasa) na toj industrijskoj prehrani zdravi, "čili" i žive 14+ godina.

Stoji i činjenica da su se pojavile alergije na hranu kojih nekada nije bilo.

O "divljim" i divljim mačkama ne bih raspravaljala. Mačke u prirodi jedu što jedu, kompletno je područje vrlo slabo istraženo ali zna se da je u to uključena trava, voće i sadržaj želuca plijena (dakle, žitarice, opet trava itd).
Naše mačke nisu u prirodi.

Također, mačke u prirodi ne jedu brisnice niti išta slično niti im treba jer nisu sterilizirane/kastrirane.

Problema trenutno nema(m) s mokraćom jer je mačak na hrani za kastrirane mačke. Ako ga skinem s te hrane, krv u mokraći se javlja za cca mjesec dana.
Dakle, experiment nije jeftin.
Sama sebi skačeš u usta. Na vrhu piše da us mačke zdrave na industrijskoj hrani a na kraju napišeš da ako mački ne daješ hranu za kastrate u roku mjesec dana imaš krv u mokraći. To mi baš ne zvuči kao da ti je mačka zdrava. Samo da se kamuflira problem tom hranom a mačku prijeti ozbiljno oboljenje bubrega. To ja zovem skupim eksperimentom. Najskupljim.

Evo ti jedno istraživanje koje bi te moglo zanimat:
The influence of cooking and fat trimming on the actual nutrient intake from meat, N. Gerber, M.R.L. Scheeder and C. Wenk, Institute of Animal Science, Nutrition Biology, ETH Zurich, CH-8092 Zurich, Switzerland

Sumnjam da ćeš se potrudit al evo ti najbitnije. Kuhanjem se smanjuje sadržaj masti u mesu između 17.9 pa do 44.4% i time utječe na sadržaj raznih masnih kiselina. Smanjuje se koncentracija svih vitamina a najviše tiamina i to od 73 do 100%. Zaključak: kuhanje značajno utječe na hranjive tvari u mesu na različite načine i do različite mjere.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 08:27   #52
danas je sirovo meso dosta opasno i samo pisanje da bi trebalo hranit macke sirovim si svatko protumaci kako si tko zeli/moze po novcaniku pa bi trebalo pisati i imena proizvodjaca sirovih mesa koji su kontroliranog podrijetla isto kako se i pisu nazivi proizvojaca kvalitetne industrijske hrane.

Nije isto procitati -hranite sirovim- pa odes i kupis najeftinije meso samo zato jer si negdje procitao da je to najbolje za nase macke posto ste ga osvjestili da je macka mesojed.
Danas treba na sve gledati i nije dovoljno osvjescivati neka jedu sirovo te uzastopno treba biti na oprezu te ponavljati kojeg proizvodjaca moze sirovo a koje onda moze samo kuhano ako hocete i istrijebiti strah od sirovog a ne samo pisati koliko hranjivih sastojka ima u mesu.

Zadnje uređivanje space_xd : 23.02.2011. at 08:34.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 09:46   #53
Mene je isto bilo jako strah dati sirovo meso, moja mama je svojim mackama davala sirovo onak usput dok kuha i kad je dosla kod mene dofurala je meso koje je isti cas ponudila mojoj macki, digla mi se kosa na glavi i bilo mi je drago da i inace nije htjela meso a kamoli sirovo..

Onda sam prokuhavala meso, narezem i ostavim da kipi 2-3 minute..

Sad mi nije toliki problem dati sirovo..

Moram priznati da ja nikad ne kupujem na placu meso..

Piletina je uvijek Cekin ili Perutnina ptuj a ostalo meso Pik vrbovec, znam da vjerojatno ima antibiotika u tom mesu ali jednostavno im vjerujem da je meso ok, kontrolirano i bez opasnosti vise nego teti na placu..

Ponekad dobim sa sela i pravu piletinu, od familije ali uvijek obavezno zamrznem meso..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 10:01   #54
Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Na vrhu piše da us mačke zdrave na industrijskoj hrani a na kraju napišeš da ako mački ne daješ hranu za kastrate u roku mjesec dana imaš krv u mokraći. To mi baš ne zvuči kao da ti je mačka zdrava.
Pa naravno da nije zdrav. Kastriran je. Naime, nedostatak hormoina iz testisa nije "zdravo" stanje mačjeg organizma. Zbog toga industrijska hrana za kastrate čini mačke "zdravima" u tom neprirodnom stanju.

Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Evo ti jedno istraživanje koje bi te moglo zanimat:
The influence of cooking and fat trimming on the actual nutrient intake from meat, N. Gerber, M.R.L. Scheeder and C. Wenk, Institute of Animal Science, Nutrition Biology, ETH Zurich, CH-8092 Zurich, Switzerland
Od ovog mi je podne: "It is often not recognized that meat substantially contributes to the supply of several valuable or even essential nutrients." Odmah bih prestala čitati; to je kao da u članku o kvantnoj fizici netko napiše "često se zaboravlja da ima manjih čestica od atoma".
Članak je zanimljiv, ali irelevantan.

Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Sumnjam da ćeš se potrudit al evo ti najbitnije. Kuhanjem se smanjuje sadržaj masti u mesu između 17.9 pa do 44.4% i time utječe na sadržaj raznih masnih kiselina. Smanjuje se koncentracija svih vitamina a najviše tiamina i to od 73 do 100%. Zaključak: kuhanje značajno utječe na hranjive tvari u mesu na različite načine i do različite mjere.
Pogrešno: zaključak je "treba to još proučavati pa molimo da na odobrite sredstva za istraživanje u idućoj godini." (Isprike, radim na fakultetu, nisam si mogla pomoći )

Drago mi je da misliš da sam nepismeni debil pa mi treba objasniti na način da se prevede samo abstract. "Meat Science" je journal s impact factorom 1.9, nije baš blistavo ali za jedan takav tip journala nije ni jako loše. (to znači da se godišnje napravi 1.9 citata iz tog journala u znanstvenim člancima. Tj, 1.9 puta je netko pomislio da su ovi izdali nešto vrijedno.)

Problem članka u ovom kontekstu je što se radi o čistoj analizi sirovog i kuhanog mesa koja ništa ne znači. Zašto? Zato jer apsolutna količina neke tvari u nekoj supstanci (mesu) nije u korelaciji s mogućnošću apsorpcije tih istih tvari u probavnom sustavu.
I što to uopće znači? OK - skuhamo meso i ima manje masti (SUPER!!) i vitamina. Vitamine nadoknađujemo suplementima. Dakle - sve kul? Ili ne? Članak se time ne bavi.
Dakle, relevantan članak imao bi naslov "Mogućnost apsorpcije hranjivih tvari mesa u mačjem organizmu ovisno o stupnju termičke obrade mesa".

Na žalost, s mačkama je obavljeno vrlo malo istraživanja. O ljudima se zna puno više: pošto nam je probavni sustav prilagođen kuhanoj hrani, mi možemo pokupiti daleko više nutrijenata iz kuhane nego iz sirove hrane. Bez obzira na inicijalne dostupne količine mikro i makronutrijenata u samoj hrani.

Za mačke mogu odokativno pretpostaviti da im je probavni sustav ipak daleko više prilagođen sirovoj hrani. Imaš li neke članke direktno vezane za mačke?

Pitanja za razmišljanje:

1. Koje (ne)sirovo meso je pogodno za domaće mačke, a koje nije? U evolucijskom kontekstu, domaća mačka prilagođena je hranjenju mesom glodavaca i ptica, te ribama i insektima. Proteini u mesu glodavaca i ptica gotovo su jednaki onima u mesu visokih preživača i omnivora; no sadržaj i, još važnije, sastav masti i mikronutrijenata uopće nisu.

2. Koji su idealni omjeri makronutrijenata za mačke? (Naravno u kontekstu kućne pripreme hrane)

3. Obzirom na korištenje sirovog mesa, koliko je dnevno doziranje kojeg mesa?

Naime, poanta: ti si jako zaposlen "osvješćivanjem". Meni se osobno na tu riječ. Jasno je da bi bilo idealno karnivorne ljubimce hraniti sirovim mesom pod uslovom da je meso zdravo, nezaraženo i čisto, pa nismo kreteni da nas treba "osvijestiti" u tom smjeru.

Vlasnici pasa se uglavnom klone sirovog mesa iz straha da će pas postati "agresivan" ili da će mu se podići lovački instinkti. Iz istog razloga se psi kod kojih je to poželjno hrane sirovim mesom - i, iskustveno, čini se da stvar funkcionira.

Razlog zašto se koriste suhe industrijske hrane je sljedeći: na vreći piše "dajte životinji dnevno toliko grama i biti će sve OK", i najčešće bude sve OK. Dakle, prekini s floskulama i da vidimo: koliko čega treba davati mačkama da budu "čile" i zdrave na "tvom" modelu prehrane?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 10:53   #55
Ajde, drago mi je da si to onako znanstveno odbacila kao irelevantno. Galileo je na samrti rekao: „Ipak se kreće“ i pljuno u lice mainstreamu onog vremena. Tko je i danas. Sve što nije u skladu s mainstream-om (čitaj onima koji imaju pare) se osuđuje kao hereza. Čovjek je pametniji od miliona godina evolucije, zna on kopirat prirodu. Ovi u Hillsu, RC-u i ostalima su znanstvenici, koji znaju kako hranit mačke žitaricama. Lijepo ubaciš hrpu dodataka i to ti isto ko meso. Samo zdravije i sigurnije.
Al pretpostavljam da si sa veterine pa braniš one koji vas hrane. Razumijem to. Ne grizi ruku koja te hrani.
Ali da jedan veterinar izjavi da su psi agresivniji od sirove hrane, to mi je fascinantno. Jel to samo za pse ili su i mačke agresivene od sirove hrane?
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 11:10   #56
Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Ajde, drago mi je da si to onako znanstveno odbacila kao irelevantno.
Bože isuse jacky kriste, irelevantno je jer se ne odnosi na MAČKE, a ne zbog nekakvog epoursi hills muove.

Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Al pretpostavljam da si sa veterine pa braniš one koji vas hrane. Razumijem to. Ne grizi ruku koja te hrani.
Dušice, vidim da znaš engleski, pa te pitam: koja su prva 3 slova riječi "assumption" Allo allo? Strojarstvo calling, riteh division.

Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Ali da jedan veterinar izjavi da su psi agresivniji od sirove hrane, to mi je fascinantno.
I meni, tko je to izjavio?
Naime, poznata je činjenica da se lovački psi - krvoslijednici hrane krvlju kako bi im ista supstanca bila vrlo privlačna. Kao posljedica, na žalost, ti psi jako reagiraju na krv pa, ukoliko dođu do životinje koja krvari (makar i drugog psa), budu skloni ozlijeđivanju.

Naime, pun si sebe i 3 stranice trkeljaš i boriš se sa vjetrenjačama. Umjesto da mi odgovoriš, ti me napadaš na osobnoj razini. Reći da ja branim kompanije koje proizvode suhu hranu je u najmanj uruku glupo; pa tko bi radije plaćao 500 nego 50 kn za hranu? A i da jesam veterinar; rekla bih ljudima ono što govore moji veterinari za pse: "ma skuhajte vi njemu mesnu juhicu".

Ja te pokušavam isprovocirati da konačno kažeš i nešto korisno, a ti izvlačiš Galilea i informativan si otprilike kao neki new age , i gotovo jednako iritantan. Zašto te provociram? Zato jer moje mačke jedu minimum kupovne hrane, a ako mogu uz pripremu hrane odje*ati kuhanje onda ću ga rado odje*ati jer je daleko kompliciranije kuhati hranu nego ne kuhati hranu, zar ne?

Dakle, molim gospodine osvjestitelju, odgovori mi na sljedeće:

1. Koje meso je potrebno koristiti u prehrani mačaka, i u kojem stanju?
2. Kako procijenjuješ koje je meso "sigurno" i zdravo?
3. Što je još, osim mesa, potrebno koristiti u prehrani mačke , i u kojim omjerima sa sirovim mesom?
4. Što garantira da su odgovori na 1., 2. i 3. točni i smisleni, te da mi mačka neće oboljeti nakon 2 tjedna takve prehrane?

Evo, hvala.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 11:38   #57
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
koliko čega treba davati mačkama da budu "čile" i zdrave
jednog ekstra zdravog zivog vrapcica na dan pa drugi dan isto tako zivog zdravog miseka a moze i malog piceka zivoga jer ipak macke love svoj pljen onda bi to bilo to i oduzet sve igracke i imat nekoliko kvadrata po mogucnosti barem 15 kvadrata ogradjenog prostora gdje bi macka mogla lovit svoj pljen ,nisam namjerno sarkasticna ali tako bi trebalo biti posto su mesojedi i lovci a sirovo prolazi opet kojekave faze obrade i drze se u zamrzivacima sto mi nitko nemoze reci da je isto kao i svjeze zaklano meso.

jako bi se dalo puno toga napisati u vezi onoga kako se psi hrane sa mesom jer ima i tu povezanost sa mackama takodjer.
Opcenito puno ljudi se nezna nositi sa svojim ljubimcem kad ih puste da budu ono sto znaju da jesu sa onim da budu ono sto oni zele da budu (zvijer vs.maza),to se moze vidjeti bas na tom primjeru kroz igru kako mesojed koristi svoje zube, ako se neznas nositi sa takvom situacijom odmah taj kucni ljubimac nist ne valja ako ti zarije zube u tvoju ruku i ne preostaje ti drugo nego da se uspanicis i da vices na njega ili u gorem slucaju ga tresnes jer naravno tko bi sad jos i placao dresuru za svoju macku (di ju uopce ima tu kod nas) koja zivi samo na sirovoj hrani,ne kazem da je zagarntirano da ce napasti ali bome se nisu pokazali dobri rezultati kad pustite jednog lovca7mazu po noci u svoju spavacu sobu.

to su stvari koje izgledaju kud smo skrenuli sa teme ali su takodjer stvari koje treba gledati i takodjer uvrstiti u ono sto se sve treba obuhvatiti kod prehrane sa sirovim jer zivotinja je zivotinja i ima svoj instikt.
Sirova prehrana za sobom vuce i opsirnije spoznaje od samog toga da je za macku bolje sirovo i baratanje sa vrijednoscu svih potrebnih sastojka u samom mesu te gledanje na probavljivost nego treba gledati i na njezino ponasanje,eventualne zaraze sa sirovim,osvjescivanje se svodi na odabir najadekvatnijeg za pojedinca bez obzira na to da li ce pristati ili ne,glavno da je dovoljno info o dobrim i losim stranama,a ne za tebe kao pregovoraca (oscarzgb)jer onda si nista drugo nego marketing,nije nista zlonamjerno ali vidim da opet skaces odmah na one koji barataju istom dozom osvjescenosti kao i ti,bez problema bi se dalo pomoci, sto sad ako ima onih koji imaju strah od zaraze ima i onih koji nemaju,sve je to na vlastitu odgovornost i prehrana sa sirovim i prehrana sa industrijskom.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 11:47   #58
Quote:
oscarzgb kaže: Pogledaj post
Ovi u Hillsu, RC-u i ostalima su znanstvenici, koji znaju kako hranit mačke žitaricama. Lijepo ubaciš hrpu dodataka i to ti isto ko meso. Samo zdravije i sigurnije.
Al pretpostavljam da si sa veterine pa braniš one koji vas hrane. Razumijem to. Ne grizi ruku koja te hrani.
Ali da jedan veterinar izjavi da su psi agresivniji od sirove hrane, to mi je fascinantno. Jel to samo za pse ili su i mačke agresivene od sirove hrane?
sta si ti rodjen u americi? kolko je meni poznato amerima nista nije kvalitetno sto nije americko.
Dobro je to da je netko toliko bogat se okrenuo na istrazivanja i okretanja na razvoj ali to ga je i kostalo suhog zlata i naravno da ce blatiti sve oko sebe,mozda ce za par godina Rc kostati kao sad kitekat i dm hrana i biti na svim policama u trgovinama ali opet ce biti ljudi koji ce i to kupovati i biti ce zahvalniji na tome sto je netko izmislio grain free hranu iz razloga sto ce ju onda moci jesti sve macke
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 11:47   #59
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Bože isuse jacky kriste, irelevantno je jer se ne odnosi na MAČKE, a ne zbog nekakvog epoursi hills muove.:
Da, ne odnosi se na mačke. Odnosi se na meso i što se događa termičkom obradom mesa. A relevantno je jer ti kuhaš za svoje životinje.

Šteta što nisi veterinar. Bar bi mi neko mogao malo argumentirano nešto reć a ne trkeljat da psi postaju krvoločni od sirovog mesa i slušat veterinara koji kaže da skuhaš mesnu juhicu za životinju. Jel ti to i za mačku preporučio?

Inače, postoji tema barf za pse pa odi tam iznosi takve tupe teze o krvoločnosti pasa zbog konzumacije sirovog. baš me zanima kaj će ti tam reć ekipa koja hrani svoje pse sirovim mesom. Siguran sam da svi imaju krvoločne zvijeri i da moraju jako pazit da se doma ne poreže jer bi ga pas mogao zaklat.

Evo drž gaće, ide prvi post o sirovom. Da me tu ne provociraš išao bi i prije.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 12:21   #60
Osnove prehrane mačke

Prvi prahistorijski preci mace koja vam leži u krilu dok gledate tv vjerovatno su stari oko 30 miliona godina. Od tada do danas one su se razvile u vrhunske predatore rasprostranjene u skoro svim dijelovima zemlje od Sibira preko Himalaja, do Afrike, praktički u svakom kutu zemlje. Evolucija ih je konstruirala da budu lovci koji se snalaze gdje god se nađu pod jednim uvjetom. Da postoji lovina. Mačke su isključivi mesožderi. Od bengalskog tigra do mace u vašem krilu, porodica mačaka spada u isključive mesoždere. To znači da bi mogle preživjet treba im meso.
Sve na mački je konstruirano za lov. Svaki vlasnik mačke to jasno može vidjet od najranijih dana života mačke. Krzno, oblik tijela, gipkost, šape, oblik i konstrukcija čeljusti, njuh, vid, refleksi, ravnoteža, probavni trakt, sve, baš sve je konstruirano za lov na plijen i konzumaciju istog. U prirodi mačke jedu razne male glodavce, zečeve, ptice, kukce. Njihova prirodan hrana se sastoji od visoke količine proteina, umjerene količine masti i minimalne količine ugljikohidrata. Metabolizam mačke je stoga prilagođen za visoke količine proteina a nisku iskoristivost ugljikohidrata. Mačke imaju vrlo limitiranu sposobnost iskorištavanja proteina iz ugljikohidrata što je posljedica evolucijskog razvoja u isključive mesoždere.
Proteini i masti su osnovan izvor energije za mačku. Mačka treba 2 do 3 puta više proteina u svojoj prehrani od npr. psa. Visoki zahtjevi za proteinima da bi se mačka održala na životu automatski znači da mačka ima i visoke zahtjeve za esencijalnim amino kiselinama u svojoj prehrani. Najvažnije su taurin, arginin, metionin i cistin. Mačka nije u stanju sama sintetizirat ove aminokiseline i zato ih mora dobivat kroz hranu. Sve su sadržane u mesu. Mačke kojima je izvor proteina biljnog porijekla moraju se dodavat ove aminokiseline. Nedostatak dovodi do ozbiljnih poremećaja i smrti.
Specifičnost mačke kao isključivog mesoždera vidi se i po nepostojanju amilaze u slini. Amilaza je enzim koji razgrađuje škrob i glikogen. Znači služi za razgradnju ugljikohidrata. Također kod mačka je niska aktivnost amilaze u crijevima i gušterači. To ukratko znači da velike količine ugljikohidrata u prehrani smanjuju probavljivost proteina, smanjenje fekalnog ph zbog nepotpune fermentacije ugljikohidrata u tankom crijevu. Jetra mačke je također neprilagođena za visoke količine ugljikohidrata. Jetra mačke ima minimalne aktivnost glukokinaze i glikogena što znači da imaju limitiranu mogućnost brzog smanjenja hiperglikemije koja može nastati od prevelikog unosa glukoze. Jetra mačke ne sadrži ni fruktokinazu, enzim koji nužan za metabolizam jednostavnih šećera.
Masti su važan izvor energije ali i masnih kiselina. Kod mesoždera životinjska mast je izvor esencijalnih masnih kiselina a to su arahindonska, linolna i linoleanska kiselina. Većina životinja može pretvorit linolnu u arahindonsku kiselinu. Mačke ne mogu.
O vitaminima sam već nešto pisao i ranije pa copy paste. Od vitamina mačkama trebaju vitamini B. Oni su topivi u vodi i većinu mačka ne može pohranit pa stoga ima povećanu potrebu za tom grupom vitamina. Svi B vitamini iz te grupe se nalaze u životinjskom tkivu u visokim koncentracijama. Od ostalih važnih vitamina za mačku su vitamini A, D, E i K. Vitamin A se prirodno nalazi samo u životinjskom tkivu. Međutim u velikim dozama je otrovan. Ima ga najviše u jetri. Mačka nema potrebne enzime da pretvori betakaroten kojeg ima u biljkama u retinol (vitamin A). Znači prirodno jedino preko životinjskog tikiva može dobit vitamin A.Vitamin D također vrlo bitan kao i vitamin A. Nalazi se najviše u jetri i masnom tkivu životinja. Svoje potrebe mačka zadovoljava kroz prehranu mesom.
Vitamini E i K se nalaze u puno vrsta hrane i vrlo rijetko se javljaju nedostaci tih vitamina.
Voda je izuzetno važna za mačke. Dobar dio svojih potreba za vodom mačke u prirodi zadovoljavaju kroz svoju hranu koja je oko 75% voda. Zbog toga mačke imaju manje izražen osjećaj žeđi i dehidracije od pasa. Suha hrana ima maksimalno 10% vode u sebi. Mačke na suhoj hrani uzimaju upola manje vode od mačaka na mokroj hrani.
Probavni trakt mačke je vrlo kratak i vrlo kiseo i kao takav savršeno dizajniran za probavljanje mesa i kratko zadržavanje te tima omogućava da se kao mesožder vrlo lako nosi sa bakterijama. Mačji probavni trakt sve obradi za 12 sati dok recimo čovjeku treba 36 do 48 sati.
Evo to su neke osnovne informacije o mački kao obveznom mesožderu.

U sljedećem nastavku čitajte: Prednosti sirove prehrane i kako mačku prebacit na sirovo.
oscarzgb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.