Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2015., 15:36   #1
legalizacija objekta sa građevinskom dozvolom

Vlasnik sam kuće koja nije legalizirana ali ima građevinsku dozvolu još od 1989g.
Zboj nekih sporova pred sudom nisam bio ni u posjedu kuće pa nisam ni podnio zahtjev za legalizaciju. U katastru je bila na meni ali se čekao kraj sudskog spora da se vidi kome će pripasti.

Također na kući su neophodne manje prepravke za koje bi trebalo tražiti dozvolu i legalizirati.

Šta mi je činiti i koliko grešim u ove dvije varijante koje mi trenutno kolaju po glavi?

Vatijanta 1.

a) Dati arhitekti da napravi novi glavni projekat cijele kuće sa budućim izmjenama
Platiti masno cca 15-20eura /m2 , tj. oko 2500eura
b) Predati po novom za legalizaciju cijelu kuću i......platiti masno. cca 20eura/m2


Varijanta 2

a) zamoliti u općini da podnesem zahtjev za legalizaciju i da ga oni upišu na tuđi zahtjev.(Rekoše mi u jednoj agenciji da oni to tako rade ako hoće. Stvar dobre volje ) Legalizacija bi me izašla oko 300eura

b)angažovati arhitektu za projekt tih manjih prepravki a ne cijele kuće, pa samo za to tražiti građevinsku i legalizirati

Varijantom B bi ušparao oko 4000eura. Pitanje je do općine da li će mi upisati zahtjev na tuđi i da li arhitekte mogu raditi projekte samo za dio kuće?
Mislim da vrijedi pokušati ali me zanima od vas Šta u ovoj mojoj zamisli ne štima. MI laici ipak uvijek na početku mislimo da je sve jednostavno , a ono na kraju ispade 100 puta gore.
za kalendar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 16:41   #2
Varijanta 2, posjeti nadležni ured za prostorno uređenje.
Rade uredi svakako pa možda bude mogao ići zahtjev na tebe ili će morati na nekog drugog, ali ti plaćaš.

Trebaš naći nekog susjeda koji još nije riješio legalizaciju i prikopčat mu se.

Ako ured ne želi, piši žalbu ministarstvu.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 17:45   #3
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Varijanta 2, posjeti nadležni ured za prostorno uređenje.
Rade uredi svakako pa možda bude mogao ići zahtjev na tebe ili će morati na nekog drugog, ali ti plaćaš.

Trebaš naći nekog susjeda koji još nije riješio legalizaciju i prikopčat mu se.

Ako ured ne želi, piši žalbu ministarstvu.
To mi je drago čuti ali nikako da iskombiniram jednu stvar.
a to su dvije stvari.
Kuća je napravljena I ima dozvolu.
naknadno je napraljen bez bozvole jedan mali dio od par kvadrata a trebalo bi još jedan dio od par kvadrata?

1. Da li tražiti legalizaciju postojećeg stanja sa tim djelom bez gragevinske dozvole pa kad to dobijem, angažirati arhitektu I krenuti u procedure za dobijanje dozvole za gradnju tog dodatnog djela,


2. Da li legalizirati kuću kako je u građevinskoj dozvoli tj. bez djela koji se naknadno dogradio I bez djela koji se misli dograditi, pa onda angažirati arhitektu da napravi project djela kuće I ići dalje u procedure

3. U nadi da me netko neće prijaviti (a hoće), ozidati I tih novih par kvadrata I podnjeti zahtjev za legalizaciju cijele kuće. Ako legaliziram postojeće stanje, možda mi I ne treba arhitekta ?
za kalendar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 20:27   #4
1. Ovo je legalizacija. Pitanje je koliko ti se isplati uopće radit taj dodatni dio od par kvadrata jer će papirologija koštati podosta. Legalizira se postojeće, izvedeno stanje, koje se vidi na aviosnimci do 21.06.2011., a o tome dal se crta i legalni dio odlučuje arhitekt.

2. Ne možeš legalizirati kuću kako je u građevinskoj dozvoli jer se legalizira izvedeno stanje. Ako bi uklonio nelegalni dio onda ne trebaš legalizirati nego trebaš ishoditi uporabnu dozvolu (ako je kuća smještena na parcelu kako je trebala biti). Pitanje je kolika je ta nelegalna dogradnja, možda ti progledaju kroz prste kad bi išao na uporabnu? U ured i pitat...

3. Ovo je APP i ne mogu ništa za to komentirat u smislu da preporučam . Tu možeš proći i odlično (ako se ne može dokazati da tvoj novo dograđeni dio nije bio tu prije 06.2011) i može proći grozno (netko te prijavi pa imaš posla s ekipom iz građevinske inspekcije koji te tjeraju da ASAP radiš projekte).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 21:58   #5
Ako nisi podnio zahtjev za legalizaciju, nemaš što raditi u uredu, već nađi nekog od susjeda pa ako te hoće šlepati na svoj zahtjev, onda ideš. Inače ne, ured ti nije dužan tražiti po predmetima čovjeka koji bi možda htio da proširi svoj zahtjev na tebe.
Mislim da bi bilo bolje da se okreneš na novu građevinsku, kojom ćeš legalizirati postojeći nelegalni dio i dobiti dozvolu za novo stanje. Imaš samo jedan problem - završno izvješće za ovaj izvedeni dio, tu će biti kemijanja sa nadzornim i izvođačem.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 23:05   #6
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
1. Ovo je legalizacija. Pitanje je koliko ti se isplati uopće radit taj dodatni dio od par kvadrata jer će papirologija koštati podosta. Legalizira se postojeće, izvedeno stanje, koje se vidi na aviosnimci do 21.06.2011., a o tome dal se crta i legalni dio odlučuje arhitekt.

2. Ne možeš legalizirati kuću kako je u građevinskoj dozvoli jer se legalizira izvedeno stanje. Ako bi uklonio nelegalni dio onda ne trebaš legalizirati nego trebaš ishoditi uporabnu dozvolu (ako je kuća smještena na parcelu kako je trebala biti). Pitanje je kolika je ta nelegalna dogradnja, možda ti progledaju kroz prste kad bi išao na uporabnu? U ured i pitat...

3. Ovo je APP i ne mogu ništa za to komentirat u smislu da preporučam . Tu možeš proći i odlično (ako se ne može dokazati da tvoj novo dograđeni dio nije bio tu prije 06.2011) i može proći grozno (netko te prijavi pa imaš posla s ekipom iz građevinske inspekcije koji te tjeraju da ASAP radiš projekte).
Ovo boldano me interesira. Tatalni sam laik za ove stvari I pokušavam se iskobeljati iz ovog problema pa mi ne zamjerite na banalnim pitanjima.
Kuća je napravljena u skladu sa dozvolom I prije 20godina nelegalno su dograđene neke stepenice. obuhvataju 3m2 površine.
Pošto sam tu kuću dobio a da ne znam ništa o njoj, jedva sam našao građevinsku,da li bi onda trebao ići u općinu da vidim ima li uporabnu dozvolu, I ako ima, onda mi legalizacija ne treba?
I ako nema uporabnu dozvolu, onda mi je najbitnije da podnesem zahtjev, ma koliko nepotpun bio, I poslije ga dopunjavati sa potrebnim papirima.(projektom arhitekte za novi dio koji se treba dograditi,....)
za kalendar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 07:48   #7
Pitanje da li je uporabna izdana, ako i je, u "općini" ju ne budeš našao bez da znaš barem godinu kad je izdana.
Ako je dograđeno samo to stubište u odnosu na građevinsku, ne vidim čemu spominjanje legalizacije. Razgovaraj sa referentom u uredu da li je moguće izdavanje uporabne, ako imaš samo tih 3 kvadrata dogradnje. I što učiniti u tvom slučaju, posebno zato što imaš namjeru dograđivati.
Moguća je opcija rušenje tih 3 kvadrata dogradnje, uporabna na postojeću građevinsku i onda, ako se ne predomisliš, građevinska za dogradnju.
Druga opcija ti je građevinska za dogradnju, koja će obuhvatiti i to stubište, pa uporabna, odnosno dvije uporabne, jedna po staroj građevinskoj, a druga po novoj.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 14:18   #8
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Pitanje da li je uporabna izdana, ako i je, u "općini" ju ne budeš našao bez da znaš barem godinu kad je izdana.
Ako je dograđeno samo to stubište u odnosu na građevinsku, ne vidim čemu spominjanje legalizacije. Razgovaraj sa referentom u uredu da li je moguće izdavanje uporabne, ako imaš samo tih 3 kvadrata dogradnje. I što učiniti u tvom slučaju, posebno zato što imaš namjeru dograđivati.
Moguća je opcija rušenje tih 3 kvadrata dogradnje, uporabna na postojeću građevinsku i onda, ako se ne predomisliš, građevinska za dogradnju.
Druga opcija ti je građevinska za dogradnju, koja će obuhvatiti i to stubište, pa uporabna, odnosno dvije uporabne, jedna po staroj građevinskoj, a druga po novoj.
Druga opcija mi je primamljiva. Eto ispade da mi legalizacija možda nije ni potrebna.Vidiću krajem mjeseca u općini sve te opcije. Kažu da će u tom slučaju morati izaći mjeriti I sve ostalo. Pa nek mjere.

Sad mi još ostade jedna manja stvar.
Arhitekta kaže da ako ću tražiti građevinsku dozvolu za te stepenice koje su samostojeće I prislonjene uz kuću, da će on morati praviti projekat na novo čitave kuće, a ne samo tih stepenica I još jedne buduće sitne prepravke (probijanje spoljnog zida za vrata) ?!? I to 18eura po m2 kuće.
Da ga nije malo pretjerao sa obimom a I cijenom posla?
za kalendar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 09:09   #9
Pa nije on valjda jedini arhitekta kome se možeš obratiti. A o cijeni ne bi, pitanje koju vrstu zahvata pokriva dokumentacija i koji poslovi su uključeni u cijenu.
Ako imaš intervencija na kući (nosivi zid!), tad ih svakako treba prikazati, a sad da li treba baš cijelu kuću, ne znam.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 23:17   #10
Imam problem
Postoji rješenje u kojem su ucrtane dužina, širina i visina s tim da terasa koja nije dio stambenog prostora ne spada pod dimenzije koje pripadaju stambenom prostoru 3 m širine i duljine kuće. Imamo i podrum koji nije posebno odvojen u građevinskoj, kao ni bilo koja etaža jer u to doba zakon nije zahtijevao isto kao niti kompletan projekt kuće.

Sada postoji problem za dobivanje dozvole za priključke jer ispada da građevina koja nikad nije dograđivana niti namjerno bespravno građena ne odgovara građevinskoj dozvoli.

Da li postoji mogućnost legaliziranja samo terase bez da se plaća penalizacija na kompletnu kubikažu kuće koja je ogromna?
Da li se može kako to izbjeći jer mi smo tu kuću dobili?
Da li se hitna legalizacija više plaća i kolko je to brzo?
__________________
Will I die if I blush my cheeks with an eyeshadow brush?
nutrizone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 07:29   #11
Sve to ovisi od slučaja ovisno o čemu se radi i nemoguće je ovako davati recepte no načelno vezano uz plaćanje u legalizaciji se plaćaju tri stvari. Naknada odnosno kazna za zadržavanje zatim komunalni dopr. i vodni doprinos.
Legaliziraju se zgrade a ne samo dijelovi tako da se mora izmjeriti cijela zgrada a onda se odredi sa usporedbom sa dokumentacijom kojom se odobrava građenje koji dio je legalan i njegov volumen se odbija od onog za koji je potrebno platiti naknadu i u tom slucaju se radi o rekonstrukciji tj zgrada je izgrađena po dozvoli a dio u kojem je nadograđena je odstupljen. ukoliko se ne radi o rekonstrukciji kazna se plaća za cijeli volumen a doprinosi se umanjuju za volumen koji je odobren dokumentacijom za građenje. Znači doprinosi se svakako smanjuju a kazna samo ako se radi o rekonstrukciji o čemu odluku donosi uglavnom arhitekt i referent koji vodi predmet...
Hitna legalizacija? Dogovori se sa arhitektom. Vise nema toliko legalizacija pa ni cijene nisu kakve su bile ali za nerazumne rokove jedini je odgovor viša cijena. Ako je problem zaključak i rok koji piše to je načelno ker su po zakonu dužni dati rok. Nazovi referenta i objasni situaciju/pitaj

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.