Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 07:19   #1
Apsurdi hrvatske zbiljnosti

Na otvaranje teme ponukao me slijedeći članak:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...blica/5498627/

"Živković je, tvrdi, jučer došao u Policijsku upravu splitsko-dalmatinsku kako bi podigao probne tablice za vozilo koje je u vlasništvu njegove tvrtke. Iako je sa sobom imao original sudskog rješenja prema kojem tvrtku zastupa samostalno i neograničeno, službenici MUP-a su od njega tražili da sam sebi napiše punomoć, kako bi kao privatna osoba mogao u ime tvrtke podići probne tablice od vozila."

Kao što naša forumska kolegica kaže, Hr matrix.

Koliko puta ste se našli u situaciji da ne vjerujete onome što čujete, da mislite da se nalazite u nekom paralelnom svijetu, nekoj Orwellovoj 84.?

Koliko puta vam se desilo da morate raditi bizarne stvari da bi zadovoljili apetit monstruma koji se zove birokracija?

Da li je stvarno stvar samo i u zakonima koji su smiješni i nedorečeni, a koji istovremeno vrlo često služe samo da bi birokraciji dali posao, ili je puno odgovornosti i u samim činovnicima?

Evo, ja ću dati par svojih primjera:

Otplatio sam kredit za auto.
Da bi iz prometne dozvole osobnog vozila maknuo zabranu prodaje, banka mora dati izjavu koju potvrđuje javni bilježnik na osnovu koje FINA izdaje rješenje na osnovu koga MUP skida zabranu.
Sitnica koja košta 211 kn + 35 kn biljega i mjesec dana vremena.

Ili, kao mali poduzetnik sam sebi sam morao iznajmiti poslovni prostor (iako djelatnost obavljam isključivo u prostoru klijenta) i, naravno, plaćam porez na najam.

Kakva vi iskustva imate?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:03   #2
mnogi izvlače lovu iz firme kroz najam prostora.
naći će birokracija rješenje i za to.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:16   #3
Puno je apsurda u ovoj državi.

Evo jedno moje iskustvo:

Radio sam 3 mjeseca po 3 ugovora i normalno očekivao naknadu sa burze. Međutim gospoda kažu fali Vam jedan dan staža. Tj prvi mjesec sam bio prijavljen od 2. u mjesecu a ne od 1. jer je bila nedjelja i praznik. U izvatku o stažu pisalo je 8mj i 29 dana staža. Međutim danas kad je sve to prošlo za isto razdoblje piše 9 mj. staža.

E sad zamislite koliko je ljudi na godišnjoj razini oštećeno, koliko ljudi počinje raditi prvog u mjesecu da pada nedjelja ili praznik?

Naravno tu spaćku uglavnom rade privatnici dok državne institucije će prijaviti i taj prvi dan u mjesecu bez obzira što je neradni.

Cijela stvar bi se lagano izbjegla da je uvjet recimo 8 mj staža a ne 9 mj, ili da se pretvore mjeseci u dane - da se odredi da je uvjet 270 dana i tada ne bi bilo takvih apsurda.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:18   #4
Meni je još strašnije ovo http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-...ucnik/5499975/

Jednostavno mi je neshvatljivo da će FINA skinuti nekome pola milijuna kuna samo tako, na temelju papira i j... pečata. Glavno da su i FINA i javni bilježnik uzeli svoj postotak.

Pa koji normalan investitor će doći u Hrvatsku i otvoriti podružnicu?
sashenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:30   #5
Koliko je meni poznato u zemljama EU ne postoji ništa slično FINI, ako je to doista tako može se postaviti pitanje koliko je to uopće u skladu s EU propisima da bez suda ti netko ima pravo blokirati račun?

Da se razumijemo nikada nisam imao ovrhu niti sam imao i najmanji prekršaj, ali doista mi neke stvari nisu jasne...
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:35   #6
Quote:
sashenko kaže: Pogledaj post
Meni je još strašnije ovo http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-...ucnik/5499975/

Jednostavno mi je neshvatljivo da će FINA skinuti nekome pola milijuna kuna samo tako, na temelju papira i j... pečata. Glavno da su i FINA i javni bilježnik uzeli svoj postotak.

Pa koji normalan investitor će doći u Hrvatsku i otvoriti podružnicu?
Ajd, ovome bar imaju što uzeti. mada, gdje ima dima ima i vatre, zar ne?

Mene više muče stvari tipa ovrhe za račun iz 2001. za koji se ne može dokazati da li je plaćen ili ne... I to obično sjedaju na račun sirotinji koja živi od danas do sutra.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:37   #7
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Na otvaranje teme ponukao me slijedeći članak:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...blica/5498627/

"Živković je, tvrdi, jučer došao u Policijsku upravu splitsko-dalmatinsku kako bi podigao probne tablice za vozilo koje je u vlasništvu njegove tvrtke. Iako je sa sobom imao original sudskog rješenja prema kojem tvrtku zastupa samostalno i neograničeno, službenici MUP-a su od njega tražili da sam sebi napiše punomoć, kako bi kao privatna osoba mogao u ime tvrtke podići probne tablice od vozila."

Kao što naša forumska kolegica kaže, Hr matrix.

Koliko puta ste se našli u situaciji da ne vjerujete onome što čujete, da mislite da se nalazite u nekom paralelnom svijetu, nekoj Orwellovoj 84.?

Koliko puta vam se desilo da morate raditi bizarne stvari da bi zadovoljili apetit monstruma koji se zove birokracija?

Da li je stvarno stvar samo i u zakonima koji su smiješni i nedorečeni, a koji istovremeno vrlo često služe samo da bi birokraciji dali posao, ili je puno odgovornosti i u samim činovnicima?

Evo, ja ću dati par svojih primjera:

Otplatio sam kredit za auto.
Da bi iz prometne dozvole osobnog vozila maknuo zabranu prodaje, banka mora dati izjavu koju potvrđuje javni bilježnik na osnovu koje FINA izdaje rješenje na osnovu koga MUP skida zabranu.
Sitnica koja košta 211 kn + 35 kn biljega i mjesec dana vremena.

Ili, kao mali poduzetnik sam sebi sam morao iznajmiti poslovni prostor (iako djelatnost obavljam isključivo u prostoru klijenta) i, naravno, plaćam porez na najam.

Kakva vi iskustva imate?
Ovo nisu nikakvi apsurdi. Jer firma je vlasnik nečega i logično je da firma mora dati ovlaštenje. To što je dotični gospodin ujedno i direktor te firme nema nikakve veze. Samo što se konstantno sere samo da bi se sralo, a to što pojedinci niti ne znaju neke osnove ekonomije i ekonomskog rada pa im država kriva za sve.

Ako se za išta može i treba srati državi jest nepotrebna papirologija, odnosno prelazak na e-rješenja, tako da ovakova ovlaštenja onda možeš dobiti i preko neta. Pozdrav!
quadro33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 11:18   #8
Jebiga, ne kužim tvoju logiku.
100%-tni sam vlasnik firme.
Ovlaštena sam osoba u firmi.
Sa sobom imam izvod iz sudskog registra.
U ime firme kupio sam vozilo (i potpisao račun).
Imam sve dokumente od vozila, uključujući i potpisani račun.

Kakvu bi još punomoć trebao imati?

I, kakve to veze ima sa tvojom snishodljivom izjavom o (ne)poznavanju ekonomije?

EDIT: upravo takva birokratska sranja razlog su zašto vozilo nisam htio kupovati na firmu, već sam ga kupio na ime...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 11:48   #9
Quote:
quadro33 kaže: Pogledaj post
Ovo nisu nikakvi apsurdi. Jer firma je vlasnik nečega i logično je da firma mora dati ovlaštenje. To što je dotični gospodin ujedno i direktor te firme nema nikakve veze. Samo što se konstantno sere samo da bi se sralo, a to što pojedinci niti ne znaju neke osnove ekonomije i ekonomskog rada pa im država kriva za sve.

Ako se za išta može i treba srati državi jest nepotrebna papirologija, odnosno prelazak na e-rješenja, tako da ovakova ovlaštenja onda možeš dobiti i preko neta. Pozdrav!
Ajd ne kenjaj. To što iz perspektive udarača pečata čini logično, ne znači da stvarno i je logično. Na kraju krajeva, privatna osoba i vlasnik firme imaju isti OIB? Ako lupači pečata ne mogu smisliti pamentiji način da formaliziraju takvu situaciju od punomoći ne znači da se to ne može pametnije riješiti. Siguran sam da u Irskoj također direktori moraju pisati punomoć samome sebi.

To me podsjeća na situaciju kada se netko želi samozaposliti i otvoriti firmu za npr. programiranje. I onda ta firma mora iznajmiti prostor, što se svodi na to da ja iznajmljujem svoju sobu samom sebi od samog sebe.
sashenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 12:21   #10
Kao privatnik često imam situaciju da se na isti papir potpisujem na obje strane - kao zastupnik tvrtke i kao radnik ili kao zastupnik tvrtke i vlasnik objekta koji tvrtki iznajmljuje prostor ili naprimjer ako dajem pozajmicu tvrtki. Koliko puta sam se držao za glavu, smijao i govorio "ovo nije normalno, mene ovdje neko zaje...a". Često imam dojam da činovnik na nekom šalteru traži od mene i ono čega nema u propisima samo da bi sebe zaštitio, jer je svjestan koliko zakona postoji, a pošto ih ne poznaje sve postoji šansa da negdje maši. I onda to čini da bi zaštitio svoj posao i opravdao se pred šefom. Znam slučaj u kojem je čovjek predao zahtjev na jednom šalteru, a onda rješenje koje je dobio poštom nosio na šalter do ovog na kojem je zahtjev predao. Takve gluposti nitko ne može opravdati. Činjenica je da nas ovoliko zakona i propisa ne čini boljom državom, da smo otišli u jednu krajnost i da treba doći do reseta, ali to isto znači da će neki ukruh/uhljeb ostati bez fotelje, a fotelju treba brižno čuvati.
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:05   #11
Komentirala sam na ovom članku, ja sam kao obrtnik kad sam otvarala porodiljni morala sama sebi dati potvrdu da sam u radnom odnosu kod sebe. Imala sam kopije obrtnice, prosjeke plaća, sve potvrde iz porezne, ali eto nisam imala potvrdu da radim u sebe. Je da me to nije ništa koštalo, ali me koštalo vremena, jer sam se morala vratiti doma, ispisat potvrdu, pečatirat i Vratit.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:12   #12
Državna institucija poput školstva me traži 600Kn za povrat mojih papira,trenutno čekam neke papire već mjesec dana ali ovaj puta od privatnika. Zamjenica nekoga je napisala susjedov kućni broj pod vlasništvo druge osobe u gruntovnicu,kasnije ispravljeno. Na papirima trebaš popunjavati podatke koje se vide na osobnoj. Krađe na radnom mjestu,slobodno kretanje kriminalaca za koje svi znaju čime se bave. Krivo je gledati situaciju tipa uhljebi loši,privatnici dobri. Sreća u nesreći je ta što polako izumiremo a Hrvatska će postati privlačna strancima pa će se stanje (europskim) imgiracijama promijeniti.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:15   #13
Quote:
sashenko kaže: Pogledaj post
Ajd ne kenjaj. To što iz perspektive udarača pečata čini logično, ne znači da stvarno i je logično. Na kraju krajeva, privatna osoba i vlasnik firme imaju isti OIB? Ako lupači pečata ne mogu smisliti pamentiji način da formaliziraju takvu situaciju od punomoći ne znači da se to ne može pametnije riješiti. Siguran sam da u Irskoj također direktori moraju pisati punomoć samome sebi.

To me podsjeća na situaciju kada se netko želi samozaposliti i otvoriti firmu za npr. programiranje. I onda ta firma mora iznajmiti prostor, što se svodi na to da ja iznajmljujem svoju sobu samom sebi od samog sebe.
Ovdje si upravo pokazao svu svoju raskoš ne znanja. Ako otvoriš firmu, firma mora imati svoju adresu, zar ne? A u gruntu i katastru fino piše tko je vlasnik određenog stana/sobe u kojoj živiš, nije firma nego TI. Dakle, MORAŠ negdje prijaviti firmu. Kako vi to ne razumijete, meni nije jasno.

Nadalje, na post iza ovog, to nije moja logika, nego logika svijeta. I ja pizdim radi birokracije, ali mi je sasvim jasno i tazumljivo da FIRMA mora dati punomoć FIZIČKOJ OSOBI za uporabu. Ono radi čega ja pizdim jest da se radi svega toga mora potrošiti puno vremena, mjesto da se sve omogući preko neta.
quadro33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:29   #14
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Jebiga, ne kužim tvoju logiku.
100%-tni sam vlasnik firme.
Ovlaštena sam osoba u firmi.
Sa sobom imam izvod iz sudskog registra.
U ime firme kupio sam vozilo (i potpisao račun).
Imam sve dokumente od vozila, uključujući i potpisani račun.

Kakvu bi još punomoć trebao imati?

I, kakve to veze ima sa tvojom snishodljivom izjavom o (ne)poznavanju ekonomije?

EDIT: upravo takva birokratska sranja razlog su zašto vozilo nisam htio kupovati na firmu, već sam ga kupio na ime...
Logika je jasna. Auto je od pravne osobe i ta pravna osoba mora zadužit fizičku osobu da u njeno ime obavi registraciju.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:34   #15
Quote:
quadro33 kaže: Pogledaj post
Ovdje si upravo pokazao svu svoju raskoš ne znanja. Ako otvoriš firmu, firma mora imati svoju adresu, zar ne? A u gruntu i katastru fino piše tko je vlasnik određenog stana/sobe u kojoj živiš, nije firma nego TI. Dakle, MORAŠ negdje prijaviti firmu. Kako vi to ne razumijete, meni nije jasno.
Ako već firma mora imati adresu (što je u 21. stoljeću također upitno), da li to znači da mora iznajmiti poslovni prostor? Zašto ja svojoj firmi ne mogu ustupiti poslovni prostor? Naravno, ne mogu već moram samom sebi platiti najam (a time i porez državi, a možda i dio javnobilježničke naknade) i to ne npr. 10 kn nego minimalnu cijenu koju je odredila država. I tu se vidi poanta cijele priče, a to je novac.

Ta vaša kvazi logika služi samo kao opravdanje pravom cilju, a to je izbijanje novaca iz džepa bilo koga tko pokuša pokrenuti nekakav posao.
sashenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:35   #16
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Logika je jasna. Auto je od pravne osobe i ta pravna osoba mora zadužit fizičku osobu da u njeno ime obavi registraciju.
Ta logika je jasna samo udaračima pečata. Građani zaposleni u realnom sektoru ju ne shvaćaju, kao ni strani investitori koji firme radije otvaraju u Irskoj nego u Hrvatskoj. Shvatit će i oni jednog dana da ta logika ne štima - kad plaće u državnoj upravi počnu kasniti.
sashenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:53   #17
Quote:
sashenko kaže: Pogledaj post
Ako već firma mora imati adresu (što je u 21. stoljeću također upitno), da li to znači da mora iznajmiti poslovni prostor? Zašto ja svojoj firmi ne mogu ustupiti poslovni prostor? Naravno, ne mogu već moram samom sebi platiti najam (a time i porez državi, a možda i dio javnobilježničke naknade) i to ne npr. 10 kn nego minimalnu cijenu koju je odredila država. I tu se vidi poanta cijele priče, a to je novac.

Ta vaša kvazi logika služi samo kao opravdanje pravom cilju, a to je izbijanje novaca iz džepa bilo koga tko pokuša pokrenuti nekakav posao.
Apsolutno neistinito da moraš išta živo plaćati ili iznajmljivati. Jebat ga, neću te ja učiti poslu. Već 3 godine uredno poslujem od doma bez da sam ikome kune dao.

Inače, ako se ti žališ što moraš sam sebi platiti najam, idiot si. Opće je poznato da na taj način u biti plaćaš manje porezan nego kod plate. No otom potom. Ne znam samo tko je vas učio poslu.

Pozdrav, ne pada mi na pamet više trošiti vrijeme na ovakve rasprave.

A ovo o Irskoj, samo ću reći HA-HA. Tamo je gore preživljavanje nego ovdje kod nas.
quadro33 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.01.2017., 16:00   #18
Quote:
quadro33 kaže: Pogledaj post
Apsolutno neistinito da moraš išta živo plaćati ili iznajmljivati. Jebat ga, neću te ja učiti poslu. Već 3 godine uredno poslujem od doma bez da sam ikome kune dao.

Inače, ako se ti žališ što moraš sam sebi platiti najam, idiot si. Opće je poznato da na taj način u biti plaćaš manje porezan nego kod plate. No otom potom. Ne znam samo tko je vas učio poslu.

Pozdrav, ne pada mi na pamet više trošiti vrijeme na ovakve rasprave.

A ovo o Irskoj, samo ću reći HA-HA. Tamo je gore preživljavanje nego ovdje kod nas.
I ja firmu imam sa sjedištem doma i ne plaćam si najam
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:08   #19
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
I ja firmu imam sa sjedištem doma i ne plaćam si najam
OK, možda sam u krivu, očito ima neka fora na koju se to može izbjeći. Super, jedan problem manje, ostaje ih još 1000 i stalno se smišljaju novi, poput one gluposti sa likvidatorima.
sashenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:39   #20
Quote:
sashenko kaže: Pogledaj post
Ako već firma mora imati adresu (što je u 21. stoljeću također upitno), da li to znači da mora iznajmiti poslovni prostor? Zašto ja svojoj firmi ne mogu ustupiti poslovni prostor? Naravno, ne mogu već moram samom sebi platiti najam (a time i porez državi, a možda i dio javnobilježničke naknade) i to ne npr. 10 kn nego minimalnu cijenu koju je odredila država. I tu se vidi poanta cijele priče, a to je novac.

Ta vaša kvazi logika služi samo kao opravdanje pravom cilju, a to je izbijanje novaca iz džepa bilo koga tko pokuša pokrenuti nekakav posao.
Postoji i ona caka sa najmom poštanskog sandučića.
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.