Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2008., 14:26   #81
Voćke ne cvatu!

Posadila sam voćke(dvije jabuke, krušku,trešnju) prije šest godina i prve godine su cvjetale a poslije toga ništa.
Prošle jeseni su obrezane, napravila sam malč, gnjojila, i evo opet prođe i svibanj skoro a cvijeta nigdje.
Što da napravim?
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 16:22   #82
Quote:
Satelitić kaže: Pogledaj post
Posadila sam voćke(dvije jabuke, krušku,trešnju) prije šest godina i prve godine su cvjetale a poslije toga ništa.
Prošle jeseni su obrezane, napravila sam malč, gnjojila, i evo opet prođe i svibanj skoro a cvijeta nigdje.
Što da napravim?
uf uf, sta sad tu moze bit?
ajmo ovak... jel se pojvaljuju cvijetni pupovi uopce? suša i previse fertilizatora (narocito dusika, ako su drveca zasadjena na travnjaku ili sl. [trava, djetelina itd.])) mogu abortirati pupove. proljetni mrazovi isto tako mogu uzeti danak, al prije ce biti da ce cvat bude smanjen, a ne potpuno izostao (vrsta drveca koje si zasadila rijetko je ugrozena mrazom). vezano uz to, mozes pokusat prekrit sto vise drveta najlonom tijekom jakih hladnoca da zastitis pupove pa onda vidis dal je to imalo efekta.

druga stvar, kad si zasadjivala drvece ovisi u kakvom stanju je doslo. da li je bilo kakvih nedostataka tipa osteceno korjenje? a kad smo vec kod korijenja, vrlo je moguce da ono jednostavno nije razvijeno u toj mjeri da stablo moze trositi energiju na cvjetanje, npr. ako je zasadjeno preblizu drugog drveca, ako je zasadjeno uz kakvo grmlje itd. pretpostavljam, kad je cvjetalo prvi put, da si je drvo to jos moglo priustit...

bojim se da neces moci natjerati drvo da procvjeta, sacekaj dok samo bude spremno. u medjuvremenu, pokusaj saznat kakva ti je zemlja, narocito struktura i pH. gusta, teska, kompaktna zemlja moze onemoguciti razvoj korjenja, nepovoljan pH onemogucit ce apsorpciju minerala u korjen. nisam siguran sad napamet, al mislim da pH treba bit blago kisel, treba provjerit.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 11:27   #83
Imao sam i ja problem sa kruskom i prosle godine sam je malo zarezao nozem po kori drveta i ove godine je prorodila.
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:31   #84
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
uf uf, sta sad tu moze bit?
ajmo ovak... jel se pojvaljuju cvijetni pupovi uopce? suša i previse fertilizatora (narocito dusika, ako su drveca zasadjena na travnjaku ili sl. [trava, djetelina itd.])) mogu abortirati pupove. proljetni mrazovi isto tako mogu uzeti danak, al prije ce biti da ce cvat bude smanjen, a ne potpuno izostao (vrsta drveca koje si zasadila rijetko je ugrozena mrazom). vezano uz to, mozes pokusat prekrit sto vise drveta najlonom tijekom jakih hladnoca da zastitis pupove pa onda vidis dal je to imalo efekta.

druga stvar, kad si zasadjivala drvece ovisi u kakvom stanju je doslo. da li je bilo kakvih nedostataka tipa osteceno korjenje? a kad smo vec kod korijenja, vrlo je moguce da ono jednostavno nije razvijeno u toj mjeri da stablo moze trositi energiju na cvjetanje, npr. ako je zasadjeno preblizu drugog drveca, ako je zasadjeno uz kakvo grmlje itd. pretpostavljam, kad je cvjetalo prvi put, da si je drvo to jos moglo priustit...

bojim se da neces moci natjerati drvo da procvjeta, sacekaj dok samo bude spremno. u medjuvremenu, pokusaj saznat kakva ti je zemlja, narocito struktura i pH. gusta, teska, kompaktna zemlja moze onemoguciti razvoj korjenja, nepovoljan pH onemogucit ce apsorpciju minerala u korjen. nisam siguran sad napamet, al mislim da pH treba bit blago kisel, treba provjerit.
pa ovako...nisu se ni pojavili pupovi...samo listovi
mislim da je pri sadnji bilo sve kako treba a zasađene su na livadi i nema nikakvog grmlja okolo...
ovo sa zemljom bi moglo biti uzrok jer je zemlja iako plodna(korov raste ko lud) nekakva glinasta
ali ne mogu baš zemlju mijenjati
kako taj problem riješiti? možda nekim specijalnim gnojivom ili dodacima?
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:32   #85
Quote:
maksica6 kaže: Pogledaj post
Imao sam i ja problem sa kruskom i prosle godine sam je malo zarezao nozem po kori drveta i ove godine je prorodila.
malo si joj ogulio koru? kako? koliko?
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 14:16   #86
Quote:
Satelitić kaže: Pogledaj post
malo si joj ogulio koru? kako? koliko?
bolje da to ne radiš
možda si pogriješila u obrezivanju, to je najčešće ili formiranju krošnje
Rodne grane na kojima se pojavljuju cvjetni pupovi su paralelne sa zemljom, a ako su uspravne, potiče se rast mladica, a ne rodnost
Treba znati što se želi postići i tako formirati krošnju i obrezivanje
To za početnika izgleda komplicirano, ali ako se pazi na nekoliko pravila nije uopće komplicirano
Tško je reći ovako napamet gdje si pogriješila, morala bi naći nekog voćara da ti pogleda
Ali mogao bih se kladiti da je greška u formiranju i obrezivanju
Možeš li staviti sliku jedne voćke?
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 14:28   #87
to guljenje kore se zove rovašenje ili prstenovanje
treba znati što se želi postići jer se time zaustavljaju i usmjeruju sokovi koji hrane pupove
Ako režemo ispod pupa, stvaraju se cvjetni pupovi, lisni se pretvore u cvjetne, a ako prekinemo tok sokova iznad pupa, sokovi će navaliti u pup i istjerati će mladica na tom mjestu
iste efekte možemo postići i stezanjem žicom, samo se mora paziti da žica ne ostane predugo i ne uraste u drvo
Najjednostavnije je formirati rodne grane savijanjem grana
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 14:50   #88
Quote:
Satelitić kaže: Pogledaj post
ovo sa zemljom bi moglo biti uzrok jer je zemlja iako plodna(korov raste ko lud) nekakva glinasta
ali ne mogu baš zemlju mijenjati
kako taj problem riješiti? možda nekim specijalnim gnojivom ili dodacima?
kao sto go2sleep kaze, stavi fotku ili potrazi strucni savjet. osim toga, mogla bi pokusat sa gipsom (odlicna stvar). da ja sad ne pricam dugu pricu, evo jedan link sam nasao pa ako sto ne razumijes, ti pitaj.
http://www.gypsum.co.nz/pages/product/soil.php

trazi podnaslov:
Gypsum improves soil properties
ali mozes procitat sve, ima vrlo interestantih cinjenica
(izmedju ostalog: tla koja najbolje reagiraju na gips, jesu ona sa visokim udjelom gline; ako je to kod tebe slucaj)

eh, i da, nemoj ocekivat brze promjene

Quote:
Satelitić kaže: Pogledaj post
malo si joj ogulio koru? kako? koliko?
ne bih savjetovao radikalne postupke; ostetit ces floem, a to je jos stresa za biljku!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 15:44   #89
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post

eh, i da, nemoj ocekivat brze promjene
sada u lipnju i srpnju se formiraju pupovi za rod iduće godine i može se još uvijek savijanjem nešto postići
Samo i to je dvosjekli mač, nestručno više šteti nego koristi
Važno je postići da grana stoji pod kutem 45 stupnjeva prema stablu i zemlji i da nigdje nema luk, ako se napravi luk, na tom mjestu izbiju mladice i biljka troši sokove za proizvodnju granja, a ne cvjetnih pupova
pravilno savijanje postiže se tako da se uz granu priveže neka duga motka i savija cijela grana
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 17:33   #90
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
sada u lipnju i srpnju se formiraju pupovi za rod iduće godine i može se još uvijek savijanjem nešto postići
ja sam mislio na promjenu kvalitete tla:green:
a sto se tice pupova.. pa nek pokusa!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 18:35   #91
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
ja sam mislio na promjenu kvalitete tla:green:
a sto se tice pupova.. pa nek pokusa!
ovisi, kod nas je većina zemlje vapnenasta i nije joj potrebno vapno niti gips
Bilo bi šteta trošiti za gips, ako nije potrebno
Ako je negdje na vapnenačkom kršu, to bi bila i glupost
Bilo je pokusa kod nas za NDH s unosom vapna, ali nije pokazivalo tako spektakularne rezultate kao u Njemačkoj i odustalo se
Odnese se zemlja ili listovi na analizu i vidi se što je potrebno
Mislim da je cijena analize desetak eura
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 19:31   #92
da, sve je to ok, al ja ne govorim o nutrijentima, nego o konzistenciji tla, koliko je protocno. gips odnosno kalcijev sulfat skuplja manje cestice u jednu veliku, bukvalno govoreci, i tako omogucava da se korijenje lakse probija.
uvazena sa pocetka teme je govorila o kompaktnoj ilovaci, koliko sam shvatio
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 20:17   #93
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
uvazena sa pocetka teme je govorila o kompaktnoj ilovaci, koliko sam shvatio
U redu je, iako ne vjerujem da je uzrok u zemlji, nego u obrezivanju
Treba stvarno vidjeti drvo ili bar sliku
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 11:05   #94
Quote:
Satelitić kaže: Pogledaj post
Prošle jeseni su obrezane, napravila sam malč, gnjojila, i evo opet prođe i svibanj skoro a cvijeta nigdje.
da nisi previse gnojila? :green:
cime si gnojila?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 17:16   #95
fala

Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
sada u lipnju i srpnju se formiraju pupovi za rod iduće godine i može se još uvijek savijanjem nešto postići
Samo i to je dvosjekli mač, nestručno više šteti nego koristi
Važno je postići da grana stoji pod kutem 45 stupnjeva prema stablu i zemlji i da nigdje nema luk, ako se napravi luk, na tom mjestu izbiju mladice i biljka troši sokove za proizvodnju granja, a ne cvjetnih pupova
pravilno savijanje postiže se tako da se uz granu priveže neka duga motka i savija cijela grana
fala na savjetu
maslinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 15:08   #96
Quote:
maslinarka kaže: Pogledaj post
fala na savjetu
ma ima još metoda formiranja krošnje, treba ili otići u knjižnicu ili pronaći neku knjigu o voćarstvu
Dok se shvati kako voćka funkcionira, onda se mogu i neka svoja rješenja, vezanje žicom, vidio sam kod jednog da je na grane objesio pet boce pune vode
kut od 45 stupnjeva je optimalno, ali kod nekih oblika ima i drugačijih, ovisi što se želi dobiti
Ima i tehnike zelenog reza koje siigurno osiguravaju formiranje cvjetnih pupova, samo je to puno posla i radi se u kućnim vrtovima na nekoliko stabala
zove se loret-rez
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 23:03   #97
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
bolje da to ne radiš
možda si pogriješila u obrezivanju, to je najčešće ili formiranju krošnje
Rodne grane na kojima se pojavljuju cvjetni pupovi su paralelne sa zemljom, a ako su uspravne, potiče se rast mladica, a ne rodnost
Treba znati što se želi postići i tako formirati krošnju i obrezivanje
To za početnika izgleda komplicirano, ali ako se pazi na nekoliko pravila nije uopće komplicirano
Tško je reći ovako napamet gdje si pogriješila, morala bi naći nekog voćara da ti pogleda
Ali mogao bih se kladiti da je greška u formiranju i obrezivanju
Možeš li staviti sliku jedne voćke?
mislim da bi tu mogla biti greška(u obrezivanju)
na žalost ja se u to obrezivanje ne kužim
imam čak neku knjigu o tome ali i dalje ne kužim
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 23:05   #98
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
da nisi previse gnojila? :green:
cime si gnojila?
umjetnim gnjojivom za voćke
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 23:08   #99
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
sada u lipnju i srpnju se formiraju pupovi za rod iduće godine i može se još uvijek savijanjem nešto postići
Samo i to je dvosjekli mač, nestručno više šteti nego koristi
Važno je postići da grana stoji pod kutem 45 stupnjeva prema stablu i zemlji i da nigdje nema luk, ako se napravi luk, na tom mjestu izbiju mladice i biljka troši sokove za proizvodnju granja, a ne cvjetnih pupova
pravilno savijanje postiže se tako da se uz granu priveže neka duga motka i savija cijela grana
ovih dana stavljam slike
a možda imate slike pravilno savijenih ili obrezanih voćki za usporedbu?
Satelitić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 16:39   #100

ovo je stranica iz "suvremenog voćarstva" Ive Miljkovića znanje 1991
najbolje bi bilo u knjižnici naći nekoliko knjiga o voćarstvu, obično u svakoj knjizi ima barem dvadesetak strana o obrezivanju i formiranju raznih vrsti krošnje
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:19.