Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li da su Židovi izabrani Božji narod?
Da 32 28.32%
Ne 81 71.68%
Glasovatelji: 113. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2010., 14:00   #41
Quote:
J-C kaže: Pogledaj post
Prvo, i drugi su narodi prošli i kroz veće muke ali nemaju medije u svojim rukama da nabijaju svima na nos svoja stradanja.

A drugo, dali su oni i mnoge ljude koji su posijali i puno zla, izmislili komunizam itd.

I treće, kad su dali razapeti Sina Božjeg, Židovi su zauvijek izgubili vezu s Bogom.
Da naravno, židovi drže sve medije u rukama...zavera zavera...poštedi me tih gluposti.
Articles of Faith is offline  
Old 15.10.2010., 14:09   #42
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Nemaš pojma o čemu pričaš.
just because you say it it must make it true
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Old 15.10.2010., 14:33   #43
Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
ovako nastaju neki ratovi .. mi smo odabran narod .. ne mismo odabran narod .. ne mi smo odabran narod .. ajmo u rat pa ko pobijedi bog je na njegovoj strani .. idiotizam
Istina, po Starom zavjetu, Bog (Jahve) je odabrao Židove, dao im zemlju (Kanaan) i pravo da istrijebe i pokore trenutne stanovnike, što su oni (uz pomoć Boga, ponekad) i učinili.

To je recept za agresivni rat i genocid, posve sličan osvajanjima islamskih fanatika i suvremenom terorizmu. Kako čitamo:

Quote:
Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda. 15 Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje! 16 A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve. Tako dođe pomor na Jahvinu zajednicu. 17 Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! 18 A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se.
Brojevi, pogl. 32

Dakako, veliko je pitanje je li se to uopće dogodilo. Moguće da je to sve tek legenda napisana mnogo kasnije.

Jer iako je Jahve dao Židovima obećanu zemlju, oni stalno krše njegova pravila, klanjaju se drugim bogovima, grade oltare na brdima, klanjaju se svetom drveću...

Meni je uvijek bila očita velika kontradikcija u svemu tome. Po priči je Jahve stvarno bio djelotvoran i isporučio svoj dio. Zašto su onda ljudi bili nezadovoljni i stalno se okretali drugim bogovima? Svakako je ta povijest dosta izobličena.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Old 15.10.2010., 16:05   #44
Quote:
Istina, po Starom zavjetu, Bog (Jahve) je odabrao Židove,
Nije istina! odabrao je sinove Izraleove, one koji su imali ispravnu vjeru! Koji su bili pokorni Bogu! Kao sto je Abraham, kao sto je Ismail, Ishak, Jakoov... ali oni nisu bili zidovske vjere! To je floskula.
Quote:
Jer iako je Jahve dao Židovima obećanu zemlju, oni stalno krše njegova pravila, klanjaju se drugim bogovima, grade oltare na brdima, klanjaju se svetom drveću...
Zemlju je obceoa Abrahamovim potomcima, a ne zidovima!
Znakovito je kolikop je nsitina zavladala da se uzima kao neoboriva istina!

Evo, ja bih molio da se pokaze paus i broj iz kojeg crpis ovakve zakljucke, o odabranim zidovima, o progonstvu zidova o vjeri zidovskoj itd.
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 16:16   #45
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Vjerujete li da su Židovi izabran Božji narod?

Prošli su kroz strašne muke i progone u svojoj povijesti, nikoga nisu toliko gazlili kao njih, a opet su uspjeli sačuvati svoj identitet i kulturu. Iako ih ima malo dali su svijetu dosta sjajnih znanstvenika i velikih ljudi.
Nisu izabrani već samo posebni zbog okolnosti u kojima su živjeli.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 15.10.2010., 16:28   #46
Nema pomena o zidovima u Bibliji, osim genetskih Judinih nasljednika. O zidovskoj vjeri ima jos manje, bar isus o toj vjeri nije rekao ni rijeci!
O cemu dakle pricamo?
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 18:37   #47
Quote:
J-C kaže: Pogledaj post
Prvo, i drugi su narodi prošli i kroz veće muke ali nemaju medije u svojim rukama da nabijaju svima na nos svoja stradanja.

A drugo, dali su oni i mnoge ljude koji su posijali i puno zla, izmislili komunizam itd.

I treće, kad su dali razapeti Sina Božjeg, Židovi su zauvijek izgubili vezu s Bogom.
1) ma nemoj, a tko to npr.? Hrvati?

2.) primjetiti čestu uporabu veznika i...oni su onako usput, napravili i puno zla, izmislili komunizam itd. itd. mada je komunizam izmislio Marx koji je bio izjašnjeni Židov koliko i Lavoslav Ružička Čeh

3.) dobro, onda hoće li netko od vas forumskih diletanata konačno objasniti što znači ono 'vječan Savez' sa Židovima?
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 18:39   #48
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Nema pomena o zidovima u Bibliji, osim genetskih Judinih nasljednika. O zidovskoj vjeri ima jos manje, bar isus o toj vjeri nije rekao ni rijeci!
O cemu dakle pricamo?
uf, ovo je kao borba s dosadnim mušicama. po čemu zaključuješ da su samo Judini nasljednici, što je sa ostalim plemenima?
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 18:53   #49
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Istina, po Starom zavjetu, Bog (Jahve) je odabrao Židove, dao im zemlju (Kanaan) i pravo da istrijebe i pokore trenutne stanovnike, što su oni (uz pomoć Boga, ponekad) i učinili.

To je recept za agresivni rat i genocid, posve sličan osvajanjima islamskih fanatika i suvremenom terorizmu. Kako čitamo:



Brojevi, pogl. 32

Dakako, veliko je pitanje je li se to uopće dogodilo. Moguće da je to sve tek legenda napisana mnogo kasnije.

Jer iako je Jahve dao Židovima obećanu zemlju, oni stalno krše njegova pravila, klanjaju se drugim bogovima, grade oltare na brdima, klanjaju se svetom drveću...

Meni je uvijek bila očita velika kontradikcija u svemu tome. Po priči je Jahve stvarno bio djelotvoran i isporučio svoj dio. Zašto su onda ljudi bili nezadovoljni i stalno se okretali drugim bogovima? Svakako je ta povijest dosta izobličena.
To je propaganda "Bog nas je odabrao i dao nam za pravo da pobijemo sve druge narode kako bi uzeli njihove resurse "
Cijela Biblija je mješavina propagande i legendi isto je sa drugim "svetim" spisima.
mau123 is offline  
Old 15.10.2010., 19:14   #50
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Istina, po Starom zavjetu, Bog (Jahve) je odabrao Židove, dao im zemlju (Kanaan) i pravo da istrijebe i pokore trenutne stanovnike, što su oni (uz pomoć Boga, ponekad) i učinili.
Kad si vec pises knjigu, sto si ne bi dao povlasten polozaj...nego znaci to se ipak odnosi na Zidove a ne samo na zidove, znaci ako je primjerice moja baka odnosno moja mama Zidovka (nisu zidovke jer su ateisiti) onda sam i ja 'odabrana' ...bas krasno
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 15.10.2010., 20:00   #51
Biti "izabrani" ne znači biti povlašten, u smislu iznad drugih, "uber alles".

To u ovom kontekstu znači zadobiti milost u očima Božjim. A ta milost se (kako vidimo i iz Biblije i iz povijesti) lako može i izgubiti...

I u tom smislu govoreći, mislim da jesu.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Old 15.10.2010., 20:20   #52
Jakov/Jacob/Jacub , koji je bio muž od četiri supruge, od koga je imao 12 sinova i jednu kćer.

Ovo je alegorija koja se bavi astronomskim migracijama nebeskih tijela, kao što je vidljivo iz teksta 49. poglavlja Postanka i 33. poglavlje Ponovljenog zakona, gdje je blagoslov Jakova njegovim sinovima pokazato kako su identificirani s znakovima zodijaka, Šimun i Levi dijele znak Blizanaca, a ženski znak Djevice su dodijelili Jakovu jedinoj kćeri Dini. Četiri žene s kojima Jakov "začima" djecu su četiri faze Mjeseca i Jakov je Sunce itd
Da je Jakov personiicirano Sunce a žena mu Mjesec a djeca su zvjezde vidljivo je i iz slijedećega.


Quote:
9 Drugi put usni opet san i pripovjedi ga braći svojoj. Reče: "Gle, usnio sam opet san: Sunce, mjesec i jedanaest zvijezda poklanjali se meni."10 Kad je to pripovjedio ocu svojemu i braći svojoj, ukori ga otac njegov i reče mu: "Kakav je to san, što si ga imao? Zar da ja, mati tvoja i braća tvoja dođemo i da se pred tobom na tlo bacimo?"
POSTANAK 37






Josip Flavije nam govori da su Židovi nosili 12 znakova zodijaka na svojim zastavama, i utaborili se oko Tabernakule , koja je držala sedam razgranatih svijećnjaka koje predstavljaju Sunce i nebeska tijela koje se kreću unutar kruga i formira 12 znakova zodijaka.
Židovski se hramovi nalaze tako da četiri ugla istaknuto NE, SE, SW, NW, te strane izravno Sjever, Istok, Jug i Zapad, i kao i svi solarni hramove glavni ulaz je bio na Istoku, tako da se uzdignuto Sunce s Istoka prosvijetli svoj portal u hramu i navjesti svaki dan pobjede svjetla nad silama tame, to dovesti do uspona čovječanstva i poruku da je natjecanje svjetla i tame u materijalnome svjetu tako i u dušama čovjeka na zemlji.


Poslije koncepcija Jacuba/Jakova prerasta u ISIS RA EL ili trojedinu koncepciju
unutar jednoga ISRAEL.

Mislim da tko je ISIS i RA i EL ne treba baš posebno objašnjavati.
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Old 15.10.2010., 20:34   #53
Quote:
Lajos 55:uf, ovo je kao borba s dosadnim mušicama. po čemu zaključuješ da su samo Judini nasljednici, što je sa ostalim plemenima?
Po Bibliji! Kada je u pitanju religija valjda se Biblija moze uvazavati bar donekle?

Quote:
Josip Flavije nam govori da su Židovi nosili 1
kao sto sam rekao, a ovdje se dokazuje vrlo jasno, zidovi su pripadnici religije cije se ucenje bazira na Starom zavjetu, oni koji nisu prihvatili Evandjelje i Kur'an, to su zidovui, religija. Zidovi nisu narod izuzev potomaka Jude, Jakovljevog sina. Ali ti potomci su svakako i Izraleci. Dakle, u genetskom smislu Juda znaci i Izraelac, ali Izralelac je tek 1/12 mogucnosti da je to Juda (Zidov).
Na primjer Benjamin nije Juda! To je bar jasno!

Ja ovjde ne govorim s mrznjom kao sto su mi moderatori pokusali podvaliti dva puta pa me banali, ja govorim samo biblijske cinjenice. Pa ako se nekome ne svidjaju, neka se izjasni protiv Biblije, a ne protiv mene.
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 20:39   #54
Mislim da bi se zagovornici teze da Židovi jesu izabrani Božji narod trebali pozivati na nešto više od same Biblije i od tvrdnji da su Židovi u prošlosti mnogo patili (jer, patili su i drugi itekako mnogo, a i danas mnogi pate - neki baš zbog cionističke politike i sl. - zašto određene pogreške pojedinih Židova ne biste otvoreno priznali?!), da su jako pametni itd. Na postove mrskih im goja i ateista trebali bi se potruditi odgovoriti malo smislenije od ukalupljenih rečenica "Ti ne znaš o čemu govoriš", "Pričaš gluposti" ili "Ovo je religijska tema i s tobom ne možemo razgovarati na istoj razini. Čudi me da još nije pala ni jedna optužba za antisemitizam!

Kao što sinoć istaknuh, odgovor na pitanje treba tražiti u prvenstveno svjetovnom životu, uz sudjelovanje i onih koji ne štuju Bibliju, jer samo tako možemo ustanoviti tko su zapravo današnji Židovi.
__________________
Ako nisam sluš'o sve što postoji, onda nisam sluš'o ništa!
gunđalo is offline  
Old 15.10.2010., 20:45   #55
Quote:
harrybonnot kaže: Pogledaj post
Po Bibliji! Kada je u pitanju religija valjda se Biblija moze uvazavati bar donekle?


kao sto sam rekao, a ovdje se dokazuje vrlo jasno, zidovi su pripadnici religije cije se ucenje bazira na Starom zavjetu, oni koji nisu prihvatili Evandjelje i Kur'an, to su zidovui, religija. Zidovi nisu narod izuzev potomaka Jude, Jakovljevog sina. Ali ti potomci su svakako i Izraleci. Dakle, u genetskom smislu Juda znaci i Izraelac, ali Izralelac je tek 1/12 mogucnosti da je to Juda (Zidov).
Na primjer Benjamin nije Juda! To je bar jasno!

Ja ovjde ne govorim s mrznjom kao sto su mi moderatori pokusali podvaliti dva puta pa me banali, ja govorim samo biblijske cinjenice. Pa ako se nekome ne svidjaju, neka se izjasni protiv Biblije, a ne protiv mene.
Židovi su kasnije postali sinonim za Izrael, da, ali Izrael su svih 12 plemena
država je Izrael, narod Izraelci
Etiopski Židovi su npr. po predaji iz plemena Dan
Lajoš55 is offline  
Old 15.10.2010., 20:45   #56
Quote:
teze da Židovi jesu izabrani Božji narod trebali pozivati na nešto više od same Biblije i od tvrdnji da su Židovi u prošlosti mnogo patili (
zar izabrani narod pati? Mislis li da je Bog nepravedan pa mu odredjuej patnje? Ovo je nsto sasvim nelogicno, oprosti!
Zidovi su patili zbog nedjela koja su cinili, zbog pretjerane upotrebe sile, zbog izvrtanja pravice... sve to mozes citati u starom zavjetu, da ne bi neko rekao kako ja ikoga mrzim!
Bog je Pravedan!
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 20:48   #57
židovi su izabrani narod od boga s misijom koja je ispunjena - da se među njima židovima, narodu koji je u to vrijeme najrevnije vršio riječ božju, rodi sam bog - isus. i to će zauvijek ostati kao neoboriva činjenica. svako drugo razmišljanje o odabranosti kao misiji upravljanja svijetom, samo je puka laž koja dolazi iz oholosti pojedinaca.
diogeneš is offline  
Old 15.10.2010., 20:49   #58
Quote:
Židovi su kasnije postali sinonim za Izrael, da, ali Izrael su svih 12 plemena
država je Izrael, narod Izraelci
Etiopski Židovi su npr. po predaji iz plemena Dan
Sada ti moze pocinjati biti jasno kako je ova cijela zbrka oko definicije naroda i religija dovela do propadanja ne samo njih, nego i svijet uvukla u najteze krize identifikacije i morala!
Tvrim da je medju danasnjim zidovima najmanje genetskih Izraelaca!
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 20:51   #59
Quote:
diogenes:i to će zauvijek ostati kao neoboriva činjenica. svako drugo razmišljanje o odabranosti kao misiji upravljanja svijetom, samo je puka laž koja dolazi iz oholosti pojedinaca.
ukoliko bi sasvim odbacio Bibliju, mogao bi na ovaj nacin reci ne samo ovo, nego jos mnogo sto-sta.
Ukoliko mislis da kazujes iz Biblije, molim odgovarajuce stavke koji potvrdjuju tvoju "istinu". Izvoli.
harrybonnot is offline  
Old 15.10.2010., 20:54   #60
Quote:
diogeneš kaže: Pogledaj post
židovi su izabrani narod od boga s misijom koja je ispunjena - da se među njima židovima, narodu koji je u to vrijeme najrevnije vršio riječ božju, rodi sam bog - isus. i to će zauvijek ostati kao neoboriva činjenica. svako drugo razmišljanje o odabranosti kao misiji upravljanja svijetom, samo je puka laž koja dolazi iz oholosti pojedinaca.
Da, ali nitko nije ni spominjao da imaju misiju "upravljati svijetom". To su gluposti.

Ovaj prvi dio posta ti je OK i slažem se.
Articles of Faith is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.