Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Prosječna tražena cijena m2 stana u Zagrebu u siječnju 2011. biti će
više od 1.800 EUR 11 8.15%
1.600 - 1.800 EUR 24 17.78%
1.400 - 1.600 EUR 22 16.30%
1.200 - 1.400 EUR 29 21.48%
manje od 1.200 EUR 49 36.30%
Glasovatelji: 135. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2010., 11:35   #1
Realna cijena kvadrata u RH je 600 eura

http://www.tportal.hr/biznis/novaciu...-600-eura.html

Quote:
Bla, bla, bla. Truć, truć, truć.
...
Po Petrovu, cijena kvadrata stana u RH trebala bi biti otprilike 600 eura.
Jebem ti novinarstvo. Pazi naslov. U rangu "jebala sam se na trgu bana jelačića".

Pa jel' ti novinari imaju nekog urednika koji pregleda to smeće prije nego što ga objave? Gdje je granica? Hoće li još malo sve novine postati "national enquirer" i objavljivati gdje su danas vidjeli elvisa?

Katastrofa.

PS: sorry. Modovi, ovo je prije za neki drugi pdf... Jel ima novinarstvo?
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:15   #2
A što je tebe to toliko iznerviralo?
Da je napisano 60€/m2 još bih i razumjela, no ovako?

Po prvi put od kad se je počeo napuhivati balon nekretninski, a u čemu su svesrdno pomagali upravo i ovi svi naši tiskovni mediji, svi se suočavamo sa stvarnošću, a ona je da nište ne može neograničeno rasti, niti dionice, niti nekretnine.

Polako ljudima u nas počinje bivati jasnije da nije normalno da je kvadrat stana nekoliko puta veći od prosječne plaće i to od Vukojebine Donje, do zagrebačke "metropole".
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:27   #3
Svakako ce doci i vec dolazi do drugacijeg vrednovanja nekretnina s obzirom na makro i mikro lokaciju, kvalitetu i ostale faktore vezane uz istu.
Ali na 600 EUR cu se slatko nasmijati, iako bi mi upala sjekira u med ta do toga dodje



Formula g. Petrova je slicna kao i formule zagrizenuh igraca lota i ruleta. Oni ce vam sigurno potvrditi da imaju formule koje zagarantirano dobivaju...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:32   #4
Vidiš, meni ne treba nikakva formula za shvatiti koja je realna cijena u smislu da će se neki proizvod kupovati u slučaju nekretnina u nas.
Ako je prosječna plaća oko 700€, ne znam po kojoj to logici može cijena kvadrata biti i tri puta veća, a da je to prihvatljivo?

Odnosno, koliko dugo to može nama biti "prihvatljivo"?

Ne trebate biti ekonomski genijalci za shvatiti da je za trgovinu bitna i jedino mjerodavna cijena, koja mora naći svoje kupce. Ako roba široke potrošnje košta previše, tko će to kupovati? Odnosno, za koje to novce?

Nas doslovce sve ždere taj naš mentalitet da se živi od prodaje malog obujma, a po abnormalno visokim cijenama. I to za skoro pa sve: hranu, vino, maslinovo ulje, aute, nekretnine, vikse, turističke aranžmane. To je nama "naša borba dala" od 1945. godine. A kaj je najbolje, obični ljudi su to sve pušili, no možda sad polako dođe od dupeta do glave, da to baš i nije dobro i da to na duge staze ne može trajati. Nije sramota proizvoditi i kupovati jeftino, ako se ima veliki obujam i sigurno tržište.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 14:16   #5
Ako napisete koliko mislite da bi trebala biti cijena m2, napisite ukratko i zasto. Hvala.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 14:28   #6
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Ako je prosječna plaća oko 700€, ne znam po kojoj to logici može cijena kvadrata biti i tri puta veća, a da je to prihvatljivo?
Paaa, možda zato što taj kvadrat u proizvodnji košta najmanje 1.000 do 1.200 bez zemljišta. Materijal košta koliko košta (obzirom da ga uvozimo ne kontroliramo cijenu), financiranje je koliko-toliko normalna cifra (ne puno veća nego na zapadu) te nam ostaje cijena radne snage.

Možda da se şmanje plaće radnicima? Ili projektantima?

Ovih 600 EUR je toliko glupa izjava, da ja uopće ovdje nisam krenuo sa namjerom da ju stavljam pod znak pitanja. Ona samo pokazuje koliko su novinari gladni bombastičnih naslova, kakva god bila priča iza toga.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 15:25   #7
Tesko ce cijena novogradnje ispod troskova gradjenja. Eventualno ako bude neki ekonomski kolaps pa se likvidiraju zalihe ali to nemoze trajati - nitko nece ni zapocinjat gradnju. Isto tako, sve ovisi o lokaciji. Pristojna kuca npr. na Baniji i sada kosta jako malo.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 15:48   #8
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Tesko ce cijena novogradnje ispod troskova gradjenja.
U tome i je poanta. Ljudima se daje lažna nada da će stanovi koštati ispod 1000 EUR, što jednostavno nije realno. Ako i bude takvih stanova, to su najlošiji stanovi koje nitko neće niti pogledati.

Novinar na taj način radi dvostruku štetu. Zaustavlja prodaju stanova te potencijalno tjera firmu u stečaj - radnike na burzu.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 16:02   #9
Srecom pa su zakoni trzista iznad zakona novinarstva. Privremeno takvi natpisi mogu imati neki ucinak, ali ponuda novogradnje ce padati i drzat ce cijenu. Nakon nekog vremena oni koji odgadjaju kupnju u uvjerenju da ce cijena pasti, promjenit ce misljenje. Sa druge strane bombardiranja sa suprotne strane uvijek ce biti vise.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 17:40   #10
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
ali ponuda novogradnje ce padati i drzat ce cijenu. Nakon nekog vremena oni koji odgadjaju kupnju u uvjerenju da ce cijena pasti, promjenit ce misljenje.
OK, drzim te za rijec pa bumo vidli kroz neko vrijeme.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 18:03   #11
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Vidiš, meni ne treba nikakva formula za shvatiti koja je realna cijena u smislu da će se neki proizvod kupovati u slučaju nekretnina u nas.
Ako je prosječna plaća oko 700€, ne znam po kojoj to logici može cijena kvadrata biti i tri puta veća, a da je to prihvatljivo?

Odnosno, koliko dugo to može nama biti "prihvatljivo"?

Ne trebate biti ekonomski genijalci za shvatiti da je za trgovinu bitna i jedino mjerodavna cijena, koja mora naći svoje kupce. Ako roba široke potrošnje košta previše, tko će to kupovati? Odnosno, za koje to novce?

Nas doslovce sve ždere taj naš mentalitet da se živi od prodaje malog obujma, a po abnormalno visokim cijenama. I to za skoro pa sve: hranu, vino, maslinovo ulje, aute, nekretnine, vikse, turističke aranžmane. To je nama "naša borba dala" od 1945. godine. A kaj je najbolje, obični ljudi su to sve pušili, no možda sad polako dođe od dupeta do glave, da to baš i nije dobro i da to na duge staze ne može trajati. Nije sramota proizvoditi i kupovati jeftino, ako se ima veliki obujam i sigurno tržište.
Zato sto stan nije nesto sto kupujes racionalno, nego nesto sto ti je nuzno potrebno (barem je takav trend, prije 50 godina su zivjele 3 generacije u 30 kvadrata i cudom su svi prezivjeli). Sto znaci da to nije npr novi TV koji ces kupit ako kosta 6,000 kn a nebi ga kupio ako kosta 12,000. Vec ces se maksimalno istegnut kako bi imao nesto sto se danas smatra normalnim. Pa tako imamo situacije da obitelj zaradjuje 10,000 kn (dvije prosjecne place) a otplacuje 5,000 kn kredita za stan od 60ak kvadrata. Otud i visoke cijene. A cijene od 700 eura su ipak nerealne, isto kao i one od 2500 eura za neke cudne lokacije u ZG. Ono sto je potrebno je da se cijene neatraktivnih lokacija spuste, jer je dosad zbog manjka stanova bila vrlo mala razlika izmedju centra ZG i npr lanista, novog zagreba ili jaruna.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 18:06   #12
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Odnosno, koliko dugo to može nama biti "prihvatljivo"?
Kaj to znači prihvatljivo?

Cijene nekretnina kod nas nije odredila država niti neko drugo tijelo već tržište. Kupci su malo po malo došli do toga da im je prihvatljivo plaćati po 2 i više tisuće eura za kvadrat stana.

Pogledaj malo temu "Novogradnja" na pdfu "Stanovanje", pa ćeš vidjeti da mnogi to i sada smatraju OK cijenom.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 19:58   #13
-A-
Ako za 1-godišnju zaradu jedno 2-člano domačinstvo može kupiti stan od 65 m2,
taj stan ili nekretnina je podcjenjena !

-B-
Ako za 2-godišnju zaradu jedno 2-člano domačinstvo može kupiti stan od 65 m2,
taj stan ili nekretnina imaju normalnu vrijednost !

-C-
Ako za 3-godišnju zaradu jedno 2-člano domačinstvo može kupiti stan od 65 m2,
taj stan ili nekretnina je precijenjena !

U Hrvatskoj trenutno treba:
5-godišnjih zarada da jedno 2-člano domačinstvo može kupiti stan od 65 m2 !

Da bi mi u Hrvatskoj imali odnos od 2-godišnje zarade domačinstva za 65 m2,
tada bi m2 trebao imati cijenu od 600 €/m2 !!

Dakle, članak govori o kriterijima vrednovanja nekretnine koji vladaju na zapadu !
Novinar opisuje što uopće definiraju ti i takvi kriteriji !!

Kada bi mi slijedili te kriterije, tada bi m2 koštao 600 € ili bi
naša primanja bila takva da imamo omjer kao što je opisano pod -B- !!

Treba pročitati i članak a ne samo naslov !
----
bigbozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 20:04   #14
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
http://www.tportal.hr/biznis/novaciu...-600-eura.html



Jebem ti novinarstvo. Pazi naslov. U rangu "jebala sam se na trgu bana jelačića".

Pa jel' ti novinari imaju nekog urednika koji pregleda to smeće prije nego što ga objave? Gdje je granica? Hoće li još malo sve novine postati "national enquirer" i objavljivati gdje su danas vidjeli elvisa?

Katastrofa.

PS: sorry. Modovi, ovo je prije za neki drugi pdf... Jel ima novinarstvo?
Na žalost, novinari obično imaju samo živčane čitatelje koji čitaju samo naslove i tvrde da izgradnja kvadrata košta između tisuću i 1.200 eura.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 20:06   #15
Ženin brat prije desetak dana uselio u potpuno uređenu samostojeću kuću od 140 kvadrata korisne stambene površine plus za sada nedovršeno potkrovlje(nema podova),uključujući centralno grijanje,uređeno dvorište,izgrađena garaža od 40 m2,posađeno cvijeće,i sve to za 400 000 kn. Sve izgrađeno vrlo kvalitetno a jedina ušteda je bila ta što je umjesto zemljišta kupio staru kuću od 50 m2 pa je uštedio na priključku za struju (10600 kn),za vodu (6000 kn) i dio komunalne naknade za tih 50 kvadrata.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 20:30   #16
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Ženin brat prije desetak dana uselio u potpuno uređenu samostojeću kuću od 140 kvadrata korisne stambene površine plus za sada nedovršeno potkrovlje(nema podova),uključujući centralno grijanje,uređeno dvorište,izgrađena garaža od 40 m2,posađeno cvijeće,i sve to za 400 000 kn. Sve izgrađeno vrlo kvalitetno a jedina ušteda je bila ta što je umjesto zemljišta kupio staru kuću od 50 m2 pa je uštedio na priključku za struju (10600 kn),za vodu (6000 kn) i dio komunalne naknade za tih 50 kvadrata.
A lokacija?
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 22:49   #17
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ako napisete koliko mislite da bi trebala biti cijena m2, napisite ukratko i zasto. Hvala.
U Berlinu su stanovi od 900€, stanovi su im kvalitetniji, imaju duplo veće plaće, i solidnu državu. Prema tome kod nas bi trebali biti duplo jeftiniji, a u vrijeme kolapsa države i više od duplo jeftiniji.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 23:11   #18
Nama je ova tema jako zanimljiva pa smo odlučili staviti anketu.

Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu je u siječnju prema analizi portala CentarNekretnina.net iznosila 1868 €/m2 i prema lanjskome siječnju niža je 6,3 posto.
http://limun.hr/main.aspx?id=556362&Page=1

Zanima nas što mislite kuda će cijena, pa ćemo za godinu dana vidjeti. Anketa je javna pa razmislite
A ne bi bilo loše ni kada biste argumentirali svoj izbor

Zadnje uređivanje bilokoje : 22.02.2010. at 23:16.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 23:31   #19
Pretpostavljam da će cijene pasti ali ne osjetno.Razlog tome je i ova vladina mjera za spas stanogradnje.Budući da su ljudi u većini idioti, pa sukladno svojim osobinama, ovu mjeru će doživjeti pozitivnom. Velika većina ih je to dokazala i kupnjom stanova na kredite dok su cijene bile nerealno visoke pravdajući svoj izbor pravom na vlastiti stan, pričom o groznom podstanarskom životu itd. Zato mislim da će i ova mjera utjecati na nestrpljivi tip ljudi.

Zato sam i glasala za ovu opciju od 1600 do 1800 eura.Mislim da cijene neće niže padati.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 23:41   #20
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Tesko ce cijena novogradnje ispod troskova gradjenja. Eventualno ako bude neki ekonomski kolaps pa se likvidiraju zalihe ali to nemoze trajati - nitko nece ni zapocinjat gradnju. Isto tako, sve ovisi o lokaciji. Pristojna kuca npr. na Baniji i sada kosta jako malo.
Kako je onda cijena dionica tako pala ako ne može ispod nabavne cijene? Znam da sam kupovao LEDO po 20 000 kn a nakon toga par mjeseci bio je jedno vrijeme nešto sitno iznad 2 000 kn? Zašto onda cijena stanova ne bi bila i 100 €. Za tu pristojnu kuću na Baniji netko je morao da bi ju sada sagradio potrošiti npr. 400 000 kn a da ju ide prodati 2 dana nakon što ju je sagradio može dobiti možda 100 000 kn. Karikirano naravno ali je tako. U mom šoru se ne isplati graditi NIŠTA jer samo za cijenu priključaka i doprinosa kupiš kuću bar 150 kvadrata + garaža, pecara ... ... ... A ništa ne moraš raditi Kako to da onda u presvetom Zagrebu ne može pasti cijena kvadrata?
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.