Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2023., 18:45   #1
Povrat poreza iz Amerike - iskustva, procedura

Ima li tko iskustva kako i koja je procedure? Bar nešto za što se mogu uhvatiti pa dalje proučavati.

Zarada od Googla Adsensa na privatnu osobu.

Dakle ispuni se u Google Adsensima W-8 BEN formular i dobijete na kraju poruku da Amerika Vama uzima (zadržava) 30% od Vaše ukupne zarade koja je došla od Američkih državljana. Onaj sporazum o izbjegavanju svega ovoga između HR-USA još nije na snazi, pa oni i dalje uzimaju 30%. Vi sada imate 3 godine fore da te pare pokušate vratiti.
Google Vam šalje 1042-S obračun svake godine u Ožujku i to je temelj sa kojim dalje tražite povrat.

I dalje ne znam što i kako! Bilo je na jednom forumu (ne mogu to više naći) iskustvo nekog našeg tipa koji je uspio ali ono komplicirano. Nešto kao treba ići u ambasadu, pa dobiti neki broj ... ne znam. Sad će mi se skupiti i druga godina ... moram krenuti da mi to ne ostane u Americi.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2023., 15:55   #2
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Ima li tko iskustva kako i koja je procedure? Bar nešto za što se mogu uhvatiti pa dalje proučavati.

Zarada od Googla Adsensa na privatnu osobu.

Dakle ispuni se u Google Adsensima W-8 BEN formular i dobijete na kraju poruku da Amerika Vama uzima (zadržava) 30% od Vaše ukupne zarade koja je došla od Američkih državljana. Onaj sporazum o izbjegavanju svega ovoga između HR-USA još nije na snazi, pa oni i dalje uzimaju 30%. Vi sada imate 3 godine fore da te pare pokušate vratiti.
Google Vam šalje 1042-S obračun svake godine u Ožujku i to je temelj sa kojim dalje tražite povrat.

I dalje ne znam što i kako! Bilo je na jednom forumu (ne mogu to više naći) iskustvo nekog našeg tipa koji je uspio ali ono komplicirano. Nešto kao treba ići u ambasadu, pa dobiti neki broj ... ne znam. Sad će mi se skupiti i druga godina ... moram krenuti da mi to ne ostane u Americi.
Ne kuzin tvoj upit sry, ali vidin niko ne odgovara 10 dana napisat cu ti sta bi ja pa mozda pomegne a moda ne

Koliko ja znam W-8BEN je formular IRS za non-resident i 30% te zarade taj neki stranca ce platiti americi, ok

Drugu formu koju spominjes je za sve non resident
The tax withheld under chapter 3 on certain income of foreign persons, including nonresident aliens, foreign partnerships, foreign corporations, foreign estates, and foreign trusts.
The tax withheld under chapter 4 on withholdable payments.
The tax withheld pursuant to section 5000C on specified federal procurement payments.
Payments that are reported on Form 1042-S under chapters 3 or 4.

Pazljivo ispuni, mozes lako falit

Ovaj sporazum o dvostrukom operezivanju se odnosi na ljude koji imaju dvojno drzavljasntvo, po ovom navedenom rekla bih da ti nemas USA
citizenship jer bi onda ispunjava W2 form.

Za dobit povrat, ako nisi siguran mozda najbolje obratiti se direktno IRS ili nekom service koji se bave samo porezima, ne znam o kojem broju pricas da ce ti dat u ambasadi i sta ti US embassy moze pomoc niti da oni pomazu ista oko Tax return, posebno da ista pomazu non citizens
https://hr.usembassy.gov/

mozes se obratit firmama koje su bas za tax return, vidin i za hrvatsku

https://www.hrblock.com/expat-tax-pr...try/#full-list
https://www.hrblock.com/expat-tax-preparation/
legit su ne brini se, dobri su
moj savijet ti je prouci dobro irs stranicu, sve ti je fill in online
https://www.irs.gov/forms-pubs/about-form-1040-nr

Ovo bi i neki knjigovoda/racunovoda u RH triba/moga znat, nije valjda da si ti jedini s ovom dilemom.
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2023., 12:38   #3
Jesam, vrlo malo ljudi očito zna da može dobiti povrat i poklanjaju Amerima 30% zarade.

Poslao sam upit na 3, 4 emaila poreznih savjetnika - nitko ne zna. Jedna firma se kao bavi time u HR i oni su mi se javili i napravili izračun mogućeg povrata - problem je taj što je taj povrat po njima veći od onoga što su mi Ameri zadržali
Tak da ono gubim volju za svime time - a Ameri samo čekaju da ne reagiram 3 godine i preko 1000USD-a će si spremiti u proračun.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 15:09   #4
Ja imam slično pitnaje ako netko može pomoći.

Dakle imam 1042 forme za svaku godinu od kompanije za koju radim (Envato) na kojima piše koliko mi je porez zadrzan od strane IRS.

Dobio sam ITIN broj od strane IRS-a.

Na koji način bi sad mogao zatražiti povrat tog poreza?

Koliko čitam ide unazad do 3 godine.

Koji formular je potreno ispuniti za traženje povrata?

Da li se to može nekako napraviti online ili treba slati poštom?
scarletton is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 14:21   #5
Zna li netko koje dokumente treba za dobivanje ITIN broja. Ako sam dobro shvatio treba mi

1. ovjerena kopija putovnice u ambasadi
2. ispunjen w-7
3.1042s za najstariju godinu
4. Da li ide još nešto?
another is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.