Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2012., 22:07   #221
na kontu 0126 imam ulaganja na tuđoj materijalnoj imovini radi pobolj.ugovora o najmu. amortizacija je provedena u cijelosti. ja bih to isknjižila iz imovine jer ne znam što je to (od bivše knjig. je knjiženo prije 7 god.) jer stvar je u tome da firma više ne posluje već 2 god i želim 'očistiti' imovinu. Što da radim, kako da knjižim?? na temelju čega???
floraEM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:13   #222
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Unosila sam pretporez koji se nije mogao odbiti, zajedno s nabavnom vrijednošću vozila na jedan inventarski broj. Poštovala sam prvenstveno definiciju nabavne vrijednosti, koja u sebe uključuje i poreze.
Obračun amortizacije u sebi je sadržavao i dio PDV-a. Njega sam prema koeficijentu učešća u strukturi preknjižila s amortizacije na poseban konto.
samo da provjerim
jesi li unosila posebno nabavnu vriijednost na jedan inventurni br, a pdv na drugi inv.br, ili si zbrojila nabavu vrijednost i pdv i sve zajedno unjela u jedan inv.br?
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:45   #223
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
ako imam kredit u eurima koji naravno otplaćujem u kunama, dali trebam svaki put kada platim anuitet svesti vrijednost kredita na sadašnju vrijednost po tečaju HNBa ili je dovoljno to napraviti samo jednom (na dan 31.12). Čitam u rrifu računovodstvo tečajnih razlika i ne mogu zaključiti što trebam napraviti?
može li odgovor na ovo pitanje, i mene zanima
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:58   #224
Quote:
Whity kaže: Pogledaj post
A kako pratite troškove, odnosno kako znate koji je materijal na gradilištu ugrađen i fakturiran ? Putem radnih naloga ?
meni se inženjer potpiše na svaki račun i specificira gradilište, sav materijal koji se nabavi ide odmah na ugradnju i fakturira se krajem mjeseca. Zato i ne vodimo skladišta. Ponavljam imali smo nadzor koji nije imao primjedbi na ovaj način knjiženja niti me je tražio nikakvu dodatnu dokumentaciju o utrošenom materijalu, ali me je tražio da excel tablici izvršim raspodjelu troškova plaća radnika i obračuna amortizacije po gradilištima. Baš me zanima dali vi radite ove raspodjele, odnosno dali svaki trošak koji se napravi (bilo plaće, amortizacija ili sitni inventar za rad) raspodjeljujete po gradilištima?
sonyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 23:38   #225
Quote:
pero288 kaže: Pogledaj post
samo da provjerim
jesi li unosila posebno nabavnu vriijednost na jedan inventurni br, a pdv na drugi inv.br, ili si zbrojila nabavu vrijednost i pdv i sve zajedno unjela u jedan inv.br?
Sve sam unijela samo na jedan inventurni br.
Prilikom unosa auta u inventar, imam mogućnost ispisa mema i napisala sam
slijedeće:

Nabavna vrijednost vozila: 82.698,73 kn
30% PDV-a koji se ne priznaje kao pretporez: 5.706,21 kn
---------------------------------------------------------------
Ukupno: 88.404.,94 kn

Godišnji obračun amortizacije:
20% na nabavnu vrijednost = 82.698,73 kn x20% = 16.539,75 kn
20% na nepriznati PDV na ulazu = 5.706,21 x 20% = 1.141,24 kn
---------------------------------------------------------------
Ukupno: 17.680,99 kn

Isti rezultat se može dobiti primjenom koeficijenata:
osnovica koeficijent udjel u amo knjižiti na konto
88.404,94 x 0,9354537 = 16.539,75 kn amortiz.
88.404,94 x 0,0645463 = 1.141,24 kn nepriznato
-----------------------------------------------------------------
Ukupno: 1,00 = 17.680,99 kn


Primjećuješ da ćeš dobiti dio koji moraš preknjižiti upotrebom koeficijenta
0,0645463
Probaj na svom primjeru, bit će ti lakše.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 02:41   #226
Quote:
floraEM kaže: Pogledaj post
na kontu 0126 imam ulaganja na tuđoj materijalnoj imovini radi pobolj.ugovora o najmu. amortizacija je provedena u cijelosti. ja bih to isknjižila iz imovine jer ne znam što je to (od bivše knjig. je knjiženo prije 7 god.) jer stvar je u tome da firma više ne posluje već 2 god i želim 'očistiti' imovinu. Što da radim, kako da knjižim?? na temelju čega???
takve stvari se u pravilu moraju prefakturirati vlasniku imovine
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 09:10   #227
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
ako imam kredit u eurima koji naravno otplaćujem u kunama, dali trebam svaki put kada platim anuitet svesti vrijednost kredita na sadašnju vrijednost po tečaju HNBa ili je dovoljno to napraviti samo jednom (na dan 31.12). Čitam u rrifu računovodstvo tečajnih razlika i ne mogu zaključiti što trebam napraviti?
zna li itko ili je glupo pitanje ?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:05   #228
jeli vi po primljenom računu koji osim zaračunate usluge sadrži i zatezne kamate knjižite te kamate na poseban konto?
recimo (kod mene) račun za t-mobile sadrži stavke radijske frekvenije, sms parking i zatezne kamate. Do sada sam sve to knjižila zbirno na jedan konto troškova telefonije ali ne znam koliko je ispravno knjižiti na takav način pa me zanima kako vi radite?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:37   #229
Ja izdvajam samo zatezne kamate ako ih ima, ostalo nisam iako mislim da bi trebalo
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:46   #230
molim vas za pomoć,
bila sam na službenom putu, troškove noćenja hotela sam platila svojom privatnom karticom za što sam dobila R1 račun koji glasi na firmu i naravno navedeno je moje ime kao ime gosta,
također platila sam i troškove prijevoza tramvaja za što imam običan račun.
Zanima me dali taj r1 račun od hotela možemo unjeti u knjigu URA i odbiti pretporez? I dali je ispravno što su isti taj račun naslovili na firmu a ne na moje ime obzirom da sam ga ja platila?
U rrifovom kontnom planu piše slijedeće: u obračun put. naloga ulaze oni računi koje ne glase na tvrtku nega na zaposlenika i koje je zaposlenik sam platio? Dali to znači obzirom da sam platila račun koji glasi na firmu, ne smijem isti unjeti u putni nalog da mi se refundira trošak? Uh...
airina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 12:17   #231
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
takve stvari se u pravilu moraju prefakturirati vlasniku imovine
šta to točno znači??? ako mi je na kto 0126 90.000,00 kn ja mu moram fakturirat-prodat za koliko najmanje?? ne kužim šta da radim, da pustim nek ostane kako je, ili??
floraEM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 13:08   #232
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
jeli vi po primljenom računu koji osim zaračunate usluge sadrži i zatezne kamate knjižite te kamate na poseban konto?
recimo (kod mene) račun za t-mobile sadrži stavke radijske frekvenije, sms parking i zatezne kamate. Do sada sam sve to knjižila zbirno na jedan konto troškova telefonije ali ne znam koliko je ispravno knjižiti na takav način pa me zanima kako vi radite?
ja prije nisam razdvajao, sada razdvajam... kamate naravno...

ove gluposti sms parking i blabla ne razdvajam jer je to sve telefonska usluga
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 13:12   #233
Quote:
floraEM kaže: Pogledaj post
šta to točno znači??? ako mi je na kto 0126 90.000,00 kn ja mu moram fakturirat-prodat za koliko najmanje?? ne kužim šta da radim, da pustim nek ostane kako je, ili??
nemogu ti odgovorit za koliko da prodaš jer je to tvoja stvar da procjeniš... uzmi u obzir vrijeme i način korištenja, stupanj potrošenosti i sve ostalo što može msnajit vrijednost koju treba prefakturirat...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 13:32   #234
Dobar dan,

ako mi može netko pomoći , molim vas hitno mi je:

Odobren nam je kredit u eurima 700.000,00 eur po kupovnom tečaju 7,41 i to je 5.187.877,78 kuna, u prošloj godini vraćena je jedna rata od 11.475,41 eur po prodajnom tečaju ( tako je navedeno u ugovoru) i to je 86.754,10 kuna, saldo na kartici kredita mi je 5.101.123,68 kune
Kada ostatak kredita a to je 688.524,59 kuna svedem na srednji tečaj HNB na 31.12.2011. dobivam negativnu tečajnu razliku od 83.755,67 kuna??? jel ti to dobro???
ententinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 14:01   #235
2008. smo odnijeli na odlagalište otpada dio imovine (frižideri), međutim, ja nisam tada isknjižila tu imovinu. mogu li ja provesti knjiženje danas na temelju njihove potvrde iz 2008?? treba neki poseban konto ili mogu normalno knjižiti??
floraEM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:41   #236
Quote:
ententinka kaže: Pogledaj post
Dobar dan,

ako mi može netko pomoći , molim vas hitno mi je:

Odobren nam je kredit u eurima 700.000,00 eur po kupovnom tečaju 7,41 i to je 5.187.877,78 kuna, u prošloj godini vraćena je jedna rata od 11.475,41 eur po prodajnom tečaju ( tako je navedeno u ugovoru) i to je 86.754,10 kuna, saldo na kartici kredita mi je 5.101.123,68 kune
Kada ostatak kredita a to je 688.524,59 kuna svedem na srednji tečaj HNB na 31.12.2011. dobivam negativnu tečajnu razliku od 83.755,67 kuna??? jel ti to dobro???
da dobro je

Quote:
floraEM kaže: Pogledaj post
2008. smo odnijeli na odlagalište otpada dio imovine (frižideri), međutim, ja nisam tada isknjižila tu imovinu. mogu li ja provesti knjiženje danas na temelju njihove potvrde iz 2008?? treba neki poseban konto ili mogu normalno knjižiti??
trebalo je to onda napraviti, ali posto nisi onda sad napravi... knjizis normalno
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:47   #237
Quote:
leonarda26 kaže: Pogledaj post
može li odgovor na ovo pitanje, i mene zanima
Ja knjižim samo 31.12. i onda tražim od banke da mi pošalje njihovo stanje i po njihovom onda proknjižim da kunski štimamo u lipu.
vlovrec is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:51   #238
Quote:
airina kaže: Pogledaj post
molim vas za pomoć,
bila sam na službenom putu, troškove noćenja hotela sam platila svojom privatnom karticom za što sam dobila R1 račun koji glasi na firmu i naravno navedeno je moje ime kao ime gosta,
također platila sam i troškove prijevoza tramvaja za što imam običan račun.
Zanima me dali taj r1 račun od hotela možemo unjeti u knjigu URA i odbiti pretporez? I dali je ispravno što su isti taj račun naslovili na firmu a ne na moje ime obzirom da sam ga ja platila?
U rrifovom kontnom planu piše slijedeće: u obračun put. naloga ulaze oni računi koje ne glase na tvrtku nega na zaposlenika i koje je zaposlenik sam platio? Dali to znači obzirom da sam platila račun koji glasi na firmu, ne smijem isti unjeti u putni nalog da mi se refundira trošak? Uh...

Mi obično platimo preko firme takve račune, ili predračunom ako je neki hotel u koji se baš ne ide ili imamo otvorene račune u nekim hotelima pa kad se sve plaća. Znači račun je u Uri i koristimo pdv. A ako radnici plaćaju sami onda daju račun na svoje ime i klamaju ga uz nalog.

U biti sam te htjela upozoriti za ovu tramvajsku kartu, provjeri si da li ti se ti troškovi nadoknađuju u firmi ili idu na tvoj trošak, mislim iz tvoje dnevnice.
vlovrec is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:52   #239
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ja prije nisam razdvajao, sada razdvajam... kamate naravno...

ove gluposti sms parking i blabla ne razdvajam jer je to sve telefonska usluga
Ja ne razdvajam, jer je to maksimalno 10kn godišnje.
vlovrec is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:54   #240
Quote:
ententinka kaže: Pogledaj post
Dobar dan,

ako mi može netko pomoći , molim vas hitno mi je:

Odobren nam je kredit u eurima 700.000,00 eur po kupovnom tečaju 7,41 i to je 5.187.877,78 kuna, u prošloj godini vraćena je jedna rata od 11.475,41 eur po prodajnom tečaju ( tako je navedeno u ugovoru) i to je 86.754,10 kuna, saldo na kartici kredita mi je 5.101.123,68 kune
Kada ostatak kredita a to je 688.524,59 kuna svedem na srednji tečaj HNB na 31.12.2011. dobivam negativnu tečajnu razliku od 83.755,67 kuna??? jel ti to dobro???
Dobro je. Kakve sam ja tečajne razlike imala u 2010. za kredit u chf...
vlovrec is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.