Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2014., 21:21   #1761
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni se čini da se poneki referenti i sami svoje sjene boje
Istina

Praksa je pokazala da im treba dati tocno ono sto traze. Ni vise ni manje
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 21:36   #1762
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Istina

Praksa je pokazala da im treba dati tocno ono sto traze. Ni vise ni manje
Amen to that!
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 10:38   #1763
Pomoć:

kako kontirati račun za koji glasi na 5259,00 kn.
osnivica 28,80 kn pdv 25% 7,20 kn
porez na potrošnju 3% osnovica 293,97 kn 3% 8,82 kn
ne ulazu u pdv 112,00 kn
PDV 13% 4.515,22 kn 13% 586,96 kn


hvala
sova003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 10:46   #1764
Pošto se cijeli vikend gnjavim s knjiženjem uvoza molila bi pomoć (još jednom)
Dakle račun od bosanskog poduzeća od kojeg smo kupili materijal je s 30.09. a od špeditera je s 02.10. pa me sad to sve buni pošto bi danas trebalo predati pdv.
Prilažem i račun dobavljača i račun špeditera pa molim koju dobru dušu da mi jednostavno napiše kako to ispravno proknjižiti jer ja jednostavno neznam dal sam dobro napravila pošto inače imam samo tu i tamo stjecanje dobara iz EU.
Jasno mi je da se svaki račun knjiži posebno, ali neznam kako na ovaj rn od dobavljača obračunati pdv i dal ga uopće moram obračunati, i kud točno s računa špeditera ide koji iznos. Buni me i to dal rn od dobavljača treba ići u 9.mj. a špediter u 10.kako i piše na računima,ili bi oba trebala biti u istom mjesecu...

Inače ne vodim posebnu evidenciju URA za uvoz jer kako kažem,do sad još nismo imali takav slučaj (dakle bilo kakvo carinjenje ili uvoz općenito).

Please help!!



__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 11:05   #1765
vanilla sky.....u 10.mj ti ovo ide.......predaj obrazac PDV za 09/14 bez ovoga


edit: tek sad vidim da je plaćeno po predračunu.......pogledaj na e-porezna kojeg datuma je PU primila kn i stavi u to obračunsko razdoblje....

Zadnje uređivanje nedica : 20.10.2014. at 11:16. Reason: .
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 11:25   #1766
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
vanilla sky.....u 10.mj ti ovo ide.......predaj obrazac PDV za 09/14 bez ovoga


edit: tek sad vidim da je plaćeno po predračunu.......pogledaj na e-porezna kojeg datuma je PU primila kn i stavi u to obračunsko razdoblje....
Na ePoreznoj je datum valute 13.10., a datum knjiženja 02.10. Znači i račun dobavljača i račun špeditera bi trebali u 10.mj. E sad ja i dalje nemam pojma kako to točno proknjižiti da sve bude ispravno, pa ako ima netko tko to malo češće radi da mi napiše primjer knjiženja-bila bi jaaako zahvalna!
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 17:37   #1767
Quote:
vanilla sky kaže: Pogledaj post
Na ePoreznoj je datum valute 13.10., a datum knjiženja 02.10. Znači i račun dobavljača i račun špeditera bi trebali u 10.mj. E sad ja i dalje nemam pojma kako to točno proknjižiti da sve bude ispravno, pa ako ima netko tko to malo češće radi da mi napiše primjer knjiženja-bila bi jaaako zahvalna!
ja radim ovak al nek ti potvrdi još netko...
Račun iz Bosne:
221...171259,55P
310...171259,55D
Račun špeditera:
220...43047,11P
310...300,00 D
140...75,00 D(pdv 25% klasični)
1401... 42672,11( pdv pri uvozu)
ove jedinice i trojke ovise o tome koji kontni plan koristiš.
traži potvrdu lilli i darsey,,znaju ..vjeruj
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 17:54   #1768
vanilla sky, rado bi pomogla, al sam po pitanju uvoza totalno zahrđala otkako smo u EU jer mi poslujemo samo sa zemljama članicama. Uvoz još nisam imala. (imala sam lažni trostrani posao , al to je drugi par rukava )
Stvarno nisam detaljnije proučavala, kako se knjiži uvoz.
Ali ako ništa ne iskemijaš pošalji mi mail na pp, pa ti sutra iskopam neki članak iz stručnih časopisa.

Btw, toplo preporučam pretplatu na neki od časopisa: RRIF, RIF ,RIPUP,... bilo koji... svi su dobri, ažurni i prate zakonske promjene.
A podršku pretplatnicima da i ne spominjem.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 07:38   #1769
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
ja radim ovak al nek ti potvrdi još netko...
Račun iz Bosne:
221...171259,55P
310...171259,55D
Račun špeditera:
220...43047,11P
310...300,00 D
140...75,00 D(pdv 25% klasični)
1401... 42672,11( pdv pri uvozu)
ove jedinice i trojke ovise o tome koji kontni plan koristiš.
traži potvrdu lilli i darsey,,znaju ..vjeruj
Hvala puuno na odgovoru,tako sam i ja otprilike misla ali mi ove neke stvari oko iznosa nisu bile jasne,sad mi je sve logično kad si napisala)

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
vanilla sky, rado bi pomogla, al sam po pitanju uvoza totalno zahrđala otkako smo u EU jer mi poslujemo samo sa zemljama članicama. Uvoz još nisam imala. (imala sam lažni trostrani posao , al to je drugi par rukava )
Stvarno nisam detaljnije proučavala, kako se knjiži uvoz.
Ali ako ništa ne iskemijaš pošalji mi mail na pp, pa ti sutra iskopam neki članak iz stručnih časopisa.

Btw, toplo preporučam pretplatu na neki od časopisa: RRIF, RIF ,RIPUP,... bilo koji... svi su dobri, ažurni i prate zakonske promjene.
A podršku pretplatnicima da i ne spominjem.
Hvala na odgovoru, imam pretplatu na RRIF i bila sam ih zvala,no nismo se baš najbolje razumjeli,inače mi uvijek pomognu kad negdje zapne ali ovaj put je došlo do nekakvog kratkog spoja,nisam niti ja valjda najbolje objasnila što točno ne razumijem
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 07:47   #1770
Ako si pretplatnik RRIF-a imaš članak o uvozu sa primjerima knjiženja u broju
11/2013.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 15:03   #1771
Može li mi neko poslati primjer knjiženja prodaje zemljišta (prodaje pravna osoba), zemljište je zaduženo po cijeni većoj od prodajne?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 19:55   #1772
poz svima i hvala na odgovoru na pitanje koje sam postavila prije par mjeseci...polako se uhodavam u poslove knjiženja i evo imam slijedeće pitanje te se unaprijed zahvaljujem na odgovoru
zanima me knjiženje naknadi za razvoj (nak. je neoporeziva)...
da li se naknada za razvoj kao odgođeni prihod knjiži na cto 29...potražuje po obračunu (računima) i s kojim kontom se temeljnica zatvara tj. šta duguje?
ili se knjiži kao odgođeni prihod prema naplaćenom iznosu koji svaki mjesec sjeda na na žiro račun firme cto 12030 kupci građani i s kojim kontom bi se zatvarala ta temeljnica
dakle kako bi išlo knjiženje...
lavica66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 20:10   #1773
Da li je nekome poznata procedura podnošenja zahtjeva za preknjiženje preplate koja je ostala na II stupu MO iz 2013 (onaj stari broj, ne znam ga sad napamet ) ?
Imam smiješan iznos preplate koji stoji na tom kontu, znam da će revizor pitati zašto je to tamo i da će gnjavit oko toga pa bi to htjela riješti prije nego to revizor skuži . Podnjela bi zahtjev da to preknjiže na ovaj novi konto MO iz 2014 godine.
Jel ide zahtjev u poreznu, pa oni komuniciraju s REGOS-om ili zahtjev ide prvo u REGOS?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 20:38   #1774
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da li je nekome poznata procedura podnošenja zahtjeva za preknjiženje preplate koja je ostala na II stupu MO iz 2013 (onaj stari broj, ne znam ga sad napamet ) ?
Imam smiješan iznos preplate koji stoji na tom kontu, znam da će revizor pitati zašto je to tamo i da će gnjavit oko toga pa bi to htjela riješti prije nego to revizor skuži . Podnjela bi zahtjev da to preknjiže na ovaj novi konto MO iz 2014 godine.
Jel ide zahtjev u poreznu, pa oni komuniciraju s REGOS-om ili zahtjev ide prvo u REGOS?
zahtjev ide u poreznu , s pozivima na brojeve preknjiženja...malo ti duže traje postupak .al prođe
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 21:48   #1775
Hvala
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 12:51   #1776
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Može li mi neko poslati primjer knjiženja prodaje zemljišta (prodaje pravna osoba), zemljište je zaduženo po cijeni većoj od prodajne?
Itko?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 14:19   #1777
BOK, firma je kupila radnu zaštitu odjeću( odijela, obuću 4005 konto?) u slo u gotovini.
račun je u eur, ja ga knjizim u kn po sred.teč.hnb na dan izdavanja računa, na iznos računa dodam 25 % pdv-a, iznos pdv-a istovremeno prikazujem kao obvezu i kao pretporez konta : 1403/2403.
napravim obrazac pdv-s , iznos pdv-a u obrascu iskazujem u koloni II.7 i III.7.
molim nekog da me ispravi ako sam u krivu ili potvrdi knjiženja ako sam sve točno pohvatala.

moram napomenuti da je račun plačen u eur u gotovini, do sad smo imali samo kunsku blagajnu, znaći da otvorim još i deviznu? , mogu li višak novaca iz kunske blag. preknjižiti u deviznu po sred.teč.hnb kako bi zatvorila transakciju? ili mogu dignutu gotovinu sa žiro rač, sa izvoda preko prijelaznog računa direkt u deviznu?
hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 16:40   #1778
Knjiženje:
Kako proknjižiti sljedeče:
Doo XXX kupuje drugi doo YYY za 150.000,00 kn.
Zanima me kako se provodi knjiženje kod društava XXX koje kupuje doo?
(kupuje cijelo društvo, ali društvo yyy posluje odvojeno od društva xxx).
sova003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 16:51   #1779
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
BOK, firma je kupila radnu zaštitu odjeću( odijela, obuću 4005 konto?) u slo u gotovini.
račun je u eur, ja ga knjizim u kn po sred.teč.hnb na dan izdavanja računa, na iznos računa dodam 25 % pdv-a, iznos pdv-a istovremeno prikazujem kao obvezu i kao pretporez konta : 1403/2403.
napravim obrazac pdv-s , iznos pdv-a u obrascu iskazujem u koloni II.7 i III.7.
molim nekog da me ispravi ako sam u krivu ili potvrdi knjiženja ako sam sve točno pohvatala.

moram napomenuti da je račun plačen u eur u gotovini, do sad smo imali samo kunsku blagajnu, znaći da otvorim još i deviznu? , mogu li višak novaca iz kunske blag. preknjižiti u deviznu po sred.teč.hnb kako bi zatvorila transakciju? ili mogu dignutu gotovinu sa žiro rač, sa izvoda preko prijelaznog računa direkt u deviznu?
hvala
Da li je po tom računu porezna obveza prenijeta na vas? Pazi da ti nije na računu obračunat slovenski pdv.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 21:17   #1780
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
BOK, firma je kupila radnu zaštitu odjeću( odijela, obuću 4005 konto?) u slo u gotovini.
račun je u eur, ja ga knjizim u kn po sred.teč.hnb na dan izdavanja računa, na iznos računa dodam 25 % pdv-a, iznos pdv-a istovremeno prikazujem kao obvezu i kao pretporez konta : 1403/2403.
napravim obrazac pdv-s , iznos pdv-a u obrascu iskazujem u koloni II.7 i III.7.
molim nekog da me ispravi ako sam u krivu ili potvrdi knjiženja ako sam sve točno pohvatala.

moram napomenuti da je račun plačen u eur u gotovini, do sad smo imali samo kunsku blagajnu, znaći da otvorim još i deviznu? , mogu li višak novaca iz kunske blag. preknjižiti u deviznu po sred.teč.hnb kako bi zatvorila transakciju? ili mogu dignutu gotovinu sa žiro rač, sa izvoda preko prijelaznog računa direkt u deviznu?
hvala
piše: oproščeno ddv. po točki 46. člena zddv-1, na računu nije obrač. porez tj. ddv
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:32.