Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2014., 15:58   #1
Reforme školstva

Čitam danas u novinama o novim idejama za još jednu u nizu reformu školstva: http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...baviti-u-skoli

ne znam griješim li, al imam odjećaj da cca svakih 6 mjeseci imamo "novu viziju" o tome kako bi škole trebale izgledati.

i ne sviđa mi se to ni malo. kao da je kompletni kaos.

zanima me mišljenje/iskustva onih "unutra", tj učitelja/profesora. kako sve to skupa izgleda. od promjena s uvođenjem novih tehnologija (nastava na tabletima, npr. u osnovnoj školi u koju će moj mali ići su to uveli prošle školske godine), preko (stalnih?) promjena programa, priče da će osnovna škola trajati 9.g., svih tih ideja velikih vizionara koji su postavljeni za ministre prosvjete.

negdje sam pročitala podatak o broju ministara prosvjete od 1991., mislim da je prosjek na funkciji niti 2g

kako se to reflektira na vaš rad, kako sve to skupa uopće izgleda, i jesu li promjene stvarne, ili samo na papiru?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 17:02   #2
e, samo sam prvu recenicu procitala i upisala se od smijeha
on u drzavi di se boravak za prvasice ukida jer nema novaca i prostora oce ovu reformu? kako slatko.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 17:49   #3
Joj, draga daisy, najiskrenije cu ti reci da mi se dalje od naslova i podnaslova nije dalo ni citati.
Umorile me tijekom godina te sve pompozno najavljivane reforme.
Znas da nisam u osnovnoj skoli pa ne znam kako trenutno tamo stvari stoje, ali u mojoj skoli je situacija sa sredstvima K-A-T-A-S-T-R-O-F-A-L-N-A.

Ne da nemamo tablete i dovoljno racunala, nego nemamo ni toaletni papir, sapun ni kredu.
Razmisljam kako smo prije nekih 10-tak godina bili u boljoj poziciji nego sad.
Tad su se nabavljali kompjuteri i projektori i koliko-toliko opremali kabineti, imao si i kredu, cak i grafoskop .

A sad, ako hocu napraviti ozbiljan posao na satu, nosim svoj privatni laptop, po mogucnosti i kabel za spojiti ga s jednim od 2-3 projektora koji rade u skoli od njih ukupno 15-tak (jer za popravak nema love), dodatne materijale kopiram sama, za svoju lovu, jer imamo jednu kopirku koja radi valjda tjedan dana u mjesecu.

I tak...
Volim nove nadobudne ministre koji misle da su bogomdani pa samo trkeljaju po medijima velicajuci sebe i svoje vizije, a u praksi tonemo sve dublje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 01:33   #4
Školstvo u našoj zemlji su sveli na 0. Točka. Nemam teksta kojim bi se objasnila ova tuga i bijeda.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 15:53   #5
Stvarno mi nije jasno zašto ne preslikamo model nekog uspješnoga sustava, recimo finskoga, i ne prilagodimo ga našim uvjetima, nego stalno i iznova moramo izmišljati toplu vodu. Pretpostavljam da je to iz sujete, bahatosti i potrebe da netko uzme pinku na nekom planu, kurikulu, sustavu ...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 22:26   #6
hrvati nisu dostigli ni cetvrtinu potrebnog mentaliteta da bi finski model funkcionirao
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 11:32   #7
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Školstvo u našoj zemlji su sveli na 0. Točka. Nemam teksta kojim bi se objasnila ova tuga i bijeda.
potpisujem
__________________
<3<3<3
sugarfree30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 11:33   #8
Stipe Šuvaru, vraaaati se.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 22:47   #9
Ajme, još jedna reforma....samo to znamo, a jedna gora od druge
Kenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 06:56   #10
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
hrvati nisu dostigli ni cetvrtinu potrebnog mentaliteta da bi finski model funkcionirao
Što konkretno misliš? Neke se stvari mogu implementirati, ali treba imati novaca.

Npr. u Finskoj je u razredu na satu istovremeno 2 ili 3 učitelja, to zvuči odlično, mislim da je i dinamika sata i kontrola učenika maksimalna, kao i pomoć djeci s poteškoćama u učenju, no za to ne treba imati ništa drugo nego novac.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 26.08.2014. at 07:04.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 08:32   #11
pa da bi taj modela mogao funkcionirati u drustvu bi se trebalo cijeniti znanje i obrazovanje. to je osnovni uvjet. dalje, ukini hrvatima elitizam i oni ce ga nanovo izmisliti
jednostavno, nase drustvo ne cijeni iste vriejdnosti ko finsko i ne vidim kako je moguce jedna takav sistem primjeniti u hrvatskoj. kod nas bi nastao kaos.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 10:53   #12
Ovak i ovak nis ne rade, pa jos da ih tri bude odjednom u razredu, tko je to vidio.
(ironija)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 11:15   #13
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Stvarno mi nije jasno zašto ne preslikamo model nekog uspješnoga sustava, recimo finskoga, i ne prilagodimo ga našim uvjetima, nego stalno i iznova moramo izmišljati toplu vodu. Pretpostavljam da je to iz sujete, bahatosti i potrebe da netko uzme pinku na nekom planu, kurikulu, sustavu ...
taj finski model se često spominje (i sama sam ga nekoliko puta spominjala), a onda mi vrag nije dao mira pa sam prošvrljala po rezultatima matematičkih i informatičkih olimpijada i - gle čuda!
za razliku od hrvatskih natjecatelja, finski su jako loše plasirani.
što to znači?

jesu li finski učenici uspješni na pisa istraživanjima, a na natjecanjima ne?
jesu li pisa istraživanja prilagođena određenim školskim sustavima?
kakvi su, zapravo, dugoročni rezultati tog uspješnog "finskog modela"? imaju li finci više uspješnih znanstvenika od drugih naroda?



http://www.imo-official.org/results.aspx

Zadnje uređivanje simple mind : 26.08.2014. at 11:53.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:10   #14
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
taj finski model se često spominje (i sama sam ga nekoliko puta spominjala), a onda mi vrag nije dao mira pa sam prošvrljala po rezultatima matematičkih i informatičkih olimpijada i - gle čuda!
za razliku od hrvatskih natjecatelja, finski su jako loše plasirani.
što to znači?

jesu li finski učenici uspješni na pisa istraživanjima, a na natjecanjima ne?
jesu li pisa istraživanja prilagođena određenim školskim sustavima?
kakvi su, zapravo, dugoročni rezultati tog uspješnog "finskog modela"? imaju li finci više uspješnih znanstvenika od drugih naroda?



http://www.imo-official.org/results.aspx
Moguće je da usmjeravaju djecu da ne budu previše kompetitivna.
Čini mi se da je ipak važnije da nemaju toliku količinu učenika koji ne znaju riješiti najjednostavnije matematičke zadatke ili učenike koji ne mogu s razumijevanjem pročitati jednostavan tekst.
Obrazovanje bi ipak trebalo biti prilagođeno običnim prosječnim učenicima i osposobiti ih za funkcioniranje u ovom svijetu, a iznadprosječni će se ionako snaći, doduše negdje gdje se iznadprosječnost cijeni.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:54   #15
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Moguće je da usmjeravaju djecu da ne budu previše kompetitivna.
Čini mi se da je ipak važnije da nemaju toliku količinu učenika koji ne znaju riješiti najjednostavnije matematičke zadatke ili učenike koji ne mogu s razumijevanjem pročitati jednostavan tekst.
Obrazovanje bi ipak trebalo biti prilagođeno običnim prosječnim učenicima i osposobiti ih za funkcioniranje u ovom svijetu, a iznadprosječni će se ionako snaći, doduše negdje gdje se iznadprosječnost cijeni.
usmjeravaju djecu da ne budu kompetitivna, a onda ih šalju na međunarodno natjecanje

naravno da je većina djece prosječnih sposobnosti i da su programi uglavnom prilagođeni njima, ali kvalitetan obrazovni sustav (a finci se takvim sustavom itekako hvale) se brine i za dvije krajnosti gaussove krivulje; dakle i za djecu s teškoćama i za djecu koja su iznadprosječna ili nadarena. zašto bi se iznadprosječni morali sami snalaziti? uostalom, nisu li za nekakav napredak zaslužni baš ti iznadprosječni i nadareni, a ne prosječni? ne bi li se kvalitetan obrazovni sustav trebao pobrinuti baš za takve? je li moguće da finski obrazovni sustav stvarno potiče prosječnost i da guši one koji "odskaču"?!

svejedno; uočila sam da na informatičkim i matematičkim natjecanjima finski učenici postižu prilično loše rezultate (dok na pisa istraživanjima zauzimaju prva mjesta) pa me jednostavno zanima ima li netko ideju zašto je to tako.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 08:31   #16
a kak je s ostalim natjecanjima?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 09:28   #17
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ne znam griješim li, al imam odjećaj da cca svakih 6 mjeseci imamo "novu viziju" o tome kako bi škole trebale izgledati.
Meni se čini da svaki novi ministar nadobudno nastupi s najiskrenijom željom da temeljito reformira školstvo, ali se onda pogubi u birokraciji, nedostatku love i pritiscima sindikata, tako da se cijeli mandat na kraju svede na natezanje oko putnih troškova i štancanje besmislenih pravilnika čija šira slika izostaje.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 10:08   #18
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
usmjeravaju djecu da ne budu kompetitivna, a onda ih šalju na međunarodno natjecanje

.
previše kompetitivna, pretpostavimo da u svakoj zemlji ima podjednak postotak talentirane djece, samo su Finci očito slabije motivirani da jedan dio života provedu ubijajući se u matematici ili čemu god pa su im i rezultati prosječni.
Ionako najbolje rezultate u matematici postižu Kinezi, ali na što liči njihov obrazovni sustav i život prosječnog čovjeka?

Quote:
vejedno; uočila sam da na informatičkim i matematičkim natjecanjima finski učenici postižu prilično loše rezultate (dok na pisa istraživanjima zauzimaju prva mjesta) pa me jednostavno zanima ima li netko ideju zašto je to tako.
Zadaci na Pisi su lagani...toliko lagani da je zaprepašćujuće što imamo toliki postotak učenika koji ih ne uspiju riješiti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 28.08.2014. at 10:13.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 11:56   #19
prije par godina sam čitala članak koji je pokušao objasniti uspjeh finske. kvaka je u vrijednostima društva i načinu života. i kod njih klinci kreću u školu sa sedam i ne moraju znati čitati, no dolaze iz obitelji/nacije strastvenih čitača i gotovo svi u toj dobi čitaju tečno i imaju naviku listanja enciklopedija, postavljanja pitanja, traženja odgovora. kako novo gradivo u nižim razredima dolazi jako sporo, a imaju i dodatne pomagače u razredu, djeca koja nemaju predznanja stignu uz pomoć i motivaciju dostići vršnjake. i da, naglasak se daje na dobro znanje većine učenika, ne na guranje najsposobnijih. oni se snalaze sami i uz pomoć obitelji. u finskoj je razvijena mreža nekompetitivnih izvannastavnih aktivnosti i djeca se bave različitim stvarima i tako uče. ne samo kroz godinu, već su aktivnosti organizirane i tokom ljetnih praznika koji su dugi kao i kod nas.

što se našeg sustava školovanja tiče, mislim da je puno manji problem količina gradiva i način na koji se objašnjava od krive percepcije roditelja. u školama se previše vremena gubi na smirivanje djece i pokušaje da ih se zainteresira, koncentritra. nekako ti jadni mali ljudi već u vrtiću izgube prirodnu znatiželju i želju za znanjem, a tu su krivi roditelji. isto kao i za nedostatak elementarne pristojnosti koju vidimo kod popriličnog postotka djece. pa kad to upratimo nerealnim roditeljskim pogledom na svoje "pametno i kreativno dijete" i njegova prava da uskraćuje drugima pravo na učenje, dolazimo do kaosa iz kojeg se samo emocionalno i socijalno jaki učenici uspiju izvući i nešto naučiti.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 12:25   #20
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Što konkretno misliš? Neke se stvari mogu implementirati, ali treba imati novaca.

Npr. u Finskoj je u razredu na satu istovremeno 2 ili 3 učitelja, to zvuči odlično, mislim da je i dinamika sata i kontrola učenika maksimalna, kao i pomoć djeci s poteškoćama u učenju, no za to ne treba imati ništa drugo nego novac.
Ma da, da još plaćamo dva dodatna neradnikas godišnjim od 3 mjeseca i šestosatnom dnevnicom (ironija)
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.