Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2017., 09:51   #961
Operacija - rak pluca

Pozdrav. Moze li mi netko reci kako tece operativni zahvat I koliko traje postoperativni oporavak? Da li se otvara prsni kos ili se samo radi rez gdje se rak/tumor nalazi?

Moja mama je jucer saznala da mora na operaciju, za sada misle da je u pitanju ograniceni rak pluca gore desno. Nemam vise informacija, jos smo u soku... Sto ocekivati, kakav je postupak sada?

Hvala unaprijed.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 13:14   #962
molim pomoc

moja je mama prije 10 godina imala adenokarcinom pluća na lijevoj strani što je operativno ukonjeno, imala je preventivno 4 ciklusa kemo i 25 zracenja, i sada joj je nalaz ct-a ovakav:
Postkontrastni skenovi toraksa pokazuju uredan nalaz bataljka bronha za lijevi gornji plucni rezanj sa lijevostranim fibrotoraksom.
u desnom donjem plučnom reznju nekoliko konsolidacijskih lezija parenhima karaktera fokalnih abnormalnosti po tipu presadnica. nema znakova pleuralnog izljeva.
u nastavku učinjen mrct gornjeg abdomena pokazuje hipodenznu leziju jetrenoga parenhima po tipu presadnica.
nema znakova sekundarizma prikazanog dijela skena.

molim pomoc oko nalaza
ivana808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:08   #963
Quote:
ivana808 kaže: Pogledaj post
moja je mama prije 10 godina imala adenokarcinom pluća na lijevoj strani što je operativno ukonjeno, imala je preventivno 4 ciklusa kemo i 25 zracenja, i sada joj je nalaz ct-a ovakav:
Postkontrastni skenovi toraksa pokazuju uredan nalaz bataljka bronha za lijevi gornji plucni rezanj sa lijevostranim fibrotoraksom.
u desnom donjem plučnom reznju nekoliko konsolidacijskih lezija parenhima karaktera fokalnih abnormalnosti po tipu presadnica. nema znakova pleuralnog izljeva.
u nastavku učinjen mrct gornjeg abdomena pokazuje hipodenznu leziju jetrenoga parenhima po tipu presadnica.
nema znakova sekundarizma prikazanog dijela skena.

molim pomoc oko nalaza
Presadnice su metastaze.
Zao mi je
inekoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:31   #964
Quote:
inekoj kaže: Pogledaj post
Presadnice su metastaze.
Zao mi je
To sam vec izguglala, ali mi je svebto cudno jer je prije 2 mj imala upalu pluca i bilo je sve ok
ivana808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:24   #965
Quote:
ivana808 kaže: Pogledaj post
To sam vec izguglala, ali mi je svebto cudno jer je prije 2 mj imala upalu pluca i bilo je sve ok
Pa najbolje bi bilo napravit punkciju. Muzu su isto tako pretpostavljali metataze zbog dijagnoze, a ono ispali oziljci i ciste. Sta kaze zakljucak nalaza?
inekoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:28   #966
Quote:
inekoj kaže: Pogledaj post
Pa najbolje bi bilo napravit punkciju. Muzu su isto tako pretpostavljali metataze zbog dijagnoze, a ono ispali oziljci i ciste. Sta kaze zakljucak nalaza?
To je cijeli nalaz ct-a a pregled kod pulnologa je za 2 tj, s time da kad razmisljam dok je radila prije pet ct uvijek je nesto bilo oko jeste s time da su sada markeri uredni
ivana808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 13:24   #967
Quote:
ivana808 kaže: Pogledaj post
To je cijeli nalaz ct-a a pregled kod pulnologa je za 2 tj, s time da kad razmisljam dok je radila prije pet ct uvijek je nesto bilo oko jeste s time da su sada markeri uredni
Mislim da to na jetri nisu metastaze. Zakljucak nalaza uostalom kaze da nema nigdje sekundarizma.

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 00:19   #968
Ivanicapeca....
Poslala sam vam poruku.
Lijep pozdrav
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 16:42   #969
pozdrav,


ovako, prije tri mjeseca mama mi je preminula. glavni uzrok smrti je kardiomipatija. liječila se i od depresije.
naime tri i pol godine prije smrti operirala je karcinom pluća. rana faza sve je prošlo dobro. i na zadnjem pregledu a to je bilo 6 mjeseci prije smrti nalaz je bio uredan. mjesec dana je obolila od depresije i bila je hospitalizirana. na smrtnom listu također piše da je bila u stanju kaheksije.
ja znam da je kaheksija uzrok tumora odnosno tumor može dovesti do stanje kaheksije ali njeni nalazi su bili dobri. i ta depresija ne znam zbog čega se pojavila. ona je baš onako eksplozivne naravi ne razumijem kako ju je napala glupa depresija
naravno ona se nije pazila. slabo je jela, pušila je puno, nije se ni kretala, pila je puno brufena i takvih tableta.
i zadnjih par mjeseci je počela kašljucati, onako blago ali često i teško je iskašljavala šlajmm. u međuvremenu je dobila upalu pluća. da zaboravio sam, čak je u iskašljavanju bilo i malo krvi ali to je bilo prepisano toj upali pluća.

mene sada muči ta kaheksija. ja znam da tumor prednjači kaheksiji i da je klinička depresija povezana sa kaheksijom ali kako je ona mogla ooljeti od kaheksije ako su tumorski nalazi bili uredni?
Undertaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 11:41   #970
Kaheksija ne mora nuzno biti prouzrocena malignom dijagnozom. Nastaje kao poremecaj metabolizma kad se tijelo jednostavno ne opskrbljuje svim potrebnim nutrijentima a i tek je poremecen.
Depresija i upala pluca su po meni posve dostatni okidac stanja.

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 11:26   #971
kako glupa depresija može biti uzrok takvog opasnog stanja kao što je kaheksija?
Undertaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 18:09   #972
Danas sam ovo napisala na "Pomoć obiteljima oboljelih od zločudnih .....", ali vidim da bi to više odgovaralo ovdje - pa sad kopiram i molim savjete svih mogučih vrsta ....

Što reći? Evo i moj suprug ostao danas na drugoj seriji kemoterapije. Mikrocelularni ca pluća. Suprug ima 74 godine.
Nakon prve serije došao doma, odmah smo izbacili šečer i bijelo brašno iz prehrane, pije sodu bikarbonu (kavenu žlicu 1-2 puta dnevno), sok od aronije 3 puta po 0,3 dl, multi-vit., C-vit i B-komplex, pravim zelene smutije - (banana+jabuka+kelj,blitva ili drugi "zeleniš"+peršin list+žličicu meda i malo limunovog soka ili mandarinu), zatim sok cikla+mrkva+jabuka na sokovniku, jede slaninu, češnjak, rajčicu, povrće kuhano ili na pari, kuhanu puretinu ili domaću piletinu, a danas mu je onkolog propisao i Prosuro 2 puta dnevno. Veoma je smršavio prije samog dijagnosticiranja ca i kemoterapije (sa 75 na 65 kg) i slab je na nogama, ali pokretan. Preko dana je dosta vani na suncu, nekoliko puta dnevno i navečer malo šeta našom ulicom (jako se brzo umara). Imamo onaj vibrirajući maser za stopala i leđa pa njime masira stopala nekoliko puta dnevno (mada ja ne znam je li to OK). Namjeravam zvati masera ne bi li mu ojačao noge i s njim vježbao.

Rekli ste ne koristiti imunobustere za vrijeme kemoterapije.... Od svega što koristi - što konkretno NE koristiti dan uoči i za vrijeme kemo, a što da mu dajem i u to vrijeme?
Imate li još kakav savjet u vezi kuhanja i svega ostalog što mogu učiniti?
Scintigrafiju kostiju onkolog nije indicirao, a i teško da bi muž mogao nepokretno ležati toliko vremena jer često i suho kašlje.
Slijedeća serija kemo je 13.11., a u prosincu kontrolni CT.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 18:22   #973
Prijepis današnjeg nalaza onkologa:
L 4,9
E 4,21
Hgb 129
Tr 435
urea 3,7
kreatinin 74
Ordinira se II ciklus PKT po PE protokolu: danas se ordinira Cisplatina a 110 mg, Etoposid a 200 mg uz premedikaciju Aloxi amp, Dexamethason a 8 mg, Peptoran amp.
17. i 18.10.2017. doći na aplikaciju Etoposida a 200 mg uz premedikaciju Reglan i Dexamethason amp.
Preporuča se uvesti ProSure 2x1 bočicu tijekom 8 tjedana.
zgabareto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 19:20   #974
Pomozite mi u panici sam :(

Pozdrav, imam 17 godina i takodje panican problem, kao i svako obicno ode prvo na google ali evo koji je moj problem:
Zbog prevelikog nerviranja (stresa) dobio sam cir na dvanestopalacnom crevu i takodje me boli stomak kad sam gladan sto je i jasno ali sam se uplasio da nemam mozda rak pluca zbog par simptoma koji su identiccni evo recimo tesko gutam? a pre 2 god sam i oslabio 10kg, i strasno se bojim da nije to i da li je kasno ( u panici sam) posto sam po guglu video par istih simptoma koji ukazuju i na to pored cira, pomozite ako moze neko ( ne bih da se nerviram jos vise) evo moj email: [email protected] svi koji mogu
ackebrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 19:26   #975
Quote:
ackebrt kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam 17 godina i takodje panican problem, kao i svako obicno ode prvo na google ali evo koji je moj problem:
Zbog prevelikog nerviranja (stresa) dobio sam cir na dvanestopalacnom crevu i takodje me boli stomak kad sam gladan sto je i jasno ali sam se uplasio da nemam mozda rak pluca zbog par simptoma koji su identiccni evo recimo tesko gutam? a pre 2 god sam i oslabio 10kg, i strasno se bojim da nije to i da li je kasno ( u panici sam) posto sam po guglu video par istih simptoma koji ukazuju i na to pored cira, pomozite ako moze neko ( ne bih da se nerviram jos vise) evo moj email: [email protected] svi koji mogu
A da odeš liječniku pa mu kažeš simptome, obaviš neke pretrage i riješiš se nedoumice!? Ovako ti tu svatko može reći što god hoće ali ništa pametniji nećeš biti, niti ćeš riješiti svoj problem.
Sretno!!!

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 19:28   #976
Quote:
ackebrt kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam 17 godina i takodje panican problem, kao i svako obicno ode prvo na google ali evo koji je moj problem:
Zbog prevelikog nerviranja (stresa) dobio sam cir na dvanestopalacnom crevu i takodje me boli stomak kad sam gladan sto je i jasno ali sam se uplasio da nemam mozda rak pluca zbog par simptoma koji su identiccni evo recimo tesko gutam? a pre 2 god sam i oslabio 10kg, i strasno se bojim da nije to i da li je kasno ( u panici sam) posto sam po guglu video par istih simptoma koji ukazuju i na to pored cira, pomozite ako moze neko ( ne bih da se nerviram jos vise) evo moj email: [email protected] svi koji mogu
Da te utjesim - zbog stresa ne jedem, ako pojedem zeludac me rastura zbog nervoze, samo sam na kavi i duvanu, zeludac me rastura (zbog kave i duvana), tesko gutam u panici, gusi me u panici, muz mi je pokojni zbog Ca pluca, a Ca pluca mi nikad nije prosa kroz glavu ka dijagnoza. Mani se googla, po njemu smo svi pokojni. Kazi sta mislis, ne kupi u sebi (narast ce ti sise ), navuces si jos koji cir.

Mlad si, naucit ces.

I sorry na brutalosti (stvarno ne zelin cir)
inekoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 11:57   #977
Osoba koja me uz pokojnu majku odgojila, krajem veljace se razbolila. Kako je rijec o osobi od 88 godina, njezina kcer je mislila da se radi o upali pluca. Trazili su od doktorice uputnicu za vadenje krvi i mokrace, nalaz je bio u redu, te je dobila antibiotike. Antibiotici su pomogli, ali i dalje je osoba bila u krevetu vecinom i osjecala se lose, te doktorica dolazi u kucni posjet. Salje je na hitnu jer pluca su u redu, ali desna strana joj trne i boji se da ce dobiti infarkt.

Na hitnoj snimaju srce i pluca i otkrivaju tumor. U srednjem plucnom polju lijevo uz lateralnu torakalnu stijenku vidljivo oštro ograničeno mekotkivo zasjenjenje promjera do 5 cm - vjerojatno tm proces. Nema pluralnog izljeva, niti limfadenopatije. (Molim objasnjenje za ovaj dio, pogotovo sto znaci tm proces)

Dobiva antibiotike (jer je imala i upalu na plucima) i tablete protiv bolova. Zbog godina, lijecnici savjetuju nista ne dirati.

Stanje se ne popravlja, stovise, u ovih mjesec dana, malo manje kako se zna da je rak pluca, samo je gore. Osoba se zali na bolove u ledima, a sad kada su oni prosli, na bol u nozi (kuk i koljeno) toliko da ma lijevu nogu ne moze stati. Od lijekova protiv bolova se ponekad gubi (ako ih ne uzima, nema problem s tim), apetita nema, slabo jede, kad jede tjera je na povracanje.

Znam da ljudi umiru, da je dozivjela lijepe godine, ali ja ne znam hocu li prezivjeti u godini dana gubitak dvije osobe koje jako volim.

S obzirom da ne zivimo vise u istom gradu, ne mogu je vidjeti/obici svaki dan. Mene samo zanima, s obzirom na godine i to da je stanje vidno losije od onog kad je bila kod lijecnika, te na ono sto pise na nalazu, koliko otprilike moze pozivjeti?
Svi kazu samo da se ne pati, ali ja sam sebicna, meni treba i ne mogu prihvatit gubitak.

Mama je 7 godina zivjela s dijagnozom raka dojke, imala je metastaze na kraljeznici, a na kraju i na plucima. Nije dala nista da se dira, otvara... I pozivjela je rekla bih dosta godina s obzirom na dijagnoze i prognoze. Utjesila me to sto su lijecnici za ovu baku rekli na pocetku kad su otkrili tumor, da s tim vjerojatno zivi vec godinama i da moze zivjeti jos, da ne znaci da ce umrijeti odmah. Ali s obzirom na njeno stanje, bojim se da su to bile samo rijeci utjehe.
putovanježivota is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 12:34   #978
Quote:
putovanježivota kaže: Pogledaj post
Osoba koja me uz pokojnu majku odgojila, krajem veljace se razbolila. Kako je rijec o osobi od 88 godina, njezina kcer je mislila da se radi o upali pluca. Trazili su od doktorice uputnicu za vadenje krvi i mokrace, nalaz je bio u redu, te je dobila antibiotike. Antibiotici su pomogli, ali i dalje je osoba bila u krevetu vecinom i osjecala se lose, te doktorica dolazi u kucni posjet. Salje je na hitnu jer pluca su u redu, ali desna strana joj trne i boji se da ce dobiti infarkt.

Na hitnoj snimaju srce i pluca i otkrivaju tumor. U srednjem plucnom polju lijevo uz lateralnu torakalnu stijenku vidljivo oštro ograničeno mekotkivo zasjenjenje promjera do 5 cm - vjerojatno tm proces. Nema pluralnog izljeva, niti limfadenopatije. (Molim objasnjenje za ovaj dio, pogotovo sto znaci tm proces)

Dobiva antibiotike (jer je imala i upalu na plucima) i tablete protiv bolova. Zbog godina, lijecnici savjetuju nista ne dirati.

Stanje se ne popravlja, stovise, u ovih mjesec dana, malo manje kako se zna da je rak pluca, samo je gore. Osoba se zali na bolove u ledima, a sad kada su oni prosli, na bol u nozi (kuk i koljeno) toliko da ma lijevu nogu ne moze stati. Od lijekova protiv bolova se ponekad gubi (ako ih ne uzima, nema problem s tim), apetita nema, slabo jede, kad jede tjera je na povracanje.

Znam da ljudi umiru, da je dozivjela lijepe godine, ali ja ne znam hocu li prezivjeti u godini dana gubitak dvije osobe koje jako volim.

S obzirom da ne zivimo vise u istom gradu, ne mogu je vidjeti/obici svaki dan. Mene samo zanima, s obzirom na godine i to da je stanje vidno losije od onog kad je bila kod lijecnika, te na ono sto pise na nalazu, koliko otprilike moze pozivjeti?
Svi kazu samo da se ne pati, ali ja sam sebicna, meni treba i ne mogu prihvatit gubitak.

Mama je 7 godina zivjela s dijagnozom raka dojke, imala je metastaze na kraljeznici, a na kraju i na plucima. Nije dala nista da se dira, otvara... I pozivjela je rekla bih dosta godina s obzirom na dijagnoze i prognoze. Utjesila me to sto su lijecnici za ovu baku rekli na pocetku kad su otkrili tumor, da s tim vjerojatno zivi vec godinama i da moze zivjeti jos, da ne znaci da ce umrijeti odmah. Ali s obzirom na njeno stanje, bojim se da su to bile samo rijeci utjehe.
Tm je tumorski proces, pluralni izljev je zapravo voda u plućima koje kod nje nema, limfadenopatija je povećanje limfnih čvorova kojih isto tako nema, što je dobar znak. Rak pluća se najviše voli širiti na kosti i mozak, pa možda od tuda bolovi u kostima. Gubljenje od tableta protiv bolova je normalno na žalost, a za apetit i protiv povraćanja je mojoj mami pomagao Megostat, Suportan i Reglan, to troje ide na recept. Od alternative su za mučnine pomogali zeolit, par gutljaja cole i gutljaja dva švedska grencice. (Naravno, ne istovremeno).
Moja mama je preminula od raka pluća i raka dojke prije mjesec dana, ali od dr raka pluća se održala 3.5god, u biti ju je rak dojke dokrajcio. Ne znam gdje se gospodja liječi, ali kraj svega što smo mi prošli s mamom ja bi preporučila Jordanovac ako je ikako moguće.


Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 13:24   #979
Quote:
*Aria* kaže: Pogledaj post
Tm je tumorski proces, pluralni izljev je zapravo voda u plućima koje kod nje nema, limfadenopatija je povećanje limfnih čvorova kojih isto tako nema, što je dobar znak. Rak pluća se najviše voli širiti na kosti i mozak, pa možda od tuda bolovi u kostima. Gubljenje od tableta protiv bolova je normalno na žalost, a za apetit i protiv povraćanja je mojoj mami pomagao Megostat, Suportan i Reglan, to troje ide na recept. Od alternative su za mučnine pomogali zeolit, par gutljaja cole i gutljaja dva švedska grencice. (Naravno, ne istovremeno).
Moja mama je preminula od raka pluća i raka dojke prije mjesec dana, ali od dr raka pluća se održala 3.5god, u biti ju je rak dojke dokrajcio. Ne znam gdje se gospodja liječi, ali kraj svega što smo mi prošli s mamom ja bi preporučila Jordanovac ako je ikako moguće.


Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
Puno hvala na odgovoru.

Iz Đakova su, ali je u Osijeku bila na hitnoj i dan kasnije kod specijalista za pluca.

Ne lijeci se, tj. osim tableta protiv bolova, nista nije dobila bas zbog godina. Trebala je za mj. dana sto ce sad za koji dan biti na pregled da se vidi koliko se to brzi siri, ali zbog njenog stanja, ne mogucnost ustajanja iz kreveta, bolova i gubljenja, kcer je ne zeli muciti i voditi po bolnicama kad se sve zna...

Iskrena sucut zbog mame.
putovanježivota is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 13:22   #980
Quote:
putovanježivota kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru.

Iz Đakova su, ali je u Osijeku bila na hitnoj i dan kasnije kod specijalista za pluca.

Ne lijeci se, tj. osim tableta protiv bolova, nista nije dobila bas zbog godina. Trebala je za mj. dana sto ce sad za koji dan biti na pregled da se vidi koliko se to brzi siri, ali zbog njenog stanja, ne mogucnost ustajanja iz kreveta, bolova i gubljenja, kcer je ne zeli muciti i voditi po bolnicama kad se sve zna...

Iskrena sucut zbog mame.
Hej...Aria ti je sve napisala, ja sam isto izgubila mamu prije manje od dva mjeseca isto od raka pluca. Iz mog iskustva, kod starijih osoba to ide u pravilu sporije. Imamo susjeda od 75 godina, vec 3 godine zivi s nelijecenim rakom pluca. Nije bio operabilan, radi srca, isto nije imao metastaze u pocetku, ali nije mogao ici na kemo a nisu ni zracili. Dakle ostavljen da umre. Nadzivio je i moju mamu od 63 god koja je operirana i isla na kemo. Jos je ziv. Sve je to individualno, ali moze ici sporije. Lose opce stanje kod gospodje moze biti i radi preboljene upale pluca koja nije macji kasalj ali isto tako radi metastaza.

Moj ti je savjet provedi s njom sto vise vremena mozes. Kad nekog volis, nikad nisi spreman na njihov odlazak, i sa 150 godina bi bilo prerano. Ali smrt je sastavni dio zivota i sve nas ceka. Drz se
velikimacak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.