Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2017., 13:39   #5261
Dobni rizik za Down 1:217
Rizik za T21 1:4082
Rizik za T13/T18 1:100000
Biokemijski za Down 1:667

Nuhalni 0,9mm

Jel to što je dobni rizik (35g) povećan razlog za zabrinutost?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:20   #5262
Moze li mi netko ako se razumije reci, da li zbog kronicnog faringitisa uzrokovanog refluksom mogu duze biti poviseni leukociti? Radila sam prije malo manje od mj dana kks, leukociti su bili 10.3, crp ok. Sad sam opet vadila, skupa s dks (cist na dojci, reaktivni limfni cvorovi), doktorica je rekla da je sve ok, samo leukociti opet malo poviseni (10)? Prehladjena nisam, nemam virozu, nit smrcem, nista. Samo taj refluks zbog kojih mi zna biti grlo upaljeno (ne znam je li trenutno, inace to vec dulje traje, a tek se unazad mj dana lijecim).

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
#nedamise
Aeon+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 09:34   #5263
Molila bih misljenje. Dakle imam 33 godine, normalne sam gradje i dijagnozu renalne hipertenzije.imam znacajnu stenozu renalne arterije i desni bubreg je vjerojatno zbog togaatrofirao (6cm). Radila sam hrpu pretraga od kojih bih izdvojila scintegrafiju koja je pokazala da lijevi odradi 98%, a desni 2% posla. Angiografiju sam takodjer napravila i cekam nalaz. Tlak nije napravio do sada stetu na zilicama oka pa me zanima moze li stent na renalnoj arteriji ista poboljsati stanje s obzirom na stanje desnog bubrega. Tlak drzim pod kontrolom coperinevom osim sto podivlja kad dobijem mengu pa onda popijem nebivolol. Kalij mi je nesto nizi i renin ocekivano povisen. Pusac sam.
heyhey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:31   #5264
Poštovani, kćer od 10 godina je imala prije mononukleozu dijagnosticiranu prije 5 tjedana. Krvna slika se baš dobro popravljala i ona je bila odlično i odjednom u prošli ponedjeljak temp 39,9 i hospitalizirana je zbog loše krvne slike ( leukociti 2, neutropenija samo 30, pa 10, periferni razmaz krvi uredan..). UZV trbuha uredan malo je od mononukloze povećana slezena, UZV vrata reaktivni limfni čvorovi..
U subotu nakon 5 dana, kćer je otpuštena iz bolnice jer je afebrilna i nalazi su se znatno popravili
E 4,51
hB 129
Hct 0,377
MCV 83,6
MCH 28,6
MCHC 342
RDW 12,7
Trc 162 L ( 178-420)
MPV 10,3
Lkc 7,82
Neutro granulociti 39,1
NEU aps 3,06
Limfociti 32,6
Monociti 21,6 H( 5-13)
Eozinofili 6,4
Bazofili 0,3
IG (%) 7
Neutrofilni granulociti ( aps ) 3,06
Limfociti (aps) 2,55
Monociti 1,69 H ( 0,22-1,51)
Eozinofili ( aps) 0,50
Bazofili (aps) 0,02
IG (aps) 0,55
Možete li i reći što je u diferencijalnoj krvnoj slici IG, (postoji u % i aps), ali nema referentnih vrijednosti, pa ne znam koje su normalne vrijednosti. Kćeri je IG % 7, a IG aps 0,55. Da li je to u redu?
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:24   #5265
Pozdrav svima, nova sam ovdje pa oprostite ako postavljam na pogresnu temu.

Radila sam tipizaciju HLB lokusa
Rezultati:
PCR SSO low NT
PCR SSP low. B*35;B*56

Testirano na : ORELUP HLA B* "low resolution" - 67Y

Unaprijed hvala
Krestavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 08:48   #5266
Ne znam dal je prava tema za ovo pitanje, ali ako netko zna tumačiti, bila bih jako zahvalna.

Moja baka je operirala tumor dojke 1968. godine, tom prilikom odstranjena joj je cijela dojka i primala je kemoterapije.
2008. godine operirala je tumor štitnjače.
Štitnjača joj je uklonjena, pila je jod.

Prije nekih mjesec dana operirala je i drugu dojku, odnosno odstranjena je cijela zbog tumora.
Baka je rođena 1948. godine. Jako je preplašena jer trenutno ima nalaz a mora još 2 tj čekati na pregled kod onkologa. Molim Vas tumačenje nalaza kako bi imali barem neke informacije prije samog pregleda i dobivanja terapije.

Nalaz joj glasi ovako:

KLINIČKA DIJAGNOZA: Ca mammae dex
Stanje nakon operacije CDI desne dojke (7/2017)
(3406/17, pT1c, pNx, Luminalni B, HER 2 negativan
Stanje nakon operacije štitnjače zbog papilarnog karcinoma (2008.)
Stanje nakon operacije neoplazme lijeve dojke (1986.)
Vrsta materijala: konzultacija s imunohistokemijskom analizom
Materijal: 1. tri parafinske kocke br. 3700/17 (oznaka I E), desna dojka s drugim tumorom, 2. desna aksila s limfnim čvorovima
__________________________________________________ _________
PARAHISTIOLOŠKI OPIS:
1. Materijal su tri parafinske kocke, oznake IE (patologija žb, biopsija) primljene radi biopsije i dodatne imunohistokemijske obrade
Mikroskopski se radi o dojci veličine 17:15,6 cm, površine dijelom prekrivene kožom 19:9,5 cm. Na površini kože se nađu 3 lezije promjera 0,5-0,8 cm koje histološki odgovaraju hemangiomima, a na 3,5 cm od jednog resekcijskog ruba prisutan stari postoperativni ožiljak duljine 4,5 cm. Na presijeku dojke, ispod ožiljka prisutna šuplja tvorba promjera 3,5 cm, ispunjena krvavim sadržajem . Histološki se radi o pseudocisti ispunjenoj krvlju uz opsežnoizraženu upalnu reakciju tipa stranog tijela. Oko šuplje tvorbe žučkasto, čvršće područje promjera 6,5 cm koje histološki odgovara nekrozi masnog tkiva. Na 0,3 cm od drugog resekcijskog ruba smještenog nasuprot starog postoperativnog ožiljka nađe se čvor promjera 0,8 cm. Histološki se radi o tumoru građenom od pseudožljezdanih formacija, tračaka i solidnih nakupina atipičnih epitelnih stanica hiperkromatskih jezgara, mjestimice prominentnih nukleola, s prisutnim stvaranjem dezmoplastične strome. Ne nađe se mitoza na 10 vidnih polja velikog povećanja tumora. Ne nalazi se limfangioinvazije. Imunohistokemijski tumorske su stanice pozitivne na Estrogen (95% tumorskih stanica) i Progesteron (30% tumorskih stanica). HER2 je 0 (negativan nalaz). Ki 67 iznosi 5%.

Molekularni tip karcinoma, St. Gallen, 2013., Luminalni A

2. Komad masnog tkiva, veličine 9,5:7:6. Na presjeku se nađe ukupno 18 limfnih čvorova promjera 0,4-1,2 cm urednog izgleda.

Metode: HE, Estrogen, Progesteron, Ki67, HER2
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 08:48   #5267
Pozdrav,
moze li mi netko prokomentirati nalaz urina, leukociti 5-8, bakterije nešto, epitelne stanice: dosta, nešto sluzi, albumen u tragu
inače sam dijabetičar na inzulinu u fazi lošije regualcije, brinu me ovi leukociti
jučer sam bila kod doktorice opće prakse kad sam preuzela nalaze, nije mi ništa za to rekla, mozda nije vidjela
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 13:51   #5268
za ovo što sam pitala u postu iznad kontaktirala sam danas doktoricu i kaze da je to ok, bitno je da nije mnoštvo leukocita.... kao nije potreban ni antb ni urinokultura...

moze li netko prokomentirat nalaz 24 satnog urina 0,22 a piše da je normalno manje od 0,25 nakon intezivne aktivnosti, ono ne znam da sam bila nešto strašno aktivna...

za mirovanje bi trebalo biti manje od 0,08, prema tom kriteriju nalaz bi bio povišen

doktorica opće prakse kaze da nije loš nalaz
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 11:43   #5269
Nalaz urina i krvi je u granicama sve osim:

Glukoza... 7.1....4.4 - 6.4
KREAT.....115....64 - 104

AST.........68.....11 - 38
ALT.........112....12 - 48

Molim pojašnjenje na što ukazuju duplo povišeni AST i ALT od normalnog....
Hvala.
ekvilajzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 16:51   #5270
Quote:
ekvilajzer kaže: Pogledaj post
Nalaz urina i krvi je u granicama sve osim:

Glukoza... 7.1....4.4 - 6.4
KREAT.....115....64 - 104

AST.........68.....11 - 38
ALT.........112....12 - 48

Molim pojašnjenje na što ukazuju duplo povišeni AST i ALT od normalnog....
Hvala.
AST i ALT su pokazatelji funkcije jetre, ovaj nalaz nije zabrinjavajući bez drugih simptoma po mom mišljenju. Ponoviti kod LOM-a za tjedan dana pa ev. kod gastroenterologa, možda napraviti i UZV da se vidi ima li jetra ikakve promjene.
I btw, većinom kad je ALT duplo veći od AST to ukazuje na malo pretjerano konzumiranje alkohola . Ugl, nisu to nalazi za zabrinuti se, kod pravog hepatitisa su povišeni jako (tipa 2000).
A ostalo glukoza ne znam jeste li bili natašte, nije ni ovo baš zabrinjavajuć nalaz, kreatinin indikator bubr funkcije, također neznatno povišen te se ne bi zabrinjavala.
cutiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 16:54   #5271
JustForFun leukociti+ bakteriji u urinu ukazuju jednostavno na urinoinfekt
cutiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:09   #5272
Žena u kasnim dvadesetima.

- Menzes: redovno između 27-33 dana, zadnjih nekoliko je bilo prema 32,33, a ovaj sad je došao na 27 (što je čudno za mene), prosječno traju 5-8 dana, obilne, bolne
- ostali simptomi: masnija koža, loš ten sklon pojavi prištića, pojačana dlakavost na mjestima nekarakterističnim za žene, sklonost debljanju unatoč uravnoteženoj prehrani
- nalaz UZV: minimalno mikrocist.jajnici, ali ima ih svega par i nije ni u kakvom obliku "biserne ogrlice" kako opisuju po internetu
- hormoni vađeni na 3. dc sljedeći:
FSH (3,85-8,78): 5,9
LH (2,12-10,89): 5,7
prolaktin (70,8-568,5): 406,9
testosteron (0,4-2,6): 2,7 H
estradiol (99-448):218

FSH i LH prilično slični, je li to znak za uzbunu? i hm, a, povišen testosteron....
nakojumisliš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 21:48   #5273
Quote:
cutiee kaže: Pogledaj post
AST i ALT su pokazatelji funkcije jetre, ovaj nalaz nije zabrinjavajući bez drugih simptoma po mom mišljenju. Ponoviti kod LOM-a za tjedan dana pa ev. kod gastroenterologa, možda napraviti i UZV da se vidi ima li jetra ikakve promjene.
I btw, većinom kad je ALT duplo veći od AST to ukazuje na malo pretjerano konzumiranje alkohola . Ugl, nisu to nalazi za zabrinuti se, kod pravog hepatitisa su povišeni jako (tipa 2000).
A ostalo glukoza ne znam jeste li bili natašte, nije ni ovo baš zabrinjavajuć nalaz, kreatinin indikator bubr funkcije, također neznatno povišen te se ne bi zabrinjavala.
Moram ovo prokomentirati jer mi je zapelo za oko, upravo obrnuto, kod pretjerivanja s alkoholom je AST >> ALT.
__________________
Boli je glava, živi za sada ..
° Uhvati vjetar °
Pofua Sasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 14:20   #5274
Smile 5 satni OGTT test

Radila sam 5 satni OGGt test i ovo su rezultati...
1. mjerenje (0 minuta) - 10,0 mIU/L
2. mjerenje (30 minuta) - 12,2 mIU/L
3. mjerenje (60 minuta) - 27,9 mIU/L
4. mjerenje (90 minuta) - 32,5 mIU/L
5. mjerenje (120 minuta) - 26,5 mIU/L
6. mjerenje (150 minuta) - 14,6 mIU/L
7. mjerenje (180 minuta) - 14,4 mIU/L
8. mjerenje (210 minuta) - 6,1 mIU/L
9. mjerenje (240 minuta) - 3,2 mIU/L
10. mjerenje (270 minuta) - 13,8 mIU/L

Može li mi netko protumačiti nalaze?
Hvala
lapaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 16:16   #5275
Mijelociti i plazma stanice su mi povisene- treba biti 0, meni je 1 (rel %). Je li to zabrinjavajuce?
Ostatak ks je uredan, osim trombocita koji su 694, ali to je napredak u odnosu na ranije zbog terapije (ET). No, brine me ova plazma i mijelociti..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 17:51   #5276
Forumaši, pozdrav! Imam 30 godina, aktivni sportaš uz adekvatnu prehranu. Suplementacija: multivitamin, ca-mg-zn + D3, treniram svakodnevno. Uskoro idem na operaciju oka i brinu me doldane vrijednosti, jer nisu u ravnoteži. Molio bih nekoga stručnog da prokomentira krvne nalaze.

NB, posljednji trening prije vađenja krvi odrađen u intervalu manjem od 12h, ima li možda to utjecaja na vrijednosti? U nastavku prijepis nalaza od 04.10.2017. Unaprijed hvala!

HEMATOLOGIJA

Sedimentacija eritrocita KS, 1, (2-13)
Eritrociti, 5.44, (4.34-5.72)
Hemoglobin, 169, (138-175)
Hematokrit, 0.486, (0.415-0.530)
MCV, 89.3, (83.0-97.2)
MCH, 31.1, (27.4-33.9)
MCHC, 348, (320-345)
RDW, 12.5, (9.0-15.0)
Trombociti, 270, (158-424)
MPV, 11.5, (6.8-10.4)
Leukociti, 7.39, (3.4-9.7)

KOAGULACIJA

Protrombinsko vrijeme-udjel, 1.06, (>0,70)
Protrombinsko vrijeme-INR, 1.0, (prep. za OAT 2.0-3.5)

MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENTA

Eritrociti, 0-2, (0-2)
Leukociti, 0-2, (0-2)
St. pločastog epitela, 0-2. (0-1)
Sluz, nešto, (0)

BIOKEMIJA - SERUM

Glukoza, 5.3, (4.2-6.0)
Ureja, 6.9, (2.8-8.3)
Kreatinin, 82, (64-104)
AST, 51, (11-38)
GGT, 15, (11-55)
Kalij, 3.8, (3.9-5.1)
Natrij, 136, (137-146)
__________________
Knowledge is the only instrument of production that is not subject to diminishing returns. ― John Maurice Clark
VeVi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 22:35   #5277
Molio bih ako netko može pojasniti majčin ortopedski nalaz bez puno stručnih izraza.
Prije mjesec dana slomila je 4-ti prst na desnoj nozi. Ona ima 67 godina.

Radiološki nalaz
----------------
Na snimkama stopala vidi se izrazita difuzna demineralizacija, te položaj hallux valgus. Vidljivo stanje nakon starog prijeloma proksimalne falange IV prsta desnog stopala. Pojedini zglobni prostori među tarzalnim kostima su nešto niži.
Na lijevom stopalu vidi se neravna kontura glave I metatarzalne kosti sa suženim zglobnim prostorom, te znacima subluksacije prema proskimalnoj falangi. Uz to se vidi potpuna luksacija između glave II metatarzalne kosti proskimalne falange, a moguće i između pojedinih interfalangealnih zglobova.
joskona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:47   #5278
Može mala pomoć, ako netko zna, oko čitanja nalaza RTG snimke vratne kralježnice

Vide se znaci početne unkartroze distalnog segmenta
U projekciji mekih česti uz spinozni nastavak Th1 kralješka vidi se ovalna vapnena sjena promjera do 1cm
__________________
.....
Niss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:06   #5279
Nalaz hepatitisa, molim Vas da mi protumacite

Lijep pozdrav, unaprijed se ispricavam ako sam ovo postao na krivom mjestu. Boli me jetra vec dobrih 5 godina, nekih prvih sest mjeseci do god dana bol je bilo nevjerojatno intezivna, a onda se smanjila, s time da ju osjecam svakodnevno. Gastroenterologica me poslala vadit hepatitis markere, i ovo je sljedeci nalaz:

Hepatitis A IgG protutijela Negativan
Hepatitis Bc protutijela Negativan
Hepatitis Bs antigen Negativan
Hepatitis Bs protutijela 261 mlJ/ml
Hepatitis C protutijela Negativan

Ne znam sto bih zakljucio iz prilozenog, a s ovim nalazom ponovno moram ic kod gastroenterologice kod koje sam narucen tek za mjesec dana, jel ja imam Hepatitis B, i koliko je ovaj nalaz ozbiljan, citam da se od ovog moze dobit rak jetre, ciroza jetre, pa cak i smrt. Imam 23 godine, nisam narkoman, ne drogiram se i djevac sam, znaci nisam imao spolne odnose nikad, a vidim da se Hepatitis B moze prenijet jedino preko krvi ili spolnog odnosa. Oralno sam zadovoljavao jedno cetiri cure, pa sad ne znam jel se moze na taj nacin prenijet
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 23:57   #5280
Quote:
reason2die kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav, unaprijed se ispricavam ako sam ovo postao na krivom mjestu. Boli me jetra vec dobrih 5 godina, nekih prvih sest mjeseci do god dana bol je bilo nevjerojatno intezivna, a onda se smanjila, s time da ju osjecam svakodnevno. Gastroenterologica me poslala vadit hepatitis markere, i ovo je sljedeci nalaz:

Hepatitis A IgG protutijela Negativan
Hepatitis Bc protutijela Negativan
Hepatitis Bs antigen Negativan
Hepatitis Bs protutijela 261 mlJ/ml
Hepatitis C protutijela Negativan

Ne znam sto bih zakljucio iz prilozenog, a s ovim nalazom ponovno moram ic kod gastroenterologice kod koje sam narucen tek za mjesec dana, jel ja imam Hepatitis B, i koliko je ovaj nalaz ozbiljan, citam da se od ovog moze dobit rak jetre, ciroza jetre, pa cak i smrt. Imam 23 godine, nisam narkoman, ne drogiram se i djevac sam, znaci nisam imao spolne odnose nikad, a vidim da se Hepatitis B moze prenijet jedino preko krvi ili spolnog odnosa. Oralno sam zadovoljavao jedno cetiri cure, pa sad ne znam jel se moze na taj nacin prenijet
Smiri se, iz priloženog se može zaključiti da si cijepljen protiv hepatitisa B, zato imas protutijela protiv HBs. Da imaš hepatitits B imao bi pozitivan HBs antigen.
__________________
Boli je glava, živi za sada ..
° Uhvati vjetar °
Pofua Sasaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.