Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 12:37   #1161
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
To nikako kod jednofaznog prikljucka. Ako su 2 razlicite faze onda moze.
Mijenjam stari štednjak sa trofazne utičnice (5x2.5mm2) na dva uređaja pećnica + grijaća ploča (plinska) . Dakle dijelim kabel na dvije jednofazne utičnice svaku na svoju fazu ( R , S sa vlastitim osiguračem 16 A) . Zanima me dali korištenje zajedničke nule iz postojećeg kabla predstavlja neki problem ).Ima nekih teorija da je bolje T fazu koja je visak pretvorititi u nulu i prespojiti u razvodom ormariću na N sabirnicu.
Lp
silen50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 12:54   #1162
Dok god su razlicize faze moze se koristiti zajednicka nula. Problem nastaje ako se priklkucak prebaci na jednofazni.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 15:22   #1163
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Dok god su razlicize faze moze se koristiti zajednicka nula. Problem nastaje ako se priklkucak prebaci na jednofazni.
Može, ali može biti i preopterećena, jer ide kroz dvije žice do peći i kroz jednu nazad.

@silen50
Bilo bi pametno tu treću fazu pretvoriti u nulu. Ukoliko je ploča samo 4 plina, treba joj struja za upalit ju i bit će dobro, čak bi ja to spojio na istu fazu. Ali ukoliko će još nešt jače na tu utičnicu, i to je na dva osigurača, svakako bi bilo dobro stvoriti još jednu nulu.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 20:28   #1164
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Može, ali može biti i preopterećena, jer ide kroz dvije žice do peći i kroz jednu nazad.
Ne moze biti prepterecena ako su razlicite faze. Struja kroz tu jednu nulu nece teci nikad veca od struje koja tece kroz jednu fazu. Ako su obe faze ukljucene one su fazno pomaknute za 120 stupnjeva i vektorski se zbrajaju. Tada ce struja kroz nulu biti manja nego struja kroz pojedine faze.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 05:02   #1165
Znam da nije po ps-u, al hipotetski me zanima što bi i dal bi moglo poći po zlu u sljedećoj situaciji. Ako bih htio povući struju za noćne lampice iznad kreveta trebao bih štemati preko pola sobe jer je jedina razvodna kutija na sredini plafona ispod plafonjere (tako je u cijelom stanu - razvodne su ispod rasvijetnih tijela). Ono što me zanima bih li smio povući struju za noćne lampice iz utičnice koja je u blizini. Znači, zaštemam metar, metar i pol max do te utičnice i onda iz njene kutije povučem struju. Razmišljam, al ne mogu smisliti neki argument protiv ove ideje. Ako se ovo ne smije, koja bi bila značajna razlika između ovog i lampica koje bi bile utikačem uštekane u tu utičnicu...?
U slučaju da se ovo smije, dal bih trebao staviti kabel od 2.5 kvadrata kakav ide i do utičnice ili može i 1.5? Ili je u ovom slučaju svejedno? Kužim da bi osigurač od 16A štitio i taj komad voda od utičnice do lampica, al nedavno je netko ovdje spomenuo da se u nekim rasvijetnim tijelima fizički ne može žica od 2.5 kvadrata ugurat i stegnut - zato pitam.
A, ako sam dobro shvatio 16A osigurač štiti vod tj. izbaci ako taj vod potegne preko cca 3.5 kW (220x16) jer je to maksimum koji ta debljina žice može podnijet? Znači, kad bih ovdje morao staviti 1.5 kvadrata, taj komad ne bi bio štićen odgovarajućim osiguračem. Al opet, te lampice nisu ni blizu graničnim kilovatima koje žica od 1.5 kvadrata može podnijet...

Zadnje uređivanje mario_bla : 16.10.2017. at 05:46.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 06:16   #1166
Nije po PSu ali ako.ne mozes staviti 2.5 kvadrata stavi 1.5. Ako je samo za nocnu lampu nece se nista dogoditi. U jednom stanu sam vidio klimu spojenu sa 1.5 kvadrat kabela koji se spaja iza uticnice na 2.5.
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 08:04   #1167
Za zaštitu od kratkog spoja neće biti problem smanjenje presjeka, jer i duljina vodiča nije velika. Problem nastaje u zaštiti od preopterećenja, jer tad je 16A osigurač/automatski prekidač, prejak.
No, ako položiš, recimo, PP/R u žbuku, njegova opteretivost je veća od žica u cijevi, pa niti zaštita od preopterećenja neće biti problem, radi boljeg hlađenja.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 09:31   #1168
slobodno stavi 1,5 kvadrata i dupliciraj to priključno mjesto,drugi problem bu bil vjerojatnije taj kaj su zidovi čisti beton skoro bez žbuke pa bu bilo štemanje problem
Old 16.10.2017., 10:25   #1169
Možeš, iako ako su u pitanju cijevi ja bih povukao ili ušemavanjem ili nekom kanalicom nadžbukno do nje dvožilni kabal 1,5 kvadrata i dalje kroz cijevi nove 1.5 kvadrata žice gore do razvodne kutije gdje bih to spojio na neki vod od 1.5 kvadrata (recimo od rasvjete, koji bi trebao biti negdje u toj kutiji). To bi ti recimo bilo po PS-u, sigurno i poslije nebi unosilo zabunu oko instalacija u slučaju nekih budućih radova.
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 11:40   #1170
Hvala svima! Sad kad vidim da nisam promašio "ceo fudbal" mogu razmišljat dalje o ovim opcijama koje ste naveli.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 13:38   #1171
Možeš staviti i duplu utičnicu na to mjesto, pa jednostavno uštekati lampe na licnastom kabelu. Postoje čak i utičnice s ugrađenim osiguračima.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 09:35   #1172
Gospodo, volio bih razbistriti neke detalje oko instalacije.

eto, prije par dana sam saznao da nije pametno dvije faze spojiti na jednu nulu.

Naime, imam stan iz 1980te. Instalacije kroz bužire, rasvjeta je potpuno odvojena od utičnica (nemaju zajedničke razvodne kutije).
Instalcija je nulovana, znači svugdje su po dvije žile (faza i nula).
Priključak je trofazni, u stanu sam orginalno imao dva trofazna priključa, za štednjak i TA peć

Priključak za štednjak je majstor "rastavio" na tri monofazne utičnice, za ploču, pećnicu i kuhinjski bojler.

Ja sam kroz pojedine bužire provukao dodatnu fazu, da mi ne bude cijela soba na jednom osiguraču. Sada sam skužio da je to pogrešno, jer nisam provlačio i dodatne nule. Međutim, s obzirom da imam trofazni priključak, ako su u istom bužiru fazni vodovi spojeni na različite faze, onda nemam razloga za brigu?

U blagovaoni sam jednu utičnicu potpuno odvojio i do nje dovukao novu fazu i nulu, ako nekad tu bude spojena TA peć.
Dali je u nečem problem ako kroz jedan bužir prolaze dvije faze i dvije nule?

Majstor mi je stavio novu razvodnu ploču, sa automatskim osiguračima, ali nemam FID sklopku. Dali mi treba Fid-ovka i dali je uopće mogu staviti ako nemam posebne vodiče za uzemljenje? Iz razvodnog ormara na stubištu do stana dolaze 3 faze i nula.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 09:48   #1173
ljepo je obješnjeno u prošlim postovima da ako je u objektu 3f priključak nula može biti zajednička

na kraju krajeva da nije tako i nula do stana bi trebala biti kvadrature 3 x veče od kvadrature faze

na nulovanom nema mjesta diferncijanoj zaštiti

šteta je ako si več sve provlačio i mienjao da nisi potegnuo još jednu žicu za zemlju , pa si ugradio difercijanu sklopku makar da djelu instalacije
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 12:32   #1174
Na instalaciji nulovanoj u razvodnom je bolje staviti FID-ovku, ali instalacija nulovana na utičnici bi mogla izbacivati FID-ovku jer je nula (iza FID-ovke) spojena preko "mosta" u utičnici i na kućište uređaja, pa ako uređaj ima kontakt sa zemljom (montiran na vlažni zid, visi na metalnoj tipli koja je u kontaktu s armadurom, spojen na vodovodnu ili plinsku instalaciju, montiran na metalnoj ogradi...), struja curi i FID izbacuje.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.