Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 21:50   #3741
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Neki kurac sam.

A gle, ne grickam tokom dana pa sam do ručka komunjara, a nakon prduckam desničarski.

Najbolje mi ti reci što sam.
Zanimljivo je kako si se uhvatio ovoga što sam te pitao reda radi zato što si ti meni prigovarao da sam ideološki zadojen, pa reko da vidim koja je tvoja ideološka pozadina, umjesto da si se primio prikazivanja pogrešaka u mom rezoniranju o kojima cijelo vrijeme pričaš, ali nikako da ih pokažeš kroz već nekoliko postova.
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nitko ne osporava postojanje hijerarhija. U pitanje se dovodi njihova opravdanost, pravednosti, korisnost, itd. Ne znam je li čitanje s razumijevanjem postalo okultna vještina, jesi li retardiran ili samo nemušto trolaš. Nije ni bitno. Šizofreni svemir u kojem obitavaš ionako ne namjeravam posjetiti.
A ja ti govorim da upravo ti koji u pitanje dovode njihovu opravdanost, pravednost i korisnost, implementacijom svoje ideologije na koncu samo uspostave novu hijerarhiju. Nije to baš teško za shvatit.

Mene u cijeloj ovoj priči najviše fascinira koliko su neki od vas odvojeni od stvarnosti i nesvjesni ljudske prirode.
Old Jučer, 22:01   #3742
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako si se uhvatio ovoga što sam te pitao reda radi zato što si ti meni prigovarao da sam ideološki zadojen, pa reko da vidim koja je tvoja ideološka pozadina, umjesto da si se primio prikazivanja pogrešaka u mom rezoniranju o kojima cijelo vrijeme pričaš, ali nikako da ih pokažeš kroz već nekoliko postova.

A ja ti govorim da upravo ti koji u pitanje dovode njihovu opravdanost, pravednost i korisnost, implementacijom svoje ideologije na koncu samo uspostave novu hijerarhiju. Nije to baš teško za shvatit.

Mene u cijeloj ovoj priči najviše fascinira koliko su neki od vas odvojeni od stvarnosti i nesvjesni ljudske prirode.
Je, je, grozni su ti neki.

Ali nemoj time previše opterećivati svoje nježne moždane vijuge. Vidio si što se događa kad miševi previše misle.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 22:49   #3743
penis envy
Old Jučer, 23:10   #3744
Quote:
Ništa te ne razumijem, možeš li malo bolje pojasnit što pokušavaš reć?

Stavio sam pred par stranica link na video o eksperimentu sa miševima. U eksperimentu je cijela kolonija miševa izumrla u savršenim uvjetima. Jedini ograničavajući faktor je bio prostor, iako ni po tom pitanju nisu došli do predviđenih brojeva. Predviđeno je bilo da prostora ima za 3800 jedinki, a rast populacije je stao na 2200 nakon čega su izumrli zbog kompletne društvene degeneracije. Objašnjenje koje je dano jest da je kotačić koji je pokrenuo kolaps bila prenapučenost (to je ono što su i istraživali), te da je zbog stresa koji je prenapučenost uzrokovala došlo do razvijanja raznih patologija za posljedicu kojih se cijela društvena struktura urušila i buduće generacije više nisu bile sposobne vratiti se originalnom mišjem ponašanju nakon što su im brojevi dovoljno pali zato što nikada ta ponašanja nisu ni usvojili. U zasebnim su ekperimentima čak vadili takve neprilagođene (maltene autistične) miševe iz izumiruće populacije i uparivali ih sa ženkama da vide hoće li se tada vratiti normalnom ponašanju i to se nije dogodilo. Sad, nije da meni ideja o prenapučenosti nema smisla, a u kontekstu ljudi mislim da su prenapučeni gradovi dosta korozivni po ljudski duh. Previše su umjetni i udaljeni od prirode. Problem mi je jedino u tome što ja ne vidim kako je taj eksperiment zapravo demonstrirao da je prenapučenost razlog kolapsa mišje populacije. Populacija nikad nije dosegla svoje maksimalne predviđene brojeve, iako nisu bili niti ravnomjerno raspoređeni po cijelom prostoru tako da to što nisu dosegli predviđene brojeve ne uzimam kao pogubno po tezu o prenapučenosti. Moj je problem kod tog eksperimenta to što tamo jednostavno nema nikakve prirodne selekcije. Selekcija kontrolira prijenos informacija u novu generaciju. Bile te informacije genetičke ili memetičke prirode. Očigledno je da miševi ta znanja moraju usvojiti (ili ako im dolaze prirodno, barem ne smiju usvojiti patološka ponašanja koja overridaju njihovo prirodno ponašanje) jer u suprotnome ne mogu djelovati kao normalni miševi niti kada populacija padne na katastrofalno niske brojeve i prenapučenost definitivno nije problem. Budući da su im sve potrebe riješene, oni nikada ne moraju niti učiti pribavljati hranu i slične stvari, ne postoji nikakva borba u kojoj su takva znanja od presudne važnosti. Također, ne postoji nikakva borba sa vanjskim elementima poput predatora, a to po nekoj mojoj logici mora voditi do usmjeravanja sukoba prema unutra i gubitka kohezije. Inače, ta se prirodna progresija jasno vidi u današnjim progresivnim pokretima. Možemo za primjer uzeti feminizam u kojemu svaka generacija postaje sve ekstremnija i pravi probleme od sve manjih i manjih stvari, te posljedično ulazi u sukob i sa prijašnjim valovima feminizma. Dakle, ne kažem da prenapučenost nije ono što je sve pokrenulo, ali ja osim tvrdnji znanstvenika koji je provodio eksperiment ne vidim nikakav konkretan dokaz za to. Ako se mene pita, trebalo je provesti dodatni eksperiment u kojem bi se populacija držala na niskoj razini nasumičnim vađenjem jedinki iz populacije da bi se odbacila mogućnost sasvim prirodne degeneracije za posljedicu izostanka prirodne selekcije.

Slobodno ti prokomentiraj svoje viđenje eksperimenta, barem ovog videa ako ništa drugo. Promjene u mišjoj populaciji su jako slične onima koje unazad parsto godina gledamo u ljudskim populacijama. I shvaćam da ljudi nisu miševi, ali sličnosti su prevelike.

Inače, autor eksperimenta se zapravo i slaže sa mnom da je problem u izostanku selekcije, ali on je stajao čvrsto na strani prenapučenosti do koje zbog izostanka selekcije dolazi. Izrazio je to u ovoj formuli:

Mortality, bodily death = the second death
Drastic reduction of mortality
= death of the second death
= death squared
= (death)2
(Death)2 leads to dissolution of social organization
= death of the establishment
Death of the establishment leads to spiritual death
= loss of capacity to engage in behaviors essential to species survival
= the first death
Therefore:
(Death)2 = the first death
demonstriraš greške u razmišljanju. prenapučenost je očito glavni faktor. To što je kreator eksperimenta predvidio da je prostor dovoljan za 3800 miševa, očito nije bilo posebno znanstveno od njega... osim toga, očito je na djelu prirodna selekcija
Old Jučer, 23:20   #3745
Quote:
Valjda zato što "neki od nas" ne gledaju ljudsku prirodu iz mišje perspektive.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:31   #3746

Gotov si , Alyosha - odsad te zovemo Miško....
"Postoji nešto bolje i od raja. To je vječni, besmisleni, beskrajno kreativni um. Ne može se zaustaviti za vrijeme ili prostor ili čak za radost. Toliko je blistav da će protresti sve što je ostalo od vas u dubine sveprožimajućeg divljenja"(K. Byron)
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:32   #3747
doduše, Alyosha nije skroz u krivu

dakle, jedan od razloga mišjeg odumiranja jest nepostojanje društvene hijerarhije i privatnog vlasništva.. iako su razvili "raznolikost"..

u ljudskim društvima vjerojatno bi na scenu došao neki Hitler koji bi shvatio da njegovoj mišjoj rasi fali lebensraum.... ili u današnje vrijeme,miševi bi se prijavili za azil u EU gdje se poštuju mišja prava
Old Jučer, 23:45   #3748
po mnogo čemu, ipak, paralele sa ljudskim društvom su prikladne.. "Društveni prostor", tj. "afirmacijski prostor" je zauzet, u ljudskom slučaju kao posljedica društvene hijerarhije. Dakle, hijerarhija posljednjih par generacija pozauzimala je, NASLJEDNO, većinu bitnijih pozicija u društvu. Za normalne građane nema mnogo mjesta "za uspon" na društvenoj ljestvici, iako su ovi na vrhu u međuvremenu, živeći utopijski stil života, poprilično degenerirali.. dok su oni socijalizirani, a na dnu, pritisnuti egzistencijalnim brigama koje im brane uspješnu reprodukciju. dakle, vrijeme je za smjenu generacija.. Novo polje mogućnosti otvorit će se onima koji su ostali divlji u duši
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.