Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2006., 16:15   #21
S obzirom da to ljude obično boli krvavo i da lokal ne djeluje, kod većih ateroma ja njih obično ukokam i.v kratkotrajno i lijepo su mirni, dobro sve očistiš, ispereš, kapsulu izvadiš u cijelosti...
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 17:48   #22
cini mi se da ljude zanima zasto ne djeluje anestetik na tkivo koje je upaljeno. nisam ni ja znala tocno zasto, pa sam evo proguglala:

Mehanizam djelovanja lokalnih anestetika jest blokiranje putova impulsa tako što lokalni anestetici sprječavaju prolazak natrijevih iona kroz membranu živaca i time onemogućuju nastanak akcijskog potencijala. Smatra se da lokalni anestetici začepljuju natrijeve kanale s unutražnje strane membrane živaca. Lokalni anestetici su dušične baze i kao takve podložne su vezivanju slobodnih vodikovih iona (i prelasku u naelektrizirani amonijev ion) ako je pH tkiva sniženo (kiseli pH). A to je slučaj s upaljenim tkivom! Lokalni anestetik će slabije djelovati ako je u ionskom obliku! To znači da lokalni anestetik slabo djeluje u upaljenom tkivu i nema ih smisla injektirati u upaljeno tkivo da bi se time olakšala bol. Tada je bolje primjeniti jedan od NSAR-a.

http://farmakologija.com/materia/n_c_la.htm
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 17:53   #23
Joj, doc_1, koja si ti gruba mesarčina

Ja obično radim aterome na licu, dojkama, aksilama, preponama češće nego one velike na leđima, te šalju u KBC, specijalizantima da ispeku zanat

Gledaj, aterom nije tempirana bomba - ponekad ga ne treba u upaljenoj fazi, ako nije koža iznad njega već demarkirala i ako je već spontano fistulirao, uopće dirati. Ako je samo crvenilo i bolnost, onda je dovoljan led i antibiotik da se upala smiri pa se ga kasnije, kada je u postupalnoj fazi u lokalu kompletno odstrani.
Ako je pak već sam "probio, tj,procurio", onda više ni ne boli, er boli u biti tenzija unutar kapsule ateroma. tada je dovoljno samo malo, za par milimetara proširiti otvor, ne treba mesariti sa rezom od par cm koji ostavlja paklene ožiljke, jer se zna da se na gnoj ne stavlja šav

Uspavati pacijenta treba kada se radi o dubokim gnojenjima koji nemaju tendenciju spontane fistulacije - kao npr. duboki perianalni apscesi koji je šire u fossu ishiadicu, apscesi ispod fascija nakon ubodnih rana, nakon hematom npr.u mišiću, što su i potencijalna septička izvorišta.

Eh, ja sam ipak žena-kirurg i pazim na estetiku - gdje god je moguće prvo antibiotikom i ledom nastojim smiriti upalu i tek kasnije operirati, i ranu zašiti (ako je na licu intrakutano), a tada je i bol manji, vjeruj mi
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 17:56   #24
Quote:
Crimson Petal kaže:
cini mi se da ljude zanima zasto ne djeluje anestetik na tkivo koje je upaljeno. nisam ni ja znala tocno zasto, pa sam evo proguglala:

Mehanizam djelovanja lokalnih anestetika jest blokiranje putova impulsa tako što lokalni anestetici sprječavaju prolazak natrijevih iona kroz membranu živaca i time onemogućuju nastanak akcijskog potencijala. Smatra se da lokalni anestetici začepljuju natrijeve kanale s unutražnje strane membrane živaca. Lokalni anestetici su dušične baze i kao takve podložne su vezivanju slobodnih vodikovih iona (i prelasku u naelektrizirani amonijev ion) ako je pH tkiva sniženo (kiseli pH). A to je slučaj s upaljenim tkivom! Lokalni anestetik će slabije djelovati ako je u ionskom obliku! To znači da lokalni anestetik slabo djeluje u upaljenom tkivu i nema ih smisla injektirati u upaljeno tkivo da bi se time olakšala bol. Tada je bolje primjeniti jedan od NSAR-a.

http://farmakologija.com/materia/n_c_la.htm

Crimsonica, Crimsonica...nisi mi vjerovala da se još uvijek, godinicama usprkos, dobro sjećam farmakologije
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 17:58   #25
A ostali analgetici, npr.Tramal ili nešto slično - ne djeluju ciljano; njih je bolje uzeti nakon zahvata.
Ja obično, tamo gdje moram ubosti nožem "na živo" stavim leda i pustim stajati 10-ak minuta.
Ako niš drugo ( a boli manje, ja tako sebi čupam obrve ), manje krvari.
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 17:59   #26
pa... da ne cekaju predugo na objasnjenje...

moze onda jedno drugo pitanje: tko sve smije koristiti lidokain, osim lijecnika [med., zub.]? ako smije netko uopce?
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 18:05   #27
Čujem da gel sa lidocainom (Dolocain) koriste pierceri i tatoo majstori...možeš ga kupiti u apoteci bez recepta.
Iako, izaziva alergije i on... i mislim da ga ne bi smjeli, ali nisam sigurna.

Inače, on je super kod bolnih hemeroida ...malo namažeš prije stolice..i voila! puno se lakše kaki!
No, kod upaljenog ateroma ne pomaže.

Inače se koristi kod endoskopija (rektoskopija, cistoskopija), kateterizacija mokraćnog mjehura, i kod nekih plitkih ekscizija nor.virusnih bradavica.
A imaš ga i u sprayu, kod gastroskopija i priprema za laringoskopiju (ima sestara i doktora koje znam koje s tim naštrcaju kada ih grebe grlo ...probala sam...bljakkk...odvratan ukus ima, fujjjj ).
A dosta bulimičarki si njime naštrca grlo, kažu da im je tako lakše povraćati
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 18:14   #28
pitam bas zbog piercera. nisam ni ja bas sigurna jel to pametno da oni koriste. a koriste, sigurno.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 18:28   #29
Quote:
Riječanka2 kaže:
Joj, doc_1, koja si ti gruba mesarčina
jašta sam

ovisno o lokalizaciji, jasno, ali te ogromanjske na leđima koje naši ljudi vrlo uzgajaju pod firmom "mislio/la sam da će proći" uvijek uspavam jer kad fistulira i sve se unutra raspadne, zna se i džepić koji stvoriti..kad lijepo sve povadiš i ispereš, to pomalo per secundam zaraste, a možeš kad je potpuno čisto i zatvoriti za nekoliko dana pa ne ostane grozan ožiljak..

inače se finom kirurgijom bavim i ateromi i slični prištevi mi opće nisu interesantni
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 18:53   #30
Jašta neg se može uspavati! Ako si dovoljno velika "faca" ili znaš "pravog čovjeka" ( i ako nemaš neku debelu kontraindikaciju ) za tebe će se uvijek naći mogućnost kratkotrajne anestezije.
Inače ljudi u pravilu za takve ajmo reći manje zahvate "moraju" otrpiti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 19:26   #31
Može pitanje? Čini mi se da bi kvrga koju moj muž ima na leđima odgovarala dijagnozi.... ali njega ne boli, nije upaljeno, ima to već godinama - čini se da ne mijenja veličinu, a na moja upozorenja da za to ima zdravstveno osiguranje i stručne liječnike - ne "trza".

Dakle, pitanje je glupo - može li to biti to, ili nešto drugo, trebam li ga stjerati kod liječnika, i što se može najgore dogoditi

Da ga puknem po glavi i odvučem za kosu liječniku - ne bi prošlo - pretežak je, a i kosa mu se prorijedila....
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 19:41   #32
Summa sumarum: kratkotrajna anestezija je moguca, ali lijecnicima se ocito ne da, pa im je komotnije neka pacijent trpi bol.

Najdraza Rijecanka:
Dala si super objasnjenje sto je aterom, skidam kapu
Za paznju da ostane manji oziljak: respect!
Za tretman bola i ponasanje s tom zenom koja ocito dozivljava bol puno vise traumatski od prosjeka: shame on you
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 19:42   #33
Quote:
BBlue kaže:
Može pitanje? Čini mi se da bi kvrga koju moj muž ima na leđima odgovarala dijagnozi.... ali njega ne boli, nije upaljeno, ima to već godinama - čini se da ne mijenja veličinu, a na moja upozorenja da za to ima zdravstveno osiguranje i stručne liječnike - ne "trza".

Dakle, pitanje je glupo - može li to biti to, ili nešto drugo, trebam li ga stjerati kod liječnika, i što se može najgore dogoditi

Da ga puknem po glavi i odvučem za kosu liječniku - ne bi prošlo - pretežak je, a i kosa mu se prorijedila....

Može biti aterom ili lipom - ako je kao "zalijepljeno" za kožu, onda je vjerojatno aterom, ako se nabor kože iznad tog brdašca može odignuti, onda je vjerojatnije lipom, ali često ih nije jednostavno razlikovati.
Najgore je što se može desiti, ako je aterom, da se upali, a ako je lipom, da ti muž postane grbavac, poput Quasimoda

Sve mi se čini da je to bolje rješenje, obzirom da prijeti ozbiljna opasnost da mu razbiješ glavu, depiliraš vlasište ili u gorem slučaju, otkineš skalp
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 19:54   #34
Arslane, maco (a, ne...nisi ono što prijevod tvog imena kaže - nisi lav ), što ne dođeš pa malo kod mene u ordinaciji, onako volonterski i iz čistog čovjekoljublja, držiš za ručicu histerične šizulje?
Što misliš, je li bi izdržao jedan cijeli radni dan?

S drugim pacijentima, pa i onim senzibilnima, nemam problema - njima se može objasniti. A djecu i retardirane - kod kojih se sve radi u općoj anesteziji, rade u KBC-u.
Nisam ljubitelj kratkotrajne opće anestezije, bez obzira bila iv. ili inhalacijska, jer se pacijent mora nekoliko sati zadržati i monitorirati (ambulantno za to nema uvjeta), a postoje i rizici takvog postupka.

Kada radim nešto veće i konkretnije, u operacijskoj sali, pacijent se prethodno obradi i pripremi za ET intubaciju i dugotrajnu anesteziju sa miorelaksacijom, nakon zahvata se monitorira i prenoći.... i to je to

Ne bih htjela da se nekome nešto desi zato jer je "nečiji" i zato jer traži preko kruha pogaču....pa da ja nadrapam kao onaj kirurg iz Osijeka

Ono što smatram da se može, i da nije previše bolno napravim (naravno da se prethodno s pacijentom dogovorim,a on i potpiše informed consent ), a ako mislim da treba ići nekome drugome i negdje dalje, bez problema ga pošaljem
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 20:12   #35
Cool

Quote:
Riječanka2 kaže:
Arslane, maco (a, ne...nisi ono što prijevod tvog imena kaže - nisi lav ), što ne dođeš pa malo kod mene u ordinaciji, onako volonterski i iz čistog čovjekoljublja, držiš za ručicu histerične šizulje?
Što misliš, je li bi izdržao jedan cijeli radni dan?
Odlicno pitanje Singora de la Fiume, tko zna, mozda i bi, sve je to pitanje motivacije, da se uvjerim da to jako zelim i da time cinim dobro, jedan dan bi vjerojatno izdrzao. Morao bi smisliti kako ih najbolje smiriti, informirati se o njihovom stanju i opcijama, te onda pomoci njima.

Quote:
Riječanka2 kaže:
S drugim pacijentima, pa i onim senzibilnima, nemam problema - njima se može objasniti. A djecu i retardirane - kod kojih se sve radi u općoj anesteziji, rade u KBC-u.
Vidis, s takvim odnosom me ljutis. Tko je jace osjetljiv ili te ne slusa odmah ga nazoves retardom i ludjakom. Jesi li ikad cula za razumijevanje i toleranciju?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 20:44   #36
Quote:
Riječanka2 kaže:
Može biti aterom ili lipom - ako je kao "zalijepljeno" za kožu, onda je vjerojatno aterom, ako se nabor kože iznad tog brdašca može odignuti, onda je vjerojatnije lipom, ali često ih nije jednostavno razlikovati.
Najgore je što se može desiti, ako je aterom, da se upali, a ako je lipom, da ti muž postane grbavac, poput Quasimoda

Sve mi se čini da je to bolje rješenje, obzirom da prijeti ozbiljna opasnost da mu razbiješ glavu, depiliraš vlasište ili u gorem slučaju, otkineš skalp
THNX... ako mu opasnost ne prijeti od čuda na leđima... pustit ću ga na miru, neka uzgaja svoju kvrgu Bolje nego da ja budem opasna za njega - mislim, više nego što je normalno!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 21:22   #37
Arslane, za samo tvoju informaciju - ono "retardirani" se odnosilo na doslovce takve : one sa smetnjama u razvoju tj.mentalnom retardacijom raznog stupnja, s kojima ne možeš uspostaviti suradnju.Njima sve zahvate, pa i stomatološki check up, radi u općoj anesteziji.

A ovo : "Morao bi smisliti kako ih najbolje smiriti, informirati se o njihovom stanju i opcijama, te onda pomoci njima."....

Ma daj, nemoj biti smiješan - ja sam kirurg, nisam psijihatar. Objasnim čovjeku sasvim iscrpno o čemu se kod njega radi i koje su mu opcije, i basta!
Ako pacijent surađuje, nema nikavih problema, ako ne, onda zahvat nije moguće napraviti - pa neću valjda pacijenta na silu operirati????

Nemam ni najmanje namjere baviti se psihoanalizom i istraživanjem uzroka nečijih fobija, pa tek onda krenuti na mukotrpni put njihova (ako ikada) izlječenja - to prepuštam psihijatrima
Isto kao i one pacijente za koje u razgovoru ustanovim da su neuračunljivi i da nisu u stanju pojmiti što im govorim. Bio bi zločin činiti drukčije
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 00:26   #38
Dakle smatras se mjerodavnom za psihijatrijsku dijagnostiku?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 00:51   #39
Quote:
Arslan kaže:
Dakle smatras se mjerodavnom za psihijatrijsku dijagnostiku?

Arslane, srce moje slatko, jesi ti jako infišan u me ?
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 12:39   #40
Ne razumijem ovu raspravu; prošle godine operirala sam aterom u bolnici Merkur u Zgb. Prije toga sam dva tjedna bila na antibioticima da se upala smiri, rekli su mi da ga prije toga neće operirati.
Dobila sam lokalnu anesteziju (aterom je bio malički, ispod uha), bolilo me nije apsolutno ništa, ni za vrijeme operacije, ni poslije, nit imam ožiljak. A čula sam kak mi se cvrlji meso od hidroksida
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.