Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2006., 15:25   #1
Recenzija na Butkovićevih 60 naj restorana

Čitajući preporuku 60 najboljih hrvatskih restorana gospodina samozvanog gastronomskog stručnjaka, Damira Nepravde Butkovića, nisam mogao ne komentarati ju.
Kako se preporuka nalazi na web site-u renomirane izdavačke kuće, vjerujem da ima jak utjecaj na posjetioce (čitatelja) zanima me po kojim kriterijima gospodin Michelin ocjenjuje restorane?
Vrlo sam čest posjetioc vrhunskih hrvatskih i svjetskih restorana i po nekim kriterijima mogu se nazavati gastronomskim znalcem, pa si dajem za pravo recenzirati Butkovićevu «referentnu» listu hrtvatskih restorana.
Prvo, osoba koja ocenjuje kvalitetu restorana mora imati kriterije objektivnosti. Osobno vjerujem da ju gosp. Butković ili nema, ili ju je s vremenom izgubio, jer prateći njegov rad uočavam preference prema pojedinim koji to svojim uslugama i kvalitetama ponekad niti ne zaslužuju.
Uvjerenja sam da je objektivnost pokleknula pod kriterijem tko mu više i češće daje «mukte» jesti i piti. Tada stručnjak dodjeljuje zvjezdicu više.
Zatim kriteriji po kojima se ocjenjivanje kvalitete restorana: hrana, vinska karta, usluga, atmosfera.
Spoj svega daje ocjenu i u Hrvatskoj, po meni, postoje samo tri restorana koji zaslužuju 4 zvjezdice, a od kojih jedan zaslužuje 4 ½, a taj nije niti uvršten u Butkovićevih 60.
Marccelino zaslužuje 4 ½ ako volite finu hranu, fina vina, jadnu uslugu jer je sve dobre konobare potjerao, uštogljenu komornu atmosferu, goste poput Thomsona i političara.
Sorry u takvoj atmosferi ni hrana nije tako slasna stoga pada na 4.
Valsabion s pravom zaslužuje 4.
Kukuriku s 3 ½, (DB dodjeljuje 4 ½).
Gdjeje na toj listi Le Mandrać u Voloskom. Nakon otvorenja gospodin ga je kvalitetno ocjenio, hvalio i pisao o njemu, sad ga nigdje ni ne spominje. Restoran koji ima sve gore naveden kvalitete i jedini u Hrvatskoj zaslužuje 4 ½ zvjezdica. Hrana je delikatesna, vrhunski chef, vinska karta odlična, usluga izvrsna i na kraju atmosfera je vrlo, vrlo ugodan uz vrhunski ambijent i od dana pojave do danas nije se ništa promjenilo na gore, već se dodatno razvijao .

Javna osoba i oni koji imaju medijsku snagu i moć imaju profesionalnu obavezu djelovati objektivno i u svrhu dobre i kvalitetne informiranosti javnosti ...
A kako je gospodin najeksponiranije ime hrvatske gastronimije, novinar i čovjek sa jakom medijskom potporom, vjerujem da je ovakva protekcija pojedinih ravno korupciji.
ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:42   #2
Da. I....?

Radi se o subjektivnoj percepciji. O tome je teško raspravljat i još teže ju ocjenjivat. Ko vjeruje Butkoviću, vjerovat će i recenziji. Tko neće, neće...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 21:15   #3
A ti si objektivna ?!

Po kojim kriterijima misliš da si ti objektivna u ocjenjivanju restorana ? Baviš se marketingom čime ti je vjerojatno školovanjem nametnuto da više cijeniš formu nego funkciju , gastronomska iskustva si stjecala po gastro-mekama i jela te razgovarala sa vrhunskim ( upitno je što tebi znači vrhunski ) kuharima ( ipak ja živim u Hrvatskoj pa mi nije potreban nakaradni izraz šef ) i osjetilno si sposobna razlikovati različitu kvalitetu hrane i priprave na objektivnom panel nivou ?
Razmisli malo pa onda hop .
Kritika je oduvijek subjektivna , a snažna je toliko koliko joj ljudi vjeruju .
__________________
Ništa nova .
qwerty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 21:50   #4
Quote:
daz kaže:
Da. I....?

Radi se o subjektivnoj percepciji. O tome je teško raspravljat i još teže ju ocjenjivat. Ko vjeruje Butkoviću, vjerovat će i recenziji. Tko neće, neće...

Subjektivna percepcija bi bila kad bi ih ti nabrojao.
ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 22:02   #5
Quote:
qwerty kaže:
Po kojim kriterijima misliš da si ti objektivna u ocjenjivanju restorana ? Baviš se marketingom čime ti je vjerojatno školovanjem nametnuto da više cijeniš formu nego funkciju , gastronomska iskustva si stjecala po gastro-mekama i jela te razgovarala sa vrhunskim ( upitno je što tebi znači vrhunski ) kuharima ( ipak ja živim u Hrvatskoj pa mi nije potreban nakaradni izraz šef ) i osjetilno si sposobna razlikovati različitu kvalitetu hrane i priprave na objektivnom panel nivou ?
Razmisli malo pa onda hop .
Kritika je oduvijek subjektivna , a snažna je toliko koliko joj ljudi vjeruju .
Ne govorimo o subjektivnoj analizi nekog nepoznatog autora, već o gastronomskom sturčnjaku koji je samim tim naslovom ima obavezu objektivnosti pri postavljanju zaključne liste top restorana.
ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 22:53   #6
Quote:
ica kaže:
Ne govorimo o subjektivnoj analizi nekog nepoznatog autora, već o gastronomskom sturčnjaku koji je samim tim naslovom ima obavezu objektivnosti pri postavljanju zaključne liste top restorana.
Jebedemese za Butkovića i njegovu knjigu, ja imam svojih 60 naj restorana.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 23:28   #7
Quote:
ica kaže:
Javna osoba i oni koji imaju medijsku snagu i moć imaju profesionalnu obavezu djelovati objektivno i u svrhu dobre i kvalitetne informiranosti javnosti ...
A kako je gospodin najeksponiranije ime hrvatske gastronimije, novinar i čovjek sa jakom medijskom potporom, vjerujem da je ovakva protekcija pojedinih ravno korupciji.
Joj, hajde se malo opusti. Čovjek se može s tobom složiti, ali prihvati Butkovića kao, recimo, filmskog kritičara. Pa koji kritičar točno odgovara tvojim kriterijima? Svatko ima svoju sliku. Ja Butkovića čitam vrlo rado kao informaciju, ali bio bih glup da se oslanjam na njega kao prvenstveni autoritet.

Razuman čovjek pročita sve kritike koje mu dođu pod ruku, sasluša privatne preporuke itd. itd. i onda stvori nekakvu latentnu sliku, koja se konkretizira tek s vlastitim iskustvom.

Uostalom treba Butkoviću odati priznanje kao jednome od pionira. On je etablirao kritiku hrane i restorana kao nešto normalno. Prije njega, temu je načeo Igor Mandić. Loptu preuzimaju drugi. Nitko od njih nije bio niti jest savršen, ali svaki je dao neki doprinos.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 18:51   #8
ICA , ja se u potpunosti slažem s tobom.

Ja smatram da je Butković svoje otpisao , bar što se tiče gastronomski samosvjesnijih ljudi. Težina njegovog teksta i preporuka za mene je kao neka vrsta prozaične komedije.
Uvijek se dobro ismijem kad čitam njegove recenzije ( a naročito kad nekog dragog njegovom egu uzme pod svoje i spominje tu osobu u svakoj recenziji )
guraman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 19:59   #9
pridruzujem se :)

meni najvise ide na zivce sto je njemu jedini restoran u cijeloj hrvatskoj koji zasluzuje pohvalu marcellino. kao sto sam vec negdje pisala, htjela bih otici tamo cisto da vidim o cemu to svi pisu i pricaju, ali on mi s tim guranjem i forsiranjem istog pokvari svaku zelju.

a ne mogu citati njegove kritike po novinama, jer taman kad malo pohvali neki restoran, eto ga odmah: ali nije ni blizu m., nije kao m., fali mu jos to, to, to i to da bi bio kao m., m. je jedini nas vrhunski restoran, bla, bla, bla.
tak je proziran da bi vec i sam sebe mogo skuzit da to radi

samo mi jos nije jasno jel suvlasnik il mu tamo stalno daju besplatno jest
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 22:29   #10
Quote:
tough_cookie kaže:
meni najvise ide na zivce sto je njemu jedini restoran u cijeloj hrvatskoj koji zasluzuje pohvalu marcellino. kao sto sam vec negdje pisala, htjela bih otici tamo cisto da vidim o cemu to svi pisu i pricaju, ali on mi s tim guranjem i forsiranjem istog pokvari svaku zelju.

a ne mogu citati njegove kritike po novinama, jer taman kad malo pohvali neki restoran, eto ga odmah: ali nije ni blizu m., nije kao m., fali mu jos to, to, to i to da bi bio kao m., m. je jedini nas vrhunski restoran, bla, bla, bla.
tak je proziran da bi vec i sam sebe mogo skuzit da to radi

samo mi jos nije jasno jel suvlasnik il mu tamo stalno daju besplatno jest


Ha,ha.ha, ha , baš tako je dosadan sa tim marchellinom , ja pomislih da si ja umišljam da stalno kenja o marchellinu . Uh baš ga pretjeruje.

Ja volim otići u March....... ali unazad 1g. možda i radi takvih natpisa mi je pomalo dosadio, a i nema više onih starih konobara i kao da su još malo nervozniji ( čitaj bahatiji ) nego prije.
guraman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 16:55   #11
Quote:
tough_cookie kaže:
meni najvise ide na zivce sto je njemu jedini restoran u cijeloj hrvatskoj koji zasluzuje pohvalu marcellino. kao sto sam vec negdje pisala, htjela bih otici tamo cisto da vidim o cemu to svi pisu i pricaju, ali on mi s tim guranjem i forsiranjem istog pokvari svaku zelju.

a ne mogu citati njegove kritike po novinama, jer taman kad malo pohvali neki restoran, eto ga odmah: ali nije ni blizu m., nije kao m., fali mu jos to, to, to i to da bi bio kao m., m. je jedini nas vrhunski restoran, bla, bla, bla.
tak je proziran da bi vec i sam sebe mogo skuzit da to radi

samo mi jos nije jasno jel suvlasnik il mu tamo stalno daju besplatno jest


NIje suvlasnik. A Marcellino je možda i jedini restoran u kojem je Bule platio svaki svoj objed.... Znam pouzdano.
A Marcellino i zaslužuje biti mjerilo.
Jer kuhaju daleko najbolje......
__________________
...ako ikada dospijem tamo gdje prestaje strah, biti ću spreman da zaboravim....
dražen34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 20:31   #12
Quote:
ica kaže:
Prvo, osoba koja ocenjuje kvalitetu restorana mora imati kriterije objektivnosti. Osobno vjerujem da ju gosp. Butković ili nema, ili ju je s vremenom izgubio, jer prateći njegov rad uočavam preference prema pojedinim koji to svojim uslugama i kvalitetama ponekad niti ne zaslužuju.
Uvjerenja sam da je objektivnost pokleknula pod kriterijem tko mu više i češće daje «mukte» jesti i piti. Tada stručnjak dodjeljuje zvjezdicu više.
..................
Javna osoba i oni koji imaju medijsku snagu i moć imaju profesionalnu obavezu djelovati objektivno i u svrhu dobre i kvalitetne informiranosti javnosti ...
A kako je gospodin najeksponiranije ime hrvatske gastronimije, novinar i čovjek sa jakom medijskom potporom, vjerujem da je ovakva protekcija pojedinih ravno korupciji.

POTPISUJEM!!!!
pinokiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 21:41   #13
Quote:
dražen34 kaže:
NIje suvlasnik. A Marcellino je možda i jedini restoran u kojem je Bule platio svaki svoj objed.... Znam pouzdano.
A Marcellino i zaslužuje biti mjerilo.
Jer kuhaju daleko najbolje......
nemrem se ovdje upustat u dublje rasprave, jer u marcellinu nisam bila (ak "bule" ovak nastavi, necu tako skoro ni otic), ali ne moze marcellino bit mjerilo za npr. restorane "srednje klase", oni ni ne streme bit u istoj kategoriji s njim, pa se sukladno tome s njime ne bi trebali ni usporedjivat.

to je moje misljenje
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 04:29   #14
Quote:
tough_cookie kaže:
nemrem se ovdje upustat u dublje rasprave, jer u marcellinu nisam bila (ak "bule" ovak nastavi, necu tako skoro ni otic), ali ne moze marcellino bit mjerilo za npr. restorane "srednje klase", oni ni ne streme bit u istoj kategoriji s njim, pa se sukladno tome s njime ne bi trebali ni usporedjivat.

to je moje misljenje

Slažem se. Mada mislim da i ne uspoređuje restiće "srednje klase" ( valjda pod tim misliš na one s prihvatljivijim cijenama ) s Marcellinom. A opet možda i griješim, jer ne iščitavam ga baš redovito....
Inače ja baš i ne držim puno do tih "gurmanskih kritičara" , al Bule je još najsulvisniji, bar se koliko toliko razumije u ono što kritizira.
Ostali su toliko nekritični i nesulvisni da ih i neću komentirati...
Uglavnom, poanta je ova:
Ne dozvoli da te nekakva piskarala odvrate od ugodnog gurmanskog doživljaja . Samo ti otiđi do jurjevske i uživaj, vrijedi svake lipe koju potrošiš.
__________________
...ako ikada dospijem tamo gdje prestaje strah, biti ću spreman da zaboravim....
dražen34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 20:18   #15
U cijeloj toj priči oko Butkovića je najgore od svega što je on jedan samodopadan snob, koji i najmanju sitnicu napiše do kiklopskih razmjera.
bitno je samo sebe staviti u krupni plan, svaka njegova kolumna i recenzija počinje s onim:"kad sam ja večerao s predsjednikom države, veleposlanikom, premijerom ili ne znam kim", znata ono kak se kaze coravom kurcu i dlaka smeta
pinokiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 22:52   #16
Quote:
pinokiop kaže:
U cijeloj toj priči oko Butkovića je najgore od svega što je on jedan samodopadan snob, koji i najmanju sitnicu napiše do kiklopskih razmjera.
bitno je samo sebe staviti u krupni plan, svaka njegova kolumna i recenzija počinje s onim:"kad sam ja večerao s predsjednikom države, veleposlanikom, premijerom ili ne znam kim", znata ono kak se kaze coravom kurcu i dlaka smeta
Točno. Da se nekako oslobodio toga, bio bi vjerojatno i danas relevantni food & wine critic.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.