Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2006., 17:03   #1
Evolucija, kreacija ili intervencija iz svemira?

Dakle, postoje tri prevladavajuće teorije o postanku/nastanku čovjeka. Niti jedna nije (barem stopostotno) dokazana:

1) evolucija - prema Darwinu uz sva unaprijeđenja koja su se dogodila na tom području u posljednjih 100 i kusur godina
2) kreacionizam - star koliko i čovječanstvo, osim vjerskih spisa, nema materijalnih dokaza
3) intervencija iz svemira - zadnjih pedesetak godina omiljena hipoteza određenih dijelova populacije, vezana uz sve moguće i nemoguće pojave. Također nema nikakvih dokaza (osim dänikenovskih špekulacija i njemu sličnih...).

Koja je prava? Ili je istina posve drugačija? Salvador je u svom topicu iznio jednu varijantu pod broj 3). Kako izgledaju vaše varijante? I da, popljujte i ovo što sam napisao...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 17:09   #2
Tocna je teorija (4) = (1) + (2) + (3)
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 17:18   #3
Quote:
Galileo kaže:
1) evolucija - prema Darwinu uz sva unaprijeđenja koja su se dogodila na tom području u posljednjih 100 i kusur godina
2) kreacionizam - star koliko i čovječanstvo, osim vjerskih spisa, nema materijalnih dokaza
3) intervencija iz svemira - zadnjih pedesetak godina omiljena hipoteza određenih dijelova populacije, vezana uz sve moguće i nemoguće pojave. Također nema nikakvih dokaza (osim dänikenovskih špekulacija i njemu sličnih...).

Možda vrijede sve tri istovremeno, Bog (viša sila) je započeo Big Bang, evolucija nastavila dalje korz vrijeme, stvorile su se prve zvjezde, planete, pa su kometi i asteoridi donijeli bakterije koje su utjecale na mutaciju i evoluciju...

Što se tiče Big Banga, Einstein je vjerovao da je Bog započeo proces, ali da nikad nije sudjelovao u stvaranju...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 20:14   #4
Za sada je najuvjerljivija pod 1)
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 20:23   #5
Quote:
Što se tiče Big Banga, Einstein je vjerovao da je Bog započeo proces, ali da nikad nije sudjelovao u stvaranju...
Ako se s tim slazes onda nije uredu koristiti termin Bog nego bi bilo tocnije reci nepoznati entitet nepoznatih mogucnosti (ili tako nesto).
Bog kao Bog je definiran raznim svetim knjigama raznih religija i ocito je po tim izvorima direktno sudjelovao u stvaranju ljudi i razvijanju njihove kulture i drustva.
__________________
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar; you're only telling the world that you fear what he might say." ~ Tyrion Lannister
Archangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 21:13   #6
Quote:
Baphomet kaže:
Za sada je najuvjerljivija pod 1)
meni je najuvjerljivija pod 3)
sve se na to svodi,kad sve zbrojis i oduzmes i stavis u jedno!
__________________
Problem s nasim vremenima je taj da budućnost više nije što je nekad bila.
Paul Valery
blog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 21:28   #7
Ma sve troje je jednako neuvjerljivo
IsusBog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 21:36   #8
Quote:
Archangel kaže:
Ako se s tim slazes onda nije uredu koristiti termin Bog nego bi bilo tocnije reci nepoznati entitet nepoznatih mogucnosti (ili tako nesto).
Bog kao Bog je definiran raznim svetim knjigama raznih religija i ocito je po tim izvorima direktno sudjelovao u stvaranju ljudi i razvijanju njihove kulture i drustva.
Istina, ali oćemo onda govoriti entitet stvaranja ili ćemo ga podrazumjevati kao Bog...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 21:48   #9
Quote:
zoser kaže:
Istina, ali oćemo onda govoriti entitet stvaranja ili ćemo ga podrazumjevati kao Bog...
Ajmo ga zvati Kreator, tako da ne bude zabune. Inače, zanimljiv je ovaj smjer diskusije.
__________________
You are unattached and formless, the witness of everything -- so be happy.
mramesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 22:50   #10
Sve sam vam rekao osim mog stava: ja sam najbliži varijanti broj 3 - intervencija. U svakom slučaju, potajno se nadam (a to je daleeeko od istine) da ipak neka viša sila ima nekakav upliv, ne bukvalno, već onako, da nas lagano promatraju odnekuda (najprije iz neke druge dimenzije, bilo prostorne, bilo vremenske - Mothman mi je interesantna vizija), ali se drže pravila nemiješanja..
Eh, bitno je u ovom što sam do sada rekao to da bi cilj njihovog promatranja bio promatranje rezultata jednom davno započetog eksperimenta (sjetite se Monolita iz Odiseje u svemiru, ali to zvuči taaako privlačno ).
Eh, da, imam i ja svojih slabosti....

No (sad da se malo opravdam, ako nikome drugome, onda onome skeptiku u meni), i sam Vincent van Gogh jednom je izjavio:" Ponekad imam snažnu potrebu za.... zar da izustim tu riječ.... religijom. Tada noću izlazim van i slikam zvijezde...". Dakle, vjerujem da mnogi od nas imaju slabe točke na tom polju.
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 23:45   #11
Quote:
Galileo kaže:
Sve sam vam rekao osim mog stava: ja sam najbliži varijanti broj 3 - intervencija.
Nedavno sam čuo teoriju po kojoj se homo sapiens nije razvio iz svog najbližeg pretka- neandertalca, već da su to odvojene vrste koje su zajedno živjele i umirale, tu teoriju podupire i Lucy (najstari pronađeni sapiens), jer taj kostur, je praktiči isti kao modreni homo sapiens iako je star cca. 35000 godina, kako je to moguće...Jedno od objašnjenja je Kreator, drugo izvanzemaljka intervenica, ali ne mora biti striktno inteligentna, jer je moguće da asteorid donese oblik života koji se evolucijski integrira u Zemaljski...ukoliko je to pretpostavka onda moramo uzeti u obzir da je evolucija imala svoje prste u tome kroz određen period...

Ako je intervenija (opcija 3) bila inteligentna, onda je sve jednostavnije, ali ostaje pitanje kad je intervencija nastupila, tj. kad je stvoren modrni čovjek...

Inače evolucijsku teoriju muči jedan problem, a to je evolucijski skok, za koji su antropolozi mislili da će riješiti upravo Lucy, ali nije već je produbila problem...kako je moguće da se u kratko periodu javi inteligencija u takvoj mjeri kakvu kroz povjest poznajemo iz neandertalca koji ne zna vatru zapalit..
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 08:10   #12
Quote:
blog kaže:
meni je najuvjerljivija pod 3)
sve se na to svodi,kad sve zbrojis i oduzmes i stavis u jedno!
A tko je onda stvorio onog koji je nas stvorio?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 08:23   #13
Ja glasam za opciju 3 jer o tome govore sve religije svijeta.
gea55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 10:38   #14
ne govore sve. neke religije imaju price koje se mogu protumacit kao nesto slicno, ali po meni je to daleko od uvjerljivog.
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 10:40   #15
Quote:
zoser kaže:
Nedavno sam čuo teoriju po kojoj se homo sapiens nije razvio iz svog najbližeg pretka- neandertalca, već da su to odvojene vrste koje su zajedno živjele i umirale, tu teoriju podupire i Lucy (najstari pronađeni sapiens), jer taj kostur, je praktiči isti kao modreni homo sapiens iako je star cca. 35000 godina, kako je to moguće...Jedno od objašnjenja je Kreator, drugo izvanzemaljka intervenica, ali ne mora biti striktno inteligentna, jer je moguće da asteorid donese oblik života koji se evolucijski integrira u Zemaljski...ukoliko je to pretpostavka onda moramo uzeti u obzir da je evolucija imala svoje prste u tome kroz određen period...

Ako je intervenija (opcija 3) bila inteligentna, onda je sve jednostavnije, ali ostaje pitanje kad je intervencija nastupila, tj. kad je stvoren modrni čovjek...

Inače evolucijsku teoriju muči jedan problem, a to je evolucijski skok, za koji su antropolozi mislili da će riješiti upravo Lucy, ali nije već je produbila problem...kako je moguće da se u kratko periodu javi inteligencija u takvoj mjeri kakvu kroz povjest poznajemo iz neandertalca koji ne zna vatru zapalit..
zaboga ljudi Lucy NIJE homo sapiens. ona pripada homo erectusu (ili habilisu) i stara je oko 2 milijuna godina. inteligencija se uopce nije naglo pojavila, vec su i homo habilisi znali palit vatru, a bome i neandertalci.
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 10:48   #16
Quote:
crazyGauss kaže:
zaboga ljudi Lucy NIJE homo sapiens. ona pripada homo erectusu (ili habilisu) i stara je oko 2 milijuna godina. inteligencija se uopce nije naglo pojavila, vec su i homo habilisi znali palit vatru, a bome i neandertalci.
Hvala na ispravci, sad vidite što znači loše informiranje, tj. s lošeg i neprovjerenog izvora...čut će me frend...

zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 10:53   #17
Quote:
crazyGauss kaže:
zaboga ljudi Lucy NIJE homo sapiens. ona pripada homo erectusu (ili habilisu) i stara je oko 2 milijuna godina. inteligencija se uopce nije naglo pojavila, vec su i homo habilisi znali palit vatru, a bome i neandertalci.
Nije li homo (koji god to bio) ovladao vatrom tek negdje prije oko 100.000 godina? Ili sam ja u krivu?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 10:57   #18
Quote:
zoser kaže:
.......Ako je intervenija (opcija 3) bila inteligentna, onda je sve jednostavnije, ali ostaje pitanje kad je intervencija nastupila, tj. kad je stvoren modrni čovjek...
Čuj, povjesni period i unazad 2.000 godina je jako zamagljen, a kamoli nešto što se moglo desiti i prije 25.000 godina i prije 250.000 godina....
Dakle, ako se desilo, moralo se desiti izvan dosega našeg kolektivnog pamćenja/predaje....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 11:38   #19
Quote:
gea55 kaže:
Ja glasam za opciju 3 jer o tome govore sve religije svijeta.
A koje je tvoje mišljenje?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 11:49   #20
Quote:
Galileo kaže:
Nije li homo (koji god to bio) ovladao vatrom tek negdje prije oko 100.000 godina? Ili sam ja u krivu?
koliko ja znam prve tragove o upotrebi vatre nalazimo kod ostataka homo habilisa, starih oko milijun godina.
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:16.