Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2006., 15:22   #41
Quote:
gw21 kaže:
Dobro ok kužim to da ako preneseš memoriju da će taj drugi imati sjećanja kao i ti , jer će mu biti poznato sve ono što i tebi, ali ja ne mislim na to već na mogućnost prenosa prenosa spoznaje o tome da sam ja sada u nekoj drugoj osobi i gledam svijet iz drugog tijela. Naravno to ne mora biti prijenos u ljudsko tijelo , može biti u bilo koje biće.
To bi bilo moguće ako bismo prihvatili stav da je um odvojen od fizičkog tela, tj. da samo u njemu živi dok biološko telo živi, a onda odlazi dalje. Međutim, šta ako taj stav nije istinit? Šta ako je um neraskidivo povezan sa fizičkim telom i sa njime čini celinu, tj. šta ako se um i telo međusobno uslovljavaju? Onda ne bismo mogli da se 'prenesemo' iz tela u telo, već bi samo neko novo biće dobilo 'učitavanje' naših uspomena u svoj um, pa tako to ne bi bio stvaran prenos - to bi biće samo 'verovalo' da smo mi, ne bi i 'bilo' mi, kao što je već neko dobro objasnio.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 23:53   #42
Postavio sam temu s točno određenim pitanjem. Nije bilo riječ o prijenosu znanja samog za sebe. Konkretni smisao pitanja je u sljedećem (za one koji možda nisu shvatili bit stvari) . Sjediš ispred ekrana i pišeš odgovor na moje pitanje, osjetiš bol u predjelu prsa (infarkt) sve ti se u sekundi zamrači i sljedeće minute budiš se negdje u rađaoni potpuno svijestan tko si i pogledom tražiš tastaturu jer želiš nastaviti pisati predhodno započet odgovor
Kužiš foru???
gw21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 14:41   #43
Quote:
gw21 kaže:
Postavio sam temu s točno određenim pitanjem. Nije bilo riječ o prijenosu znanja samog za sebe. Konkretni smisao pitanja je u sljedećem (za one koji možda nisu shvatili bit stvari) . Sjediš ispred ekrana i pišeš odgovor na moje pitanje, osjetiš bol u predjelu prsa (infarkt) sve ti se u sekundi zamrači i sljedeće minute budiš se negdje u rađaoni potpuno svijestan tko si i pogledom tražiš tastaturu jer želiš nastaviti pisati predhodno započet odgovor
Kužiš foru???
Fora je u tome da bi ti "zaspao" zauvijek" (ili, ako ima duše, tvoja duša/ti bi otišla negdje drugdje - ali tvoja pretpostavka je ionako materijalistička), a "probudio" bi se netko posve drugi, neka druga svijest, a ne ti - ti bi kao svijest nepovratno nestao, ugasio se.
Ta druga svijest, različita od tvoje poput svijesti bilo koje druge osobe, bi se osjećala upravo kao što si opisao, mislila bi da je ti, "potpuno svjesna tko je" (ali u krivu) i pogledom bi tražila tastaturu jer želi nastaviti pisati...
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2006., 15:35   #44
Quote:
gw21 kaže:
Postavio sam temu s točno određenim pitanjem. Nije bilo riječ o prijenosu znanja samog za sebe. Konkretni smisao pitanja je u sljedećem (za one koji možda nisu shvatili bit stvari) . Sjediš ispred ekrana i pišeš odgovor na moje pitanje, osjetiš bol u predjelu prsa (infarkt) sve ti se u sekundi zamrači i sljedeće minute budiš se negdje u rađaoni potpuno svijestan tko si i pogledom tražiš tastaturu jer želiš nastaviti pisati predhodno započet odgovor
Kužiš foru???
Jednom sam čitala jednu SF priču na sličnu temu. Ljudi bi neprestano išli na snimanje sećanja i prilikom smrti bi ih klonirali i klonovima učitavali stara sećanja, tako da je to novo biće nastavljalo tamo gde je stalo ono koje je umrlo. Jednom su napravili grešku, pa su dvaput klonirali istu osobu i ugradili klonovima ista sećanja. Želeli su da jednog od klonova ubiju, ali je on pobegao. U svakom slučaju, vrlo intersantna priča.
No, činjenica je da je onaj prvi čovek umro i da je klon neka nova osoba koja je samo nasledila uspomene tog čoveka. Stoga to nije besmrtnost u pravom smislu te reči. Ne bismo 'mi' nastavljali dalje. Nastavljala bi da žive naša sećanja i naš genetski materijal u nekom novom biću, koje bi mislilo da je mi. Tragač je to lepo objasnio.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 08:20   #45
Quote:
Daniels kaže:
Ne nego o prijenosu svijesti, uma ili onoga što se suptilnije naziva dušom iz jednog u drugo materijalno stanište.
UM NIJE DUŠA NIJE SVIJEST!!!ODI MALO ČITAJ NA DUHOVNOST PODFORUM
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 08:23   #46
zato velim-vi u bit pricate o prijenosu informacija kaj je racio, um!!
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 08:32   #47
Quote:
Daniels kaže:
Možda bi bilio moguće učiniti taj androidni život napraviti tako kvalitetno da bi se tek neznatno razlikovao od biološkog, ili bi imao sve blagodati biološkog plus neke nove mogućnosti, tako da život u klasičnom smislu nebi bio gotov nego bi bio čak i unaprijeđen!
da, ali ti onda ne bi bio covjek.malo jadno..robot?schwarzeneger?malo prevec sf filmova gledas.. ?gle, znas kak bi to poremetilo zivot na zemlji.prirodnu ravnotezu.psihicko zdravlje ljudi.pusti da ljudi budu u obliku kak im je majka priroda to dala.vi govorite tu o nekakvim umnim klonovima.za sto ce ti to.nije li ljepota covjeka , ljudi u tome kaj su posebni, unikat??..a vi bi napravili transfer uma(ponavljam racia:dio tvog tijela u ojem ti se skladiste informacije , koji je zasluzan za logicke poeracije, koji osjeca, reagira.ali to je samo ovozemaljsko.dusa je nakj skroz drugo)
to ti netreba.imas vec informacije..skoro sve na netu
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 08:38   #48
kad bi se (tj svijest) jednom prebacio u elektronski oblik ne vidim razloga da se zelim vratiti nazad u bioloski. prednosti elektronskog oblika svijesti su brojne, sigurno bi se i seks (jedina prednost bioloskog oblika koja mi odmah pada na pamet) mogao jako dobro simulirati, pa i bolje mozda
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 13:17   #49
Quote:
akvarijus kaže:
UM NIJE DUŠA NIJE SVIJEST!!!ODI MALO ČITAJ NA DUHOVNOST PODFORUM
Dobro, nemoj se uzrujavati što mi terminologija nije baš najtočnija.
Pod duša/um/svijest mislim na naš mentalni dio, logičko emocionalnu jedinicu, otprilike čeoni režanj mozga, ono što smo baš mi u užem smislu,...

Evo malo morbidnijeg objašnjenja:
Mislim, ako nekome odrežeš ruku, to je i dalje on u užem smislu (u širem smislu mi smo cijelo naše tijelo + neki hipotetski spiritualni dodaci), što znači da ruka ne spada pod JA u užem smislu, isto je i s nogom...

Ako uspješno zamjeniš bilo koji organ osim mozga (da i srce, jer ono nije nikakav center emocija, samo metaforički), to će i dalje ostati ista osoba u užem smislu. E, sada KONTINUIRANO mjenjaš dijelove mozga za neke umjetne, tako da prilikom promjene sve u mislečoj mašini funkcionira kolko tolko normalno i paziš da ta promjena na promjeni "ALGORITAM UMA", tada će i nakon te promjene to biti ista osoba u užem smislu iako nema ni jedan tjelesni dio koji je imala na početku, a čak ne mora ni sličiti niti se sastojati od istih materijala kao na početku.

E, sad po čemu je ta osoba onda ista osoba? Pa po duši/umu/svijesti, koji je isti (iako ne nužno jednaki).

I ako te riječi imaju različito značenje, koje pa bi značenje trebale imati ostale dvije?
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 13:18   #50
Quote:
akvarijus kaže:
zato velim-vi u bit pricate o prijenosu informacija kaj je racio, um!!
Ne radi se baš čisto o prijenosu informacija, nego o prijenosu osobe u užem smislu iz jednog tijela u drugo u svrhu kakve takve besmrtnosti.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 16:40   #51
Quote:
Daniels kaže:
Dobro, nemoj se uzrujavati što mi terminologija nije baš najtočnija.
Pod duša/um/svijest mislim na naš mentalni dio, logičko emocionalnu jedinicu, otprilike čeoni režanj mozga, ono što smo baš mi u užem smislu,...
da, vidis, ova logicka jedinica ti je u biti samo prednji rezanj, emociej su druga stvar.al sve to ti cini samo DIo UMA. dusa je puno siri pojam.svijest je pojam uzi od uma.dakle, svijest je podskup uma , a um je podskup duserecimo to tak...a dusa je podskup duha.dusa je "ego" duha
..ma nisam ti ni ja sa svim tim na ti.....al ovo gore je tocno..
to ti hocu reci-da i ako se da dio uma cuvati, transport napraviti, napravit klona umnog..nazovi to kak oces, s jednom "stvari"to nebus mogo napravit a to je dusa.nije to tak jednostavno kak ti mislis..a sve ovo i UM, i DUh i DUsa cine covjeka i ako napravis transprt samo jednog dijela , nemas potpunog Covjeka, imas Frankensteina.kad dio fali, imas retardirano bice, kojeg ni nemres nazvat maybe Covjek..
dobro da sad ne filozofiram...
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 16:45   #52
Quote:
Daniels kaže:
Ne radi se baš čisto o prijenosu informacija, nego o prijenosu osobe u užem smislu iz jednog tijela u drugo u svrhu kakve takve besmrtnosti.
primjeni zadnji moj post na ovo:nemoguce je da Covjek dusu svojevoljno , namjerno iz tijela u tijelo "prebacuje" ..neide to tak bas..

bezveze mi je vec i pricati o tome ..

poanta:ne mozes takvom "metodom"napraviti novog covjeka(u svrhu kak ti kazes besmrtnosti)mozes samo napraviti kvazi covjeka odnosno nekakvog robota, druida, koji bu imal sve informacije , maybe i emocije makar i to je upitno , alil svakak nebu imal tvoju dusu iz starog tijela..
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 17:08   #53
Quote:
akvarijus kaže:
da, vidis, ova logicka jedinica ti je u biti samo prednji rezanj, emociej su druga stvar.al sve to ti cini samo DIo UMA. dusa je puno siri pojam.svijest je pojam uzi od uma.dakle, svijest je podskup uma , a um je podskup duserecimo to tak...a dusa je podskup duha.dusa je "ego" duha
..ma nisam ti ni ja sa svim tim na ti.....al ovo gore je tocno..
to ti hocu reci-da i ako se da dio uma cuvati, transport napraviti, napravit klona umnog..nazovi to kak oces, s jednom "stvari"to nebus mogo napravit a to je dusa.nije to tak jednostavno kak ti mislis..a sve ovo i UM, i DUh i DUsa cine covjeka i ako napravis transprt samo jednog dijela , nemas potpunog Covjeka, imas Frankensteina.kad dio fali, imas retardirano bice, kojeg ni nemres nazvat maybe Covjek..
dobro da sad ne filozofiram...
Zakaj kompliciraš?
To je se isto
__________________
Tak si kaj pes!
Prasec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 17:24   #54
Quote:
akvarijus kaže:
da, vidis, ova logicka jedinica ti je u biti samo prednji rezanj, emociej su druga stvar.al sve to ti cini samo DIo UMA. dusa je puno siri pojam.svijest je pojam uzi od uma.dakle, svijest je podskup uma , a um je podskup duserecimo to tak...a dusa je podskup duha.dusa je "ego" duha
..ma nisam ti ni ja sa svim tim na ti.....al ovo gore je tocno..
to ti hocu reci-da i ako se da dio uma cuvati, transport napraviti, napravit klona umnog..nazovi to kak oces, s jednom "stvari"to nebus mogo napravit a to je dusa.nije to tak jednostavno kak ti mislis..a sve ovo i UM, i DUh i DUsa cine covjeka i ako napravis transprt samo jednog dijela , nemas potpunog Covjeka, imas Frankensteina.kad dio fali, imas retardirano bice, kojeg ni nemres nazvat maybe Covjek..
dobro da sad ne filozofiram...
Još uvek nemamo nikakvih dokaza da 'duh' i 'duša' uopšte postoje. Za sad se držimo onoga što znamo (telo, um, svest o sebi).
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 18:31   #55
Quote:
akvarijus kaže:
da, vidis, ova logicka jedinica ti je u biti samo prednji rezanj, emociej su druga stvar.al sve to ti cini samo DIo UMA. dusa je puno siri pojam.svijest je pojam uzi od uma.dakle, svijest je podskup uma , a um je podskup duserecimo to tak...a dusa je podskup duha.dusa je "ego" duha
..ma nisam ti ni ja sa svim tim na ti.....al ovo gore je tocno..
Zašto komplicirati i davati posebne nazive određenim dijelovima sebe u užem smislu?
Po mojem je um ono što je po tvojem duša, dakle ono što osoba (u užem smislu) jest. Bilo što manje od toga više nije ta osoba.

Quote:
akvarijus kaže:
to ti hocu reci-da i ako se da dio uma cuvati, transport napraviti, napravit klona umnog..nazovi to kak oces, s jednom "stvari"to nebus mogo napravit a to je dusa.nije to tak jednostavno kak ti mislis..a sve ovo i UM, i DUh i DUsa cine covjeka i ako napravis transprt samo jednog dijela , nemas potpunog Covjeka, imas Frankensteina.kad dio fali, imas retardirano bice, kojeg ni nemres nazvat maybe Covjek..
dobro da sad ne filozofiram...
Jedno je napraviti transport, a drugo je napraviti klon umni. Neki ljudi pogreškom nazivaju transportom ono što je (po mogućnosti istovremeno) stvaranje klona i uništenje originala. Za vanjski svijet to možda i djeluje kao transport, ali za um to nije transport.
Osim toga ne vidim što to onemogučuje da se napravi pravi transport uma. Poslužit ću se analogijom: Isto kao što čovjek može ići iz jednog auta u drugi (da ga vozi), isto tako bi mozak trebao se moći premjestiti iz jednog tijela u drugo (osim ako ne vjeruješ da je srce centar emocija ili sl.), a isto tako bi trebalo biti moguće um PREMJESTITI iz jednog mozga u drugi.
I ne kužim zašto bi netko i pokušavao napraviti transport, ako namjerava prenjeti samo jedan dio osobnosti.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 19:15   #56
Quote:
sanjana kaže:
Još uvek nemamo nikakvih dokaza da 'duh' i 'duša' uopšte postoje. Za sad se držimo onoga što znamo (telo, um, svest o sebi).
imas li dokaz da postoji Bog?ne.pa vjerujes dogmatski.tj.znas da postoji, jednostavvno znas.a nemas opipljiv dokaz.
ALI.za duh, dusu postoje dokazi.postoje vantjelessne percepcije, dozivljaji, koji, dakle, vantjelesniritom nije sudjellovao mozak sa svojim neuronima kako bi omogucavao percepciju u fizioloskom obliku , onak kak smo mi svi ljudi na to u "svjesnom stanju navikli da percipiramo..
za to postoje brojna svjedocenje ljudi .
nemozes govorit o DOKAZIMA ZA POSTOJANJE DUSE.ona jednostavno postoji , a tvoje je sad dal ces vjerovat u zakon ili ignorirat Istinu..
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 19:16   #57
Quote:
Prasec kaže:
Zakaj kompliciraš?
To je se isto
ti mislis...
ti volis jednostavnost..?
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 19:27   #58
Quote:
Daniels kaže:

Jedno je napraviti transport, a drugo je napraviti klon umni. Neki ljudi pogreškom nazivaju transportom ono što je (po mogućnosti istovremeno) stvaranje klona i uništenje originala. Za vanjski svijet to možda i djeluje kao transport, ali za um to nije transport.
Osim toga ne vidim što to onemogučuje da se napravi pravi transport uma. Poslužit ću se analogijom: Isto kao što čovjek može ići iz jednog auta u drugi (da ga vozi), isto tako bi mozak trebao se moći premjestiti iz jednog tijela u drugo (osim ako ne vjeruješ da je srce centar emocija ili sl.), a isto tako bi trebalo biti moguće um PREMJESTITI iz jednog mozga u drugi.
I ne kužim zašto bi netko i pokušavao napraviti transport, ako namjerava prenjeti samo jedan dio osobnosti.
...........:klap: ajoj..cijelo ovo vrijeme ja pricam kak je nemoguce napavit transport jer ste vi zapoceli tu temu a sad na kraju pitas i ti sam sebe i nas kojom je to tehnolligijom/metodama moguce napravit i dodjes do zakljucka kak je to nemoguce. pa zakljucak das da bi u biti se to dalo samo napravit jednostavnim kirurskim zahvatom:mozak iz jednog tijela stavit u drugo... imas li ti pojma o anatomiji ili medicini uopce.mislim da je to prekomplicirano...usudila bi se reci nemoguce.znas to koliko zivaca ide iz mozga u tijelo...i koliko je mozak osjetljiv.80posto od vode gradjen ..znas kak je to mekano ...nije to samo tak tvorit lubanju pa izvadit mozak i stavit u drugu lubanju, zasit rupu i ti si besmrtan
....o cemu mi pricamo..???
akvarijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 19:46   #59
Quote:
akvarijus kaže:
ALI.za duh, dusu postoje dokazi.postoje vantjelessne percepcije, dozivljaji, koji, dakle, vantjelesniritom nije sudjellovao mozak sa svojim neuronima kako bi omogucavao percepciju u fizioloskom obliku , onak kak smo mi svi ljudi na to u "svjesnom stanju navikli da percipiramo..
za to postoje brojna svjedocenje ljudi .
nemozes govorit o DOKAZIMA ZA POSTOJANJE DUSE.ona jednostavno postoji , a tvoje je sad dal ces vjerovat u zakon ili ignorirat Istinu..
Interesantno razmišljanje.
Vidiš, ja sam imala iskustvo 'izlaženja iz tela', pa opet sa velikom skepsom o njemu razmišljam i ostavljam otvorenu mogućnost da nije bilo nikakvog 'izlaska', već da se to samo malo moj um poigrao. Ni sebi ne verujem, a kamo li ću verovati nekim drugim ljudima i njihovim iskustvima!
No, ostavimo veru po strani. Moramo baratati konkretnim materijalnim činjenicama i dokazima da bismo mogli govoriti o ovoj temi. A za sad se o 'duši' ništa pouzdano ne zna.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 20:49   #60
Quote:
akvarijus kaže:
...........:klap: ajoj..cijelo ovo vrijeme ja pricam kak je nemoguce napavit transport jer ste vi zapoceli tu temu a sad na kraju pitas i ti sam sebe i nas kojom je to tehnolligijom/metodama moguce napravit i dodjes do zakljucka kak je to nemoguce. pa zakljucak das da bi u biti se to dalo samo napravit jednostavnim kirurskim zahvatom:mozak iz jednog tijela stavit u drugo... imas li ti pojma o anatomiji ili medicini uopce.mislim da je to prekomplicirano...usudila bi se reci nemoguce.znas to koliko zivaca ide iz mozga u tijelo...i koliko je mozak osjetljiv.80posto od vode gradjen ..znas kak je to mekano ...nije to samo tak tvorit lubanju pa izvadit mozak i stavit u drugu lubanju, zasit rupu i ti si besmrtan
....o cemu mi pricamo..???
Gdje sam ja u svojem postu napisao da mislim ili da sam zaključio da je transport nemogući? Ti si me nešto krivo razumio.
A, što se tiče presađivanja mozga - iako je jako komplicirano, to ne znači da je nemoguće. Naravno, nemoguće je na današnjem stupnju razvoja, ali tko zna što nas u budućnosti očekuje...
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.