Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2006., 14:40   #61
Quote:
Endimion17 kaže:
@enax: mislim da je substance sinonim za matter. ne znam. tko će znati s tim jezikom koji nema riječi nego naziva predmete sklapanjem drugih...

@galileo: ispričavam se, zanio sam se


@geza: ne shvaćam zašto za boga miloga stalno ponavljaš "atom materije". pa to je totalni apsurd, to nikad nećeš čuti u fizici. kaže se jednostavno - atom. i gotovo.
kao da dijete kaže da voli lizalicu od biljke, a zapravo misli na lizalicu s okusom jagode.
pa samo reci "stvaranje novih atoma" i gotovo. pusti materiju. besmisleno je reći atom materije jer atomi sastavljeni od nematerije ne postoje. to je apsurdna i besmislena fraza.

Po ovome to je mješavina materije i to mi se čini točno. Tvar je mješavina raznih vidova materije, pa je tako neki složeni kemiski spoj tvar, pojam koji podrazumijeva da je tvar sastavljena ili složena, ili povezana od materije - atoma.
Dakle, ponavljam: Ovdje se ne govori o tvari već o materiji, konkertno o atomima Mendeljeve i transmendekljeve tablice.
Je li s ovim razriješena interpretacija pojma materija i tvar?


ne, konstantno fališ na istome. ne da mi se više ovo jer mislim da je ovo neka interna forumska šala na moj račun.

Dakle, ako maknemo tu tvoju materiju, i govorimo samo o stvaranju novih atoma, onda možemo reći da je inteligencija jedina sposobna u Svemiru stvoriti kompleksnije atome, uz naravno supernove.
Doduše, zvijezde nas daleko šišaju u tome, pa tražiti područja svemira naseljena inteligencijom, tražeći teške atome nije nimalo lako (ako je i uopce moguce)
Endi, moram malo Gezi držati stranu, al šta ćeš . Geza ispravno govori o "atomima materije", jer postoje i ATOMI ANTIMATERIJE, a mi ovdje, kao, raspravljamo o nastanku materije...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 16:01   #62
Quote:
geza kaže:
Lijepo pišeš, no kako ti ne razumiješ " mene " isto tako ja ne razumijem " tebe " kada pišeš ovako: " Samo ne vidim po cemu to smatras nekakvom velikom i novom teorijom. "

Smatram velikom i novom teorijom zato što nastaje na temeljima velikog i novpg ljudskog djela koje u PRIRODI bez čovjeka ne postoji. Frapantno je u svemu tome što si ti, a vjerojatno i mnogi drugi, još uvijek tvrdo uvjereni kako su atomi samo djelo nekakve zamišljene PRIRODE koja traje od " velikog prska " sve do današnjih dana. U toj teoriji atomi su PROIZVOD samo fizikalnog procesa kao stanje transformirane energije nakon " velikog praska ". U toj konvencionalnoj teoriji nigdje ni traga da u tome PRSTE ima i nekakva inteligencija, a ponajmanje ljudska, koja se uvijek smatra kao posljedica evolucije atoma, a ne kao uzrok te evolucije.
Budući je ono o čemu govorim GIGANTSKO ljudsko djelo. Silne nadzemne i podzemne fizikalne i nuklearne tvornice diljem svijeta svakodnevno stvaraju i proizvode atome materije , onda to djelo daje mi za pravo da sve to u odnosu na staru djevičansku netaknutu PRIRODU nazovem VELIKIM I NOVIM, a teoriju koja to anticipira i objašnjava sukladno značenju također nazovem VELIKOM I NOVOM. No to nije nikakva moja - gezina velika i nova teorija, to je velika i nova teorija koja ispisuje ljudsko djelo, a ne neka individua kako smo to inače egocentrično navikli.
Nadam se da ti je sada jasno, zašto je to VELIKA I NOVA TEORIJA?
Tja veliko i novo je to da ljudi to zadnjih 50 godina rade. Ali to nije teorija, to je naprosto cinjenica. Kao kad bi uzeli cinjenicu da su ljudi prva ziva bica za koja znamo da su uspjesno doletjela do nekog drugog svemirskog tijela i da ja sad postavim teoriju da slobodni objekti u svemiru nisu iskljucivo rezultat gravitacionih sila nego i inteligencije.

Quote:
E sad tu dolazi do velike perciptivne zamke, na koju nasjedaju mnogi, to je pojam " beznačajno ". Vjerujem da ti je poznata teorija " lahor krila leptira " koja u teoriji determinističkog kaosa prerasta u uragan, ili vjerujem da ti je poznata beznačajna količina dinamita u Nobelovu laboratoriju koja je kasnije razorila Europu i pola svijeta?
Pa u ovom trenutku je jos beznacajno. A kaj se leptira tice, to je istina, ali ako tako gledas za buducnost svemira moze biti znacajno i to kaj ja u ovom trenutku recimo kopam nos. No uglavnom rijec je o ocitim posljedicama koje neminovno vode ka nekom smjeru, a ne o igri slucaja koja je za minimalno drukcije parametre mogla drasticno drugacije zavrsiti.

Quote:
Pitao sam već nekoga, znali koliko se nuklearnih bombi i koje razorne snage nalazi u skladištima diljem svijeta? Tako i ti vjerojatno gledaš iz perspektive nekog fizikalnog laboratorija gdje se stvara, gram, dva ili kilogram novim atoma!? A što je ukupnom količinom i potencijalom stvaranja?? Da to nije tako " beznačajno " , nadam se da nije potrebno dodatno uvjeravanje?
Pa ako se ne varam amerikanci imaju oko 10 000, sovjeti su imali oko 9 000, dok ostali sve zajedno imaju kojih 1000-2000. Dakle recimo, oko 20 000. Znacajno je na globalnoj skali, ali ne i na galaktickoj/univerzalnoj.

Quote:
Za kraj ću postaviti jedno hipotetičko pitanje: Što bi ti rekao, ako se kojim slučajem na " kraju balade " ustanovi da je Čovjek Prometej zvijezda?? Što je u tom slučaju puno - malo ?
Pa u tom slucaju cu reci da sam pogrijesio i da je utjecaj ipak ispao znacajan

Quote:
Pokušaj usporediti transformiranu materiju Zemlje na razinu vodika i pokušaj tu količinu usporediti s količinom vodika Sunca? Računica će ti izgledati nešto drugačija nego što vjerojatno misliš?
Um, mislis kad bi svu zemlju pretvorio u vodik? Pa zemlja je teska oko 6*10^24kg, a sunce je reda velicine 10^30kg, znaci oko milion puta teze.

Quote:
Ovo si lijepo napisao: " Sve u svemu, cinjenica je da covjek mijenja svoj okolis gdje god dodje, pa tako i svemir nije izuzetak. "
Samo ti manjka dodatak s kojim bi rekao: u kojem smjeru to čovjek mijenja sebe i svoj okoliš?
Tja da znam bi rekao To cemo tek vidjeti.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 17:09   #63
Quote:
Galileo kaže:
Endi, moram malo Gezi držati stranu, al šta ćeš . Geza ispravno govori o "atomima materije", jer postoje i ATOMI ANTIMATERIJE, a mi ovdje, kao, raspravljamo o nastanku materije...
Nemoj ti meni držati stranu, drži ti stranu ISTINI pa će sve biti drugačije!!
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 17:19   #64
Quote:
geza kaže:
Nemoj ti meni držati stranu, drži ti stranu ISTINI pa će sve biti drugačije!!
Metafora, OK? Hoću reći da se pri tvom izrazu ATOMI MATERIJE držiš istine/dokaza/činjenica doslovce, i da je izraz sam po sebi ispravan i smislen....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 18:03   #65
Quote:
enax kaže:
Tja veliko i novo je to da ljudi to zadnjih 50 godina rade. Ali to nije teorija, to je naprosto cinjenica. Kao kad bi uzeli cinjenicu da su ljudi prva ziva bica za koja znamo da su uspjesno doletjela do nekog drugog svemirskog tijela i da ja sad postavim teoriju da slobodni objekti u svemiru nisu iskljucivo rezultat gravitacionih sila nego i inteligencije.



Pa u ovom trenutku je jos beznacajno. A kaj se leptira tice, to je istina, ali ako tako gledas za buducnost svemira moze biti znacajno i to kaj ja u ovom trenutku recimo kopam nos. No uglavnom rijec je o ocitim posljedicama koje neminovno vode ka nekom smjeru, a ne o igri slucaja koja je za minimalno drukcije parametre mogla drasticno drugacije zavrsiti.



Pa ako se ne varam amerikanci imaju oko 10 000, sovjeti su imali oko 9 000, dok ostali sve zajedno imaju kojih 1000-2000. Dakle recimo, oko 20 000. Znacajno je na globalnoj skali, ali ne i na galaktickoj/univerzalnoj.



Pa u tom slucaju cu reci da sam pogrijesio i da je utjecaj ipak ispao znacajan



Um, mislis kad bi svu zemlju pretvorio u vodik? Pa zemlja je teska oko 6*10^24kg, a sunce je reda velicine 10^30kg, znaci oko milion puta teze.



Tja da znam bi rekao To cemo tek vidjeti.
Tja veliko i novo je to da ljudi to zadnjih 50 godina rade. Ali to nije teorija, to je naprosto cinjenica. Kao kad bi uzeli cinjenicu da su ljudi prva ziva bica za koja znamo da su uspjesno doletjela do nekog drugog svemirskog tijela i da ja sad postavim teoriju da slobodni objekti u svemiru nisu iskljucivo rezultat gravitacionih sila nego i inteligencije

Ovo je vrlo dobra kopija onog što i ja govorim. Ja se prvo pozivam na činjenicu, kao i svi ozbiljni znanstvenici, a onda tu činjenicu " upakiraju " u teoriju. Ili, možda ti milsiš da je obratno, t.j. da je prvo teorija a onda se čeninjnice " upakiraju " u teoriju? Ako je to samo za tebe činjenica i to je već vrlo veliki napredak, a kad shvatiš da ta činjenica zahtijeva reviziju mnogih zastarjelih pogleda, reviziju definicije Čovjeka s zahtjevom redefiniranja čovjeka od vegetativnog bića u kretaivno biće svemira, onda ćeš možda tek početi trazumijeti da se radi o velikoj novoj teoriji, teoriji za milenijsku budućnost.

Dakle, ti činjenicu ne ospotravaš, ti osporavaš samo ( moju ) teoriju, zar ne? No imaj na umu da ti je osporavanje uzaludno!

Pa u ovom trenutku je jos beznacajno. A kaj se leptira tice, to je istina, ali ako tako gledas za buducnost svemira moze biti znacajno i to kaj ja u ovom trenutku recimo kopam nos. No uglavnom rijec je o ocitim posljedicama koje neminovno vode ka nekom smjeru, a ne o igri slucaja koja je za minimalno drukcije parametre mogla drasticno drugacije zavrsiti.

Možda je to beznačajno za tebe, ali nije beznačajno za čovječanstvo kopje odmah dobije " brabonjke " čim neka budala zaprijeti atomnskim ili nukleranim ratom. Tvoje trazmišljanje nije korektno niti je na tragu humanuma i [/COLOR]humanizma.

Pa ako se ne varam amerikanci imaju oko 10 000, sovjeti su imali oko 9 000, dok ostali sve zajedno imaju kojih 1000-2000. Dakle recimo, oko 20 000. Znacajno je na globalnoj skali, ali ne i na galaktickoj/univerzalnoj.

I ovo je primjer kako površno razmišljamo? Razmišljamo na način da Zemlja nema nikakve veze s galaktičkom skalom, da je Zemlja galaktička mrvica bez bilo kakvog značenja i smisla, dakle, opet taj humano - negatorski pristup!? Zašto na takav način razmišljaš? Jesi li ti uistinu uvjeren da je Zemlja sa svojim potencijalom beznačajna mrvica bez značenja za galaktiku? Ako je kojim slučajem tako kako ti misliš, onda je i tvoja mrvica - stanica beznačajna za tebe, a koliko znamo, ta jedna stanica - mrvica itekako je značajna jer te na brzaka može odvesti na " drugi svijet " ako kojim slučajem " podivlja ". Nije tako kako misliš. Istina je drugačija! Zemja je itekako važan ne samo Sunčev već i kao galaktički faktor! Dokaz za to je penetracija čovjeka prema galaktičkim objektima i prostranstvima.

Put prema zvijzdama nije slučjan!

Pa u tom slucaju cu reci da sam pogrijesio i da je utjecaj ipak ispao znacajan

To je korektno. No budi siguran da je to hipotetičko pitanje na mikrorazini ( Zemlje i svemira ) već ostvareno, da je stvarnost!!
Um, mislis kad bi svu zemlju pretvorio u vodik? Pa zemlja je teska oko 6*10^24kg, a sunce je reda velicine 10^30kg, znaci oko milion puta teze.[/COLOR]

Eto vidiš da stvari nisu tako jednostavne i jednoznačne. Nama se stalno govori o ogromnoj masa vodika promjera Sunca, a o Zemlji se uopće ne govori na razini vodika? Radi takvih površnosti stalno i upadamo u vlastite zamke vjerovanja i neprovjerenih uvjerenja?

Tja da znam bi rekao To cemo tek vidjeti

To je tvoj osobni legitimni stav. No ja sam ljubitelj znanja koje i predviđa nepostojeće događaje,a ne samo one koji se dogode? Tako, temeljem niza informacija i činjenica koje nastaju djelovanjem čovjeka, prema mom mišljenju, kao i mišljenju fizičara iz Dubne, čovjek vodi samoga sebe prema ovjenčanoj slavi MASTER OF THE UNIVERSE. Tako ti i drugi slobodno možete misliti i dalje da je čovjek " hrana virusima, ili crvima ", ili da je čemerni plašljivac koji se boji groma, ili koji samo slučajno loveći antilopu ulovi i lava, jer i to su sve činjenice.
Ja ih ne osporavam!




Pa ako se ne varam amerikanci imaju oko 10 000, sovjeti su imali oko 9 000, dok ostali sve zajedno imaju kojih 1000-2000. Dakle recimo, oko 20 000. Znacajno je na globalnoj skali, ali ne i na galaktickoj/univerzalnoj.



Pa u tom slucaju cu reci da sam pogrijesio i da je utjecaj ipak ispao znacajan



Um, mislis kad bi svu zemlju pretvorio u vodik? Pa zemlja je teska oko 6*10^24kg, a sunce je reda velicine 10^30kg, znaci oko milion puta teze.



Tja da znam bi rekao To cemo tek vidjeti.[/QUOTE]
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 18:38   #66
Quote:
geza kaže:
I ovo je primjer kako površno razmišljamo? Razmišljamo na način da Zemlja nema nikakve veze s galaktičkom skalom, da je Zemlja galaktička mrvica bez bilo kakvog značenja i smisla, dakle, opet taj humano - negatorski pristup!? Zašto na takav način razmišljaš? Jesi li ti uistinu uvjeren da je Zemlja sa svojim potencijalom beznačajna mrvica bez značenja za galaktiku? ....... Nije tako kako misliš. Istina je drugačija! Zemja je itekako važan ne samo Sunčev već i kao galaktički faktor! Dokaz za to je penetracija čovjeka prema galaktičkim objektima i prostranstvima.
Gle, Geza, Zemlja nema nikakvog ZNAČAJA u galaktičkoj skali (veze naravno da ima, pa smještena je u galaktici!). Dakle, potpuno je nevažna što se reda veličine galaktike tiče!
A čovjekova penetracija prema galaktičkim objektima je iz galaktičkog mjerila ravna nuli!!

Naša prva letjelica (Voyager 1, koja je trenutno najudaljenija i najbrža letjelica izrađena ljudskom rukom) stići će do susjedne zvijezde tek za 40.000 godina! Dakle, još niti heliopauzu nije prošla. Tako da (na moju ogromnu žalost, jer volio bih vidjeti čuda Galaktike) naša penetracija je kao da umočiš mali prst u Tihi ocean, i očekuješ da od toga tsunami pogodi Japan!

No, nadam se (iako se bojim da su mi nade slabe) da ćemo jednog dana ti i ja (i svi ostali s ovog foruma, naravno ) komentirati fotografije Vege s udaljenosti od 10 milijuna kilometara
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 21:38   #67
a što nije pioneer 10 (je li 10? hmm) najudaljeniji? prelijen sam u ovom trenutku za googlanjem
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 14:45   #68
Da se malo ponovim budući da mi se čini da nitko nije uočio moj prijašnji post na ovom topicu:
Quote:
Daniels kaže:
Khm, khm...

Mislim da se ovdje skrenulo s teme petljajući po tome šta je šta!

Dao sam si truda pročitati malo preopširni uvodni post i zaključio sam da geza htjede reći da se atome (ono što više manje svi podrazumjevamo pod atomima) težih elemenata (teže od He) stvaraju, osim supernova, tehnološki napredne civilizacije, što je zapravo i istina - mi smo primjer takve jedne civilizacije.

Samo što je stvar u tome da je doprinos tih civilizacija daleko zanemariv u odnosu na supernove, čak mislim da se u našem svemiru do sad stvorilo manje tih atoma, nego ono malo praiskonskih što ih je nastalo u Big Bangu.

Ovako bi poredao izvore teških elemenata po značaju:
  • 1. Supernove
  • 2. Big Bang
  • 3. Tehnološki napredne civilizacije

I to količina elemenata stvorena u (2) je neznatna u odnosu na (1), a količina elemenata stvorena u (3) je neznatna u odnosu na (2).

Ako tko misli da takav poredak nije točan, neka mi to ARGUMENTIRANO OBRAZLOŽI.
Tako da smatram da su sve napredne civilizacije dosad dale tek neznatan doprinos stvaranju težih atoma, čak i u odnosu na količinu stvorenih težih atoma u Big Bangu, koja je opet zanemariva na količinu težih atoma stvorenih u supernovama.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 14:59   #69
Quote:
Endimion17 kaže:
a što nije pioneer 10 (je li 10? hmm) najudaljeniji? prelijen sam u ovom trenutku za googlanjem
Ne moraš googlati, odavno Pioneer 10 nije najudaljeniji, ako se ne varam, još od 2002....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 15:09   #70
Quote:
Galileo kaže:
Ne moraš googlati, odavno Pioneer 10 nije najudaljeniji, ako se ne varam, još od 2002....
Što se tiče lokacije Pionera i ostalih:
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 15:13   #71
Quote:
Daniels kaže:
Što se tiče lokacije Pionera i ostalih:
Thnx, Daniels.... Sa JPL stranica navod, kojim sam sebe korigiram: "On February 17, 1998, Voyager 1 passed the Pioneer 10 spacecraft to become the most distant human-made object in space...."

A malo (iz istog izvora) i o očekivanom životnom vijeku misije Voyager 1 i Voyager 2 (u odnosu na Wikipediu, koja je ipak djelimično paušalna...):
"...
.................................................. .................VOYAGER 1..............................VOYAGER 2
Terminate scan platform and UV observations..........2003........................ .........1998-316
Termination of gyro operations............................~2011....... ..........................~2010
Termination of DTR operations.............................~2010*..... ..........................~2012*
Initiate instrument power sharing.........................~2018............. ....................~2016
Can no longer power any single instrument....No earlier than 2020............No earlier than 2020
..."
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 20:45   #72
Quote:
Galileo kaže:
Gle, Geza, Zemlja nema nikakvog ZNAČAJA u galaktičkoj skali (veze naravno da ima, pa smještena je u galaktici!). Dakle, potpuno je nevažna što se reda veličine galaktike tiče!
A čovjekova penetracija prema galaktičkim objektima je iz galaktičkog mjerila ravna nuli!!

Naša prva letjelica (Voyager 1, koja je trenutno najudaljenija i najbrža letjelica izrađena ljudskom rukom) stići će do susjedne zvijezde tek za 40.000 godina! Dakle, još niti heliopauzu nije prošla. Tako da (na moju ogromnu žalost, jer volio bih vidjeti čuda Galaktike) naša penetracija je kao da umočiš mali prst u Tihi ocean, i očekuješ da od toga tsunami pogodi Japan!

No, nadam se (iako se bojim da su mi nade slabe) da ćemo jednog dana ti i ja (i svi ostali s ovog foruma, naravno ) komentirati fotografije Vege s udaljenosti od 10 milijuna kilometara
Takvo tvoje gledišteje poznato, no na žalost nije i moje. Ti i drugi govorite o galakici i galaktikama- svemiru kao da znate o čemu govorite, a govorite o onome što je bilo prije bogzna kojeg vremena, a što je sada - danas nitko nema pojma, pa ni ti!
Kada stavljam Zemlju u korelacijui s galaktkom ( galaktikama ), iii svemirom, to činim na način da ljudski DUH ( UM ) penetrira i sažima to što se tebi čini golemo i po svemu što je nadzemaljsko na mjeru informacije i modela koji se može uvečavati ili umanjivati. Cijekli svemir po mnogim nalazima je analogan svemiru Čovjeka, pa tako dobro poznata rana Kineska izreka kaže: Svemir zrcali čovjerka, a čovjek zrcali svemir. Po toj izreci stvari izgledaju nešto drugačije nego što ti govoriš.
Ti još imaš kalsični mehanički " pogled " na galaktike i svemir, dok ja ima nešto moderniji, gdje je altenacija svemu, pa tako i galakltikama i svemiru ljudska svijest - miso - umnost - informacija. O tome ti upravo podosta piše u HOLOGRAMSKOM SVEMIRU što ti iz svojih subjektivnih razloga, a meni se čini i nepoznavanja tog područja ljudske umnosti, vjerujeuš u ono što ti misliš da je stvarnost,a ne u stvarnost onakvu kakva jest.
Dakle, ja u nikojem slučaju ne mislim kao ti.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 21:07   #73
bez uvrede, ali ja mislim da se netko ovdje masivno zajebava.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 21:39   #74
Quote:
Daniels kaže:
Da se malo ponovim budući da mi se čini da nitko nije uočio moj prijašnji post na ovom topicu:


Tako da smatram da su sve napredne civilizacije dosad dale tek neznatan doprinos stvaranju težih atoma, čak i u odnosu na količinu stvorenih težih atoma u Big Bangu, koja je opet zanemariva na količinu težih atoma stvorenih u supernovama.
Promako mi je ovaj Danielov post. Poredak koji navodi nije točan, odnosno ne slijedi " službeno " astro - fizikalno tumačenje. Po " službenom" tumačenju redoslijed je ovakav: Big Bang, nastajanje vodika, nastajanje zvijezda ČETIRI GENERACIJE u kojima se stvaraju atomi o kojima govorim ( govorimo ) , suopernova je samo zvijezda četvrte generacije koja eksplodira čim nastane i u kojoj se sintetiziraju svi atomi koje nalazimo na Zemlji, nakon toga slijedi nastajanje novih zvjezdanih sustava poput Sunčeva, t.j. poput Zemlje, a zatim slijedi nastajanje života, evolucija života prema homo sapinesu koji postaje čimbenik zemaljske a time i svemirske civilizacije.
Ovakav redoslijed je poznat i kao takav se uči u školama i fakultetima. Taj kao i mnoge druge redoslijede ne osporavam, niti mi pada na pamet da ih osporavam, no jasno kažem da cijela ta priča vrijedi i obratno, t.j. da napredna civilizacija poput zemaljske postaje FAKTOR, POSTAJE KRETAOR SEBE SAMA, a to znači i svega nabrojanog od zvijezda do velikog praska. Naravno da se to mnogima čini nemoguće ( iako su se počeli javljati i oni koji prepoznaju da u svemiru postoji i drugi način stvaranja atoma od klsičnog, t.j.i drugi počinju potvrđivati što govorim. )
Koliko je to veliko ili malo u usporedbi sa supernovom, sa galaktikom ili svemirom, je besmisleno, jer se sve to događa na Zemlji, na zemaljskoj mikrorazini, pa se prema tome događa i u svemiru.
I ti si nekada bio jedna sićušna stnica koja je evolucijom tvog fetusa izrasla u tebe, a zatim u golemog tebe od nekolio trilijuna stanica. Ako misliš da se u svemitru stvari događaju i odvijaju dugačije, čini mi se da se varaš!¨?
Koje su implikacije tih činjenica je ključno i aktualno pitanje a ne natezanje da li je supernova neka golema materija, a Zemlja neka beznačajna materija , to je sve besmislenije pogotovo ako se uzme " zdravo za gotovo " da je materija Zemlje pepeo davno ugasle supernove? To mi sve liči na raspravu gdje se kaže da je prostorni metar drva nešto golemo, a pepel nakon izgaranja nešto sićušno i beznačajno??

No rečenica ……..…. s kojom kaže: " Tako da smatram da su sve napredne civilizacije dosad dale tek neznatan doprinos stvaranju težih atoma, čak i u odnosu na količinu stvorenih težih atoma u Big Bangu, koja je opet zanemariva na količinu težih atoma stvorenih u supernovama. ", se približava Istini, ali još uvijek s pogreškom ( koju treba ispraviti ) da se u supernovi stvara više teških elementa nego na Zemlji? Što se u suporenovi sve događa nitko ne zna ( sve su samo hipoteze ), ali se zato zna, ili se barem tvrdi da se zna , da se teški atomi elementa poput kroma, olova ili urana stvaraju mikroorganizmi, a ne samo superniovi!? No ni to nije toliko bitno koliko je bitna činjenica da se teški elementi stvaraju na na Zemlji, a još je bitnije da se stvarju i trans uranski vrlo teški atomi, koji u suopernovama uopće ne postoje, a stvara ih život - ČOVJEK!!!
Već sam pisao , daleko kompetentniji ljudi od prisutnih na forumu, uključujući i moju malenkost, kažu da se sve " okreće naopako " od trenutka nastanka STABILNOG OTOKA TRANSURANSKIH ELEMENTA, u što fizičari koji na tome rade duboko vjeruju.

Uistinu ne mogu dokučiti motive tvrdnjama da je sve što je Van zemlje veliko, ogromno, nedokučivo i t.d. a sve što je na Zemlji da je sićušno beznačajno i to pred brdom činjenica da se na Zemlji stvarju stvari koje, barem u internom svemiru ne postoje osim na Zemlji.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 22:27   #75
Quote:
geza kaže:
Promako mi je ovaj Danielov post. Poredak koji navodi nije točan, odnosno ne slijedi " službeno " astro - fizikalno tumačenje. Po " službenom" tumačenju redoslijed je ovakav: Big Bang, nastajanje vodika, nastajanje zvijezda ČETIRI GENERACIJE u kojima se stvaraju atomi o kojima govorim ( govorimo ) , suopernova je samo zvijezda četvrte generacije koja eksplodira čim nastane i u kojoj se sintetiziraju svi atomi koje nalazimo na Zemlji, nakon toga slijedi nastajanje novih zvjezdanih sustava poput Sunčeva, t.j. poput Zemlje, a zatim slijedi nastajanje života, evolucija života prema homo sapinesu koji postaje čimbenik zemaljske a time i svemirske civilizacije.
Ja kod ovog redosljeda nisam mislio na sve atome, nego one teže od helija, a njih je jako malo stvoreno u Big Bangu, više ih je do sad stvoreno u supernovama.
Malo pažljivije čitaj.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 22:33   #76
Quote:
geza kaže:
No ni to nije toliko bitno koliko je bitna činjenica da se teški elementi stvaraju na na Zemlji, a još je bitnije da se stvarju i trans uranski vrlo teški atomi, koji u suopernovama uopće ne postoje, a stvara ih život - ČOVJEK!!!
Krivo!
I transuranski elementi se stvaraju u supernovama, samo u jako malim količinama, a k tome su i radioaktivni, pa od ono malo koliko ih se stvorilo ih je dobar dio se već raspao.
Čak su se, teoretski, transuranski elementi možda stvorili i u Big Bangu, ali jako jako malo i još k tome ih se dobar dio raspao, kako je proteklo tih 15 milijardi ili već koliko godina.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:07   #77
još bih nadodao da ovakve atome ne stvara život nego - inteligencija.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:15   #78
Quote:
Endimion17 kaže:
još bih nadodao da ovakve atome ne stvara život nego - inteligencija.
Samo ti dodavaj! Što više dodavanja tim bolje! Od mog prvpg posta pa do danas stalno pišem: NA ZEMLJI SE STVARAJU ATOMI MATERIJE POSREDOVANJEM INTELIGENCIJE ČOVJEKA.
Ako ti misliš da postoji inteligencija bez čovjeka, ili da postoji inteligencija bez života bilo bi dobro da to objasniš i argumentiraš?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:18   #79
Quote:
Daniels kaže:
Ja kod ovog redosljeda nisam mislio na sve atome, nego one teže od helija, a njih je jako malo stvoreno u Big Bangu, više ih je do sad stvoreno u supernovama.
Malo pažljivije čitaj.
Teško je znati tko što misli ako ne napiše što misli. Ti si napiso pogreršno raspored i na to sam reagirao.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:22   #80
Quote:
geza kaže:
Teško je znati tko što misli ako ne napiše što misli. Ti si napiso pogreršno raspored i na to sam reagirao.
Ali ja sam i napisao na što se odnosi raspored (na što mislim), kao što i možeš vidjeti:
Quote:
Daniels kaže:
Ovako bi poredao izvore teških elemenata po značaju:
  • 1. Supernove
  • 2. Big Bang
  • 3. Tehnološki napredne civilizacije

I to količina elemenata stvorena u (2) je neznatna u odnosu na (1), a količina elemenata stvorena u (3) je neznatna u odnosu na (2).
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.