Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2010., 16:35   #21
Histamin je sam po sebi pokretač alergijskih reakcija i ovdje je u startu sve nešto naopako započeto...pa sam dojma da netko može početi paničariti bez veze...

Nema osobe na kugli zemaljskoj koja neće dobiti neki oblik alergijske reakcije ako se nafiluje histaminom. Može se samo govoriti o tome da će netko manje a netko više manifestirati alergijsku reakciju.

Kod alergoloških kožnih testova primjerice ( famoznih "bockanja" )....reagens histamina se koristi kao neka vrsta "kalibracije" gdje se kod svakog očekuje neki stupanj odgovora...Svaka osoba će manje ili više reagirati na histamin. Stoga, pozitivna reakcija na histamin u kožnim alergotestiranjima uopće ne znači da je sad neka "drama na djelu"....

Pokušavam naći neki primjer radi razumjevanja...

Recimo kao da netko zabrinuto ustvrdi da vatra hoće zapaliti papir....Pa naravno da hoće....sad ako je taj papir neki vlažan ili nije, plamen će biti manji ili veći...hm...jbg, nije neki primjer al mi ništ pametnije ne pada na pamet ....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 10:49   #22
I ja sam evo baš jučer dobio naznaku da se kod mene radi vjerojatno o preosjetljivosti na histamin: kod mene su simptomi aritmija, problemi sa stolicom, glavobolje te problemi sa disanjem na nos (začepljen je) te niski krvni tlak. Sve simptome sam pokušavao liječiti na što prirodniji način a vođenjem dnevnika je ispalo da je jedini zajednički okidač teška hrana i to ponajviše što sam jeo večer prije (dakle ako bih navečer pojeo nešto ljuto i masno, slijedeći dan bi se definitivno javili neki ili svi od ovih simptoma)
Definitivno se budem se išao testirati na alergiju na histamin jer ostala zasebna testiranja su pokazala da sam zdrav ko dren

I evo slike kog zanimaju simptomi:
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 22:36   #23
Bok svima. Meni su isto dijagnosticirali intoleranciju na histamin, međutim kad gledam po netu, svugdje se opisuju neki blagi simptomi, što kod mene nije bio slučaj.
Naime, kod mene je to išlo ovako.
Prvi put sam imala neku reakciju prije oko dvije godine. Naveče sam pojela komad tople štrudle sa sirom. Počelo je sa svrbežom dlanova i stopala, 10-15 min nakon jela, počelo mi se povraćati, vrtiti i na kraju završilo gubitkom svijesti. Došla je hitna, dali su mi nešto + infuziju, odvezli u bolnicu i svi skupa bili pomalo zbunjeni. Pregledao me neurolog kako bi isključili epilepsiju, ali uglavnom mi nisu znali baš reći što mi se to dogodilo.
Poslije toga sam otišla kod dermatologice u vinogradsku koja je, čim sam joj ispričala što se dogodilo, rekla da je to intolerancija na histamin. Dala mi tablete da imam uvijek kod sebe, objasnila da reakcija ovisi o količini hrane koju pojedem, a u kojoj ima histamina. To mi je pojasnilo svrbež dlanova koji sam često znala osjetiti.
Drugi put sam pojela komad tvrdog sira, opet je počeo svrbež, izgrizla sam dimidril i za nekih pola sata sve prošlo. Svo ovo vrijeme bi tu i tamo pojela nešto od te hrane koja kao može u sebi imati histamina i sve je bilo ok.
Međutim, iskustvo od preksinoć je bilo ......
Ista priča kao i prvi put. Pametnica se nije naučila pameti, nego opet za večeru odlučila pojesti nešto toplo sa sirom. Međutim, ovaj put se ne sjećam svrbeža niti bilo čega što se postepeno razvijalo. Ovaj put se sjećam da sam pojela, spustila tanjur, osjetila mučninu i počela gubiti svijest. Zadnjim atomima snage sam se dočepala tableta i dalje se ničeg ne sjećam. Hitna je došla , u dva navrata mi davali nešto protiv alergije i adrenalin budući da mi je tlak bio jako nizak. Na momente se sjećam nekih stvari, ali....sve skupa je bilo puno gore nego prvi put. Uglavnom su mi rekli da trebam bitri sretna što su došli tako brzo...

Hajde dajte malo više informacija o vašim simptomima? Kako ste došli do toga da vam se dijagnosticirala intolerancija na histamin?
t.i.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 22:49   #24
Imala si anafilaktičnu reakciju, imaš sreće da si živa, idi sutra kod svoje opće prakse, traži uputnicu za alergologa i idi se testirati - čim prije, s tim se nije za zezati...
Inače ne vjerujem da ti imaš "intoleranciju na histamin" vjerojatno imaš alergiju na proteine kravljeg mljeka ili nešto drugo iz tog sira ako ti ostala hrana ne smeta i drži se dalje od bilo kakvog oblika sira i mljeka...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 13:53   #25
Quote:
thumbelina kaže: Pogledaj post
bila sam danas na alergološkom testiranju i našli su mi da sam ,osim na pelud korova, alergična i na histamin. Na netu sam našla da histamin nastaje razgradnjom bjelančevina i da se preporučuje onima koji su alergični na histamin da ne jedu jaja, mlječne proizvode i meso.

Mislim, kaj da jedem?
pa ne mogu samo biti na zelenjavi i žitaricama


Zanima me jel netko od vas alergičan na histamin i kako se nosite s tim?
pozdrav e ništa od naših testiranja ja sam išla u Italiju na alergo test na 180alergenata sve rade ručno i točno znaš nakon testiranja koliko ti je oštećeno krvno zrnce,, doktor napiše točno koliko mjeseci ne smiješ jesti određenu hranu pozdrav
heda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 13:18   #26
rekcija na histamin je uvijek pozitivna, od male djece do odraslih.bila je i kod mene oba puta na testiranju, pa nikad nisam imala nekih problema.
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 15:12   #27
ne radi se o normalnoj pozitivnoj reakciji na histamin, nego o preosjetljivosti na histamin

to ti je npr. kad je normalna reakcija na onom testu bockanja 5mm, a ti imaš 15mm ili više (ovo govorim samo primjer ne znam točno koliko je normalna reakcija, a i mislim da se to razlikuje ovisno o jačini otopine kojpom testiraju)
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 18:11   #28
Smile

Quote:
thumbelina kaže: Pogledaj post
bila sam danas na alergološkom testiranju i našli su mi da sam ,osim na pelud korova, alergična i na histamin. Na netu sam našla da histamin nastaje razgradnjom bjelančevina i da se preporučuje onima koji su alergični na histamin da ne jedu jaja, mlječne proizvode i meso.

Mislim, kaj da jedem?
pa ne mogu samo biti na zelenjavi i žitaricama


Zanima me jel netko od vas alergičan na histamin i kako se nosite s tim?
ja imam visoku intoleranciju na hranu..bila na strogoj dijeti i niš opet ludilo testiraj s ena hranu a nađi dobrog nutricionista mada sam dobila mišljenje da s emože zalječiti ali nikad izljčiti meni osobno niš nije bolje od kad jedem ponovo sve osim čokolade kakaa i kikirikija
heda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 18:15   #29
Quote:
blond koka kaže: Pogledaj post
Ej,

ja sam pronašla jedan preparat pomoću kojega sam riješila svoje probleme u vezi histamina.
Radi se o DAOSIN tabletama, koje se mogu nabaviti u slobodnoj prodaji u apotekama, a koji se pije 1 tbl 15-20 min prije obroka, a ako se radi o kombinaciji hrane i alkohola, onda se može uzeti i 2 tbl prije obroka.
Dakle, nije potrebno konstantno uzimanje, nego po potrebi, tj prije klope na koju imamo intoleranciju.

Nadam se da će ti pomoći, kao što je i meni pomoglo
............i meni j preporučen taj lijek moja nutricionistkinja mi je preporučila da ga ne koristim jer ima karcenogenih sastojaka inače ljek je nešto novo na našem tržištu od proljetos...
heda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 22:47   #30
Quote:
heda kaže: Pogledaj post
............i meni j preporučen taj lijek moja nutricionistkinja mi je preporučila da ga ne koristim jer ima karcenogenih sastojaka inače ljek je nešto novo na našem tržištu od proljetos...
meni je dijagosticirana urtikarija za koju sam pročitao da je isto ovo sa histaminom problem.Za ovi lijek prepostavljam da nema namijenu da izlječi nego da maskira simptome.ja koristim xyzal već duže vrjeme i pomaže jedna tableta 2 do3 dana
mamicuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 17:20   #31
Evo danas sam bila na alergološkom testiranju i otkrili su mi da sam alergična na histamin (između ostaloga). Malo sad čitam o tome i pročitala sam ovu temu ali mi baš nije jasno kaj to točno znači za mene. Nisam nikad imala problema sa hranom, sve dobro podnosim i ne razumijem kako se onda manifestira ta alergija.

Osoba koja je intolerantna na histamin sljedeće namirnice smije konzumirati samo u malim količinama:

* alkoholna pića: crveno vino, bijelo vino, šampanjac, pivo
* sirevi: tvrdi sirevi, sirevi s plijesnima, sirevi za mazanje
* riba: tunjevina, sardine, srdele, skuše, haringe; osobito su opasni dimljeni ili konzervirani proizvodi, ali svježu ribu ne treba izbjegavati
* salame: parizer, šunkerica, jeger, pršut, sušeno meso, trajne salame (zimska i sl.)
* povrće: kiselo zelje, špinat, pasta i kečap od rajčice, gljive, ukiseljeno povrće.


Od ovih namirnica ništa mi ne stvara probleme(samo crveno vino) i sve redovito konzumiram(osim alkohola)
Pokraj histamina mi je dok. napisala 6/E21 pa ne znam kaj to znači. Isto tako stavili su histamin pod inhalacijski alergen, jel to tako??

Doktorica mi nipšta nije rekla kaj dalje jer prvo moram napraviti neke pretrage.
__________________
Yearning again only to be myself
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 00:33   #32
Quote:
mamicuti kaže: Pogledaj post
meni je dijagosticirana urtikarija za koju sam pročitao da je isto ovo sa histaminom problem.Za ovi lijek prepostavljam da nema namijenu da izlječi nego da maskira simptome.ja koristim xyzal već duže vrjeme i pomaže jedna tableta 2 do3 dana
pozzz molim te napiši malo opširnije o toom lijeku ja sam probala svašta od vađenja krvi čišćenja jetre pazila strogo šta jedem 6mj danas išla opet na testitanje na 160 alrgena opet sve ispočetka stroga dijeta i 2 čaja u kombinaciji
heda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 22:40   #33
pozdrav, da ne otvaram novu temu pa da pitam ovdje...

prije par dana dijagnosticirana mi je intolerancija na histamin i to na temelju mojih starih nalaza (alergoloških testova) od kojih je zadnji rađen 2001. godine i na kojem je jedina reakcija uvijek bila na zadnji reagens, a to je pretpostavljam histamin, na sve ostalo nije bilo nikakvih reakcija i do sada su me liječili pod dijagnozom alergijske astme koja se povremeno aktivira, a za koju sad dr kod koje sam bila tvrdi da je uopće nemam nego da je to sve posljedica te intolerancije na histamin. inače od malena sam bolovala od bronhitisa i liječila se na srebrnjaku, te kasnije na klinici za plućne bolesti u dz u baruna filipovića i svi liječnici koji su me liječili su sve moje napadaje i kašalj (izrazito suh, osjećaj gušenja, a sad u zadnje vrijeme i kao da nešto stoji u grlu pa hvatam zrak) tretirali kao astmu te je liječili lijekovima za istu (flixotide, atrovent, nešto na b..., ventolin, sada alvesco) koji su i djelovali na sve to, ali unazad desetak dana, možda i više, meni se svakodnevno javljaju napadaji i to najgori do sada (bar za mene) koje ne mogu nikako ni smiriti - napadaji kašlja, blokada u grlu, osjećaj gušenja, hvatanje zraka, ubrzani rad srca i disanje kad se napokon donekle smiri i to ponajviše navečer kad legnem i tokom noći te prije tjedan dana završavam na hitnom plućnom gdje mi daju infuziju sa aminofilinom i solu medrolom, nakon koje su me svejedno opet hvatali napadaji te terapiju alvescom i uputom da se javim specijalisti na pregled i spirometriju. to sam obavila ovaj tjedan i po nalazu spirometrije (prije i nakon ventolina), te starijih nalaza dr zaključuje da kod mene nije u pitanju astma nego intolerancija na histamin, daje uputnicu za alergološko testiranje iz krvi (što je pitanje kad će se moći obaviti jer u st nemaju reagensa), nastavak terapije alvescom, ventolin po potrebi, dva spreja za nos te tablete za želudac controloc 1x dnevno ujutro pola sata prije obroka i mjesec dana restrikcijske dijete u kojoj ne smije biti kravljeg mlijeka i mliječnih prerađevina, grahorica, čokolade, umjetnih konzervansa itd i nakon mjesec dana kontrola... e sad, ono što mene muči je to što su ti napadaji meni mirovali oko 2 godine (zadnji puta su bili u 1.mj 2009.) i to su bili kao posljedica prehlade, kao što su se i prije javljali u tim situacijama, javili su se opet sada i odjednom drugačija dijagnoza. koliko god sad zadnjih dana čitam po netu ne mogu shvatiti jesu li ovakvi napadaji mogući kao posljedica te intolerancije te zašto se nisu onda i prije tako javljali? dr je zaključila da je to u pitanju nakon što je čula da znam navečer pojesti jabuku i onda da me kasnije počnu hvatati ti napadaji... i sad bi kao pola toga trebala izbaciti iz prehrane, a opet na internetu nalazim na raznim mjestima da negdje piše da su neke stvari zabranjene a opet se kasnije spominje da su dopuštene?
__________________
Sara i Luka <3
Lalea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 00:01   #34
Ako pozitivna kontrola (histamin) ima ++, znači li to da da sam alergična na histamin?

Po testu sam alergična samo na grah, grašak, banane.

Po mojim problemima sam na soju, kiselo zelje, kiseli kupus pogotovo, citruse, bilo koju vrstu octa, kompot od višanja,...
Alkohol ne podnosim nikako i celijakičar sam ( dokazano).

Zanima me baš ta kontrola na histamin znači li nešto vezano za alergiju na histamin.

Zadnje uređivanje petra00 : 28.12.2011. at 00:07.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 09:57   #35
da moguće je da si netolerantna na histamin, upravo činjenica da ti iskustveno smetaju agrumi i fermentirane stvari i slično može potvrditi tu dijagnozu, pogotovo ako inače zapravo nisi alergična na te namirnice

nekog konkretnog lijeka nema, izbaciš iz prehrane to što ti smeta i ako ti se baš jede to što ne bi smjela popiješ neki antihistaminik uz svjesnost da ti taj antihistaminik neće ukloniti sve simptome (meni obično ostane problem sa probavom)

najbolja preventiva su probiotici i biljni enzimi, to općenito malo ustabili probavu, pošto imaš celijakiju, moraš i na to paziti, jer ako ti je probavni sustav u bilo kakvom pa makr i blagom stupnju upale problemi se umnažaju...

posavjetuj se sa nekim dobrim nutricionistom i imunologom

p.s. ne znam da li sam pisala o svom primjeru, znači ja sam blago netolerantna na histamin, a imam uz to i dosta alergija na hranu i onda mi se dešava da recimo službeno nisam alergična na alkohol i suhomesnato i kiseli kupšus, ali ako iskombiniram par takvih stvari imam problema s probavom i nekad simptome kao da imam alergiju, pa moram paziti, ne jedem uopće stvari na koje sam testiranjem utvrđeno alergična (da bezveze ne provociram organizam), a ove stvari koje mi ponekad smetaju jedem rijetko i pazim da ne kombiniram dvije ili više stvari koje mi smetaju

npr. ne pijem crno vino uz sarmu, a kad jedem sarmu pazim da se ne prejedem
kulen jedem u manjim količinama onako za gušt i ne pijem uz njega alkohol,
ako idem van popit koju pivicu, pazim da se prije toga najedem, ali pazim što jedem
prestala sam stavljat limun u čaj (i tako vrućina ubije c vitamin)


treba malo isprobavanja, ali je zapravo najbitnije za početak sve što ti smeta izbaciti i dati mjesec dva organizmu da se smiri

Zadnje uređivanje hooray : 28.12.2011. at 10:02. Reason: nadopuna
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 16:18   #36
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Ako pozitivna kontrola (histamin) ima ++, znači li to da da sam alergična na histamin?

Po testu sam alergična samo na grah, grašak, banane.

Po mojim problemima sam na soju, kiselo zelje, kiseli kupus pogotovo, citruse, bilo koju vrstu octa, kompot od višanja,...
Alkohol ne podnosim nikako i celijakičar sam ( dokazano).

Zanima me baš ta kontrola na histamin znači li nešto vezano za alergiju na histamin.
NE,to je normalna reakcija na histamin.
Obradu treba nadopuniti spec. IgE na te namirnice.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 22:44   #37
DAOSIN

Quote:
heda kaže: Pogledaj post
............i meni j preporučen taj lijek moja nutricionistkinja mi je preporučila da ga ne koristim jer ima karcenogenih sastojaka inače ljek je nešto novo na našem tržištu od proljetos...
Molim ako netko zna gdje mogu kupiti kapsule DAOSIN da mi javi na mail [email protected] jer ne mogu ga nigdje nabaviti.
Hvala
mplanincic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 16:59   #38
Crvenilo i vrućina prilikom ispijanja alkohola

Pozdrav,

mene zanima da ne otvaram novu temu, da li je netko imao slične simptome kao i ja, naime prilikom ispijanja vina ili piva, često mi se zna pola lica zacrveniti i osjetim vrućinu u tom dijelu lica.

Cijeli život sam imao problema sa sinusima, nedavno sam ih operirao (prije 10 mjeseci), rijesio devijaciju, treci krajnik i cistu koje su mi zagorčavale život toliko da bi me obična prehlada ubijala. testirao sam se na alergije jer mi među ostalim smeta prašina, imamo sezonske simptome kad je u pitanju pelud i sl., pa su mi doktori zatim sumnjali na intoleranciju na hranu, međutim testovi nisu ništa pokazali. Nisam radio detaljan test, samo osnovni i na njemu nikad ništa.

Imam problema i što mi sinusi pojačano rade i izlučuju iscjedak (najviše ga osjetim preko noći, tj. ujutro kad se probudim) koji se smanjio nakon operacije, međutim sad je opet pojačan, ujutro se budim umoran )podočnjaci do poda), javlja se to crvenilo od alkohola, čelo mi je često osuto sitnim prištićima/osipom, kad navečer teško jedem/pijem, ujutro sam cijeli začepljen

Sve u svemu, moram na nove preglede, ali ne znam više kako naći rješenje što mi točno smeta, pretpostavljam da je nešto u hrani? U doktore nemam puno vjere, očito treba platiti dobro da bi se netko pozabavio sa tobom...
__________________
Eto sad si dobio svoje.
dosed87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:42   #39
Intolerancija na histamin

Ima li netko da je radio test intolerancije na histamin iz krvi - Histamine test intolerance (D-HIT)? Koje su vam vrijednosti pronašli i kakva je preporuka liječnika? Meni je nalaz 14 U/ml. Iako na nalazu piše da je sve preko 10 ok, uvjeravaju me da se kod zdravih osoba ta vrijednost kreće između 50 i čak 80!!! Ako netko ima slična iskustva, puno bi mi pomogao.
Hvala

Zadnje uređivanje stipest : 07.03.2017. at 16:17.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 18:40   #40
Quote:
stipest kaže: Pogledaj post
Ima li netko da je radio test intolerancije na histamin iz krvi - Histamine test intolerance (D-HIT)? Koje su vam vrijednosti pronašli i kakva je preporuka liječnika? Meni je nalaz 14 U/ml. Iako na nalazu piše da je sve preko 10 ok, uvjeravaju me da se kod zdravih osoba ta vrijednost kreće između 50 i čak 80!!! Ako netko ima slična iskustva, puno bi mi pomogao.
Hvala

Pozdrav, o vrijednostima na mojem nalazu piše:
<40 jako smanjena aktivnost DAO,
40-80 smanjena aktivnost DAO,
>80 normalna aktivnost DAO
Po tome ti imaš jako smanjenu aktivnost, svakako bi trebao kod gastroenterologa otići sa tim nalazima (pogotovo ako imaš tegobe).
__________________
To define is to limit.
Ember- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.