Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2007., 21:00   #1
Dog Behavior - iliti ga po naški - pseće ponašanje

Dragi moji, otvaram ovaj thread kako bi svi skupa malo prodiskutirali oko naših beštija.

Već u startu napominjem da se možda većini neće svidjeti ono što ću ja pisati ili netko tko dijeli moje mišljenje, ali ništa čudno, takva sam i ja bila, dok nisam shvatila, zato polako, jer ovo je sve u svrhu lakšeg življenja vas i vaših ljubimaca.

Dakle, naši psi govore... Oni sa nama pričaju, samo što rijetki su to primjetili, a kamo li da su razumjeli - ja prva nisam.
E sad, sigurno se pitate kako razgovaraju, e pa svojim tijelom, ili tiga popularno body language. Jednom kad svladate osnove osnova psećeg govora tijela, znat ćete se snaći u svakoj situaciji, što znači i prilikom susreta sa "strašnim" velikim rottom koji slobodno šeta po livadi, dok je njegova gazdarica ili gazda, na sigurnoj udaljenosti od cca 10 m...

Dakle, shvatit će te da Vi svojim nastupom možete izbjeći ili izazvati sukob, te da vam čak nije ni potreban pogleda na vlasnika da shvatite kakav je pas, jer pas može, a i ne mora kanalizirati, ili usvojiti ponašanj od gazde - zašto, zato što se ne razumiju, pa je pas primoran sam se odgajati.

Tokom godina, koliko god je trajala prilagodba tj., pripitomljavanje našeg domaćeg psa nama, oni (psi) morali su razviti svoj način komunikacije sa čovjekom, jel tako? To su napravili kroz niz novih načina komunikacije preko tijela i zvuka, kako bi se lakše prilagodili nama, te kako bi međusobna komunikacija jednima i drugima bila lakša. Dal uviđate kako su to predivna bića... Psi zbilja vole provoditi vrijeme sa ljudima, vole nas slušati, iako ne razumiju i ne mogu razumjeti rečenicu, imaju dovoljno inteligencije da razumiju nas ljude, kao recimo, naše osjećaje, naše riječi i to analizirajući malene detalje kojima se mi služimo. Recimo psi laju, međutim oni kroz lajanje pokazuju ljutnju, agresiju, strah, ljubav, sreću, bol, tugu ... i sl, a samo što rade, laju. Osim zvukovima - lajanjem, komuniciraju i izražavaju svoje osjećaje govorom tijela - body language.

A to pokazuju počevšiš od vrška uha do kraja repa, svaki pokret ima svoje značenje, uvučena noga, izbačena noga, uvučene noge ispod tijela ispružena samo jedna vani, dignuta noga (point), spuštene uši, načuljene uši, rep uspravan ili nisko nošen, lizanje - lagano polagano, ili nervozno, sve su to načini komunikacije pasa - međusobno kao i sa čovjekom.

Recimo:
- visoko nošene i put vani okrenute uši, prsa su također vani i rep u ravnini leđa - pas alarmira na nešto
- uši zalizane uz glavu - pas je preplašen (vrlo lako moguće da se u tim situacijama počme i lizati ili nositi rep među nogama)
- nisko, jako blizu zemlji kretanje, glava put napred i dole - pas spreman na napad,
- dignute obrve sa proširenim zjenicama - poslastica
- izbjegavanje pogleda - eye contact (većina ima taj problem), - vaš pas hoće pobjeći od vas
- uši i obrve lagano zabačene put natrag - nedostatak samopouzdanja
- podignute usnice, režanje - napad...itd...itd...
ovo je samo jedan malio dio onoga što vaš pas vama pokazuje, zamislite samo što pokazuje drugim psima.

Koliko samo ljudi kaže, napalo ga iz čista mira - krivo.

E sad će neki reći mužjak napao ženku, lud pas i sl., naravno da iznimke uvjek postoje, ali ja o iznimkama ne pričam, ja pričam o difoltnom ponašanju psa.

Dakle, back on the track - pas isprovocira napad. Većinom budu napadnuti nesocijalizirani psi, znači oni koji nisu baš najbolje usvojili body language, vjerojatno utjecajem njihov vlasnika, koji opet nisu znali što čine prilikom odgoja. Zato sam i otvorila ovaj thread kako bi svi izmjenjivali svoja iskustva i dobivali odgovore na pitanja.

Morate uvjek i u svakom momentu imati na pameti da su naši psi takvi zbog nas, svaka pogreška koju pas napravi, napravio ju je jer smo mi napravili pogreške prilikom odgoja.
Imajte na pameti, da svaki put kad kaznite psa (udarcem ili nečim drugim), to da ste ga pravilno odgajali, ne bi napravili. zašto, sasvim jednostavno, jer bi vas vaš pas RAZUMIO, i ne bi bilo potrebe za kažnjavanjem, jer bi znao što vi od njega tražite. Dakle sigurno je već 20-tak pogrešaka napravljeno koje je vaš pas usvoji kao normalne, a sad vi nešto tu izvoljevate i još ga kažnjavate.

I zapamtite kolika je ljubav tih bića kad nas i dalje nakon svega vole jednakom jačinom, ako ne i većom neg prije - i ne dragi moji nije to samo zbog hrane i vode - životinje zbilja imaju dušu.

Nastavak slijedi ...
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 21:01   #2
Uuu j-bote koliko post...niš, oni koji žele čitat će ga - jer je zbilja interesantan, a oni koji neće, ti ni ne žele pomoć.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 21:48   #3
Pa ajmo redom...mislim da je svima najzanimljivija i najproblematičnija agresivnost.
Međutim da bi došli do agresivnosti moramo prvo znati razmjeti kako to sve ide ispočetka, znači od legla i šteneće faze. Jer odgoj i parametri kako će se pas ponašati kreću i počinju upravo iz legla.

Submisivnost - podčinjenost
Odgoj i socijalizacija u leglu određuju model ponašanja vašeg psa. Njegovo ponašenj će unaprijed biti predodređeno samom genetikom (roditelji strašljivi ili agresivni), neće ni on biti ništa drugačiji, ali i prvim iskustvima u leglu, kao i konstanto ponavljanje naučenog. Uče kakav je poredak, te kako da se prilagode novonastalim situacijama upravo kroz izgru sa majkom, te braćom i sestrama. Recimo u igri kad se kuja igra sa štencom, pa ga malo jače gricne (zato što se i ona zaigrala), međutim još nesvjesna njegove slabosti, igra se gurajući ga, udarajući ga, hvatajući ga bacajući ga, štene počme cviljeti/kričati zbog boli, i pada sa sve četiri u zraku (ovo ponašanje možete primjetiti i kod odraslih pasa)¸. Kada majka/kuja uoči ovo ponašanje, svaka aktivnost prestaje i takva agresivna igra, jer vidi da je štenac u submisivnom položaju (što je instiktivno). Psi kada otkrivaju trbuščić i vrat, znače da ne žele sukob i otvaraju svoje najranjivije područje. Ovaj potez koji je kuja napravila , štenca uči da je to pravilno ponašanje i to usvaja. Nauči da sa takvim ponašanjem - submisivnosti zaustavlja bilo kakav vid agresije, zato što i s vremenom i kroz interakciju sa štencima usvaja sve više i više. Takva vrsta ponašanje je sasvim normalna i signal je da se izbjegne bilo kakva agresija ili napadi. Ali ako napadač nije stao na tome, dakle kad se već pas stavi u potlačeni položaj, već i dalje napada - pokazuje probleme u ponašanju, što dalje znači da nije bio pravilno socijaliziran, ni u leglu ni kod vlasnika, tj., ne zna čitati body language. Ovakav pas koji ne razumije submisivno ponašanje je iznimno opasan pas i sklon napadima i ugrizima, teško će ga biti kontrolirati i općenito sa njim raditi. Ovakav pas je dominantan, kao i agresivan.

Najviše problema imaju upravo napušteni štenci ili štenci prerano odvojetni iz legla. ne znaju se ponašati. Laju, reže, grizu, ne dopuštaju da se netko približi zdjelici, krevetu gdje spava i sl. Naravno, čovjek tu niti malo ne pomaže....

Nastavak slijedi ...


Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 22:30   #4
Eto, petak je, imam vremena i volje i želje pa sam se malo raspisala, nadam se da mi to nećete uzeti za zlo.
Naravno, ako sam progriješila u iti jednoj konstataciji, ispravite me sa argumentima.

Ja sam imala doma psa nesocijaliziranog, lagano agresivnog, te izrazito dominantnog. A sve je krenilo iz lega. Kad je došao nisam smjela proći pokraj njegove zdjelice, jer je režao i grizao, kost, igrčaku, ležaj što god, ništa nisam smjela dirati, uvjek je reagirao agresivno (napadom).
Obavljao je nuždu na mjestu gdje spava. Sa 6 mjeseci me ugizao jer sam ga htjela skinuti sa mog kreveta.
Point je taj da moj pas nije imao pravilnu socijalizaciju unutar legla, samim time ja sam morala više napora i truda ulagati da ga odgojim. Što sam napravila, umjesto da sam se samo i isključivo ja sa njim bavila, družili smo se sa drugim odraslim i dobro odgojenim psima. Oni su ga naučili ponašanju - tj., body language, a ja ja sam to gledala i pamtila. Nisam ga dizala kad bi ga neki pas gricnuo jer je moj njega najahivao, nisam ga mazila kad bi se prepao petardi ili nekog zvuka, jer prvi put kad sam ga pomazila upravo na njegov strah, vidila sam da on to samo ponavlja, onda sigurno nešto krivo radim. čim sam prestala njemu davati potvrdu za njegovo ponašanje, strah je prestao.

Kako smo riješili problem agresivnosti i posesivnosti (donekle) , a pazite pas ima skoro 3 godine, i mene koja znam što činim sa njim.

Morala sam polagano pridobljavati njegovo povjerenje, dakle ne pokazujući mu da sam uljez. Svaki put kad bi se trebala približiti bliže njegovoj zdjelici ja bih mu davala nešto zauzvrat. neku nagradicu i ne bih radila nagle pokrete. Ista stvar kao i sa igračkama ili vašim stvarim (ono kad uzmu majcu, šlape, hlače i sl.), i tako lagano, polagano došli smo do faze da sam mogla sjediti kraj njega, dok jede, a on ne bi reagirao na mene. Znala sam tu i tamo, da bi potvrdila i učvrstila njegovo povjerenje prema meni , staviti hranu u njegovu zdjelicu dok jede, naravno sjedeći na podu. Isto tako, razmjena - čega god. Morate biti sposobni staviti ruku usta vašeg psa, što god on imao u ustima, kost, igračku, hranu ili svoju nogu . Naravno jednom kad mu uzmete to iz usta što ima, odmah mu vratite da ne bi pomislio da mu želite oduzeti, dakle još jedan od načina da učvrstite međusobno povjerenje je vraćanje njemu tog što ima u ustima ili davanje nešto zauzvrat.
Realno, ako vama netko stalno nešto oduzima, i ništa ne daje zauzvrat bili mu i deseti put to dali - ne bi. Ako u tom trenutku pas počme režati i odstupati, laganim pokretima ruke ga smirujte govoreći mu nježnim glasom da je sve u redu, jednostanvo smirujte situaciju. Vjerujte mi, pali. Samo nemojte paničariti, nemojte raditi nagle pokrete i nikako, ali nikako ga nemojte zbog toga kažnjavati i tuči. Morate shvatiti da ovakva vrsta ponašanja je usvojena još u leglu, a vi to morate prevladati svojim odgojem. Ne kažnjavanjem - jer pas ne zna drugačjie, nije naučen. Ako ga budete kažnjavali imat ćete problema sa agresivnošću.

Najbolje je naravno raditi sa psom još dok je štene. Međutim ovakve nepravilnosti u ponašanju se mogu ispraviti i kod odraslog psa, samo morate imati strpljenja i vjere u svoj psa. Jednom kad usvojite ovakvo ponašanja, a to je da možete u svakom momentu njemu uzeti kost ili nešto drugo iz usta, te dirati njegov zdjelice i mjesto gdje spava. imat ćete najboljeg prijatelja u pravom smislu riječi.

Imajte na pameti da ako mu nešto uzimate, uvjek mu dajte nešto zauzvrat.

Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 22:41   #5


svaka cast
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 23:46   #6
Hvala.

Idemo dalje...već smo se dotakli lagano i agresivnosti (sjećate se onih tečica, kosti i sl., režanje, lajanje i posesivnost).

Postoji više različitih agresija u pasa. Agresija zbog boli, urođena, stečena i preusmjerena, agresija oko ženke, ili zbog fizičkog udaranja (kažnjavanja od strane vlasnika)... i tako u nedogled.

Agresija zbog boli
Sam naslov govori. Psa nešto boli, bilo to fizički ili psihički, oni to ne mogu nama reći, ali mogu nam pokazati, opet naravno svojim tijelom, a što mi ljudi uspješno uspjevamo ne primjećivat, odnosno ne razumjevat. Dakle bol koju pas osjeća je jako plodno tlo za agresiju. Dakle pas koji osjeća bilo kakav vid boli, manji ili veći, vrlo lako moguće je da neće prihvatiti pomoć čovjeka, bio to njegov vlasnik ili totalni neznanac i zbog boli će pokušati ugristi.
Koliko god bili bliski sa svojim psom, ako vas pokuša ugristi kad je ozljeđen, nemojte mu to uzeti za zlo, on jednostanvo ne zna drugačije. Pristupajte mu izrazito nježno i polagano, smirujućim tonovima galsa mu se obraćajte i pokušajte ga ne dodtano živcirat. On nema inteligenciju čovjeka i on ne može kanalizirati bol. : ))

Agresija urođena
Dakle roditelji, ili cijela linija. Ako se kroz liniju provlači jedan kalup ponašanja, bila riječ o agresiji, ili submisivnosti, psić će to nasljediti, i jednom kad izraste u odraslog psa, uvjek će imati problema sa agresijom. Možda, ćete uspjeti to ispraviti, u biti vrlo teško, jednostanvo ćete naučiti zajedno funkcionirati i izbjegavati takve situacije, situacije u kojim će vaš pas reagirati.

Ajde, sad da ne pišem markove konake...mislim da shvaćate bit.

Najčešći vid agresije je upravo onaj izazvan fizičkim zlostavljanjem, zatim nepravilnom socijalizacijom ili općenito nedostatak socijalizacije, te kuje.

nemojte to radit vašim psima. Oni su prvenstveno životinje, druga vrsta, vrsta koja se u potpunosti prilagodila nama ljudima. zašto ih kažnjavate?
Naravno, ako ga 5 puta istučete (novinama, cipelom, povocem), pas će upravo u svrhu svoje zaštite stvoriti obranu od napadača. instikt za preživljavanjem će nadvladati, jer vi ne znate koliko jako ste ga udrili, i on će ugristi. naravno nesvjesan činjenice da će još veće batine dobiti.

Svima je poznata i agresija oko kuje koja se tjera. Mislim da to nije potrebno dodatno pojašnjavat. Iako na ovo se može nadovezati agresija između dva odrasla ili više, mužjaka.

To je mislim svima nama koji imamo mužjake bitno. FAjt i netrpeljivost između dva odrasla i zrela mužjaka će se stvoriti samo u slučaju da su oba dominantna, teritorijalno nastrojena, te ako je tu negdje kuja koja se tjera, dakle opet dominacija, ili kao finalni paket cjelokupnog odgoja od šteneće faze do ... dakle guzda tj., vlasnik tj., bog i batina a koji su ostavili dubog rez na psu u vidu njegovih emocija. sve više i više pasa ne zna na koji način spriječiti agresivno ponašanje, a to se radi onim submisivnim položajem, lako ulaze u sukobe i vrlo vjerojatno se i oni počmu ponašati agresivno, jer u većini slučajeva upravo tih par napada od strane drugih pasa izazove agresiju ili je potaknu. u velikoj većini slučajeva vlasnici su ti koji najviše grešaka rade. pas koji je već bio napadan od strane drugih, napadan je zbog nedostatka socijalizaicije odnosno zbog nerazumjevanja body language-a, vrlo mala je mogućnost da su baš svi psi napadnuti od strane "ludih" i nesocijaliziranih pasa. Iako, dal primjećujete ironiju.
psi koji ne znaju čitati body language, vrlo vjerojatno će ući u fajt sa drugim mužjakom, jer ne znaju. Vlasnici ... hehe nemojte grčevito stezati taj povodnik, jer samo dovodite psa bliže vrhuncu za fajt, nemojte direktno ići na drugog psa, već u luku, pustite pse da se ponjuše, tako se oni smještaju na hijerarhijskoj ljestvici. Ako se nađu dva dominantna mužjaka, moguće je da si to njuškanje, kruženje, ispruženosti vrata, cijelog tijela malo produži, pa vrlo često završi fajtom. što samo po sebi i nije loše, jer jednom kad se njih dvojica dogovore tko je tu guzda, problema više neće biti. Dakle 5-7 sec je sasvim dovoljno da se njih dvojica sve dogovore, tada ulijeću vlasnici i rastvalju.
Da, htjela sam reći da psi koji imaju tu nit koja naginje prema agresiji, mogu biti divni i krasni psi doma, sa djecom savršeni, poslušni ko male ovčice, a kad je drugi mužjak tu pretvaraju se u vragove, takvi psi u tim momentima nšta ne vide i ne čuju, neće dolaziti na poziv, osim ukoliko vi kao vlasnici ne primjetite "uljeza" prije njih.

Evo ja sam neki dan napravila jednu pogrešku.
Mužjak + kuja + mužjak. ovaj prvi ima 3 godine, kuja ima 2,5 godine i drugi mužjak ima 11 mjeseci.
Taj mladi mužjak se stalno upucavao starijem ližući ga po labrnjama. E sad, ni ja to nisma znala, ali sam saznala (fischer ) to je naime nametanje dominacije. taj stariji mužjak se stalno odmicao i jednostavno se nije htio uplitati u ikakv odnos sa tim mladim mužjakom. Međutim, gazda od tog mladog je otišao, a ja sam krenula za njim, i mladog povela sa sobom da ga čovjeku vratim, jer ovaj se očito nije vraćao po njega. u to krene i stariji mužjak za nama - to je moj pas. ja mu dam naredbu sjedni, on sjedne, ali čim krenem, on za mnom, opet ja naredbu sjedni i čekaj, napravi on to sve, ali čim krenem on za mnom. i doboro, treći put ja njega sjednem uz čekaj ali u tom momentu se taj mladi mužjak koji se zaigrao za kujom zabio u naletu trka u mog psa, njemu sa leđa, ovaj se okrenuo i nasrnuo na mladog mužjaka, ja se zaderala i udrila svoj psa.
što sam napravila - grešku ogromnu. Prvo nisam smjela tako reagirati, jer moj pas je sasvim ispravno postupio. Prvo ga je mulac matretirao i pokuša mu nametnuti sebe, što je moj kao dobro odgojen pas izbjegao, ne tučom, već se maknjio fizički iz te situacije. poslušao me što sam mu rekla (naredbe), ali ovi su se zaletiti u njega, isprovociran svime, i mojim odlaženjem sa tim mužjakom napao je.

Želim vam reći da svi radimo pogreške, ali prava veličina je u prepoznavanju tih pogrešaka i ispravku istih, a ne zatvranjem očiju i mazanja svima okolo, a prvenstveno sebi samima da je sa vama sve u redu. Nisam namjerno rekla sa vašim psima, jer oni su ogledalo vlasnika.

Ima slučajeva kad psi ne usvoje obrazce ponašanja vlasnika, ali o tome nekom drugom prilikom.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 10:07   #7
Evo da se i ja javim! Ovo što je Golden gore navela je čest slučaj između pasa,naime problem je što vlasnici rijetko razlikuju znakove dominacije i podčinjenosti. Možda vam ovo zvuči čudno,ali između dva mužjaka ta granica je često veoma tanka.Evo da malo pojasnim:
Dominantan stav kod psa :
-je kad vaš pas stoji iznad drugog psa,
-kad stoji u uspravnom položaju,
-kad povlači drugog psa za bradu(zna i lagano gricnuti)
-ili kad pas prebaciva svoju šapu preko ramena drugog psa,
-kad mirno prihvaća lizanje drugog psa po svojoj njušci,
-te zurenje koje se često zanemariva(stalno gleda drugog psa u oči)
Ovo su znakovi dominatnog pouzdanog psa i ako je taj pas pravilno socijaliziran,on će drugog psa(u ovom slučaju mlađeg od sebe)pozvati na igru,okrenut će se na leđa,otkriti trbuščić i na taj način će pokušati ohrabriti stidljivog ili potčinjenog psa(ovo nikako nemojte mješati sa znakovima podčinjenog psa,amo reći da je ovo ljepo ponašanje od strane dobro odgojenog psa).Biti će veoma opušten kad to radi,ali će cijelo vrijeme gledati drugog psa u oči. Evo i zašto,jer pravilno socijaliziran pas se tako i ponaša prema drugom psu,daje mu mogućnost za igru,ali često se dešava da potčinjeni pas krene iskušavati dominatnog kroz tu istu igru,jer krivo shvati znakove koje mu dominantan pas šalje.Znači okretanje dominntnog psa na trbuh,ovaj drugi shvati kao znak podložnosti,naime ne shvaća tu podložnost kao poziv na igru već kao šansu da se nametne i tad uz lizanje njuškice dominantnog psa(znak umiljavanja),pokuša i gricnuti za labrnje i njušku. Pravilno odgojen dominantni pas će se često maknuti iz te situacije po strani, ali ako se to nastavi,on će pokazati svoju dominaciju i prekinuti to.Znači vratit će svoj stav dominantnog psa.Još nešto da naglasim,ponekad naskakivanje drugog psa može značiti dominantnost,ali ne i uvjek.Naime čest je slučaj da se ova gesta,upotrebljava sa strane niže rangiranog psa koji pokušava demonstrirati svoju odanost prema više rangiranoj životinji. Pouzdan pas,će uvjek zauzeti uspravan i čvrst stav pri prvom kontaktu sa drugim psom,pokazujući znakove da on sebe smatra više rangirano životinjom.Evo sad sam vam objasnila dominantnog psa u interakciji s drugim psom,koji je mald,neiskusan ili potčinjen.
Sad ću vam pokušati objasniti potčinjenog psa,tako da ih možete razlikovati.
Ppodčinjeni stav kod psa :
-je spuštena glava i tijelo,
-dopušta drugom psu da stoji preko njega ili da kači svoju glavu preko njegovih ramena,
-zatim liže drugom psu usnice i krajeve usta(umiljavanje),
-uvjek gleda od psa(potčinjen pas neće pogledati dominatnog u oči),
-okreće se na leđa mičući glavu od drugog psa
-prikriva pozadinu uvlačeći svoj rep.
Uzmite u obzir da između pasa,hijerarhija se obično održava i demonstrira veoma ležerno i gotovo uvijek sa strane potčinjenog člana.Veoma visoko rangirane životinje rijetko demonstriraju svoj položaj,jedino u slučaju kad im nedostaje samopouzdanja.Gotovo svi konflikti koji se dese su isprovocirani od strane srednje rankiranog ili nepouzdanog psa.(znači onaj visko rangirani nema potrebu za tim,onaj potčinjeni ostaje potčinjen,a srednje rangirani stvara probleme-upamtite kad se sukobe dva dominantna psa,jedan od njih je zasigurno srednje rangirani).Uvjek uzmite u obzir mladog psa koji još nije definiran,on ne spada u ove kategorije!
Prisiljavanje psa da zauzme podčinjen položaj,sa strane vlasnika je neprirodno i može vam poći za rukom,ali će pas to shvatiti kao nametnuto i time možete isprovocirati napad,zato to nikad nemojte raditi na silu.Isto tako ne silite svog psa da bude dominantan ako nije,jer jedno i drugo spada u fizičku agresiju,a ljudi moji,to nije komunikacija sa psom. Ona se steče polagano kroz igru,onu istu igru koju je štene prošlo u leglu i socijalizaciji kod majke.U slučaju da je rano odvojeno od majke,zadaća će biti teža,jer će na vama biti da svog psića naučite čitati- body language,što nije nimalo lako,ako neznate šta radite.Eto za sad toliko od mene,bit će još i nadam se da će pomoći da malo bolje razumjete svog psa.
Golden uvod je fenomenalan,bravo!!!!!!
Imam osjećaj da će ovo biti veoma zanimljivo,još jednom bravo Golden!!!!!!
fischer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 10:57   #8
ljudi bravo!!!! divno napisano, predivan topik prije svega iznimno koristan.. svaka čast..

moram priznat da nisam ni znala koliko sam toga ja gledala svaki dan 15godina i nekako po smislu zaključivala što se događa i zašto moj pas to radi.. a čak imam dosta smisla prepoznat body language kod pasa.. i zaključila sam da je moj pas definitivno bio srednje rangirani.. (to golden odgovara i na tvoje pitanje na koje sam prije 10min napisala zbunjeni opširan post uzalud al ajd dobro).. ali dobro odgojen, pametan i neagresivan.. nemate pojma kako sam sad ponosna na sebe i svog psa.. i još mi je draže, ako je to ikako moguće, sjećanje na mog malca..
hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 11:44   #9
Odličan topic o nagonima i agresivnosti kod pasa

http://www.ljubimci-forum.com/index.php?topic=3981.0
Flora7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 21:43   #10
Još malo o agresivnosti...
Lajanje i režanje - nesigurnost/agresivnost
Psi koji imaju taj problem, u većini slučajeva imaju problem sa ponašanjem. Ovakvo ponašanje načešće je rezulitirano:
- nesigurnošću za virijeme šteneća faze (loše držano leglo - manjak ili nedostatak socijalizacije, te napušteni štenci),
- napad od strane drugih pasa, zbog čega napadani pas razvije obrambeni sistem - upravo napadanjem,
- čovječji faktor (zlostavljanje, fizičko kažnjavanje, maltretiranje...),
- bol.

Nedostatak sigurnosti od psa čini agresivnog psa, koji u trenucima "napada", uopće ne razmišlja o veličini, snazi ili hijerarhijskom položaju "napadnutog". U većini slučajeva nesigurnost potvrđuju i ohrabruju upravo vlasnici. A većina ljudi te ponašanje u psa stvori još dok je pas štene, znači čovjek kroz igru ne znajući pseći način komunikacije, psića potiče u njegovom navalima pretpostavljene hrabrosti (bacanje na ruke, grižnja cipela, stopala, odjeće i sl...). Čovjek ne znajući psa svojim dodirima, smijehom ohrabruje da nastavi lajati (jer nama je to baš slatko ), a pas želeći udovoljiti svom gospodaru, te stvari, to naučeno ponašanje ponavlja. razlika je u tome što je takav način ponašanja simpatičan dok ste unutar 4 vaša zida, ali kad se vaš pas susretne sa drugim primadnicima njegove vrste, najčešće dolazi do fajta, jer je krivo protumačen od strane drugih. S tim da ti drugi psi imaju pravilan način komunikacije, a vaš pas krivi.

Dakle, ako imate psa koji stalno laje, morate ga naučiti da prestane, te da lajanjem ništa ne dobiva (naravno ne pričam o "pričanju" kao lajanju). Dopuštajući mu da laje kad se susreće sa drugim psima, ljudima ili bilo čim na što ne bi trebao lajati (znači ako se smijete, ako ga mazite ili mu tepate u trenutku kad on laje), vi njemu zapravo dajete podršku i odobrenje da se tako i dalje ponaša. najčešći slučaj je da upravo ti psi koji se tako ponašaju, onda kad im gospodar nije tu, promjene ponašanje, jer osjećaju dodatnu zaštitu od gospodara, a to je upravo u vidu tog poticana.
Koliko samo puta srećem "pse za pratnju", koji stalno laju, i laju, i laju, dok drugi pas prolazi vezan na lajni, a vasnice/i se smiju i komentiraju kako su samo slatki. O tome pričam.

Ako imate psa koji laje dok prolazi drugi pas na lajni, vi imate psa koji ima problema u ponašanju. Sad fino razmislite gdje i kada ste napravili pogrešku i pokušajte je ispraviti.
I da, psi se moraju njuškati i mirisati, tako naime gledaju gdje je koji na hijerarhijskoj ljestvici.

Još malo o agresiji...

Ako ste se ikad našli u situaciji da je vaš pas na vas "bez razloga" zarežao dok se šetate, ili je "bez razloga" napao nekoga dok se šetate, onda ste se susreli sa prenesenom agresijom.

Vi i vaš pas šetate i vama u susret ide drugi pas, koji pokaže neki od znakova dominacije prema vašem psu. Vi to ne primjećujete, ali vaš pas naravno da, ako razumije body language, a ako ne, sve jedno reagira protunapadom, jer mu opet fali socijalizacije ili je istraumatiziram uslijed krivog odgoja ili nedostatka socijalizacije, ili pak napada drugog psa. Vaš pas koji je vezan, te očito svoju agresiju nastalu upravo reakcijom tog drugog psa, a koju ne može ispoljiti na način da vrata "napadaču" jer je vezan, on svoju agresiju preusmjerava na sljedeću najbližu metu, a to ste u većini slučajeva vi (jer vi ga vodite na lajni), ili neki drugi pas koji mu se nađe tu blizu, to što ga vodite na lajni njega dodatno raspzđuje jer mu branite (nesvjesno) da na agresiju uzvrati agresijom.

Ovakav način ponašanja najčešće prelazi u dominantnost, a načini da to riješite i dovedete u red je upravo učenje psa da sluša naredbe. Dakle, vi ste ti koji određuju način kretanja i ponašanje.

Negdje na forumu postoji topic o Nagonima psa... te kako vi, na vrijeme prepoznavajući body language svog psa, a i drugog psa možete iz "pray drivea" prebaciti u "pack drive". Zanimljivo i krajnje edukativno štivo.


Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 22:00   #11
@hella i @fischer

Pas nikad ne napada čovjeka, ali uvjek imajte na pameti da je on samo životinja, te da iako mislite da svog psa poznajete, postoji još niz čimbenika koje ne znate ili ne primjećujete ili krivo protumačite, te naravno sve to skupa dovede upravo do napada psa na čovjeka ili dijete.

Apropo pustih napada pasa na ljude.

Najbolje bi bilo, da ukoliko dođe do napada, prvo se izanaliziraju sve okolnosti uslijed kojih je došlo do napada, prije nego se psa etiketira sa nazivom "agresivan pas", te ga se uspava.
U većini slučajeva psi koji napadaju su dominantni, ljubomorni, nesocijalizirani i netrenirani, i pokazuju obrambene znakove ukoliko su gnjavljeni od strane čovjeka (djece i sl...). Ljubomorni psi napadaju kako bi vlasniku pokazali svoju ljubav i naklonjenost, te u većini slučajeva napadaju malu djecu (bebe), a tko je izazavao tu ljubomoru - čovjek. Čovjek, koji misli da je pas "stvar" bez osjećaja i razuma, te da njemu kao živom biću nije potrebno pokazati novog člana obitelji - bebu. Tako da psi (gore opisani) bebe vide kao suparnike, te kao nešto što njima oduzima njihovog gazdu, a gazda čovjek svojim ponašanje, ignoriranjem psa i davanjam sve svoj pažnje djetetu, psu priređuje duboki emocionalni šok, na koji on sam naravno nije sprema, te pas napada. Zato je jako bitno da ukoliko beba dolazi ili neko drugo dijete ili bilo tko tko će uzimati većinu vaše pažnje, a koja je donedavno dok je pas bio sam sa vama, vi psa uključite u sve aktivnosti, kako bi vidio da ta osoba, beba nije prijetnja njemu ni vama, ni vašem odnosu.

AKo odmah u startu kvalitetno ne riješite problem dolaska nove osobe u čopor/obitelj. Dakle, ne kažnjavanjem i stavljanjem psa u potlačeni položaj, jer tako samo razvijate strah, te potičete agresiju, jer pas će kad tad reagirati napadom uslijed obrane, već psa uključite i dovodite u što više situacija sa djecom i bebom. Takvi, agresivni psi vole naganjati pokretne predmete (podsjećaju ih na plijen), dodatno razviju ili bespotrebno uzdignu pray drive, tako da jednom kad pas statsa u odraslog mužjaka ili kuju, postaje ekspertni predator, te postoji velika šansa da "lovi" i "ulovi", te ubije dijete koje trči ili se igra pokraj njega, upravo zato što pas pomisli da je dijete "plijen". Pas u ovom slučaju, kao i kad ganja mačku ili vjevericu, zbog visokog stupnja pray drivea, uopće ne čuje gazdu niti ga ga ovaj stopira. ovakvo ponašanje je jasno povezano sa lovom i predatorskim ponašanjem.
Stoga molim vas, prilikom dolaska novog člana obitelji, obratite pažnju na pravilnu prilagodbu. I nemojte pse koji su u visokom pray driveu ostavljati sa malom djecom bez vašeg nadzora.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 22:13   #12
Ajde, kad sam se već dotakla djece, da s djecom i nastavim, da ne bi sve bilo tako crno.
Znate koja je to nevidljiva nit poveznica između vašeg djeteta i vašeg psa... igra.
pas je jedina domaća životinja koja prema djetetu nije ni pretjerano agresivna, ni submisivna, ni dominantna (naravno u slučaju da ne postoje nepraivilnosti u ponašanju), već je taman. Dobar pas je isto tako jedina domaća životinja koja se sa djetetom igra kao i bilo kojim drugim pripadnikom svoje vrste, dok su druge domaće životinje dominantne ili agresivne ili jednostavno se ne žele pretjerano igrati, a pas, on to može do iznemoglosti. Djetetu pas ja kao ogrmna igračka koja je živa i miče se, pas kroz sudjelovanje u toj igri, trčeći, skrivajući se, valjajući se, dopuštajući da ga djete uhvati i sl., uživa u svim tim momentima, kao i da je sam dijete. Upravo kroz tu svoju igru, psi i djeca stvore svoj način komunikacije, tako da vam se nekad učini kao da su stvorili svoj poseban govor. Jeste li to primjetili, vi koji imate djecu i pse....???
Bez obzira koliko dominantan pas bio, upravo kroz tu igru, oni stvaraju odnos takav da pas stovri zaštitnički odnos sa djetetom. Upravo zbog toga, psi djeci dopuštaju da ih bode, povlače za rep, štiipaju i sl., Psi koji odrastaju sa djecom i koji stvore ovakav odnos sa djetetom, prema istom su jako zaštitnički nastrojeni. međutim psi imaju mogućnost detekcije vrste plača. Razlikuju razmaženi plač od onog koji je pravi, tj., od onog kad djetetu nešto treba ili ga boli. isto tako, ako vi kaznite svoje djete, dakle lupite ga, te djete se rasplače, uslijed boli zbog pljuske ili nečeg sl., pas vrlo lako moguće napada vas, štiteći dijete, jer je u plaču osjetio da djete boli.

... to be continued
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 23:59   #13
Odlicna tema! Svaka cast!
Evo sad jedan primjer. Nas srednji pudl! Star je 19 m. Stalno je s drugim psima
i uvik kad dodje do prvog kontakta sa novim psom on rep u zrak, ne mice ga, gleda drugog psa ravno u oci, niti da trepne. Ja jednostavno znam da on nece napast! U to sam siguran milijun posto. Cini mi se ko da se pravi vazan u tom prvom kontaktu. Nakon cca 5-10 sek. desi se:
1) nas pas skace na drugoga u igri i pocme od srece trcat oko njega
2) drugi pas skace na naseg i napada ga.
Do sad je doslo krcato puta do takvih situacija. Uvik to dvoje! On do sad nije ni jednom zareza na drugog psa, a uvik prilazi na taj ''prcevit'' nacin. Bivsi pudl je bio skroz druga prica. Ima je totalno drugaciji pristup psima. Zna je tu i tamo zarezat na drugoga. Ovaj nista! Cak mi to i smeta kad ga drugi pocmu guzlat i sta ja znam vec a on jadan gleda u mene i misli se ''a sta cu sad?!''. Pre razigran je i ko da nema svoju ''mracnu stranu''! Jel tu sad sve stvar dominacije ili da citiram Fischer ''Uvjek uzmite u obzir mladog psa koji još nije definiran,on ne spada u ove kategorije!''
Aj ako se kome da da mi to malo razjasni.
Jos jednom, super tema!
__________________
LIVE AND LET DIE
Apsurdno je dijeliti ljude na dobre i zle. Oni su ili zanimljivi ili dosadni.
joe_luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 00:01   #14
Mislim da bi trebalo više ovakvih tema, jer ljudima treba pomoć sa psima; većina vlasnika, bez uvrede, ne zna i nije upućena u osnove funkcioniranja i mentalnog ustroja psa, pa rade različite greške koje je kasnije teško ispraviti. Zanimljivo je kako su psi jedan od segmenata za koje dosta vlasnika nema osjećaj da bi trebali nešto znati o odgoju, pa primjenjuju metode odgoja djece, u najboljem slučaju, dok će u isto vrijeme revno pročitati sve upute za rukovanje mobitelom ili peglom i slično...
Imam jednu jako dobru knjigu, koja detaljno objašnjava uzročno-posljedičnu vezu anatomske građe i fiziologije živčanog sustava pasa i ponašanje, od najranije dobi-uglavnom, riječ je o neurotransmiterima i kako oni utječu na ponašanje, oblikovanje istog i kako ga mijenjati i slično...Problem je što ima dosta slika koje prate tekst, ali ako uspijem to nekako skenirati, možda ću postaviti i to, jednog dana...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 00:30   #15
Psi koji netremice gledaju druge pse prilikom upoznavanja su dominantni psi.
Tvoj pas pristupa kao i svaki normalni mužjak, visoko nošen rep, otvorena prsa, uši visoko nošene i miran stav. To što gleda netremice u oči prilikom upoznavanja je normalna stvar.

Razigrani psi, mladi psi, i psi u razvoju pristupaju naglo, brzo, mašući repom, te ližući labrnje tog psa kojem pristupaju. Postoji razlika između "namjernog" tj., dominantnog lizanja (to je ono što je fischer pisala) i normalnog lizanja. Jer štenci i mladi psi, da bi se "umilili" starijem psu, ližu mu labrnje. Ali ako je to učestalo i ako se drugi pas sklanja, ili ako napada znači da je tvoj želio dominirati nad tim drugim.

nije mi jasan ovaj dio...

Quote:
joe_luc kaže: Pogledaj post
1) nas pas skace na drugoga u igri i pocme od srece trcat oko njega
2) drugi pas skace na naseg i napada ga.
što podrazumjevaš pod "skakanje"?


Quote:
joe_luc kaže: Pogledaj post
''Uvjek uzmite u obzir mladog psa koji još nije definiran,on ne spada u ove kategorije!''
Aj ako se kome da da mi to malo razjasni.
Jos jednom, super tema!
Ne znam psihički razvoj pudlica, pa ne znam kakvi su sa 19, mjeseci...

Clearwater...any time...samo piši...
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 00:38   #16
Napisa sam na pocetku posta 19 miseci.
Skace- obicno se naglo baci na guzicu (poza sfinge) i skoci razigran, pocme trcat i zvat drugog psa na igru.
Mene u tome svemu cudi to sta uvik il on pocme igru il ga drugi napadne.
Nikad u prvom kontaktu ne mase repom. Skroz je oprezan! Zasto ga drugi tako napadnu?! Ni sa jednim psom do sad nisam ima slicnu stvar.
__________________
LIVE AND LET DIE
Apsurdno je dijeliti ljude na dobre i zle. Oni su ili zanimljivi ili dosadni.
joe_luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 08:02   #17
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
Ajde, kad sam se već dotakla djece, da s djecom i nastavim, da ne bi sve bilo tako crno.
Znate koja je to nevidljiva nit poveznica između vašeg djeteta i vašeg psa... igra.
pas je jedina domaća životinja koja prema djetetu nije ni pretjerano agresivna, ni submisivna, ni dominantna (naravno u slučaju da ne postoje nepraivilnosti u ponašanju), već je taman. Dobar pas je isto tako jedina domaća životinja koja se sa djetetom igra kao i bilo kojim drugim pripadnikom svoje vrste, dok su druge domaće životinje dominantne ili agresivne ili jednostavno se ne žele pretjerano igrati, a pas, on to može do iznemoglosti. Djetetu pas ja kao ogrmna igračka koja je živa i miče se, pas kroz sudjelovanje u toj igri, trčeći, skrivajući se, valjajući se, dopuštajući da ga djete uhvati i sl., uživa u svim tim momentima, kao i da je sam dijete. Upravo kroz tu svoju igru, psi i djeca stvore svoj način komunikacije, tako da vam se nekad učini kao da su stvorili svoj poseban govor. Jeste li to primjetili, vi koji imate djecu i pse....???
Bez obzira koliko dominantan pas bio, upravo kroz tu igru, oni stvaraju odnos takav da pas stovri zaštitnički odnos sa djetetom. Upravo zbog toga, psi djeci dopuštaju da ih bode, povlače za rep, štiipaju i sl., Psi koji odrastaju sa djecom i koji stvore ovakav odnos sa djetetom, prema istom su jako zaštitnički nastrojeni. međutim psi imaju mogućnost detekcije vrste plača. Razlikuju razmaženi plač od onog koji je pravi, tj., od onog kad djetetu nešto treba ili ga boli. isto tako, ako vi kaznite svoje djete, dakle lupite ga, te djete se rasplače, uslijed boli zbog pljuske ili nečeg sl., pas vrlo lako moguće napada vas, štiteći dijete, jer je u plaču osjetio da djete boli.

... to be continued

Apsolutno točno od riječi do riječi.
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 08:38   #18
Quote:
joe_luc kaže: Pogledaj post
Napisa sam na pocetku posta 19 miseci.
Skace- obicno se naglo baci na guzicu (poza sfinge) i skoci razigran, pocme trcat i zvat drugog psa na igru.
Mene u tome svemu cudi to sta uvik il on pocme igru il ga drugi napadne.
Nikad u prvom kontaktu ne mase repom. Skroz je oprezan! Zasto ga drugi tako napadnu?! Ni sa jednim psom do sad nisam ima slicnu stvar.
Bitno je da primjetiš zbog čega ga drugi napadaju. Kakv stav tvoj ima u tim momentima.
O kojim pasminama je riječ (te koje ga napadaju), i koliko su stari ti psi. Gdje se to odigralo, na livadi ili u prolazu? Jesu li oni i tvoj bili svezani, ili su oni bili svezani, a tvoj pušten ili obrnuto. Da li se od prije znaju? Kad se tvoj pas upoznao sa njima, dali su se oni sklonili od njegas, a on je nastavio dalje put njih, ližući im labrnje ili pozivajući ih na igru ?

Edit: Bitno je da sve momente, koliko ih god ima primjetite i sebi pokušate objasnit. Zbilja nije teško, samo što se morate naviknuti. Jednom kad naučite čitati te !signale" koje vam pas odašilje, šetnje će vam biti puno lakše.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 10:03   #19
Super tema!

GD hvala na trudu
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 10:51   #20
Joe luc mislim da bi morao malo bolje opisati situaciju tvoga psa sa tim drugim,jer je ovo premalo da bi se moglo sve raspoznat.Evo ovako, joe luc,iako su prilično šture informacije koje nudiš,krenut ću od onog kad kažeš- "uvik kad dodje do prvog kontakta sa novim psom on rep u zrak, ne mice ga, gleda drugog psa ravno u oci, niti da trepne."
Po ovome tvoj se pas prvi postavi neprijateljski!Evo i zašto,jer neprijateljsko ponašanje uključuje susret lice u lice,(zurenje u drugog psa),uši prema naprijed i rep visoko iznad leđa,dok prijateljski susret izgleda nakako ovako-psi idu jedan uz drugog,pošnjufe si stražnjice,mašu repom u visini tijela.Ovo su baš oni prvi kontakti,kasnije ide razlučivanje po hijerarhiji i ostalo.Šta se tiče maldog psa,ja njega ne svrstavm u nikakve kategorije jer kao svaki mladi pas(ili kao malo dijete)on još ne razumije sve,mnoge situacije su mu još nove,jednom riječju on još uči body language pa se shodno tome i ponaša.E sad razdoblje do kojeg se pas afirmira što se tiče pravilne socijelizacije i ponašanja je do 18 tjedana starosti,sve poslije toga možemo reći da je već naučeno,tako da mislim da je tvoj pas već afirmiran,što se njegovog statusa u hijerarhiji tiče i ako je tačno ono što si naveo o prvom susretu sa drugim psom,mislim da bi trebao poradit i korigirat njegovo ponašanje.Kažem opet,vodim se s onim što si iznio,ne uvjeravam te u ništa, ne još,ali mi se čini da imaš dominantnog psa,sklonog sgresiji.Što u biti želim reći je da treba razlikovati dominatnog psa od dominantnog agresivnog psa.To nije isto,jer dominantan pas će često pokazati taj dominantni stav,ukazujući drugom psu da je on jači i viši u hijerarhiji ali će pri bliskom susretu sa drugim psom isto pokazati znakove dobrodošlice,znači doči će do šnjofanja,mahanja repom,dopustit će drugom psu da mu se umiljava i poticat će na igru.Ovo je ponašanje dobro odgojenog psa.Dominantno-agresivan pas zna biti uporan i ne odustaje da dobije ono što traži,znači iako je počeo neprijateljski,inzistirat će npr. na igri(jer njemu je trenutno do igre),do nje će pokušati doći na silu,inzistiranjem i dokazivanju pred drugim psom,naganjat će tog psa i neće dopustiti naskakivanje. Nama to izgleda kao igra,ali zasigurno drugom psu ne.Ako je tvoj pas pozvao na igru,šnjofanjem,okretanjem na trbuh i slično,onda nemaš moguće agresivnog psa,ali ako nije pokazao niti jedan prijateljaki znak,e onda imaš problem.Zato bih te molila da obratiš pozornost na izgled i ponašanje svog psa i isto tako reakciju drugog psa,znači ovo što ti je gore Golden navela,da bi se moglo utvrditi u čem je problem i zašto dolazi do fajta u interakciji sa drugim psima.
fischer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.