Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2011., 18:08   #1081
Slažem se s većinom što navodiš, no zakonodavac je to drugačije regulirao. Inače naš sustav zdravstva nije sličan većini europskih država.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 19:39   #1082
ni ja ne razumijem zasto nije moguce imat i jedno i drugo. najveci problem je to, sto austrijsko osiguranje, vrijedi u hrvatskoj, ali iskljucivo za hitne slucajeve i s njim nije moguce otici na bilo kakav rutinski pregled niti imati odabranog svog lijecnika opce prakse u hrvatskoj, te sukladno tome dobiti bilo kakvu uputnicu ili recept. to znaci da bi on samo zbog recepata trebao ici svaka dva mjeseca u austriju, prema tome mogu jedino zakljuciti da austrijsko osiguranje u hrvatskoj vrijedi isto toliko koliko i nekakva putna osiguranja, pa na kraju sve lijekove u hrvatskoj kupujemo privatnim na temelju povijesti bolesti iz austrije....

ali i dalje ne razumije zasto je problem ako netko ima mogucnosti i zelje sam placati to osiguranje?? a fascinantno je da sam ja to isto osiguranje placala pune cetiri godine jer nisam imala po kome biti osigurana u hrvatskoj (posto otac nije radio ovdje), a tek nakon cetiri godine su mi u hzzo-u rekli da ja, kao redovita, maloljetna ucenica i osoba sa boravkom i prebivalistem u istoj, imam besplatno osiguranje do kraja redovitog skolovanja. naravno, povrat uplacenih novaca vidjela nisam nikada...
luxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 19:51   #1083
Dobro zaključuješ. Inače si mogla biti osigurana preko tate svo vrijeme dok je radio vani, u biti sve dok se redovno školuješ. I ne samo ti, već svi članovi obitelji, tipa nezaposlena supruga, majka bez mirovine i sl.

A zašto je u zakonu određena takva mogućnost osiguranja, treba pitati zakonodavca.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:01   #1084
da, samo sto je zalosno da nam to nitko nije rekao, vec da smo cetiri godine placali nesto na sto imam puno pravo...
al dobro, tako je to na zalost kod nas...
u svakom slucaju hvala vam na iscrpnim odgovorima
luxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:13   #1085
Je, najgore je kad osoba nema informaciju u pravom trenutku. Nažalost, nemaš pravo na povrat uplaćenog novca za zdr.osiguranje jer ti austrijski osiguravatelj ne može izdati potvrdu retrogradno.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:21   #1086
mislim da to uopce nema veze sa austrijom. ja sam sama svaki mjesec uplacivala cca 400 kn za svoje zdravstveno osiguranje, samo zato sto mi gospodja na salteru nije rekla informaciju da ja sa 12-13 godina imam besplatno zdravstveno osiguranje kao maloljetna osoba koja se redovito skoluje u hrvatskoj. kasnije sam imala to pravo tokom cijele srednje skole, pa i fakulteta. nismo mi uopce upleli austriju u to, nego jednostavno nismo dobili pravu informaciju, pa smo placali jer sam ja po ocu imala osiguranje, ali austrijsko i vrijedilo je otprilike koliko i ovo mome ocu sada,a mame nemam , pa nisam imala drugaciju mogucnost. o povratu novaca smo pitali, pa je iz toga ispala tolika zavrzlama, da smo odustali od "naganjanja drzave " koje tko zna koliko bi potrajalo....
luxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 20:29   #1087
Naravno da ima veze s Austrijom. Otac ti je napravio osiguranje u Austriji jer vjerojatno imaš tamo i prijavljen boravak. Znači austrijsko osiguranje nije bilo u saznanju da si ti u Hrvatskoj. S 12-13 godina sigurno nisi uplaćivala zdr.osiguranje. Mogla si uplaćivati tek s navršenih 18.
No, izgleda da ovo pitanje vodi sasvim nečemu drugome, odnosno kako koristiti sva prava u obje države.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 22:11   #1088
nikada nisam imala prijavljen boravak u austriji. nemam ga niti danas, zato i tvrdim da to nema veze sa austrijom niti njihovim osiguranjem. u austriji sam imala osiguranje kada sam bila kod tate na praznicima samo zato sto je njima firma uplacivala jos i neko skupo privatno osiguranje koje je pokrivalo i troskove familije njihovih korisnika. i da, na zalost, placala sam zdravstveno kao maloljetna pune 4 godine... ali kao sto i samo kazete...bilo i proslo, to su neke druge teme, danas nebitne....
pozdrav
luxina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 10:56   #1089
Pozdrav,

imam pitanje, vjerojatno je o tome vec bilo govora ali ima previse stranica da trazim..
naime, ja zakljucno s 9.mj ove godine gubim studentska prava, a nisam jos diplomirala, a dosad sam bila osigurana preko mame. s obzirom da mi isticu prava, ona ce me odjavit, i morala bi se ic prijavit na hzzo kao nezaposlena na tih par mjeseci jos dok ne diplomiram.
pa ako mi netko moze pomoc, sto mi sve treba? i dal se moram i prijavit na burzu ili to ne moram?
...sara... is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 11:34   #1090
Tiskanica 2, potvrda fakulteta s kojim datumom prestaješ biti redovni student/odnosno prestaju studentska prava i osobna iskaznica. Rok je 30 dana od datuma navedenog na potvrdi fakulteta. Ne moraš na burzu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 21:25   #1091
Ovak... Imam pitanje... Država mi je plaćala i dopunsko i zdravstveno jer sam nezaposlena osoba i zbog prihoda u kući itd... I tad sam bila na birou no međutim zbog 2 mj. nejavljanja na birou, izbrisali su me za zavoda za zapošljavanja,. I sad je moje pitanje jesam li odjavljena i sa hzzo-a i moram se ić ponovno prijavit ili nemoram ići...?


P.S. trebala bih ić doktoru a ne znam jel mogu bez plaćanja (ako sam odjavljena sa hzzo-a) :P
ivonich91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 23:14   #1092
Biro nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 18:16   #1093
Bok ljudi,

istekla mi je zdr. iskaznica vec prije pola godine. Cudim se kako nitko nije primjetio, jer sam vec nekoliko puta bio kod doktora od tad
Koja je sad procedura da ju obnovim/produzim (ili sta vec). Neki mi kazu da moram u firmi trazit novu, neki da idem u HZZO.

Hvala unaprijed
The_Rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 21:05   #1094
Doktoru više uopće nije bitno što piše na zdr.iskaznici jer putem brojeva na istoj ulazi u podatke HZZO-a, znači bitno je da si osiguran, kako kažeš imaš osiguranje preko radnog odnosa.

Možeš se javiti i u firmu i u HZZO, ovisi da li tvoji imaju običaj podizati iskaznice ili čekaju da im HZZO pošalje novoizrađene iskaznice.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 22:16   #1095
Ok, hvala puno
The_Rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 15:55   #1096
Pitanjce, osigurana sam kao nezaposlena osoba, i na prijavi za zdravstveno mi ne pise do kad vrijedi, zdravstvenu jos uvijek imam staru jer nove nisu dosle(pitanje kad ce) i sad me zanima dali se trebam opet javljat na zdravstveno s obzirom da sam se prijavila kao nezaposlena prije godinu dana ili samo ako mi se status promijeni onda mijenjam. hvala
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 17:47   #1097
Na prijavi ne može ni pisati do kad vrijedi, jer vrijedi do promjene statusa osigurane osobe. Znači na HZZO se javljaš u roku od 8 dana od promjene statusa osiguranja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 18:16   #1098
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Na prijavi ne može ni pisati do kad vrijedi, jer vrijedi do promjene statusa osigurane osobe. Znači na HZZO se javljaš u roku od 8 dana od promjene statusa osiguranja.
e vidis za studente koji smo bili osigurani preko faksa na prijavi je pisalo od kad do kad vrijedi, ili jednu godinu i onda opet postupak sljedece godine, zato sam pitala jer kolegice sa faksa su me zbunile da ovo za nezaposlene vrijedi samo godinu dana isto kao ovo preko faksa...hvala na objasnjenju
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 18:22   #1099
Što se tiče osiguranja preko faksa, prijava je bila ograničena iz razloga što u tom slučaju osiguranje za studenta plaća faks.

Za različite osnove osiguranja vrijede i različita pravila.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 21:38   #1100
bok svima,

imam par problema koji me muče sa zdravstvenim osiguranjem pa ako itko može pomoć.. dakle, osigurana sam po osnovi D208 (tj roditelja koji je u mirovini) i prošle godine sam u 9 mj. prestala sa statusom redovitog studenta u Zagrebu i nastavila ga u Sarajevu. Adresa prebivališta i boravka mi je ostala ista kao za vrijeme studiranja u Zagrebu. Donijela sam novu potvrdu na Hzzo tj potvrdu o redovitom studiranju u Sarajevu i rečeno mi je da mi status osiguranja vrijedi do 7 mj ove godine. Ove godine u 7 mj sam isla u zavod kako bi se odjavila misleći kako su mi istekla prava i rekli su mi da mi vrijedi tj da sam osigurana dok god imam status redovitog studenta tj studentska prava, bez obzira na datum koji piše na knjižici. Kako sam u situaciji da moram izaći samo na ispite, sam se prijavila na burzu i tražim posao, sad bi se trebala odjaviti od tate tj uzeti osiguranje kao nezaposlena osoba, tj zaposlena ukoliko uskoro posao dobijem, ali na burzi me ne žele/mogu odjaviti bez potvrde o prestanku studiranja, što nemam jer još studiram, ali ne priznaju mi više potvrdu iz Sarajeva jer kao nisam student u RH. A ako im donesem potvrdu o prestanku studiranja u Zagrebu, ona je izdana u 9 mj prošle godine što ispada da kasnim punoo. Svaki put me na šalteru dočeka druga osoba sa drugačijim pravilima Da li zna netko postoji još neki način kako se mogu odjaviti, da li je moguće da me tata odjavi od sebe u mirovinskom pa da im onda tu potvrdu donesem ili kako? Kakva me procedura sada čeka sa nastalom situacijom ?
Zahvaljujem na pomoći
malla_crnaaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.