Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 14:36   #1021
Imam nejasnoće u vezi radnog vremena.

Dakle slijedeći tekstovi nalažu ovo (nađeni iz knjige i interneta):

"Vrijeme koje radnik provede obavljajući poslove po pozivu poslodavca, smatra se također radnim vremenom, neovisno o tome obavlja li ih u mjestu koje je odredio poslodavac ili u mjestu koje je odabrao radnik."

Pa sam onda naišla na ovo:

"Zakonodavac je postojećim ZR-u nastojao što jasnije i preciznije definirati pojam radnog vremena, rezultat čega je i negativno određenje radnog vremena koje nalazimo u članku 42. Strana 2. ZR-u, gdje je propisano da se radnim vremenom ne smatra vrijeme u kojem je radnik pripravan odazvati se pozivu poslodavca za obavljanje poslova, ako se ukaže takva potreba, pri čemu se radnik ne nalazi na mjestu gdje se njegovi poslovi obavljaju niti na drugom mjestu koje je odredio poslodavac.

Vrijeme pripravnosti, dakle, strogim zakonskim određenjem, ne računa se kao radno vrijeme, niti se plaća radniku kao vrijeme provedeno na radu. Naknada plaće za vrijeme pripravnosti može se posebno urediti dvama propisima, ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom."

Da li mi netko može objasnit da li se vrijeme pripravnosti na kraju računa kao radno vrijeme ili ne?
NanoTechinican is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 08:05   #1022
Ne.Ali se može platiti 5-10% od normalne satnice.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:18   #1023
^Hvala puno na odgovoru!
NanoTechinican is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 16:30   #1024
povela se rasprava na politici o međunarodnom pravu, pa ako se netko kuži da pomogne-

što se dešava s međunarodnim ugovorom koji jedna država ratificira, a druga potpisnica ne? postaje li on nakon nekog vremena nevažeči i može li se potpisnica koja ga je ratificirala raskinuti ako ga druga ne ratificira kroz određenp vrijeme?
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 18:35   #1025
Ne znam gdje bi postavio ovo pitanje,pa ako sam promašio topic,ispričavam se.
Ovako,kupio sam billboard,kakav viđate uz ceste,i sada ga želim postavit na privatno zemljište,jer ne želim plaćat gradu za zakup zemljišta,zanima me da li mi je potrebna dozvola ako postavljam na privatno zemljište.
Ukoliko da,gdje se vadi,koliko se čeka,koliko košta, te šta sve moram dati od dokumentacije.Unaprijed hvala.
boksvima is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 12:04   #1026
pitanjce

pozdrav

trebala bih napisati žalbu na riješenje (ajd to ću se nekako snaći ),
ali nigdje mi ne piše gdje moram uplatiti 50kn pristojbe i kak to ide pa ako je netko voljan pomoći nek se javi

hvalaa
kikolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 12:11   #1027
Kupis 50 kn biljega i prilozis toj zalbi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 14:32   #1028
Pitanje na koje tražim odgovor, a ne snalazim se u moru informacija je.... prilikom unutrašnjeg uređenja javnih prostora (npr. bolnice, vrtića, banke itd..) koji propisi i zakoni uređuju pitanja sigurnosti korisnika tih prostora, a ne radnika.. primjera radi, ako se u prostoru nalazi neki povišeni dio, gdje je propisano na kojoj se visini mora predvidjeti ograda? ... to je samo primjer ...zanimaju me svi propisi vezani uz zaštitu i sigurnost projektiranja takvih prostora. Inače nemam veze s tom strukom, ali mi je iz određenih razloga potrebna ta informacija ... ako me netko može uputiti...hvala
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 16:36   #1029
Zakon o prostornom uređenju i gradnji sa pridodanim ostalim propisima
http://www.zakon.hr/z/153/Zakon-o-pr...enju-i-gradnji
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 14:57   #1030
Molim odgovor na pitanje koji je rok potreban za zastaru računa koje ispostavi odvjetnik, za svoje usluge, pravnoj osobi? Primjenjuje li se opći zastarni rok od 5 god. po čl. 225 ZOO ili rok od 3 god. po čl. 228 ZOO ("Međusobne tražbine iz ugovora o prometu robe i usluga te tražbine naknade za izdatke učinjene u vezi s tim ugovorima zastarijevaju za tri godine. Zastara teče odvojeno za svaku isporuku robe, izvršeni rad ili uslugu.")? Znalcu unaprijed hvala.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 19:55   #1031
pozdrav, jedno pitanje u vezi novogradnje
da li itko zna šta je upojni bunar i kako zamjenjuje crnu jamu? u dokumentaciji je jasno navedeno da jedna kuća ima crnu jamu a druga iste veličine upojni bunar koji je dosta manji i nalazi se na dijelu zemljišta uz kuću di je navedeno da je to tzv. zelena površina. upojni bunar ima nekakav biološki pročišćivač
Rommel. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 15:28   #1032
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Molim odgovor na pitanje koji je rok potreban za zastaru računa koje ispostavi odvjetnik, za svoje usluge, pravnoj osobi?
5 godina od dana poduzete radnje.
evo ti jedna odluka na tu temu:
http://www.osiguranje.hr/ClanakDetalji.aspx?13728
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 20:41   #1033
Da, no ta odluka iz tvog linka je donesena na temelju starog jugo-ZOO koji je imao članak "Međusobna potraživanja pravnih lica iz ugovora o prometu robe i usluga, kao i potraživanja naknade za izdatke učinjene u vezi s tim ugovorima, zastarevaju za tri godine.". Budući da odvjetnik nije pravno lice u tvom linku je VSRH primjenio zastarni rok od 5 god. i sve mi je jasno.

No današnji ZOO ima članak "Međusobne tražbine iz ugovora o prometu robe i usluga te tražbine naknade za izdatke učinjene u vezi s tim ugovorima zastarijevaju za tri godine. Zastara teče odvojeno za svaku isporuku robe, izvršeni rad ili uslugu." tj nema ovaj dio o "pravnim licima" pa zašto se ne bi sada mogao primjeniti taj zastarni rok od 3 god.? To me buni. Isto kao kada je meni neki subjekt s kojim poslujem dužan, ja imam rok od 3 god. za ovrhu inače bye bye novci. To znam iz prakse. Nisu odvjetnički računi u odnosu na npr račun Vodovoda, Hrta ili nečeg sedmog "sveta krava" pa da zastarjevaju za tek 5 god.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 21:03   #1034
koliko je meni poznato ugovor o odvjetničkom zastupanju nije trgovački ugovor, no ako ti misliš da je zastarni rok za naplatu po ugovoru o odvjetničkom zastupanju sad drugačiji nego za vrijeme starog ZOO-a (btw, preuzetog u pravni sustav RH 1991. godine, pa se ne radi o jugo zakonu, ali ok, to su nebitni detalji), okušaj svoju sreću na sudu.
vidim da si odlučio tumačiti zakon kako ti odgovara, a odvjetniku ne platiti zastupanje koje je ovaj pretpostavljam obavio. good luck!
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 14:09   #1035
pokušavam naći i provjeriti, ali ne uspijevam, pa molim pomoć. da li je negdje navedeno da se određeni zakon može mijenjati tri puta, nakon čega se mora donijeti novi tekst zakona, a ne četvrte izmjene i dopune? negdje sam to jednom bila pročitala ili čula, a htjela bi provjeriti da li je tako. hvala.
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 20:55   #1036
Obzirom da je npr. ovaj mijenjan/nadopunjavan 12 puta, mislim da nije tako, ali pričekaj da još netko kaže svoje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 21:53   #1037
Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
negdje sam to jednom bila pročitala ili čula, a htjela bi provjeriti da li je tako. hvala.
Ne znam za tako nesto
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 22:57   #1038
onda sam krivo čula ili pročitala. thanx anyway, pipl!
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 11:03   #1039
Pozdrav!

Imam pitanje u vezi presude koja je bila prije godinu dana. Naime, u pitanju je bila krađa materijalnih stvari, sud je presudio u našu korist i osuđenik nam treba vratiti ukradeno u novčanom obliku. Nakon tih godinu dana on još to nije vratio, služi zatvorsku kaznu i kao nema nikakvih materijalnih sredstava. Do sad nije ništa poduzeto po tom pitanju, pa me zanima koji korak bi bio najbolji sada učiniti i na kraju krajeva dobiti taj novac?
__________________
Čekaj me i ja ću sigurno proći. Život
Lokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 11:08   #1040
Odeš na sud da ti izdaju ovjereni prijepis odluke s naznakom da je odluka ovršna i pokreneš ovrhu (taj dio se dalje goni privatno).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.