Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2017., 09:29   #11841
Onaj tko se do 30sete godine ne uspije uhljebiti ili pronaći drugi posao gdje ne robija, a dobije dostojnu plaću je, slobodno mogu reći, propao. Više nemožeš stvoriti veze koje te mogu uhljebiti, mjere za poticanje zapošljavanja te ne obuhvaćaju, većina generacijskog društva je isparila. Odlazak u inozemstvo je fail jer ćeš onda 30sete provesti kao student u stanu sa 4 pakistanca dok se malo ne situiraš. Kako god, svima u kasnim 20setima bez izgledne perspektive preporučujem da smisle backup planove do slova Ž jer nikad neznaš što ti ova država može servirati.
Cyathea Roka is offline  
Old 14.03.2017., 10:50   #11842
Ovi u vladi su podmuklo lukavi. Podmuklo lukavi.

Prvo su onemogućili starijima od 30 pravo na stručno (eliminacija level 1).

Onda su nametnuli poslodavcima plaćanje putnog troška za sve koji su udaljeni više od 2 km od mjesta rada. Budući da se putnog troška ne možeš odreći, poslodavci više neće uzimati nekog iz Varaždina da bi radio u Zagrebu jer mu mora plaćati tisuće kuna putnog troška godišnje. Tako da će prednost imati lokalci, po mogućnosti unutar 2 km od firme jer su besplatni... a neke institucije (npr. škole) uopće nemaju sredstva iz kojih bi isplaćivali putni trošak, pa je nastala pobuna (eliminacija level 2)

I konačno, nametanje kvote od 10% za čitav javni i državni sektor i njihove institucije. Ako institucija, karikiram, ima 100 zaposlenih više ne mogu uzeti 20 ili 30 ljudi godišnje na SOR nego maksimalno 10. (eliminacija level 3)

Tako da ono, tko dobije SOR u 2017. može se smatrati sretnikom
Ako je prijašnjih godina bilo "X" mladih godišnje na SOR-u ove godine će taj broj biti prepolovljen.

btw. moje mišljenje je da svi, pa tako i stariji od 30 trebaju imati pravo i priliku za stručno, a onda je na poslodavcu da odluči želi li uzeti mlađahnog ili malo manje mladog radnika, jer ovo pričanje o ljudima s 31 godinom kao "starima" je postalo bolesno, ko da živimo u sci-fi filmu Logan's Run gdje ljudi umiru, odnosno život prestaje s 30 godina.
drumforce is offline  
Old 14.03.2017., 11:59   #11843
Pozdrav,

zanima me ima li tko iskustva s raskidom ugovora o stručnom osposobljavanju?? Prihvaća li zavod samo samo situacije navedene u njihovom ugovoru (kršenje ugovora od strane poslodavca, trudnoća, vojni rok i sl.) ili može biti i neki drugi? Kod mene konkretno razlog bi bio nastavak redovnog školovanja (na stručnom sam sa VŠS).
calderon13 is offline  
Old 14.03.2017., 20:41   #11844
Možeš raskinut kad hoćeš i zbog čega god hoćeš.
marko špranjić is offline  
Old 16.03.2017., 15:03   #11845
Quote:
marko špranjić kaže: Pogledaj post
Možeš raskinut kad hoćeš i zbog čega god hoćeš.
Znači bezuvjetno? Bez ikakvog opravdanja?
cinabu is offline  
Old 16.03.2017., 15:24   #11846
Da

Sent from my SM-T211 using Tapatalk
marko špranjić is offline  
Old 16.03.2017., 23:14   #11847
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Ovi u vladi su podmuklo lukavi. Podmuklo lukavi.

Prvo su onemogućili starijima od 30 pravo na stručno (eliminacija level 1).

Onda su nametnuli poslodavcima plaćanje putnog troška za sve koji su udaljeni više od 2 km od mjesta rada. Budući da se putnog troška ne možeš odreći, poslodavci više neće uzimati nekog iz Varaždina da bi radio u Zagrebu jer mu mora plaćati tisuće kuna putnog troška godišnje. Tako da će prednost imati lokalci, po mogućnosti unutar 2 km od firme jer su besplatni... a neke institucije (npr. škole) uopće nemaju sredstva iz kojih bi isplaćivali putni trošak, pa je nastala pobuna (eliminacija level 2)

I konačno, nametanje kvote od 10% za čitav javni i državni sektor i njihove institucije. Ako institucija, karikiram, ima 100 zaposlenih više ne mogu uzeti 20 ili 30 ljudi godišnje na SOR nego maksimalno 10. (eliminacija level 3)

Tako da ono, tko dobije SOR u 2017. može se smatrati sretnikom
Ako je prijašnjih godina bilo "X" mladih godišnje na SOR-u ove godine će taj broj biti prepolovljen.

btw. moje mišljenje je da svi, pa tako i stariji od 30 trebaju imati pravo i priliku za stručno, a onda je na poslodavcu da odluči želi li uzeti mlađahnog ili malo manje mladog radnika, jer ovo pričanje o ljudima s 31 godinom kao "starima" je postalo bolesno, ko da živimo u sci-fi filmu Logan's Run gdje ljudi umiru, odnosno život prestaje s 30 godina.
Sve to stoji, ali jel ti misliš da ima neke koristi od stručnog osim besplatne radne snage za poslodavce?

Govorim iz iskustva, 5-6 kolega koji su sa mnom odradili stručno nije pronašlo posao i nitko od nas nije ostao kod poslodavca iako smo se svi potajno nadali da bi netko mogao ostati.

Ovo je samo iskorištavanje, ne mogu reći da nisam ništa naučio, ali sada kad gledam sa nekim odmakom dolazim do one stare "gdje si bio? - nigdje; što si radio? - ništa"

Sad kad idem na razgovore za posao poslodavce boli ona stvar što sam bio na stručnom, bitna je veza i bok Pogotovo za poslove koji se plaćaju više od minimalca.

Da ne budem previše depresivan reći ću vam da uživate tih godinu dana jer ćete se osjećati kao da imate svrhu i uz koju kunicu možda si nešto i priuštite
__________________
This is just my opinion so don't get all butt hurt.
adidasclimacool is offline  
Old 17.03.2017., 12:05   #11848
Quote:
adidasclimacool kaže: Pogledaj post
Sve to stoji, ali jel ti misliš da ima neke koristi od stručnog osim besplatne radne snage za poslodavce?

Govorim iz iskustva, 5-6 kolega koji su sa mnom odradili stručno nije pronašlo posao i nitko od nas nije ostao kod poslodavca iako smo se svi potajno nadali da bi netko mogao ostati.

Ovo je samo iskorištavanje, ne mogu reći da nisam ništa naučio, ali sada kad gledam sa nekim odmakom dolazim do one stare "gdje si bio? - nigdje; što si radio? - ništa"

Sad kad idem na razgovore za posao poslodavce boli ona stvar što sam bio na stručnom, bitna je veza i bok Pogotovo za poslove koji se plaćaju više od minimalca.

Da ne budem previše depresivan reći ću vam da uživate tih godinu dana jer ćete se osjećati kao da imate svrhu i uz koju kunicu možda si nešto i priuštite
Poanta stručnog po meni ni nije da nužno ostaneš raditi kod istog poslodavca nego da stekneš godinu dana iskustva (barem na papiru, neki kuhaju kave) + eventualno položiš stručni ispit (znam da nije za sve struke ali ako želiš raditi u javnom sektoru potreban ti je) kako bi uopće ispunjavao formalne uvjete natječaja za redovno zaposlenje kod raznih poslodavaca. Ako nemaš godinu dana CV će ti završiti u smeću a ovako barem imaš nadu da te uopće pozovu na intervju/testiranje.
drumforce is offline  
Old 17.03.2017., 13:47   #11849
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Poanta stručnog po meni ni nije da nužno ostaneš raditi kod istog poslodavca nego da stekneš godinu dana iskustva (barem na papiru, neki kuhaju kave) + eventualno položiš stručni ispit (znam da nije za sve struke ali ako želiš raditi u javnom sektoru potreban ti je) kako bi uopće ispunjavao formalne uvjete natječaja za redovno zaposlenje kod raznih poslodavaca. Ako nemaš godinu dana CV će ti završiti u smeću a ovako barem imaš nadu da te uopće pozovu na intervju/testiranje.
Poanta strucnog u pocetku je bila da te netko strucno osposobi, drzava ti daje placu tih godinu dana, a nakon toga ako si se pokazao dobar, poslodavac je nuzan zaposliti, ali u naspj drzavi nista ne funkcionira pa tako ni to
sunshine_07 is offline  
Old 17.03.2017., 21:08   #11850
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Poanta stručnog po meni ni nije da nužno ostaneš raditi kod istog poslodavca nego da stekneš godinu dana iskustva (barem na papiru, neki kuhaju kave) + eventualno položiš stručni ispit (znam da nije za sve struke ali ako želiš raditi u javnom sektoru potreban ti je) kako bi uopće ispunjavao formalne uvjete natječaja za redovno zaposlenje kod raznih poslodavaca. Ako nemaš godinu dana CV će ti završiti u smeću a ovako barem imaš nadu da te uopće pozovu na intervju/testiranje.
Nažalost ne, za sva bolja radna mjesta traže više od godinu dana iskustva, a pravi poslodavci su veoma skeptični prema stručnom jer kao što si i rekao oni misle da se tamo najviše kuhaju kave.

Drugi problem, odnosno mogućnost polaganje stručnog ispita je donekle dobra stvar, ali ako si npr. radio u državnoj službi i tamo se želiš zaposliti on nije uvjet za dobijanje posla iako ga postavljaju. Koliko je meni poznato taj se "uvjet" stavlja kad netko s vezom dolazi na to mjesto. Ako dobiješ posao onda imaš određeni rok za položiti stručni. (nije za sve isto, pričam za posao npr. na sudu i sl.)

Veći problem je što mi sa položenim stručnim ispitom sjedimo doma nakon stručnog

Također, kao što je sunshine_07 rekao/la poanta je da se na to mjesto nekoga stalno zaposli jer je očito da radnika treba kad svake godine uzimaju nove na stručno.

Ja sam za pripravništvo koje traje 6 mjeseci i koje država sufinancira u iznosu minimalne plaće jedino bih zabranio uzimanje novog pripravnika na isto mjesto idućih 6 mjeseci. Takvu mjeru bih također na razne načine poticao kod poslodavaca (smanjenje poreza možda?) da što više ljudi može dobiti tu mogućnost i na kraju da vide žele li se baviti tim poslom. Također bih tu mjeru ograničio u vrijeme turističke sezone jer bi onda razni hoteli bili puni pripravnika kuhara, sobarica i sl.
__________________
This is just my opinion so don't get all butt hurt.
adidasclimacool is offline  
Old 17.03.2017., 22:25   #11851
Quote:
larap kaže: Pogledaj post
Tu situaciju sam ja imala, poslodavac me odabrao i na kraju burza odbije zahtjev jer u trenutku prijave na natjecaj nisam bila tocno 30 dana na burzi.
Jel ti poslodavac mozda MUP?
dal se gleda 30 dana na burzi od prijave na natječaj ili 30 dana da prodje na burzi kada oni firma preda zahtjev?
npr natjecaj je trajao do 10.3. ja sam prijavljen 20.2. a poslodavac preda papire 25.03 jel to ok?
milanez is offline  
Old 18.03.2017., 19:46   #11852
Quote:
milanez kaže: Pogledaj post
dal se gleda 30 dana na burzi od prijave na natječaj ili 30 dana da prodje na burzi kada oni firma preda zahtjev?
npr natjecaj je trajao do 10.3. ja sam prijavljen 20.2. a poslodavac preda papire 25.03 jel to ok?
Ovo drugo, dakle kad firma preda moraš biti 30 dana na burzi. Ne znam je li se to pravilo promijenilo nakon 1.3. pa provjeri. Ja sam se na natječaj prijavio a bio sam tri dana na burzi, no tek nakon 33-34 dana sam odabran, potpisao sam zahtjev i sve je dobro prošlo. Raspitivao sam se tih dana u vezi rokova pa mi je rečeno da nije bitno kada smo se prijavili na natječaj, osim ako poslodavac nije izričito tražio da je osoba na birou više od 30 dana. Većina to ipak ne traži.
Luyindula is offline  
Old 18.03.2017., 22:16   #11853
ovo je pisalo, medutim kad mene budu prijavljivali za sor ja cu imat 30 dana

Osim navedenih uvjeta, osoba koja se prijavljuje za primanje na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa treba ispunjavati i sljedeće uvjete:
b) osoba koja je prijavljena u evidenciju nezaposlenih najmanje 30 dana
milanez is offline  
Old 19.03.2017., 22:32   #11854
Budući da nije konkretno navedeno da u trenutku prijave moraš biti minimalno 30 dana na burzi, mislim da možeš biti miran (ako ćeš u trenutku slanja zahtjeva biti preko 30 dana). Iako ponavljam, neka pravila su se promijenila nakon 1. ožujka, te je najpametnije kontaktirati HZZ.
Luyindula is offline  
Old 22.03.2017., 13:33   #11855
javio sam se na natjecaj za posao prometnika ,uvijet srednja skola ,radno iskustvo nije potrebno...Radi se i privatnom poduzecu..Rekoh neobican oglas idem se javiti pa kaj bude bude..Ing sam prometa...i naravno odmah mi ponudili osoposobljavanje god dana koje ni nije bilo navedeno u natjecaju..Al nema mi druge nego da prihvatim,makar znam unaprijed sto ce biti kao i kod 99 % nas..sugava drzava i sve uzas..Rekoh sam sebi trazi covjeka a uvjet sss ,doc cu sa vss pa primit ce me,kad ono ni a ni b odmah prijedlog za to..a moram zivjet od necega prisiljen sam ....
Konttogan09 is offline  
Old 22.03.2017., 18:02   #11856
Quote:
Cyathea Roka kaže: Pogledaj post
Prijavljuješ se na oglas/objavu/poziv kao i za svako drugo radno mjesto. Šalješ molbu, pismo namjere, životopis i sve ostale dokumente koje poslodavac traži, nakon čega on provodi intervju/testiranje/povlačenje veza i odabire najboljeg/najpodobnijeg kandidata.

Svaki mjesec se za radnika na SO mora slati JOPPD, izvješće računa i izvješće o obavljanju poslova regionalnoj podružnici HZZ-a, na temelju čega oni do 10tog u mjesecu isplaćuju naknadu.
Ali ne kontam što onda znači ono 'odobravanje' da uopće počneš raditi. Javim se na natječaj/posaljem zamolbu npr., poslodavac me zove, primi me, jel' to znaci da moram cekati da on salje neke dokumente, ne znam ni ja kome, da to odobre ili?
Indestructible is offline  
Old 22.03.2017., 21:58   #11857
Quote:
Indestructible kaže: Pogledaj post
Ali ne kontam što onda znači ono 'odobravanje' da uopće počneš raditi. Javim se na natječaj/posaljem zamolbu npr., poslodavac me zove, primi me, jel' to znaci da moram cekati da on salje neke dokumente, ne znam ni ja kome, da to odobre ili?
Nakon sto te poslodavac odobri, potpises zahtjev koji poslodavac salje u maticni zavod na odobrenje, nakon njihovog odobravanja, salje se u sredisnji i kad oni odobre, zavod obavijesti poslodavca i poslodavac tebe kada pocinjes s radom.
sunshine_07 is offline  
Old 23.03.2017., 18:04   #11858
Quote:
sunshine_07 kaže: Pogledaj post
Nakon sto te poslodavac odobri, potpises zahtjev koji poslodavac salje u maticni zavod na odobrenje, nakon njihovog odobravanja, salje se u sredisnji i kad oni odobre, zavod obavijesti poslodavca i poslodavac tebe kada pocinjes s radom.
Aha, ok, sad mi je puno jasnije. Hvala.
Uglavnom, ja sam pozvana na intervju u Ured državne uprave pošto su ispunjeni formalni uvjeti.

Quote:
Kroz intervju s kandidatima/kandidatkinjama odlučujući kriteriji bit će interesi, profesionalni ciljevi, motivacija i trajanje nezaposlenosti.
Također se kandidati/kandidatkinje upućuju da će se kroz intervju (razgovor) testirati i poznavanje osnova ustavnog ustrojstva Republike Hrvatske i sustava državne uprave.
Pa me zanima jel' netko bio već na takvom intervjuu i nekakvom testiranju, kako izgleda, što ispituju? Mene već pomalo hvata nervoza Mislim, idem prvi put pa čisto da se znam pripremiti.
Indestructible is offline  
Old 24.03.2017., 20:00   #11859
Nastavite tu: https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post63118989
Ruralna is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.