Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 13:16   #941
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
U isto mi je žao što kod nas nitko ne prodaje/radi barf za mačke
Da, meni je isto zao jer bi mi bas super doslo - npr.nekad mi se dogodi da usred tjedna ostanemo bez hrane (inace hranu radimo vikendom kad imamo vise vremena) pa je preko tjedna malo zamorno, dodjem s posla u 18h, spremim veceru, veceramo oko 20h i onda idu jos 3 sata na pripremu macje hrane, pa dok operem sve daske i posude od mesa i podijelim po vrecicama, odumrem i prodje ponoc Tako da, macji barf bi bio super cisto za dan dva dok ne smiksamo sve. Al nista od toga kad nitko ne uvozi i interes je malen (steta).
Danas mi je prepping day Ostre se nozevi..

Sto se tice pseceg barf startera, ako je to ovaj:
http://hermann-barf.com/proizvodi/hermann-barf-starter/
vjerovatno to macka moze pojesti no ako su ono dolje pri dnu liste sastojci, unutra ima i povrca i zitarica, sto je macki apsolutno nepotrebno a i ne znamo omjere. Nadam se da je nesto sitno.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 16:20   #942
Joshiray, može kakav menu? Psu kupujem gotov barf, povremeno složim doma, no o potrebama mačaka kada je u pitanju sirova prehrana ne znam previše. Ako netko ima kakvu listu, postotke ili slično bilo bi super.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 18:40   #943
Quote:
glenn kaže: Pogledaj post
Joshiray, može kakav menu? Psu kupujem gotov barf, povremeno složim doma, no o potrebama mačaka kada je u pitanju sirova prehrana ne znam previše. Ako netko ima kakvu listu, postotke ili slično bilo bi super.
Nemaš brige sa starterom za mace. Mačkama je potrebno više mesa i masnoća (životinjskog porijekla), a nešto manje kostiju. Negdje sam, nemam pojma sad gdje pročitala omjere za sirove mačje obroke i kad sam usporedila - to je to. Nisam čitala na nekoj ŽNJ stranici nego baš za mačke, pisano od strane vet. nutricionista. Naravno, uz starter daješ i jaja, ribu, druge vrste mesa i tu i tamo malo zelenog povrća. Ali stvarno malo i ne svakodnevno. Ja sam za svaki slučaj na iHerbu kupila Taurin koji je macama neophodan pa dodam i to (na vrh noža). S taurinom ne možeš predozirati jer višak ide van mokraćom. Moje povremeno (1-2 puta tjedno) dobiju i pileće vratove i nogice za glodat/zabavu. Nekad i krilca, al su krilca bolesno skupa pa rijetko. Sve pomelju i pojedu
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 20:23   #944
Quote:
glenn kaže: Pogledaj post
Joshiray, može kakav menu? Psu kupujem gotov barf, povremeno složim doma, no o potrebama mačaka kada je u pitanju sirova prehrana ne znam previše. Ako netko ima kakvu listu, postotke ili slično bilo bi super.

Na Facebooku potrazi grupu Cats Completely Raw And Proud. Ima dosta clanova, savjeta, tema, fajlova s informacijama a ima i kalkulator u koji mozes upisati kolicine mesa i svega sto imas pa ti on izbaci okvirno koliko cega ti fali ili da dodas...to mi je super doslo kad sam tek kretala s ovim jer sam malo blesasta s matematikom/postocima i slicnim a sad vec odokativno mogu napraviti. Poslala bih ti print screen mog zadnjeg miksa iz tog kalkulatora ali ocito je print screen prevelik i kad se ful smanji i sejva na najgoru kvalitetu, ne mogu uploadati.

Zadnje uređivanje Joshira : 01.10.2017. at 20:33.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 20:28   #945
Omjer za macke je 80:10:10 ali ovisno o tome kako ti se macka ponasa tj kaka, mozes povisiti ili smanjiti npr udio kostiju ili organa. Moze biti 75:10:15 itd.. Ako je kakica pretamna ili proljevasta, smanjiti organe...ako je bjelkasta ili macka ima zatvor, to je definitivno previse kostiju i treba pojacati organe da se opet sve pokrene. Povrce je u potpunosti nepotrebno. Neki ljudi dodaju te "umjetne" dodatke u meso, to jos i moze proci no ja osobno smatram kao i mnogi na Cats Completely Raw And Proud grupi, da macka sve sto joj treba moze dobiti iskljucivo iz mesa-organa-kostiju + jaje i riba.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 21:13   #946
Nisam sigurna da bi jeo starter, ne želi ni primirisati običnom Hermannu, ali možemo probati. Ima tko pojesti ako ideja propadne. Voli ukrast koji komadić dok se meso reže i sprema, ali ovo s pilećim vratom me baš iznenadilo, obično se ne udostoji ni pokupit kuhano bijelo meso s poda kad mu padne.
Hvala Joshira, poslala sam zahtjev za priključenje CRAP-u
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 21:32   #947
Quote:
glenn kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da bi jeo starter, ne želi ni primirisati običnom Hermannu, ali možemo probati. Ima tko pojesti ako ideja propadne. Voli ukrast koji komadić dok se meso reže i sprema, ali ovo s pilećim vratom me baš iznenadilo, obično se ne udostoji ni pokupit kuhano bijelo meso s poda kad mu padne.
Hvala Joshira, poslala sam zahtjev za priključenje CRAP-u
CRAP hahah da
Super ako ima tko pojesti taj barf starter pack al rekoh, bas zbog povrca i nekog udjela zitarica ne vidim nekog smisla da bude za macke mada bi im sigurno vise koristio i taj pseci barf umjesto onoga sto dobivaju u dehidratu
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 07:54   #948
Inace sto se prebacivanja tice...vidim da je tema velika i datira od prije par godina pa je sigurno netko vec spomenuo - prvo i osnovno je ukinuti stalno dostupan dehidrat i uvesti obroke. Ako macka uopce ne jede meso, prvo se smanjuje omjer suhoga u obroku i mijesa sa mokrim dok se na kraju ne predje skroz na mokro pa se postepeno umijesava sirovo i onda se predje na kraju skroz na sirovo. To je za bas ove izbirljivce i mimozice iako nikad ne mozete biti sigurni jer ima sto macaka i sto razlicitih karaktera. Necija jede sve, necija ne zeli jetru, necija ne zeli kosti itd. Nekad se neke stvari moraju mljeti u kasu da se zamaskiraju u cijelom miksu, nekad nema problema i macka zdere sve u komadima. Mozete i neko dulje vrijeme biti na kombinaciji mokro+sirovo. Znalo se spominjati da nije dobro kombinirati suho+sirovo jer se probavljaju na drugaciji nacin , suho sadrzi ugljikohidrate pa zeludac stvara alkalno okruzenje dok se meso probavlja u kiselom - ali osobno mislim da to mozda i nije tolika tragedija, jedino za pse i macke koji eventualno po defaultu imaju osjetljivu probavu pa dobiju proljev od svake stvarcice. Ako se bas mora, onda nek ostane bar 8 sati između dehidrata i sirovog obroka..

Moja zenka jede meso bez problema a sa muzjakom je bilo malo teze jer je odgojen iskjucivo na suhom, cak i mokro svih vrsta je brljao po tanjuricu i u jednom trenutku sam bila stvarno skoro pa odustala od ideje da ce ikad jesti meso al odjednom - poceo je jesti. Nista posebno nisam stavljala...iako postoje varijante koje on ne voli a zenka voli (riba, juneca jetra..) a kosti jos ne znaju jesti ni jedno ni drugo. Prosli tjedan sam malo eksperimentirala sa krilcem ali nije nesto ekstra dobro proslo, tj koža/meso je prozvakano ali kosti su netaknute.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:14   #949
Je li baš dobro miješati sirovu hranu s dehidratom u jednom obroku? Za pse znam da se nipošto ne preporučuje zbog različite duljine probave.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 10:21   #950
Da, razlicito se probavlja tako da bolje ne ali opet, postoje oni s dobrom probavom kojima nista ne naskodi.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 16:12   #951
Kako financijski izlazite na kraj sa sirovim. Ja kupim pureći zabatak i za dvije mace po 100g mesa dnevno i tjedno me to dođe 80 kn plus još konzervica i suhe koju pojedu....jetrica, iznutrice neće.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 01:36   #952
Ja sam sad gledala, kod mene ima macji barf i pola kg je cca 15-20 kn, ovisno o vrsti mesa.
To mi je dosta za 5 dana, tjedan ako nije samo na barfu.

Probat cemo sredinom - krajem mjeseca, sad mi je nezgodno, nadam se da ce joj se svidati.

Trenutno u biti ne racunam sirovo meso za nju jer dobije od onoga sto ja sebi kupim, a nije samo na sirovom pa to nije neka bitna kolicina.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 07:15   #953
Mene izadje za dvije macke mjesecno mislim max 300 kn i to ako pogodim skuplje komade mesa i da nije neka akcija itd al inace ako dobro upecam mogu proci ful jeftinije. Prije me za njih dvoje za mjesec dana, vreca Carnilovea od 6 kg dosla 220 kn + Animonda Carny konzerve (ovisno o pakovanju sa Zooplusa) jos 150kn..a nisu ih dobivali svaki dan jer mi je to bila preskupa varijanta. Dakle definitivno mi je jeftinije na homemade barfu, jedino sto to zahtijeva ranije ustajanje, pecanje po placu, tegljenje mesine doma i 2x mjesecno malo muke s pripremanjem no to je ama bas nikakva tlaka s obz na sve pozitivno i s obz na moj mir jer znam da mi macke jedu najbolje sto mogu.
Kupovni barf je sigurno skuplji, svakako provjerite omjere unutra...Aese mozes li napisati sto ima u njemu? Nisam shvatila jel to nesto vec smiksano s deklaracijom ili od nekog mesara?
Ja svojima dajem oko 160g dnevno podijeljeno u dva obroka. Zenka ima oko 3.8 kg a muzjak oko 4.3kg. Ne idem po onome 2-4% nego sama gledam ovisno o tome jel brljave po tanjuru , jel mrsave, pa onda okvirno dodajem ili oduzimam kolicinu hrane. Ljeti kad je bilo vruce sam smanjila na 120g po danu jer nisu htjeli jesti vise.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 13:10   #954
Zmiksano s deklaracijom, baš barf za mačke.

Imaju više varijanti, sa više mišića, više organa, bez kosti, sa nešto povrća, i tak.

Recimo imaju kombinaciju zeca - 60% muscle, 25% cartilage, 15% bone.

Ja nemam vremena ni volje natezati se sa homemade verzijama. Mrzim meso dirati i ovak kad sebi radim
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:06   #955
Joshira daj molim te ja ću bankrotirat koje meso kupuješ mačkama?
Moje su nešto veće micko je 6 kg, a mica sad ima zimsku 5 kg. Računam onih 2% u mesu znači nekih 100 g mesa dnevno svakom, plus micka jede nešto suhog, a micek voli konzervu. Moje mice idu van pa je moguće da zato više jedu jer im treba energije.


Aese, ako mogu dobiti inf. koji barf kupuješ za mačke i gdje?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:32   #956
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Joshira daj molim te ja ću bankrotirat koje meso kupuješ mačkama?
Moje su nešto veće micko je 6 kg, a mica sad ima zimsku 5 kg. Računam onih 2% u mesu znači nekih 100 g mesa dnevno svakom, plus micka jede nešto suhog, a micek voli konzervu. Moje mice idu van pa je moguće da zato više jedu jer im treba energije.


Aese, ako mogu dobiti inf. koji barf kupuješ za mačke i gdje?
Mislim da mačkama treba više od 2%, to je ipak računica za pse i to one veće. Moj mačak je isto 6 kg i ide van, pakiram mu po 200g a mogao bi i više od toga, tako da mislim da bi ti 100g bilo stvarno premalo.

Od mesa da ne bankrotiraš preporučam juneća srca (ili pureća koja su cca 30kn/kg), pileći vrat (ima u lidlu - 16kn/kg), ja uzmem teleće ili juneće jezike (cca 20 kn/kg), otkoštene zabatke, ili pileće želuce, plus jetrica pileća. Napomena da su pileći želuci jako žilavi i zna povratit od njih ako nisu skroz sitno reckani, još bolje mljeveni. Uzmam omjer 80(meso):10(organ):10(kost), pa recimo izbalansiran obrok bi bio: 60g srce + 80g jezik + 20g jetrica + 40g vrat.
Ne pazim toliko na omjere iskreno, plus kažu da bi u dio sa organima (10%) trebalo samo pola bit od jetrice a pola nekog drugog organa tipa bubreg, ali ako ne uspijem nabaviti bubreg stavljam samo jetricu i oke.
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 20:34   #957
@Aese al onda u toj varijanti (zec) nema organa a to ne valja. Trebas imati 5% jetre i 5% neceg drugog npr bubrega a u najgorem slucaju sve moze biti jetra, svih 10%. Sto je uopce "cartilage"? Kost je inace 10% al moze ici i na 15, kako kome pase (vidis po kakici).

@Merlina, nesto slicno ovome sto je Ni Na Na napisao/la , teleci jezici, pileci zeluci, srca, uzmem pureci batak/zabatak i to mi je najskuplje u mixu...uzmem obreske konjetine na Dolcu pa pobacam ono bas jako masno al s obz da su 10kn/kg, uzmem vise pa i da pola bacim, opet nesto ostane. Uzimam iznutrice - npr janjeca srca+jetra+pluca u kompletu, tu imas srca i pluca za misicni dio (onih 80%), jetru za 5 ili 10 ako bas nemas drugi organ i jos trebas dodati kosti - to moze biti ili vec spomenuti pileci vrat ili vrhovi krilaca. Za masnocu mozes ostaviti pilecu kozu a prije sam svakako u mix ubacivala i pileci batak/zabatak, sad nastojim malo skresati jer sumnjam da mi muzjak mozda ima alergiju na piletinu. Neki u to sve jos stavljaju i cijelo jaje i nesto ribe ili ribljeg ulja. Samo izbjegavaj sirovu svinjetinu jer se kod nas ne testira na laznu bjesnocu a to je smrtonosno za pse i macke. Netko je napisao podatak da se nakon mjesec dana virus u ledu ubija no ja ne vjerujem jer sam vidjela i previse clanaka gdje je izricito pisalo da smrzavanje NE ubija virus.

Sto se kolicine tice, to sve ovisi kakve su vam macke. Moje jedu malo i ne zicaju nikad za jos hrane, nisu nikad bile prozdrljive. Otkad su se naucile na obroke (2 dnevno po 80tak g dakle oko 160g dnevno jedu), sve je ok. Kad mi jedemo, ne idu nam na stol nit dosadjuju. Mozda su jednostavno takve jer znam da svi drugi govore o nezasitnim mackama koje bi pojele sve zivo i nezivo Malo sala jesu izgubile jer su na dehidratu bile prenapuhane no mislim da sa ovom racunicom od 160g su cist ok po kilazi i izgledu, nekad sam znala davati skoro pa 100g po obroku i ostavili bi u zdjelici, dakle previse im je.. A sto se tvojih tice, nece biti problem i da izgube malo tezine. Mislim da je nekih 130-180g dnevno cisto ok za prosjecnu macku. Problem je sto se vecina macaka naucila prezderavati na stalno dostupnoj suhoj hrani i tu naviku kao prvu treba ukinuti.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 21:28   #958
Krivo smo se shvatili dajem svakoj 100 g mesa ali uz to još suho i konzervu. Mačak je čak i prejak. Moj je problem što ne vole srca, ni želuce ni jetrica. Ostave ako miješam sa purećim zabatkom. Piletinu neće ni pogledat. Za junetinu sam shvatila da ju nije dobro davat mačkama a svinjetinu ne dajem.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:12   #959
Gdje si vidjela info za junetinu, nisam cula nista takvo, uvijek samo za svinju a piletina zna biti cest alergen no generalno ju macke vole.
Prebacivanje na sirovo ne ide uvijek lako. Prvi korak je ukinuti suho i stalno dostupnu hranu...ako si vec na obrocima i smiksas im sve skupa (suho, mokro i meso) onda izbaci suho, ostanes na konzervi u koju postepeno umijesavas meso dok na kraju ne ostanes samo na mesu. Naravno to je idealan scenarij, macke su zajebane i to svi znamo Evo i sad si napisala da ostave meso. Nekima treba dosta dugo, ne jedu svi sve od starta nazalost.. Moj macak nije htio ni primirisat mesu a konzerve je brljao i evo ga sad lomi kosti i zdere meso samo tako. Zenka jos uvijek ne zeli jesti kosti i pravi i probleme te mislim da cu zbog nje nabaviti kostano brasno sa Zooplusa.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:25   #960
Merlina, nisam u Hrvatskoj. Mislim da kod nas nema više opcije za barf namijenjen baš mačkama.

No, da, zec nije potpun i njihova preporuka je za dugotrajno hranjenje dodati iznutrice tj. organe. Ali sudeći po tome kako rade barf, najbolja ideja mi se čini je jednostavno kombinirati više paketa. Cartilage je hrskavica.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.