Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2003., 15:24   #61
Quote:
Tija kaže:


venjaš

Ma ne kuži ti ona taj izraz, kladim se... u šokol?
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 15:26   #62
Quote:
magic kaže:
Nisam nikad vidjela posedarski prshut u komadu, samo u paketicima po deset deka...ja naivna mislila da ga tako uzgajaju
Sad počinju uzgajati prasce u kalupima, cili će bit u obliku pršuta
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 15:30   #63
Quote:
magic kaže:

Samo ti reci tati nek podupla dozu a ja shaljen pare!
No frks.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 15:31   #64
Quote:
sailor kaže:
Ma ne kuži ti ona taj izraz, kladim se... u šokol?
Ne bi vjerovao šta ona sve kuži.

A šokol donesi kad magic dođe u Zd pa ćemo napravit tulum o'sira i šokca. Kakav pršut...
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 15:49   #65
Sumnjam da će trajati dok ona dođe
U subotu će biti slijedeći gastro party, mislim, suhi. Planiram oderati ono što ješ ima pri kosti (nije posedarski, ali blizu, domaći i taj šokol i što se još nađe u frižideru (teglica SMS inćuna, isto dobio )
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 16:04   #66
Quote:
magic kaže:
Ne ide to bash tako lako...chini mi se da je sailoru puno jasniji put dobivanja posedarskog prshuta i shokola
Ja fakat DOBIJEM

A kako se šokol proizvodi, piše ovdje
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 17:24   #67
Quote:
Tija kaže:
Oš i ti? Pa ti ga frknem poštom.
khm... jel bi meni ovdje moj carobni sharm shta pomogao?

ja'b sircheta isto, ba
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 17:56   #68
Quote:
emili kaže:
ajoj Juraj, nisam baš tak sigurna da pršut ne ide upac!

možda ga samo drukčije zovete, možda salamura ili sl.

pa što bi sačuvalo tvoj pršut od trulenja, crva, smrada

pa moraš ga dobro nasoliti valjda (inače pac može biti mokri i suhi)
Ima varijacija paca kolko hoces, ali klasicni pac kako ga koristimo na kontinentu se ne koristi kod prsuta. Istrani koriste samo sol i nakon soljenja prsut ide na dim, zatim na vjetar/buru i onda u podrum na dozrijevanje.
Dalmosi uz sol koriste eventualno lovor, ali isto tako prsute drze relativno kratko u smjesi soli i zacinskih trava, presaju, dosta dugo dime i onda na propuh/buru.
Ali ni jedni ni drugi ne koriste sol+cesnjak+papr+crvenu pariku+lovor bilo u mokroj bilo u suhoj varijanti. Jedne sezone smo cak dodali susenih borovica.

Druga razlika je sto je sunka tehnoloski zrela nakon 4-6 mjeseci ovisno o velicini, a prsut tek nakon 18-24 mjeseca. Naravno, danasnji masovni "proizvodjaci" prsuta koriste prislino susenje uz pomoc ventilatora tako da je prsut suh / i cesto presuh/ vec za 2-3 mjeseca ali nije tehnoloski dozrio pa je to samo jadna imitiacija prsuta. Dodatni problem je sto se danas uglavnom koristi meso iz uvoza od premladih svinja / <10 mjeseci/ dok za pravi prsut treba svinjce koje je staro godinu do godinu i pol. Da ne govorim da neki pajaci kao sirovinu za prsut koriste svinje vrste piatren koje jednostavno ne valja za tu namjenu, ali je jeftino.
Pravi prshut MORA imati masnoce koja se provlaci kroz meso da bi uz tijelo imao i dusu. Nema prshuta od svinjceta ispod 200 kila.
Posedarje je imalo prshutanu sa slavnom tradicijom i kvalitetom do neba, ovo sto rade danas i sto se moze kupiti u trgovinama nije ni sluga prshutima koje su radili prije 15-20 godina.
Znaju oni i danas napraviti prshut kako treba, cak vjerovatno i naprave manje kolicine koje su prave, ali toga NEMA u slbodnoj prodaji.
Od industrijskih prshuta koji se mogu kupiti kod nas najbolji je MIP-ov, a povremeno se nadje i mrak prshuta iz Parme.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 08:46   #69
Juraj, svaka cast!
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 09:08   #70
Imate i mogućnost kupiti sirovi pršut i odniti u Posedarje da vam ga oni osuše. I to za neku sitnu paru.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 09:14   #71
A imate i mogucnost kupiti prshut i donijeti ga da vam ga ja i moj zvjerinjak utamanimo. Potpuno besplatno.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 09:34   #72
Quote:
Tija kaže:
Imate i mogućnost kupiti sirovi pršut i odniti u Posedarje da vam ga oni osuše. I to za neku sitnu paru.
Saće ti magic poslat dva buta na sušenje
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 09:36   #73
Dobri su joj butovi
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:08   #74
a pancetu? susite i to?
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:10   #75
Ja nish ne sushim...ja samo papam
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:14   #76
a dobro, a gdje vam je ta sirana na Pagu, uputite me ak na ljeto svratim
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:19   #77
ja ne jedem sir!
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:20   #78
Quote:
emili kaže:
a dobro, a gdje vam je ta sirana na Pagu, uputite me ak na ljeto svratim
Ne znam gdje kupuju ove jeftine varijante sira, ali znam da Sirana Pag ima jedan (hm, možda i više) svojih dućana u Pagu
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:25   #79
Quote:
verica kaže:
Ne znam gdje kupuju ove jeftine varijante sira, ali znam da Sirana Pag ima jedan (hm, možda i više) svojih dućana u Pagu
mene baš zanima taj jeftini, a sa skupim po dućanima su me nudili po Pagu a da nisam ni ušla u dućan, dovoljno je bilo kraj nekih samo proći da te zovu i nude paški sir i pršut u komadu, bez kosti, sa kostima....a skupo boli glava
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 11:28   #80
Ma kakvi dućani! Ideš direkt u Pašku siranu. Ako imaju tih sireva prodat će ih. To nisu cijeli kolutovi, nego puknuti, slomljeni, oštećeni, dakle oni koji nisu za dućan. Zato i jesu jeftini.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.